beata.b
06.03.08,08:52
Chcem sa opýtať, či môže platca DPH v prípade, že prenajíma priestory inej osobe, neuplatniť DPH za tento nájom. V zákone je, že nájom je oslobodený od DPH a platca sa môže rozhodnúť, či DPH uplatní alebo nie. Prípadne, či sú tam nejaké obmedzenia.
Ďakujem pekne za odpoveď.
Beata
mysimis
06.03.08,07:54
On ide tento priestor prenajímať platcovi DPH alebo neplatcovi DPH?
Anja111
06.03.08,07:54
Chcem sa opýtať, či môže platca DPH v prípade, že prenajíma priestory inej osobe, neuplatniť DPH za tento nájom. V zákone je, že nájom je oslobodený od DPH a platca sa môže rozhodnúť, či DPH uplatní alebo nie. Prípadne, či sú tam nejaké obmedzenia.
Ďakujem pekne za odpoveď.
Beata
Rozhodnúť sa môže, ak je nájomca platiteľom DPH...
beata.b
06.03.08,07:59
Prenajíma priestory občianskému združeniu a neziskovke.
betka
06.03.08,11:01
Chcem sa opýtať, či môže platca DPH v prípade, že prenajíma priestory inej osobe, neuplatniť DPH za tento nájom. V zákone je, že nájom je oslobodený od DPH a platca sa môže rozhodnúť, či DPH uplatní alebo nie. Prípadne, či sú tam nejaké obmedzenia.
Ďakujem pekne za odpoveď.
Beata

38 par. mi umožňuje sa rozhodnúť, či platiteľovi dám bez alebo v režime DPH.

Ak prenajmem nehnuteľnost neplatiteľovi DPH, nájom je vždy od dane oslobodený (či už ide o občana, FO neplatiteľov, resp PO neplatiteľov).

Tu však je potrebné i zvažovať stuácie.
Ak prenajímem priestory, nehnuteľnosť. Nemôžeme zabudnúť na par. 54 z o DPH. Ak si platiteľ odpočítal daň z tovarov a služieb a použije ho na dodávky tovarov a služieb bez možnosti odpočítania dane (ak zvažujete o nájme ako oslobodenom), je potrebné urobiť úpravu dane odpočítanej pri IM, pretože dosšlo k zmene účelu použitia majetku.

1. toto je jedna vec
NApr. kúpim nehnutenosť za 1.mil Sk ZD+DPH. Ak som si odpočítala DPH vo výške 190 000, Sk (resp. som na nehnuteľnosti urobila TZ), je potrebné vypočítať a odviesť daň DU v alikvotnej čiastke (pri nehnuteľnostiach je jej uprava 10 ročná). Treba pozrieť i prílohu z o DPH č.1

2. vec.
Ak budem ako platiteľ DPH poskytovať nájom oslobodený od dane. Pristupujem na výpočet koef, par. 50 zákona.

Záver: treba si všetko premyslieť, pretože v súvislosti s prenájmom mám i nejaký závazok voči DU, z nohých titulov.

Ešte jeden Pr.
Obstarávam nehnuteľnosť za 3 mil. Sk. Odpočítavam si DPH za každú dodávku tovarov a služieb. Odpočílala som si už výšku 570 000, Sk. Zaradím nehnuteľnosť do používania a nájdem si nájomcov, kt. sú buď občania, nplatiteľia DPH, resp. budem považovaž nájom pre platiteľa za oslobodený. ČO mi z toho vyplýva? Vrátiť celú odpočítanu DPH DU v sume 570 000, Sk.
azla
06.03.08,11:08
Ešte jeden Pr.
Obstarávam nehnuteľnosť za 3 mil. Sk. Odpočítavam si DPH za každú dodávku tovarov a služieb. Odpočílala som si už výšku 570 000, Sk. Zaradím nehnuteľnosť do používania a nájdem si nájomcov, kt. sú buď občania, nplatiteľia DPH, resp. budem považovaž nájom pre platiteľa za oslobodený. ČO mi z toho vyplýva? Vrátiť celú odpočítanu DPH DU v sume 570 000, Sk.

