judka
21.03.05,16:53
Zdravim,moj problem je asi takyto:som SZCO,umelec v slobodnom povolani.Uplatnujem si vydavky percentom z prijmu-25%.Z kazdeho prijmu odvadzam POVINNE 2 % do Literarneho fondu.Informacie som si zhanala vselikde,na internete,v tlaci,volala som aj na Danove riaditelstvo ale mam z toho stale viac chaos,lebo vsade sa uvadza nieco ine...
Su dve moznosti-ze sa tie 2 % odrataju od zakladu navyse mimo tych 25% (spolu s platbami za zdrav.a soc. poistenie a inymi povinnymi prispevkami),alebo ze tie 2% su uz zaratane v tych 25ich %. Tak kde je pravda?prosim poradte mi...Pocula som uz dokonca aj taku vec,ze tie 2% sa odrataju takym sposobom,ze ako zaklad dane priznam len cisty prijem bez tych 2 %. Vopred dakujem za radu,dufam ze so svoj problem opisala zrozumitelne...
jessica
21.03.05,16:00
2% do lit.fondu sú už v tých 25 %. K 25 % prirátaš už len odvody do SP a ZP skutočne zaplatené.
Marta V
21.03.05,16:14
Ano jessica má pravdu.Overovala som to na Danovom urade. A podla noveho zakona o zdravotnom poisteni ste povinna ako umelec prihlasit sa a platit preddavky do zdravotnej poistovne.
judka
21.03.05,16:37
Vdaka za radu,pomylilo ma hlavne ze napriklad v SME (!) uviedli ze tie 2% sa odratavaju...A to nebolo jediny raz co som to videla takto uvedene...Ocividne nie som sama co v tom ma chaos... Takze este to na zaver zhrniem aby som to mala potvrdene-zratam hruby prijem,odratam 25%,potom platby poistneho a nakoniec 80832,z vysledku vyratam 19% a to je moja danova povinnost.Tak? Este raz vdaka!
pyton
22.03.05,08:15
Podľa mňa, keby si išla na skutočné výdavky, tak vtedy sú tie 2% výdavok + ďalšie výdavky. Ale keďže ideš na pauš. výdavky, tak v nich je obsiahnuté všetko. Zdravím:) /pre úplnosť-
odvody do SP a ZP samozrejme pripočítavaš tiež, ale tam problém nebol/
Jana Motyčková
22.03.05,08:30
Vdaka za radu,pomylilo ma hlavne ze napriklad v SME (!) uviedli ze tie 2% sa odratavaju...A to nebolo jediny raz co som to videla takto uvedene...Ocividne nie som sama co v tom ma chaos... Takze este to na zaver zhrniem aby som to mala potvrdene-zratam hruby prijem,odratam 25%,potom platby poistneho a nakoniec 80832,z vysledku vyratam 19% a to je moja danova povinnost.Tak? Este raz vdaka!SME so nečítala, ale možno písali už o roku 2005 - od tohto roku je zmena, do 25 % sa nezapočítava povinné poistné a prípsevky, takže v daň. priznaní za rok 2005 odpočítate 25%, príspevky do lit.fondu a poistné.
Za rok 2004 správne píše Jessica.
Petronella
22.03.05,08:57
Ahojte vsetci, aj ja mam velky problem s mojim DP a cast toho problemu je, ze v SR som mala prilezitostne prijmy na zaklade zmluv podla autorskeho zakona. Prijmy dosahovali cca 150.000,-Sk rocne. Sprestredkovatel za mna odviedol 2% do umeleckeho fondu. Ako mam zdanit tieto prijmy. Som "smrtelnik". Mam narok na uplatnenie si nezdanitenej casti zakladu dane? Mam narok na uplatnenie vydavkov prip. pausalnych vydavkov? Akych? Prosim poradte mi, ja som z toho magor a neviem, co s tym. Dakujem vopred za akukolvek pomoc. Petronella (len pre info. prijmy so zvislej cinnosti v SR nemam ani tu nezdanujem)
Luba2
22.03.05,09:01
V dani z príjmu sme o tom rozprávali asi pred mesiacom, ja som tú tému zadávala /literárny fond/ a potom som tam prilepila aj odpoveď z Daňového riaditeľstva. Skús to prehľadať, mne sa to teraz nedarí nájsť. Ale odpovedali, že ak dávaš 25%, tak je to v nich.
Evanka
22.03.05,09:45
Ahojte vsetci, aj ja mam velky problem s mojim DP a cast toho problemu je, ze v SR som mala prilezitostne prijmy na zaklade zmluv podla autorskeho zakona. Prijmy dosahovali cca 150.000,-Sk rocne. Sprestredkovatel za mna odviedol 2% do umeleckeho fondu. Ako mam zdanit tieto prijmy. Som "smrtelnik". Mam narok na uplatnenie si nezdanitenej casti zakladu dane? Mam narok na uplatnenie vydavkov prip. pausalnych vydavkov? Akych? Prosim poradte mi, ja som z toho magor a neviem, co s tym. Dakujem vopred za akukolvek pomoc. Petronella (len pre info. prijmy so zvislej cinnosti v SR nemam ani tu nezdanujem)Ano, mas narok na pausal, ak nechces vykazovat skutocne vydavky. 2% do LF su uz v tom zahrnute. Takze si zo sumy 150.000,- Sk mozes uplatnit vydavok 25%, co je 37.500,- Sk. Do fondov si z prilezitostneho prijmu asi neplatila.
Petronella
22.03.05,10:24
Nie neplatila som ziadne odvody do fondov okrem toho umeleckeho. Aby som to zhrnula....Vyplnim DP typu B, odratam si 25% pausalne vydavky a odratam si aj nezdanitelnu cast zakladu dane a z toho vyratam 19% a to bude moja dan?
