petkasla
06.03.08,07:37
Dobrý deň,
potrebujem poradiť ako postupovať so ženou, ktorá bola tri roky na materskej (rodičovskej) dovolenke a teraz sa chce vrátiť do práce. Pracovala na vrátnici, lenže to miesto je už tri roky obsadené na dobu neurčitú. Má ekonomickú školu ale v ekonomike alebo administratíve nemáme voľné miesto. Môžem jej ponúknuť prácu v dielni? Alebo môžem jej dať výpoveď? Alebo aké mám možnosti? V prípade výpovede má nárok na odstupné? Prosím poraďte mi lebo s týmto som sa ešte nestretla a neviem čo mám robiť. Prípadne kde nájdem nejaké zákonné usmernenia.
Ďakujem.
Tweety
06.03.08,07:41
Dobrý deň,
potrebujem poradiť ako postupovať so ženou, ktorá bola tri roky na materskej (rodičovskej) dovolenke a teraz sa chce vrátiť do práce. Pracovala na vrátnici, lenže to miesto je už tri roky obsadené na dobu neurčitú. Má ekonomickú školu ale v ekonomike alebo administratíve nemáme voľné miesto. Môžem jej ponúknuť prácu v dielni? Alebo môžem jej dať výpoveď? Alebo aké mám možnosti? V prípade výpovede má nárok na odstupné? Prosím poraďte mi lebo s týmto som sa ešte nestretla a neviem čo mám robiť. Prípadne kde nájdem nejaké zákonné usmernenia.
Ďakujem.
Ak pre ňu nemáte vhodnú prácu s ktorou by súhlasila,kedže ste na jej miesto prijali zamestnanca na dobu neurčitú, čo bola chyba, ak jej dáte výpoveď s organiz. dôvodov bude mať nárok na odstupné.
pravnicka
06.03.08,08:30
Máte právo jej ponuknúť inú vhodnú prácu i na dieľni.
Zakonník práce:
Výpoved daná zamestnávateľom:
§ 63 odsek 2b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho
vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol
v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu
práce.

Viem, že zamestnávateľ je povinný držať pracovné miesto najdlhšie pol roka od nastupení zamestnankyne na materskú dovolenku.

Zamestnankýňa, ak jej dáte výpoved z dôvodu odmietnutia iného pracovného miesta má nárok na odstupné.
:):):):):):):)
brčko
06.03.08,10:22
Súhlasím sTweety a čiastočne s právničkou.
Na pôvodné prac. miesto sa môže vrátiť len po skončení MD (ktorá trvá 28 alebo 37týždnov) a zamestnávatel je povinný zaradiť ju na pôvodnú prácu a pracovisko (§157 ZP). Ak sa ale chce vrátiť až po ukončení RD a zamestnávatel pre nu nemá vhodné miesto ani na kratší prac.čas alebo ak nie je ochotná prejsť na iné vhodné miesto, tak máte dve možnosti:
Bud sa s nou dohodnete a podpíšete dohodu o ukončení PP z dôvodu nadbytočnosti a napr. odmietnutia ponúkaného miesta (§60).
Ak s dohodou nebude súhlasiť, môžete jej dať výpoved z nadbytočnosti podla §63 ods.1b), nakolko podla § 63 ods.2 :
-bud podla písm.a) nemáte možnosť ju dalej zamestnávať ani na kratší pr.čas
-alebo podla písm.b) nie je ochotná prejsť na inú pre nu vhodnú prácu.

V oboch prípadoch (v dohode ak bude uvedený ako dôvod ukončenia PP organizač.príčiny) má nárok na odstupné podla dlžky trvania PP (§ 76 ods.1 ZP, ak trval PP najmenej 5rokov tak 3mesačné, ak menej 2-mesačné).
V prípade výpovede jej od prvého dna nasledujúceho mesiaca po mesiaci doručenia výpovede začína plynuť výpovedná lehota (§ 62 ods.2). A to bud trojmesačná, ak odpracovala (RD sa do tohto obdobia predpokladám neráta) najmenej 5rokov, inak dvojmesačná (§ 62 ods.1, samozrejme, ked v PZ nemáte dohodnutú inú výp.lehotu).
Betina2
08.03.08,14:54
Súhlasím sTweety a čiastočne s právničkou.
Na pôvodné prac. miesto sa môže vrátiť len po skončení MD (ktorá trvá 28 alebo 37týždnov) a zamestnávatel je povinný zaradiť ju na pôvodnú prácu a pracovisko (§157 ZP). Ak sa ale chce vrátiť až po ukončení RD a zamestnávatel pre nu nemá vhodné miesto ani na kratší prac.čas alebo ak nie je ochotná prejsť na iné vhodné miesto, tak máte dve možnosti:
Bud sa s nou dohodnete a podpíšete dohodu o ukončení PP z dôvodu nadbytočnosti a napr. odmietnutia ponúkaného miesta (§60).
Ak s dohodou nebude súhlasiť, môžete jej dať výpoved z nadbytočnosti podla §63 ods.1b), nakolko podla § 63 ods.2 :
-bud podla písm.a) nemáte možnosť ju dalej zamestnávať ani na kratší pr.čas
-alebo podla písm.b) nie je ochotná prejsť na inú pre nu vhodnú prácu.