Pokúsiť sa zvážiť aj následovné riešenie :
Prenajať priestor platcovi Dph-nájomcovi a nájomca /platca Dph/ bude prenajímať priestor podnájomcom /ktorí už nie sú platcami/.

Záver: Vlastník nehnuteľnosti nerobí žiadné úpravy v odpočítanej Dph.

Samozrejme, nie vždy je také riešenie realizovateľné. /ale ak sa dá ...je to výhodnejší postup pre vlastníka nehnuteľnosti./
martina2006
06.03.08,13:18
Môže SZČO prenajímať jednu nehnuteľnosť neplatcovi DPH - kde bude fakturovať nájom bez DPH a druhú nehnuteľnosť platcovi DPH
- kde bude fakturovať nájom s DPH?
Vladimír Ozimý
06.03.08,13:19
môže samozrejme. ak prenajíma platiteľ dane nehnuteľnosť neplatiteľovi nemôže sa rozhodnúť. Musí vždy faktúrovať bez DPH. Ak prenajíma platiteľovi rozhodne sa či mu službu zdaní alebo oslobodí, pričom každý prenájom voči platiteľovi posúdi individuálne. T.j. jednému platiteľovi môže zdaňovať inému nemusí...
Anja111
06.03.08,13:51
Môže SZČO prenajímať jednu nehnuteľnosť neplatcovi DPH - kde bude fakturovať nájom bez DPH a druhú nehnuteľnosť platcovi DPH
- kde bude fakturovať nájom s DPH?
Ak je platiteľom DPH, tak áno. Nezabudnúť však na koeficient...
erika_H
16.03.08,12:06
Ak prenajímam 2 domy, jeden platiteľovi DPH a druhý neplatcovi DPH, neplatcovi fakturujem bez DPH, platcovi som sa rozhodla fakturovať s DPH - ako použijem koeficient?
U neplatcu DPH koeficientom prepočítam aj náklady na energie? Tieto energie fakturujem ale už s DPH áno?
a keď fakturujem platiteľovi DPH nájom - fakturujem mu s DPH. A pri došlých faktúrach za energie už koeficient nepoužívam-keďže fakturujem nájom s DPH?
Ďakujem za pomoc
azla
16.03.08,12:14
Ak prenajímam 2 domy, jeden platiteľovi DPH a druhý neplatcovi DPH, neplatcovi fakturujem bez DPH, platcovi som sa rozhodla fakturovať s DPH - ako použijem koeficient?
U neplatcu DPH koeficientom prepočítam aj náklady na energie? Tieto energie fakturujem ale už s DPH áno?
a keď fakturujem platiteľovi DPH nájom - fakturujem mu s DPH. A pri došlých faktúrach za energie už koeficient nepoužívam-keďže fakturujem nájom s DPH?
Ďakujem za pomoc
Zaujíma Ťa hlavne neplatca. Ak robíš výstup od dane oslobodený, musíš pri vstupe zvažovať načo použiješ prijaté plnenie. Bud celé na zdaňované plnenia, buď celé na oslobodené, alebo kombinovane. Ak maš nákup, ktorý slúži na poskytovanie aj oslobodených. aj zdaňovaných plnení na výstupe, tak vdedy dph na vstupe krátiš koeficientom.
Ak v cene oslobodeného nájmu nie sú energie, fakturuješ ich s dph ,
tak nemáš dôvod na vstupe tieto energie krátiť.
erika_H
16.03.08,15:48
Zaujíma Ťa hlavne neplatca. Ak robíš výstup od dane oslobodený, musíš pri vstupe zvažovať načo použiješ prijaté plnenie. Bud celé na zdaňované plnenia, buď celé na oslobodené, alebo kombinovane. Ak maš nákup, ktorý slúži na poskytovanie aj oslobodených. aj zdaňovaných plnení na výstupe, tak vdedy dph na vstupe krátiš koeficientom.
Ak v cene oslobodeného nájmu nie sú energie, fakturuješ ich s dph ,
tak nemáš dôvod na vstupe tieto energie krátiť.