Dakujem Evanka!!!!
ik-a
22.03.05,10:50
Nie neplatila som ziadne odvody do fondov okrem toho umeleckeho. Aby som to zhrnula....Vyplnim DP typu B, odratam si 25% pausalne vydavky a odratam si aj nezdanitelnu cast zakladu dane a z toho vyratam 19% a to bude moja dan?
Dakujem Evanka!!!!
Je to tak ako pises. Prijem - 25% - 80.832 = zaklad dane
pyton
22.03.05,10:54
SME so nečítala, ale možno písali už o roku 2005 - od tohto roku je zmena, do 25 % sa nezapočítava povinné poistné a prípsevky, takže v daň. priznaní za rok 2005 odpočítate 25%, príspevky do lit.fondu a poistné.
Za rok 2004 správne píše Jessica.
-"príspevky" sa myslia príspevky na Úrad práce, keď ešte boli povinné
Evanka
22.03.05,11:10
Nie neplatila som ziadne odvody do fondov okrem toho umeleckeho. Aby som to zhrnula....Vyplnim DP typu B, odratam si 25% pausalne vydavky a odratam si aj nezdanitelnu cast zakladu dane a z toho vyratam 19% a to bude moja dan?
Dakujem Evanka!!!!Ano, ako pises. Vysledok by ti mal vyjst 6016,- Sk - dan na zaplatenie
judka
22.03.05,12:16
SME so nečítala, ale možno písali už o roku 2005 - od tohto roku je zmena, do 25 % sa nezapočítava povinné poistné a prípsevky, takže v daň. priznaní za rok 2005 odpočítate 25%, príspevky do lit.fondu a poistné.
Za rok 2004 správne píše Jessica.Asi naozaj mysleli az DP za tento rok podavane v r.06,ale je to dost zavadzajuce ked ludia teraz riesia dane za minuly rok...A to fakt nemam len odtial...Takze som bola domotana.Dakujem Vam vsetkym za radu! :-)
Jana Motyčková
22.03.05,12:46
-"príspevky" sa myslia príspevky na Úrad práce, keď ešte boli povinné"Príspevky" tam boli doplnené od 1.1.2005. Takže určite nemysleli staré príspevky. Nie je tam žiadna odvolávka a príspevok do lit. fondu je povinný príspevok, takže ak sa to nezmení, určite to tak budem robiť.
Petronella
22.03.05,13:13
Evanka & Ik-a, dakujem za rady, moc ste mi pomohli! :) ;) :cool:
judka
22.03.05,13:55
"Príspevky" tam boli doplnené od 1.1.2005. Takže určite nemysleli staré príspevky. Nie je tam žiadna odvolávka a príspevok do lit. fondu je povinný príspevok, takže ak sa to nezmení, určite to tak budem robiť.No aby som to zas nedomotala myslis tym,ze to tak budes robit na buduci rok?
Jana Motyčková
22.03.05,14:17
Budúci rok - daňonvé priznanie za rok 2005.
judka
22.03.05,14:19
Inak este nieco.Nedalo mi to a este raz som si pozrela na stranke sme ten clanok.Tam sa neuvadza vobec o aky rok ide,je tam iba 'v novom systeme' atd...
No a ked som si to teraz citala,napadlo mi,kedze sa tam spomina ze nevznika subeh terminov platenia dane a platenia prveho preddavku,dufam ze to plati uz tento rok a nie az na buduci!? Takze prosim odpovedzte mi niekto este na tuto otazku-do konca marca samozrejme zaplatim dan a prvy preddavok potom najneskor o tri mesiace?
Inak len pre zaujimavost ten clanok je v archive tem sme,februar,tema dane a odvody,pod nazvom Podnikatelia prisli o pausal.Ak by sa niekomu chcelo na to pozriet a napisat co si o tom mysli...Vdaka... (Viem ze to co napise sme nie je prvorade ale neda mi to pokoj) (A chudaci ludia co sa riadia iba tym...)
Jozef Mihál
22.03.05,14:25
Zdravim,moj problem je asi takyto:som SZCO,umelec v slobodnom povolani.Uplatnujem si vydavky percentom z prijmu-25%.Z kazdeho prijmu odvadzam POVINNE 2 % do Literarneho fondu.Informacie som si zhanala vselikde,na internete,v tlaci,volala som aj na Danove riaditelstvo ale mam z toho stale viac chaos,lebo vsade sa uvadza nieco ine...
Su dve moznosti-ze sa tie 2 % odrataju od zakladu navyse mimo tych 25% (spolu s platbami za zdrav.a soc. poistenie a inymi povinnymi prispevkami),alebo ze tie 2% su uz zaratane v tych 25ich %. Tak kde je pravda?prosim poradte mi...Pocula som uz dokonca aj taku vec,ze tie 2% sa odrataju takym sposobom,ze ako zaklad dane priznam len cisty prijem bez tych 2 %. Vopred dakujem za radu,dufam ze so svoj problem opisala zrozumitelne...
Platí možnosť "alebo", teda "tie 2% su uz zaratane v tych 25ich %".
Žiaľ, je to i môj problém...
judka
22.03.05,14:37
Platí možnosť "alebo", teda "tie 2% su uz zaratane v tych 25ich %".
Žiaľ, je to i môj problém...Ok,dakujem ze to mam potvrdene od dalsieho cloveka.Co uz,tie 2% nas nezachrania,ale zas nebolo by to na skodu keby sa dali odratat.Aspon ze ta moznost bude v buducom roku...
A co tie preddavky?Poradi mi niekto prosim?
judka
22.03.05,17:21
Tak uz som to nasla v inej teme,prvy preddavok zaplatim do 30.6. Dakujem vsetkym,porada je naozaj vyborna :-)