Vera
21.03.05,18:15
Robím priateľovi účtovníctvo a uvažovali sme o tom, že či by sa nedalo daťdo výdavkov na základe nejakej zmluvy to čo by mi AKOŽE zaplatil.

Dalo by sa to nejako spraviť, aby som ja nemusela platiť daň alebo odvody.
Je to možné ??
M0NIKA
21.03.05,17:25
Robím priateľovi účtovníctvo a uvažovali sme o tom, že či by sa nedalo daťdo výdavkov na základe nejakej zmluvy to čo by mi AKOŽE zaplatil.

Dalo by sa to nejako spraviť, aby som ja nemusela platiť daň alebo odvody.
Je to možné ??
Nie som si istá, či presne chápem otázku: ON si chce dať do výdavkov AKOŽE výdavok Tebe za spracovanie účtovníctva?
Ak áno, si SZČO alebo iba "smrteľník"?
Vera
21.03.05,17:34
xixi "smrteľník" - pekný výraz
babenko1
21.03.05,18:02
Tak ako je to teda s tebou?
M0NIKA
21.03.05,18:07
Vera, ja v tomto nie som úplne doma, ale podľa mňa - keď si smrteľník, tak to nepôjde presne podľa Vašich predstáv.
Ty nemáš "oprávnenie" na účtovníctvo, preto si ho nemôžeš od neho vyúčtovať.
Mal by Ťa zamestnať na dohodu, ale z toho plynú odvody. Neviem, ako je to pri príkaznej zmluve....
Riešila by som to napr. Príkaznou zmluvou na jednorázovú výpomoc, alebo zmluvou o dielo, alebo výdavkom za nákup napr. počítača od Teba a pod.
Vera
22.03.05,05:29
Hm, nemám oprávnenie - nestačí že pracujem ako účtovníčka ?? Asi nie :-( No asi budeme musieť od toho upustiť, len sme chceli ušetriť nejaké bubáčiky na dani :-)
porfin
22.03.05,05:39
a čo takto dohoda o vykonaní práce ???
Tam predsa neplatíš všetky odvody.
A nemusíš mať živnosť.
mv66
22.03.05,05:45
Z dohody preba odviest soc.poistovni odvod, sice maly, ale treba hlasit podnikatela i ju. Takze to spätne nejde.
Vykonaj mu 'upratovacie prace' v sume do 21.050, to sa nezdanuje, nikde neuvadza, lebo je to jednorazovy mimoriadny prilezitostny prijem.
bea
22.03.05,06:07
Presne tak môžeš podľa mňa "vykonať aj účtovnícke práce", pretože na účtovnícku činnosť netreba tiež žiadne povolenie, ani osvedčenie ani nič. Keď to bude jednorazovo a vo výške, tak by to bolo tak ako píše mv66.
mv66
22.03.05,06:16
Kedze pracuje ako uctovnicka, nemoze mu robit uctovnicke prace, pretoze by to nebol mimoriadny prijem, ale musela by ho zdanit spolu s ostatnymi prijmami.
Vera
22.03.05,06:44
Tak sa budem tváriť, že to urobil moj otec. :-) On si robí účto sám ..Blbosť, nebudem vymýšľať.
M0NIKA
22.03.05,07:02
Vera, veď napr. príkazná zmluva na to upratovanie alebo niečo iné sa dá urobiť aj spätne, v tom nie je problém.
Tak isto aj pri kúpnej zmluve na nákup (z pohľadu Tvojho priateľa) drobného majetku.
Pošpekuluj, dá sa to.
Vera
22.03.05,07:11
Už som mu "predala" PC, len to s tým upratovaním. Nemám mu čo upratovať...Nemá nič v prenájme, on poskytuje služby (technické zabezpečenie akcií)
bea
22.03.05,07:18
Kedze pracuje ako uctovnicka, nemoze mu robit uctovnicke prace, pretoze by to nebol mimoriadny prijem, ale musela by ho zdanit spolu s ostatnymi prijmami.
Ja si myslím, že pracuje v zamestnaní ako účtovníčka. Tam má príjem zo záv. činnosti. Ale keď niekomu spracuje na konci r. účtovníctvo a urobí daň. priznanie, tak to nie je pravidelný príjem, je to príležitostná činnosť a nemusí sa pripočítať k príjmu.
pyton
22.03.05,07:24
súhlas s Beou, záv. činnosť je záv. činnosť a príl.príjem je príl.príjem, to pripočítanie by bolo nutné iba vtedy, keby ON bol jej zamestnávateľ
Vera
22.03.05,07:37
Tak mu tam prásknem do výdavkom 5 tis. akože mi platil, no ušetri pár koruniek :-),