No aby som to dobre pochopila:
napríklad fakturujem neplatcovi DPH nájom 5000 sk + energiu 1000 sk
kedze ked som nakúpila energie za 1000 sk, mám nárok na odpočet DPH celej sumy DPH, tzn. 119 sk

2. prípad je,ak by som nakúpila energiu,a fakturovala aj platcovi aj neplatcovi DPH:
v tomto pripade energiu ked nakupim za 1000 sk, DPH 119 sk prepocitam koeficientom napr. 0,98, tzn. odpocitam DPH 116,50 sk. CHápem to prosím správne?
azla
16.03.08,16:56
No aby som to dobre pochopila:
napríklad fakturujem neplatcovi DPH nájom 5000 sk + energiu 1000 sk
kedze ked som nakúpila energie za 1000 sk, mám nárok na odpočet DPH celej sumy DPH, tzn. 119 sk

2. prípad je,ak by som nakúpila energiu,a fakturovala aj platcovi aj neplatcovi DPH:
v tomto pripade energiu ked nakupim za 1000 sk, DPH 119 sk prepocitam koeficientom napr. 0,98, tzn. odpocitam DPH 116,50 sk. CHápem to prosím správne?
Mám pocit, že asi nie.
Ešte raz, skúsim .
Koeficient používaš iba vtedy, ak niečo kúpiš a použiješ to na uskutočnenie výstupu aj zdaňovaného aj oslobodeného. Príklad: opraviš strechu na budove, ktorú prenajímaš aj pre platcu aj pre neplatcu.
Nájom fakturuješ s Dph pre platcu , pre neplatcu je oslobodený. Preto tu dph na vstupe si nemôžeš uplatniť celé, iba časť, ktorú vypočítaš po prepočítaní koeficientom.

Ak nakúpiš napr. energie. Pri vstupe si kladieš tú istú otázku. Na aké plnenie to použijem ? Zdaňované, alebo oslobodené? Ak zdaňované, máš nárok na odpočet, ak oslobodené - nemáš nárok na odpočet, ak kombinované prepočítaš nárok na odpočet koeficientom.
A tu pozor.
Ak fakturuješ energie neplatcovi s Dph (napr. 1000,- + 190), znamená, že energie na výstupe zdaňuješ, preto ich na vstupe nekrátiš.
Energie by si na vstupe krátila vtedy, ak by si energie neplatcovi Dph nefakturovala samostatne, ale energie by boli zakalkulované v cene nájmu, a celý nájom na výstupe by si mu fakturovala bez dph ako oslobodený.
erika_H
16.03.08,17:04
Mám pocit, že asi nie.
Ešte raz, skúsim .
Koeficient používaš iba vtedy, ak niečo kúpiš a použiješ to na uskutočnenie výstupu aj zdaňovaného aj oslobodeného. Príklad: opraviš strechu na budove, ktorú prenajímaš aj pre platcu aj pre neplatcu.
Nájom fakturuješ s Dph pre platcu , pre neplatcu je oslobodený. Preto tu dph na vstupe si nemôžeš uplatniť celé, iba časť, ktorú vypočítaš po prepočítaní koeficientom.

Ak nakúpiš napr. energie. Pri vstupe si kladieš tú istú otázku. Na aké plnenie to použijem ? Zdaňované, alebo oslobodené? Ak zdaňované, máš nárok na odpočet, ak oslobodené - nemáš nárok na odpočet, ak kombinované prepočítaš nárok na odpočet koeficientom.
A tu pozor.
Ak fakturuješ energie neplatcovi s Dph (napr. 1000,- + 190), znamená, že energie na výstupe zdaňuješ, preto ich na vstupe nekrátiš.
Energie by si na vstupe krátila vtedy, ak by si energie neplatcovi Dph nefakturovala samostatne, ale energie by boli zakalkulované v cene nájmu, a celý nájom na výstupe by si mu fakturovala bez dph ako oslobodený.

