Vandalien
05.03.08,14:16
Prajem všetkým príjemný deň.

Počas hľadania riešenia svojho problému na internete som natrafil na túto stránka. Po prečítaní niektorých príspevkov som uznal, že práve tu by sa môj problém mohol vyriešiť.
Preto veľmi pekne prosím každého kto by mi vedel poradiť a venovať mi chvíľu zo svojho času aby mi pomohol.
Rád by som totiž vedel:
V daňovom priznaní typu A pre FO je riadok: "úhrn povinného poistného (§ 5 ods. 8 zákona)"..sem sa píšu odvody do poisťovní, ktoré za mňa platí zamestnávateľ, však? Neviem však čo robiť, ak som bol niekoľko mesiacov v roku 2007 samoplatitelom a platil 692SK mesačne.Kam do priznania mám túto sumu zarátať, či do už spomínaného úhrnu povinného poistného, alebo niekam inam, ale to do priznania nenapísať vôbec?..

Daňové priznanie robím prvýkrát v živote, preto by mi vaše skúsenosti a pomoc veľmi pomohli.

Všetkým vopred veľmi pekne ďakujem.
Zoltán Kovács
05.03.08,13:18
Do toho istého riadku, čo si spomenul. Samoplatiteľstvo je tiež povinné zo zákona.
Vandalien
05.03.08,13:23
Ďakujem Ti veľmi pekne, naozaj. Volal som totiž na daňový úrad a pani mi tam niečo vravela o § 6. Nič Ti to nehovorí? Som z toho trochu zmätený.
Milan Benka
05.03.08,13:25
Do toho istého riadku, čo si spomenul. Samoplatiteľstvo je tiež povinné zo zákona.

S týmto nesúhlasím.

Ide o DP typu A - závislá činnosť. Patrí tam údaj podľa §5/8 zák. 595/2003 Zz. - poistné a príspevky, kt. je povinný platiť zamestnanec ...

Poistné platené ako samoplatiteľ si zadávateľ otázky nemôže uplatniť.
Zoltán Kovács
05.03.08,13:27
S týmto nesúhlasím.

Ide o DP typu A - závislá činnosť. Patrí tam údaj podľa §5/8 zák. 595/2003 Zz. - poistné a príspevky, kt. je povinný platiť zamestnanec ...

Máš pravdu. Poplietol som typ A s B. Opravil som. Vďaka za upozornenie.
Vandalien
05.03.08,13:32
S týmto nesúhlasím.

Ide o DP typu A - závislá činnosť. Patrí tam údaj podľa §5/8 zák. 595/2003 Zz. - poistné a príspevky, kt. je povinný platiť zamestnanec ...

Poistné platené ako samoplatiteľ si zadávateľ otázky nemôže uplatniť.


Dobre, tak ja to tam teda nedám len dúfam, že ma za to nezavrú alebo čo :D
Ďakujem pekne za rady, naozaj si to vážim.
Milan Benka
05.03.08,13:34
Ďakujem Ti veľmi pekne, naozaj. Volal som totiž na daňový úrad a pani mi tam niečo vravela o § 6. Nič Ti to nehovorí? Som z toho trochu zmätený.

Na vysvetlenie:
§6 hovorí o príjmoch zo samostatnej zárobkovej činnosti . V takomto prípade by ste použili priznanie typ B.


Záver:
Poistné platené samoplatiteľom ( nie dobrovoľné platenie "odvodov" ) si nemôžete uplatniť v DP. Ani v type A ( nesúvisí s príjmami podľa §5) ani v type B ( počas samoplatiteľstva nebol daňovníkom s príjmami podľa § 6, nie je to presne v zákone napísané, ale významovo to korešponduje s mojím názorom - viď §19/3 i;) .
Milan Benka
05.03.08,13:36
Dobre, tak ja to tam teda nedám len dúfam, že ma za to nezavrú alebo čo :D
Ďakujem pekne za rady, naozaj si to vážim.

Nezavrú.

Na okraj:
Povinnosťou daňovníka je priznať všetky príjmy, nie je povinný uplatniť si všetky výdaje ( aj keď sú daňovo uznateľné).
Vandalien
05.03.08,13:48
Nezavrú.

Na okraj:
Povinnosťou daňovníka je priznať všetky príjmy, nie je povinný uplatniť si všetky výdaje ( aj keď sú daňovo uznateľné).

Tak už aspoň viem prečo nie som účtovník alebo daňový poradca :)
Naozaj, veľká srdečná vďaka.
Johanka
05.03.08,14:21
Prikladám Pokyn DR SR, pozrite bod 1 a príklad k nemu .