int
05.03.08,20:11
Chcem Vás požiadať o radu, ku koncu tohoto mesiaca idem zrušiť živnosť, mám tam ešte dosť peňazí a neviem ako mám postupovať ďalej, prosím pomôžte mi. Mám previesť všetky peniaze do pokladnice a potom z toho platiť po zrušení živnosti zdravotné, sociálku doplatiť a tak? alebo čo by ste mi doporučili, ako sa to správne robí. Pretože zvyšné peniaze si chcem dať ako výplatu. Vďaka
katarina.j
05.03.08,19:43
Takze ak ides rusit zivnost k 31.3. este mas cas precerpat peniaze z uctu - neviem v com podnikas-tak si nakup tovar/material, prev.rezia/ a co ti zostane tak zrus k 31.3.aj ucet a ked tam bude zostatok to ti banka da /bud ti to daju na ruku alebo zaslu na iny ucet ktory im uvedies/, no a to si das do pokladne a potom k vyplate /ak figurujes ako zamestnanec/ ak nie tak si to das do osobnej spotreby. ak rusis zivnost odvody potom uz neplatis.
Zoltán Kovács
05.03.08,19:48
Takze ak ides rusit zivnost k 31.3. este mas cas precerpat peniaze z uctu - neviem v com podnikas-tak si nakup tovar/material, prev.rezia/ a co ti zostane tak zrus k 31.3.aj ucet a ked tam bude zostatok to ti banka da /bud ti to daju na ruku alebo zaslu na iny ucet ktory im uvedies/, no a to si das do pokladne a potom k vyplate /ak figurujes ako zamestnanec/ ak nie tak si to das do osobnej spotreby. ak rusis zivnost odvody potom uz neplatis.


Nesúhlasím.
1. Sme v jednoduchom účtovníctve, tak predpokladám, že ide o živnostníka - szčo. Szčo nemá výplatu a nefiguruje vo vlastnej firme ako zamestnanec.
2. Ak za peniaze nakúpiš tovar, ako ti radila katarina.j. tak pri zrušení živnosti v zmysle § 17 Zákona o dani z príjmov si musíš upraviť základ dane o nespotrebované skladové zásoby. Teda tovar, ktorý ti ostane na sklade zdaníš ako keby bol tvoj príjem. Zbytočne.
3. Peniaze ktoré máš na účte vyber si ako osobná spotreba a máš postarané. Nezdaňuje sa to.