snáĎ nás za to nezavru
fasia
22.03.05,08:09
skúste si kuknúť toto: už som to tiež nejakým spôsobom riešila možno vám to pomôže

http://www.porada.sk/showthread.php?t=3168&highlight=osloboden%E9
M0NIKA
22.03.05,08:17
Už som mu "predala" PC, len to s tým upratovaním. Nemám mu čo upratovať...Nemá nič v prenájme, on poskytuje služby (technické zabezpečenie akcií)Pri PC pozor na sumu - nad 30.000 odpisuješ, takže nepôjde celá suma naraz do výdavkov (ale to určite vieš).
Tú príkaznú zmluvu by som napísala koncom roka ako pomocné práce pri závierke, napr. triedenie a zakladanie dokladov.
Alebo si "poskakovala" okolo neho keď zabezpečoval akciu a nebol tam nikto, kto by mu podal náradie a pod.
Kto môže za to, že mal toľko práce s inými vecami, že potreboval pomoc? :D
A to, že sa dohodnete na sume 20.000 je Vaša dohoda...
M0NIKA
22.03.05,08:24
Tak sa budem tváriť, že to urobil moj otec. :-) On si robí účto sám ..Blbosť, nebudem vymýšľať.A keď to AKOŽE vyplatí Tvojmu otcovi - je v tom problém?
Vera
22.03.05,10:02
No s tými akciami - fakt som mu pomáhala :-) navláčila som sa techniky ako blbec. No super, takže mu tam kľudne môžem dať, že som mu pomáhala za 20.000 SK?? Som drahá, čo? xixi

To účto je ďalších 5.000 tis SK. HMmmm, tak ho spravil otec. Plus ten PC - ten mu predajú jeho rodičia za nejakých 20.000 - bohužiaľ väčšiu hodnotu aj s oboma zatvorenými očami nemá.

No, takže to by bolo. Niečo predsa zaplatiť musí. Keby som toto neurobila tak mu vyjde hrozná daň. Skoro ho porazilo, keď som mu vyčíslila daň bez vymyšľancov...
M0NIKA
22.03.05,10:12
Tak si za účto vypýtaj viac....

A urob príkaznú zmluvu ešte s niekým, kto mu pomáhal pri akcii... aj s piatimi...:)

A PC? Keby daňováci prišli na kontrolu o päť rokov, aj tak nikto nebude vedieť, akú mal vtedy (teraz) hodnotu - už to bude šunka tak či tak a možno ju už medzičasom vymení za lepší....
Vera
22.03.05,11:03
Za to účto?? Má tam 10 faktúr, nejakých pár nákupov, toje vsio, OK, ale veď oni nebudú skúmať, koľko platil a prečo.

Ked to takto zhrniem, tak z tohoto všetkého nemusím ja ako poskytovateľ služby platiť žiadne odvody, nič.. len napíšem nejakú príkaznú zmluvu a toť vsio

Ďakujem veľmi peeekne :-)
ata
22.03.05,11:18
Prosím Vás pjenkne ,ako ste to mysleli s tou príkaznou zmluvou.Mám totižto podobný prípad a pomohlo by mi to.Neviem však čo má taká príkazná zmluva obsahovať,v živote som sa s takým niečím nestretla ....Ďakujem
M0NIKA
22.03.05,11:25
Prosím Vás pjenkne ,ako ste to mysleli s tou príkaznou zmluvou.Mám totižto podobný prípad a pomohlo by mi to.Neviem však čo má taká príkazná zmluva obsahovať,v živote som sa s takým niečím nestretla ....ĎakujemDaj si hľadať "príkazná zmluva", je tam kopa informácií a aj vzor.
Mne to tiež veľmi pomohlo :)
ata
22.03.05,11:30
Ďakujem veľmi pekne ,dúfam že to rovnako pomôže aj mne ...
Vera
22.03.05,15:18
Ešte niečo :-)

je možné, že by mne alebo jemu vytkli daňováci že sme sa snažili vyhnúť odvodom, alebo nebodaj dani ??
M0NIKA
22.03.05,16:42
Ešte niečo :-)

je možné, že by mne alebo jemu vytkli daňováci že sme sa snažili vyhnúť odvodom, alebo nebodaj dani ??Niekde som tu písala aj to, že naša lektorka na školení zvažovala, či si môže dať kostým a lodičky do nákladov ako pracovný odev a vysvetlenie bolo asi takéto: keď si to viem obhájiť, je to daňový výdavok.
Vraj sa riadi pravidlom: môj nádych musí byť kratší ako daňovákov ;) .
Takže ak si presvedčená o tom, že to čo ste urobili je "nepriestreľné", tak v pohode. A okrem toho - ako Ti daňovák dokáže, či to čo si on zaúčtoval sa naozaj udialo alebo nie? Je to slovo proti slovu, len.... daňovák má väčšiu moc. :p
Vera
22.03.05,17:12
No to už vidím, ako sa bude tváriť, keď uvidí šťúplu 23 ročnú vyzerajúcu na 16-tnásť ako sa ho snaží o niečom presvedčiť, vysmeje sa mi ...

