Silvia123
05.03.08,15:20
Ahojte, mám veľmi špecifický problém, tak som ho ani nehľadala, určite tu taký nebude :). Ide o to, že robím účtovníctvo dopravnej firme, vodičom sa vyplácajú diéty podľa najazdených km. Inak sa to nedalo robiť, pretože keby mali mať výplatu podľa diét, stačilo by sa im zašívať v zahraničí a korunky by im šli, takto kto chce mať väčšiu výplatu musí si nahnať km, takže je to spravodlivejšie na jedej strane. Vzniká tu však problém podľa zákona musí mať vodič vyplatené min. 75% diéty -(môže im byť krátená) + 5% vreckové, tieto minimálne diéty mám vypočítané aj vytlačené - jednoducho každý dostane toto minimum, vodiči však podľa najazdených km dostanú vždy vyplatené viac - a podpíšu mi sumu ktorú skutočne vyplatenú dostali -a túto dávam aj do nákladov. Ide o to že mi vznikajú rozdiely medzi výpočtom min.diéty a tým čo dostali a v konečnom dôsledku to na konci roka robí aj 100 tisíc na jednom vodičovi. Čo s tým mám robiť? Myslíte že sa to dá pri kontrole obhájiť napríklad tým že diéty mám vypočítané a vytlačené minimálne, t.j. 75%+5% vreckové čo činí 11 miliónov, vyplatené vodičom bolo 15 miliónov, ale mohlo im byť podľa zákona vyplatená aj diéta 100%+40% vreckové a to by činilo 20 milionov. Keďže mám v nákladoch len 15 miliónov tak by mi to mohli uznať, ale neviem či toto zdôvodnenie postačí. Neviem čo s tým mám robiť, ale je nemysliteľné každému vodičovi vypočítavať diétu aby sadla na takú sumu akú má vyplatenú, to by znamenalo že niekto by mal vyplatené 75% diétu, niekto 81,5%, 92,3% atď.a to nehovorím a rôznom vreckovom od 5-40% -to sa nedá pri tom množstve. Poradte mi lebo sa z toho zbláznim, neviem ako na to. PS: v nákladoch musím mať jedine tú sumu ktorá im bola v skutočnosti vyplatená - to sú akože zálohovo vyplácané diéty, tak to tam je napísané. No neviem či niekto pochopí čo som tu popísala...dúfam že áno. Ďakujem za každú radu vopred
Silvia123
05.03.08,17:03
to mi nikto neporadí? ved je to porada, nie?
Zoltán Kovács
05.03.08,17:16
Ak som dobre pochopil, tak máte internú smernicu na aplikáciu § 5 ods. 5 zákona č. 348/2007 o cestovných náhradách.

Potom pre teba je zaväzujúca táto smernica.
Milan Benka
05.03.08,17:23
Ahojte, mám veľmi špecifický problém, tak som ho ani nehľadala, určite tu taký nebude :). Ide o to, že robím účtovníctvo dopravnej firme, vodičom sa vyplácajú diéty podľa najazdených km. Inak sa to nedalo robiť, pretože keby mali mať výplatu podľa diét, stačilo by sa im zašívať v zahraničí a korunky by im šli, takto kto chce mať väčšiu výplatu musí si nahnať km, takže je to spravodlivejšie na jedej strane. Vzniká tu však problém podľa zákona musí mať vodič vyplatené min. 75% diéty -(môže im byť krátená) + 5% vreckové, tieto minimálne diéty mám vypočítané aj vytlačené -
toto, čo ste vypočítali sú Vami uplatnené diéty, ak im vyplatíte viac, ako máte vo výpočte, je to príjmom vodičov podľa § 5 zák. 595/2003. Takýto príjem by mal ísť cez mzdu. Ak to tak neurobíte, daňová kontrola Vám to spenalizuje. Ak chcete aj tie "naviac" vyplatené diéty považovať za "náhradu stravného pri zahraničnej pracovnej ceste", musíte si dať tú námahu a prepočítať ich ešte raz


jednoducho každý dostane toto minimum, vodiči však podľa najazdených km dostanú vždy vyplatené viac - a podpíšu mi sumu ktorú skutočne vyplatenú dostali -a túto dávam aj do nákladov. Ide o to že mi vznikajú rozdiely medzi výpočtom min.diéty a tým čo dostali a v konečnom dôsledku to na konci roka robí aj 100 tisíc na jednom vodičovi. Čo s tým mám robiť? Myslíte že sa to dá pri kontrole obhájiť napríklad tým že diéty mám vypočítané a vytlačené minimálne, t.j. 75%+5% vreckové čo činí 11 miliónov, vyplatené vodičom bolo 15 miliónov, ale mohlo im byť podľa zákona vyplatená aj diéta 100%+40% vreckové a to by činilo 20 milionov. Keďže mám v nákladoch len 15 miliónov
nemáte "len 15 mil. ", máte cca 4 mil. SK nákladov nepodložených, nezdokumentovaných, alebo ako to ináč nazvať. Sú iba VYPLATENÉ.