V oboch prípadoch (v dohode ak bude uvedený ako dôvod ukončenia PP organizač.príčiny) má nárok na odstupné podla dlžky trvania PP (§ 76 ods.1 ZP, ak trval PP najmenej 5rokov tak 3mesačné, ak menej 2-mesačné).
V prípade výpovede jej navyše od prvého dna nasledujúceho mesiaca po mesiaci doručenia výpovede začína plynuť výpovedná lehota (§ 62 ods.2). A to bud trojmesačná, ak odpracovala (RD sa do tohto obdobia predpokladám neráta) najmenej 5rokov, inak dvojmesačná (§ 62 ods.1, samozrejme, ked v PZ nemáte dohodnutú inú výp.lehotu). V prípade výpovede z org.dôvodov má nárok na odstupné a súčasne aj na výpovednú dobu.
waitinka7
18.03.08,17:44
Súhlasím sTweety a čiastočne s právničkou.
Na pôvodné prac. miesto sa môže vrátiť len po skončení MD (ktorá trvá 28 alebo 37týždnov) a zamestnávatel je povinný zaradiť ju na pôvodnú prácu a pracovisko (§157 ZP). Ak sa ale chce vrátiť až po ukončení RD a zamestnávatel pre nu nemá vhodné miesto ani na kratší prac.čas alebo ak nie je ochotná prejsť na iné vhodné miesto, tak máte dve možnosti:
Bud sa s nou dohodnete a podpíšete dohodu o ukončení PP z dôvodu nadbytočnosti a napr. odmietnutia ponúkaného miesta (§60).
Ak s dohodou nebude súhlasiť, môžete jej dať výpoved z nadbytočnosti podla §63 ods.1b), nakolko podla § 63 ods.2 :
-bud podla písm.a) nemáte možnosť ju dalej zamestnávať ani na kratší pr.čas
-alebo podla písm.b) nie je ochotná prejsť na inú pre nu vhodnú prácu.

V oboch prípadoch (v dohode ak bude uvedený ako dôvod ukončenia PP organizač.príčiny) má nárok na odstupné podla dlžky trvania PP (§ 76 ods.1 ZP, ak trval PP najmenej 5rokov tak 3mesačné, ak menej 2-mesačné).
V prípade výpovede jej od prvého dna nasledujúceho mesiaca po mesiaci doručenia výpovede začína plynuť výpovedná lehota (§ 62 ods.2). A to bud trojmesačná, ak odpracovala (RD sa do tohto obdobia predpokladám neráta) najmenej 5rokov, inak dvojmesačná (§ 62 ods.1, samozrejme, ked v PZ nemáte dohodnutú inú výp.lehotu).


Ja teraz tomu nerozumiem, lebo v zákonníku práce § 157 sa hovorí, že ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení materskej alebo rodičovskej dovolenky (čo je až 3 roky), tak je zamestnávateľ povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko...Môžte mi to prosím objasniť?
brčko
18.03.08,20:41
Ja teraz tomu nerozumiem, lebo v zákonníku práce § 157 sa hovorí, že ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení materskej alebo rodičovskej dovolenky (čo je až 3 roky), tak je zamestnávateľ povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko...Môžte mi to prosím objasniť?

ako píše endrju, podla odkazu na ZP § 166 ods.1 je to prípad, ak namiesto ženy ide na materskú dovolenku muž. U neho sa tento čas nevolá "materská dovolenka" ale "rodičovská dovolenka" a trvá 28 (resp.37) týždnov .
waitinka7
19.03.08,16:44
Ďakujem za rady, už tomu rozumiem, neprečítala som si to pozorne.
waitinka7
11.04.08,13:21
Ešte by som sa chcela opýtať, že čo dostáva žena, ktorá tesne pred nástupom na MD neodpracovala tých 270 dní. Akú dávku dostáva a v akej výške, keď podľa zákona nemá nárok na materskú?
jankasm
11.04.08,13:32
Ešte by som sa chcela opýtať, že čo dostáva žena, ktorá tesne pred nástupom na MD neodpracovala tých 270 dní. Akú dávku dostáva a v akej výške, keď podľa zákona nemá nárok na materskú?

Bude dostávať rodičovský príspevok, momentálne vo výške 4560,- a myslím, že až odo dňa narodenia dieťaťa.
Tweety
11.04.08,13:33
Ešte by som sa chcela opýtať, že čo dostáva žena, ktorá tesne pred nástupom na MD neodpracovala tých 270 dní. Akú dávku dostáva a v akej výške, keď podľa zákona nemá nárok na materskú?
Rodičovský príspevok, 4560.-. .
brčko
11.04.08,14:58
Ešte by som sa chcela opýtať, že čo dostáva žena, ktorá tesne pred nástupom na MD neodpracovala tých 270 dní. Akú dávku dostáva a v akej výške, keď podľa zákona nemá nárok na materskú?

Čo znamená "tesne pred nástupom na MD neodpracovala 270dní"???
Ak máš napr. termín pôrodu 1.5.08, na MD nastupuješ 6týždnov predtým, cca 20.3.08, tých 270dní sa ráta v období "posledných dvoch rokov pred pôrodom". Takže sa to sleduje v období od 1.5.06 do 30.4.08, nie do 19.3.08! (resp. v prípade, že to vychádza tak natesno, tak sa bude sledovať dátum skutočného pôrodu, nie predpokladaného). Preto ak máš v den nástupu na MD napr. len 250dní, tvoj PP trvá nadalej a dieťa sa narodí najskôr na 21den MD, tak podmienku 270dní by si mala stihnúť (treba ale znovu zrátať dni NP v období dvoch rokov pred skutočným pôrodom, lebo sa posunie aj začiatok obdobia!) a nárok na materskú by si mala mať.
Dúfam, že je to tvoj prípad. ;)