dadika
05.03.08,13:46
Ahojte, poprosím o radu.
Živnostník ukončil svoju činnosť 8.11. Problém pokladne, bú, pohľadávok a záväzkov je mi jasný, ale ako to je pri lízingu, ktorý mu začal v r.2004 ?

Je to tak, že vyradím auto z majetku a:
- tá časť lízingu, ktorá je neuhradená bude pripočítateľnou položkou?
alebo
- pripočítateľnou položkou bude neodpísaná časť auta?

prosím, kto máte skúsenosť, poraďte, alebo aspoň naznačte

A ešte jedna otázočka, ak živnostník má jeden účet a ten má aj ako podnikateľský a zároveň ako osobný, kam účtujete debetný úrok, keď sa dostanete do mínusu? Je to dobre, keď to dám do VNZD?

Ďakujem mooooc za pomoc.
dadika
08.03.08,19:13
fakt nikto?
dadika
12.03.08,13:31
prosííííííííím :confused:
zuhl
12.03.08,13:44
Ja som mala niekedy pred 3 rokmi tento problém a bolo mi od poradcu povedané, že to sa jedná o porušenie leasingu, všetko čo som dovtedy dala do nákladov som musela dodaniť. Ale počkaj ešte na vyjadrenie ostatných.
renča1
12.03.08,17:28
Ahojte, poprosím o radu.
Živnostník ukončil svoju činnosť 8.11. Problém pokladne, bú, pohľadávok a záväzkov je mi jasný, ale ako to je pri lízingu, ktorý mu začal v r.2004 ?

Je to tak, že vyradím auto z majetku a:
- tá časť lízingu, ktorá je neuhradená bude pripočítateľnou položkou?
alebo
- pripočítateľnou položkou bude neodpísaná časť auta?

prosím, kto máte skúsenosť, poraďte, alebo aspoň naznačte

A ešte jedna otázočka, ak živnostník má jeden účet a ten má aj ako podnikateľský a zároveň ako osobný, kam účtujete debetný úrok, keď sa dostanete do mínusu? Je to dobre, keď to dám do VNZD?

Ďakujem mooooc za pomoc.


Ja som mala niekedy pred 3 rokmi tento problém a bolo mi od poradcu povedané, že to sa jedná o porušenie leasingu, všetko čo som dovtedy dala do nákladov som musela dodaniť. Ale počkaj ešte na vyjadrenie ostatných.

V prípade ukončenia podnikania daňovníka upraví daňovník účtujúci v JU základ dane o pomernú výšku nájomného vrátane fin.prenájmu, ktorý pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť. Pri odpisovaní podľa § 26 ods.8 sa považuje podmienka na uplatnenie odpisu za splnenú, ak bol majetok poskytnutý nájomcovi a bol spôsobilý na užívanie (ak bol používaný na zabezpeč.,dosiah.zdanit.príjmov) . Budeš postupovať podľa § 17 ods.8 zdzp. To znamená, že si určíš výšku odpisu rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu. Tak isto sa bude postupovať aj pri fin.splátkach = VNZD a zaplat.úrokoch = VOZD.

Skončenie podnikania lízing.nájomcu v priebehu lízingu sa z hľadiska zákona o dani z príjmov nepovažuje za porušenie podmienok lízingu podľa § 2 písm.s) zdzp. Nie si povinný postupovať podľa § 17 ods.26 zdzp, tak ako napísala poraďák zuhl.
dadika
24.03.08,18:55
Renča, ďakujem.
Tak som to robila, aj pomernú časť odpisov som dala pre rok 2007 - len pokiaľ podnikal.
No bolo mi povedané, že zostatok záväzku z lízingu mám dať na riadok 41, čo sa mi zdá nelogické ponížiť si ZD. Skôr by sa mi zdalo logické dať ostatkovú cenu auta na r. 40.
Tak ako je to s tými ostatkami?
ďakujem.
dadika
28.03.08,12:03
Odpoveď pre tých, čo tiež postihne tento prípad:

- aplikovať § 17 ods.8 zdzp, tak ako písala renča1 - upraviť o pomernú výšku finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie.
- aplikovať § 22 ods.13 zdzp - uplatniť z vypočítaného ročného odpisu alikvotnú časť pripadajúcu na počet celých mesiacov, kedy daňovník o majetku účtoval.
- Keďže je to Fo a ruší živnosť, tak sa vo výkazoch nechá uvedená suma záväzku aj ostatková hodnota majetku a do poznámok sa napíše, že prechádza do súkromného vlastníctva.
-neupravuje sa nič na r. 40, 41
Podmienka je, že ho nesmie predať, musí mu prejsť do vlastníctva.

Toto mám čerstvý výklad z DÚ :)
Braňo
28.03.08,12:07
Darinka, hne´d sa mi nezdalo, že by Ti zmizla tá zostatková hodnota auta.