tak by mi to mohli uznať, ale neviem či toto zdôvodnenie postačí. Neviem čo s tým mám robiť, ale je nemysliteľné každému vodičovi vypočítavať diétu aby sadla na takú sumu akú má vyplatenú, to by znamenalo že niekto by mal vyplatené 75% diétu, niekto 81,5%, 92,3% atď.a to nehovorím a rôznom vreckovom od 5-40% -to sa nedá pri tom množstve. Poradte mi lebo sa z toho zbláznim, neviem ako na to. PS: v nákladoch musím mať jedine tú sumu ktorá im bola v skutočnosti vyplatená - to sú akože zálohovo vyplácané diéty, tak to tam je napísané. No neviem či niekto pochopí čo som tu popísala...dúfam že áno. Ďakujem za každú radu vopred

zvýraznené v texte.
andrej_rv
05.03.08,20:18
Ide o to, že robím účtovníctvo dopravnej firme, vodičom sa vyplácajú diéty podľa najazdených km. Neviem čo s tým mám robiť, ale je nemysliteľné každému vodičovi vypočítavať diétu aby sadla na takú sumu akú má vyplatenú, to by znamenalo že niekto by mal vyplatené 75% diétu, niekto 81,5%, 92,3% atď.a to nehovorím a rôznom vreckovom od 5-40% -to sa nedá pri tom množstve. Poradte mi lebo sa z toho zbláznim, neviem ako na to.
Podľa môjho názoru by sa v Tvojom prípade dalo využiť ustanovenie § 34 ZCN, podľa ktorého je možné náhrady paušalizovať. V náväznosti zákon o cestovných náhradách by si si pre zamestnancov v internom predpise mala stanoviť mesačné paušálne náhrady v závislosti na ubehnutých km.
Napr. do 10000 km..... 5000,- Sk
od 10 do 12000 km .... 5500,- Sk
od 12 do 14000 km......6000,- Sk a pod.
atď. (tieto čísla sú samozrejme úplná haluz :))
Ten prepočet výšky paušálu by mal vychádzať z reálnych hodnôt (zrejme viete odhadnúť, že na tých 10 000 km koľko časuv priemere potrebuje stráviť na ceste a na aké diéty a vreckové by mal nárok) a mal by byť stanovený tak, aby sa zmestil do minima, požadovaného zákonom a zároveň nepresiahol maximum stanovené v ZCN.
Podľa mňa takto stanovené paušály v súlade s § 34 ZCN sú v náväznosti na § 19 ods. 2 písm. d) ZoDP v plnej výške daňovým výdavkom a pri obhajobe ich oprávnenosti a výšky by nemal vzniknúť žiadny problém.
Možno bude trošku problém, že vodičom sa nebude vyplácať presne za km, ale len podľa určitých pásiem, ale iné riešenie, ktoré by bolo menej pracné a zároveň v súlade so ZoDP, mi nenapadá. Možno niekomu inému ;).
Silvia123
06.03.08,07:48
Tiež som rozmýšľala nad tými paušálnymi náhradami, nemôžem si ich stanoviť napríklad 2,30 SK/km ??? a zároveň stanoviť že nemôžu byť pod minimom bežnej diéty. Práve preto som sem písala že tých 4 mil. nemám prakticky podložené len vyplatené a neviem ako sa z toho dostať aby som tie diéty nemusela prerábať. Je mi z toho zle len keď si tú robotu predstavím...
Milan Benka
06.03.08,07:52
Nie som si istý, či by táto paušalizácia (myslím teraz na jej vzťahovanie na ubehnuté km ) bola v súlade s
" Pri výpočte paušálnej sumy je zamestnávateľ povinný prihliadať na zákonné nároky zamestnanca, ako aj na jeho oprávnené záujmy. "


Proti "zašívaniu" šoférov v zahraničí môže firma urobiť iné kroky, napr evidenciu a sledovanie pohybu vozidiel cez satelit a pod.
Silvia123
06.03.08,09:00
Satelit má firma, ale non-stop sledovať vodičov nemôžeme, lebo je to ako telefonovanie do zahraničia, dosť drahé...a klamstvo satelit aj tak nespozoruje, máme s tým skúsenosti, že keď boli vodiči platení od diét, zobrali si na víkend manželky pri more, a tvrdili že nestihli v piatok naložiť a musia tam chudáci víkendovať... a "práskli" ich vodiči ktorí mali takú istú nákladku a pekne ju stihli... a to nehovorím o iných prípadoch...načo by sa človek usiloval keď nemusí a korunky idú stačí byť vonku no nie?