No ja to tam dám a budem sa modliť, aby vobec nedošli. Je malá šanca, ale zákon schválnosti funguje...
mv66
23.03.05,05:19
Ja si myslím, že pracuje v zamestnaní ako účtovníčka. Tam má príjem zo záv. činnosti. Ale keď niekomu spracuje na konci r. účtovníctvo a urobí daň. priznanie, tak to nie je pravidelný príjem, je to príležitostná činnosť a nemusí sa pripočítať k príjmu.
Prilezitostny prijem podla §8 nemoze byt totozny s cinnostou, ktoru vykonava na nejaky iny §, ani 5 - zavisla cinnost, ani 6 - zivnost, lebo by sa to tam muselo pripocitat.
mv66
23.03.05,05:23
Ešte niečo :-)

je možné, že by mne alebo jemu vytkli daňováci že sme sa snažili vyhnúť odvodom, alebo nebodaj dani ??
Ak to bude do 20.000,- na jednu 'vypomahajucu osobu' tak nie. Inak ano. Ak sa ti nepacia upratovacie prace, tak tam daj nejake pomocne prace pri tom jeho technickom zabezpecovani. Ale uctovnictvo rozhodne nie, z toho by si mala zaplatit i dan i odvod a asi by si si musela i zalozit ZL, lebo robit ucto len tak bez papierov, aj ked to robis v zamestnani odporuje ziv.zakonu.
Helenah
23.03.05,07:33
Podľa mňa mu môžeš na "dohodu" urobiť administratívne práce.Ale to ti asi moc nepomôže lebo i tento príjem musíš zdaniť pri zdroji.Jediné východisko by asi bolo mu "niečo" predať na Kúp.-predajnú zmluvu.
Vera
23.03.05,08:47
Ahojte, vymýšľam a vymýšľam a napadla ma ešte jedna vec. Robila som účto jednému chalanovi, kde som mu urobila 60% paušálne výdavky. Lenže on mal nejaké bloky aj za PHM a iné a samozr. zapl cestnú daň.

Mám druhého živnostníka (môj priateľ) a tam som uvažovala, že či by som nemohla tie bloky presunúť k nemu, a urobiť nejakú zmluvu o nájme auta toho prvého živnostníka. A tým pádom by som mu mohla dať do výdavkov aj PHM a nejaký ten nájom.

Šlo by to??
mv66
23.03.05,08:56
Ahojte, vymýšľam a vymýšľam a napadla ma ešte jedna vec. Robila som účto jednému chalanovi, kde som mu urobila 60% paušálne výdavky. Lenže on mal nejaké bloky aj za PHM a iné a samozr. zapl cestnú daň.

Mám druhého živnostníka (môj priateľ) a tam som uvažovala, že či by som nemohla tie bloky presunúť k nemu, a urobiť nejakú zmluvu o nájme auta toho prvého živnostníka. A tým pádom by som mu mohla dať do výdavkov aj PHM a nejaký ten nájom.

Šlo by to??
slo, ale on by si to musel dat do prijmov, a tie by mu pokazili moznost odratat 60%!!! takze to nerob, nech si auto pozicia ot tvojho otca a tie bloky pouzi. alebo niekomu poskytni:-)))
Vera
23.03.05,09:05
No len jeho otec nemá zaplatenú cestnú daň.

A pre toho živnostníka to nemôžem brať ako príležitostný príjem??

A čo keď by som teda zobrala len jeho PHM bloky a auto by bolo "požičané" bezplatne??
vgabka
23.03.05,09:14
§ 8 ods. 1 hovorí o príležitostných príjmoch, ale v odstavci 2 je uvedené , že do základu dane sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na dosiahnutie. Chcem sa opýtať. Ak som mala príjmy na základe tohto § 8, ktorých výška bola vyššia ako tých spomínaných cca 21 000,- Sk, mohla by som do daňového priznania typu B do výdavkov zahrnúť nejaké výdavky? Som obyčajný "smrteľník" neživnostník a okrem toho príležitostného príjmu mám aj príjmy zo závislej činnosti. Prosím, poraďte.
pyton
23.03.05,09:31
Áno, tak ako hovoríš, môžeš si dať výdavky vynaložené na dosiahnutie príjmu a nemôžeš ísť do straty. To je celé.