barbie18
05.03.08,11:51
Ahojte..

Mám takýto prípad.

Firma odkúpila v decembri od živnostníka zazmluvnených zákazníkov na internet (došlá fa )a pokračovala vo fakturácii týchto zákazníkov teda už od decembra.

Mňa teda zaujímalo ako sa k tomu postaviť z hľadiska účtovníctva.

Či to brať ako odkúpenie pohľadávok a záväzkov, a hlavne ako to zaúčtovať.
Neviem si s tým rady, nakoľko som počula rôzne ....
Môže to byť na 384/321????
A čo potom ďalej.

Z hľadiska nacenenia otázočka.. Ako by sa mali ohodnotiť títo zazmluvnený zákazníci, lebo živnostník mal mesačnú fakturáciu 10.000,- bez DPH, nie je platcom DPH a či sa mali odkúpiť za takúto cenu alebo sa tam zohľadnuje aj to, že sú zazmluvnení na obdobie 2 rokov - teda budúce príjmi sa môžu naceniť?? alebo podľa daňového zákona - nemôžeš odkúpiť pohľadávky väčšie ako je ich hodnota.. Čo je aj logické. Ale nám živnostník vyfakturoval až 15.000,-Sk bez DPH.

Prosím poraďte mi, nakoľko na tomto stojím a nemôžem uzavrieť ešte rok 2007.

Za pomoc vopred ďakujem.

S pozdravom

Lenka
andrej_rv
05.03.08,15:01
Firma odkúpila v decembri od živnostníka zazmluvnených zákazníkov na internet (došlá fa )a pokračovala vo fakturácii týchto zákazníkov teda už od decembra.
Mňa teda zaujímalo ako sa k tomu postaviť z hľadiska účtovníctva.

Či to brať ako odkúpenie pohľadávok a záväzkov, a hlavne ako to zaúčtovať.
Neviem si s tým rady, nakoľko som počula rôzne ....
Môže to byť na 384/321????
A čo potom ďalej.

Čo je predmetom fakturácie živnostníka nástupníckej firme (ako znie faktúra - čo "predal" živnostník firme) ? Čo je predmetom činnosti firmy, akú službu poskytuje "zazmluvneným" zákazníkom ?
Mne sa to ako odkúpenie pohľadávok (ak firma neodkúpila vystavené ale neuhradené faktúry za dodané služby) na prvý pohľad akosi nezdá... pre odpoveď treba viac informácií ;)
účtovník 007
05.03.08,15:12
Z toho mála informácii čo si poskytla, sa naozaj ťažko radí. Mne to celé pripadá ako určitá forma odstupného, alebo provízie za predaj balíka už hotových zazmluvnených zákazníkov. Je to vlastne platba za službu, že nový poskytovateľ služby nemusí hľadať zákazníkov, ale dostal ich "na tácke."
Poplatok by som účtovala na účet 518.

Ako píše andrej_rv, doplň text z faktúry, budeme múdrejší.
Jana Acsová
05.03.08,15:16
Ako píše andrej_rv, doplň text z faktúry, budeme múdrejší.
Myslíš? .-)
barbie18
06.03.08,11:35
Ahojte,
ďakujem za Vaše reakcie vopred,

poskytujú zákazníkom internetové služby - teda internet až do domu do compu..

TEXT JE:
Fakturujeme Vám na základe zmluvy č. ... odstupné za balík hotových zazmluvnených zákazníkov ...

Ja už fakt neviem... Ako sa k tomuto postaviť účtovne, aby to bolo čisté a správne..

Prosím poraďte.

Lenka
účtovník 007
06.03.08,11:40
Viď príspevok č.3.
Ide vlastne o poskytnutie služby. Tou službou je odstúpenie zazmluvnených zákazníkov. Ja by som účtovala 518.
Zuzanak1
06.09.10,08:25
Ahojte. Počula som taký názor, že odkúpení zákazníci sa majú zaúčtovať ako "majetok".
Podľa mňa ak predáva jedna firma druhej zákazníkov, tak vyfakturuje odstupné (cena by sa mala od čoho odvýjať ?).
Ďakujem za názor.