AHÁAA
už tomu rozumiem-aspoň dúfam.
Takže energie-nákup odpočet celej DPH, fakturujem celé s DPH
Ak by som napríklad ale fakturoval neplatcovi DPH cenu za nájom 6000,- Sk mesačne vrátane energií, faktúru moju odberateľskú vystavím bez DPH, došlé faktúry za energiu- DPH na vstupe prepočítam koeficientom áno?
Ostatný nákup tovaru - mám nárok na odpočet celej DPH,keďže predaj tovaru nie je oslobodený DPH ani nemá nič spoločné s nájmom


otázka č.2:
Firma,ktorej idem účtovať doklady,používala minulý rok nesprávny koeficient.Môžem použiť ja ich koeficient z r.2007 (aj keď bol nesprávny) a na konci roka, v daňovom priznaní za IV.Q 2008 vypočítam nový koeficient,ktorý vypočítam z r.2008,a doplatím resp. bude mi vrátená rozdielna DPH..?

Mám to Azla prosím správne?Ďakujem moc
azla
16.03.08,17:19
AHÁAA
už tomu rozumiem-aspoň dúfam.
Takže energie-nákup odpočet celej DPH, fakturujem celé s DPH
Ak by som napríklad ale fakturoval neplatcovi DPH cenu za nájom 6000,- Sk mesačne vrátane energií, faktúru moju odberateľskú vystavím bez DPH, došlé faktúry za energiu- DPH na vstupe prepočítam koeficientom áno?
Ostatný nákup tovaru - mám nárok na odpočet celej DPH,keďže predaj tovaru nie je oslobodený DPH ani nemá nič spoločné s nájmom


Rozumieš tomu správne.
azla
16.03.08,17:27
otázka č.2:
Firma,ktorej idem účtovať doklady,používala minulý rok nesprávny koeficient.Môžem použiť ja ich koeficient z r.2007 (aj keď bol nesprávny) a na konci roka, v daňovom priznaní za IV.Q 2008 vypočítam nový koeficient,ktorý vypočítam z r.2008,a doplatím resp. bude mi vrátená rozdielna DPH..?


V roku 2008 používaš koeficient z predchádzajúceho roku. V decembri 2007 bol vypočítaný nejaký koeficient, ktorý je alebo správny alebo nesprávny. Ak si myslíš, že je nesprávny - nesprávne je aj krátenie Dph v r. 2007.
Odporúčala by so Ti prepočítať koeficient v r. 2007 ešte raz. Ak by sa nanovo vypočítaný odlišoval od toho, aký sa použil pri prepočte Dph v 12/2007, neostáva nič iné iba opraviť Dph 12/2007, prípadne aj 1/2008 (ak je to mesačný platca).
V roku 2008 by som pracovala rozhodne so správnym koeficientom.
erika_H
16.03.08,17:55
Ďakujem Ti veľmi moc za odpovede Azla.SOm rada že už mám v tom jasno.Pekný večer prajem
erika_H
17.03.08,14:47
Dobrý deň,prosím Vás,a čo v takom prípade,keď je podnikateľ SZČO, ktorý má okrem činností -napr. predajňa s oblečením, aj 2 domy,ktoré prenajíma ale ako súkromná osoba, nie ako podnikateľ-ako by to bolo s koeficientovaním v takomto prípade?
Všetko platí?normálne zaradí faktúry za elektrinu k tým dvom domom do účtovníctva?prenájom domu-k tomu sú len potvrdenky PPD každý mesiac-nájom vrátane energií (voda a plyn),ale elektrina je samostatne fakturovaná s DPH.
Postupujem aj v takomto prípade normálne-tzn. všetko zaradím do účtovníctva,tzn. k ostatným dokladom za obchod s oblečením?
Ďakujem velmi pekne za všetky pripomienky
erika_H
17.03.08,17:52
Dobrý deň,prosím Vás,a čo v takom prípade,keď je podnikateľ SZČO, ktorý má okrem činností -napr. predajňa s oblečením, aj 2 domy,ktoré prenajíma ale ako súkromná osoba, nie ako podnikateľ-ako by to bolo s koeficientovaním v takomto prípade?
Všetko platí?normálne zaradí faktúry za elektrinu k tým dvom domom do účtovníctva?prenájom domu-k tomu sú len potvrdenky PPD každý mesiac-nájom vrátane energií (voda a plyn),ale elektrina je samostatne fakturovaná s DPH.
Postupujem aj v takomto prípade normálne-tzn. všetko zaradím do účtovníctva,tzn. k ostatným dokladom za obchod s oblečením?
Ďakujem velmi pekne za všetky pripomienky
posúvam
zltalienka
18.03.08,10:22
Ak fakturuješ energie neplatcovi s Dph (napr. 1000,- + 190), znamená, že energie na výstupe zdaňuješ,

Je možné fakturovať neplatcovi energie aj bez DPH? (podla §38)
zltalienka
18.03.08,10:49
V predchádzajúcom príspevku som citovala prísp. č.13 od azla (neviem dat citaciu do "modreho ramceka" ako ostatni)
erika_H
18.03.08,15:02
Prosím Vás,a môžem do peňažného denníka účtovať aj príjmy za prenájom+ faktúry nákup energie-aj keď je to príjem za nájom súkromnej osoby?
Teda SZČO má ten obchod s oblečením,+ má dom,ktorý prenajíma ako občan.. Ja som z toho trochu domotaná..:confused:
A koeficientujem iba daň na vstupe z energií áno?Nič iné predpokladám..
erika_H
19.03.08,08:16
Prosím Vás,a môžem do peňažného denníka účtovať aj príjmy za prenájom+ faktúry nákup energie-aj keď je to príjem za nájom súkromnej osoby?
Teda SZČO má ten obchod s oblečením,+ má dom,ktorý prenajíma ako občan.. Ja som z toho trochu domotaná..:confused:
A koeficientujem iba daň na vstupe z energií áno?Nič iné predpokladám..
posúvam
erika_H
07.04.08,14:25
Dobrý deň,
prosím Vás, príjem za prenájom od DPH oslobodený - uvádzam iba do r.13?
Teraz ma ešte zaujíma,kedy to tam mám uviesť.. neviem určiť deň zdaniteľného plnenia.. môže byť deň úhrady?
jedná sa totiž o príjem od neplatcov DPH, nie sú im vystavované ani faktúry - nájom je na základe zmluvy o nájme..
Žeby som do výkazu DPH uviedla podľa peňažního denníka,keď zaplatia nájomné?Bude to prosím správne?Ďakujem
erika_H
08.04.08,13:48
Dobrý deň,
prosím Vás, príjem za prenájom od DPH oslobodený - uvádzam iba do r.13?
Teraz ma ešte zaujíma,kedy to tam mám uviesť.. neviem určiť deň zdaniteľného plnenia.. môže byť deň úhrady?
jedná sa totiž o príjem od neplatcov DPH, nie sú im vystavované ani faktúry - nájom je na základe zmluvy o nájme..
Žeby som do výkazu DPH uviedla podľa peňažního denníka,keď zaplatia nájomné?Bude to prosím správne?Ďakujem
posúvam
azla
08.04.08,14:26
Dobrý deň,
prosím Vás, príjem za prenájom od DPH oslobodený - uvádzam iba do r.13?
Teraz ma ešte zaujíma,kedy to tam mám uviesť.. neviem určiť deň zdaniteľného plnenia.. môže byť deň úhrady?
jedná sa totiž o príjem od neplatcov DPH, nie sú im vystavované ani faktúry - nájom je na základe zmluvy o nájme..
Žeby som do výkazu DPH uviedla podľa peňažního denníka,keď zaplatia nájomné?Bude to prosím správne?Ďakujem

Odpoviem Ti na otázku z pohľadu Dph.

Dodanie služby oslobodené od dane sa uvádza v r. 13 DP

V zákone §71 odst.1 je napísané, že platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o službu, ktorá je dodaná s oslobodením podľa §28 až §42.

Na druhej strane je vhodné vystavovať faktúry (môj názor) kvôli prehľadnosti a možno lepšiemu sledovaniu.

Deň vzniku daňovej povinnosti je deň poskytnutia služby. (ak podľa zmluvy má odberateľ platiť za mesiac - najneskorší deň je posledný deň v mesiaci)

Ak by ste prijali platbu pred poskytnutím služby (dopredu, pred obdobím za ktoré platia), je dňom vzniku daňovej povinnosti deň prijatia platby.
erika_H
08.04.08,14:40
Este mam trošku nejasno-z hľadiska koeficientovania:
keď mam došlu fakturu z EU - urobim samozdanenie, a pri zdaniteľných obchodoch,keď ja zdaňujem došlú faktúru-asi by som mala začiarknuť mojom softe "nezahrnúť pri výpočte koeficientu" však áno?
Myslím že takého príjmy sa do výpočtu koeficientu nezapočítavajú..
uvažujem prosím správne?
azla
08.04.08,15:25
Este mam trošku nejasno-z hľadiska koeficientovania:
keď mam došlu fakturu z EU - urobim samozdanenie, a pri zdaniteľných obchodoch,keď ja zdaňujem došlú faktúru-asi by som mala začiarknuť mojom softe "nezahrnúť pri výpočte koeficientu" však áno?
Myslím že takého príjmy sa do výpočtu koeficientu nezapočítavajú..
uvažujem prosím správne?

Pri tejto došlej fa uvažuješ ako pri všetkých ostatných. Spytuješ sa (predtým ako označiš v softe) slúži toto prijaté zdaniteľné plnenie na uskutočňovanie mojich zdaniteľných plnení, alebo nie. Ak vôbec nesúvisí s oslobodeným plnením, vtedy Dph na vstupe nekrátiš.
erika_H
08.04.08,15:43
Pri tejto došlej fa uvažuješ ako pri všetkých ostatných. Spytuješ sa (predtým ako označiš v softe) slúži toto prijaté zdaniteľné plnenie na uskutočňovanie mojich zdaniteľných plnení, alebo nie. Ak vôbec nesúvisí, vtedy Dph na vstupe nekrátiš.
Áno Azla,tomu rozumiem,kedy krátim DPH na vstupe koeficientom..
Ale tu sa môj soft pýta,či má tento príjem použiť na výpočet koeficientu-nový koeficient bude prepočítavať na konci roka (podiel-v čitateli sú príjmy bez dane,kde je dan odpocitatelna a v menovateli su vsetky prijmy.. )
Takze ja si myslim,ze samozdanenie by mi do tohto prijmu nemalo vstupovat.. Len som si nie celkom ista...
Takže ak mi zdanitelne plnenie-kde pri samozdaneni som ja povinna odviezt DPH-tento prijem mi nevstupuje do vypoctu koeficientu,v softe zaciarknem "nepoužiť pri výpočet koeficientu"-aby mi na konci roka správne prepočítalo nový koeficient a dorovnalo DPH..
Dúfam že uvažujem správne..:confused:
erika_H
13.04.08,09:52
Dobrý deň-prosím o konzultáciu:
Keď nakúpim farbu na maľovanie na dom,kde mam aj sidlo aj prenajimam kancelarie-tiež koeficientujem áno?
a keď kúpim obliečky pre nájomníkov (do obytného domu,kde im prenajímam priestory)-aj tieto obliečky koeficientujem??
musím koeficientovať všetko,čo prenajímam bez DPH-bez ohľadu na cenu,napr. hypteticky aj nakup za 1-sk-musim koeficientovať..?
TElefon-keď fakturuje s DPH-ten však nekoeficientujem..
Uvažujem prosím správne?
Ďakujem
Muška
13.04.08,10:19
erika_H
13.04.08,16:55
Ďakujem Muška..
Ešte mám otázočku-dobropis za preplatok plynu-zaúčtujem mínusom do knihy záväzkov-a túto DPH tiež koeficientujem ?
beata.b
14.04.08,13:21
Ešte sa chcem opýtať, ako je to v prípade s energiou pri tomto nájme. Spoločnosť má prenajaté priestory od neplatcu a tie ďalej prenajím neziskovke a občianskemu združeniu. Sú potom oslobodené od dane aj energie?
Ďakujem za pomoc.
azla
14.04.08,13:29
Ešte sa chcem opýtať, ako je to v prípade s energiou pri tomto nájme. Spoločnosť má prenajaté priestory od neplatcu a tie ďalej prenajím neziskovke a občianskemu združeniu. Sú potom oslobodené od dane aj energie?
Ďakujem za pomoc.
Ak prenajímate neplatcovi, nájom je oslobodeny podľa §38.
Fakturované energie sú predmetom Dph.
beata.b
14.04.08,13:34
Teda energie musia byť s DPH, aj keď to máme prenajaté od neplatcu? Len sa pre istotu pýtam ešte raz. Na ten nájom sa vzťahuje koeficient, alebo je to úlne oslobodené od dane?
Ešte raz ďakujem za pomoc.
erika_H
18.04.08,06:48
Ďakujem Muška..
Ešte mám otázočku-dobropis za preplatok plynu-zaúčtujem mínusom do knihy záväzkov-a túto DPH tiež koeficientujem ?
posúvam
erika_H
19.04.08,19:26
Keď mám prenájom osobám-všetkým fakturujem bez DPH - takže pri DPH na vstupe nemám vôbec k akýmkoľvek dodávkam súvisiacich s nájmom nárok na odpočet DPH?:confused:
Ke´d kupujem plyn,elektrinu,farbu na maľovanie atď.. nič z DPH na faktúre nemám nárok na odpočet DPH?
ja som to prepočítavala koeficientom.. ale asi to mám zle:mee:
Dav
19.04.08,20:14
V príspevku 31 klikni na Koeficient, tam je to vysvetlené.

Ak sa nákupy a dodávky týkajú len prenajatých priestorov, tak nie je nárok na odpočet. Ak sa týkajú aj neprenajímaných priestorov, použi koeficient.
azla
19.04.08,20:16
Keď mám prenájom osobám-všetkým fakturujem bez DPH - takže pri DPH na vstupe nemám vôbec k akýmkoľvek dodávkam súvisiacich s nájmom nárok na odpočet DPH?:confused:
Ke´d kupujem plyn,elektrinu,farbu na maľovanie atď.. nič z DPH na faktúre nemám nárok na odpočet DPH?
ja som to prepočítavala koeficientom.. ale asi to mám zle:mee:


Ak si si klikla na link, ktorý Ti dala Muška v príspevku č. 31 (od ALBO), tak tam to máš jednoducho a zrozumiteľné vysvetlené.

Ak používaš prijaté plnenia iba na oslobodené, nemáš nárok na odpočet dph na vstupe.

Koeficient používaš ak prijaté plnenie použiješ na zmiešané plnenia (aj oslobodené aj zdaňované).

Čo sa týka el. energie musíš napísať ako postupuješ pri fakturácii.
Ak elektricku energiu, plyn atď fakturuješ samostatnou položkou, uplatňuješ dph na výstupe, tak dph na vstupe si môžeš odpočítať. Tu musíš najprv mať jasné, aký režim je na výstupe, od toho sa odvíja režim na vstupe.
erika_H
20.04.08,07:09
Ak si si klikla na link, ktorý Ti dala Muška v príspevku č. 31 (od ALBO), tak tam to máš jednoducho a zrozumiteľné vysvetlené.

Ak používaš prijaté plnenia iba na oslobodené, nemáš nárok na odpočet dph na vstupe.

Koeficient používaš ak prijaté plnenie použiješ na zmiešané plnenia (aj oslobodené aj zdaňované).

Čo sa týka el. energie musíš napísať ako postupuješ pri fakturácii.
Ak elektricku energiu, plyn atď fakturuješ samostatnou položkou, uplatňuješ dph na výstupe, tak dph na vstupe si môžeš odpočítať. Tu musíš najprv mať jasné, aký režim je na výstupe, od toho sa odvíja režim na vstupe.

Som si myslela,že už tomu rozumiem,len potom som si to všetko ešte raz prečítala a som zistila,že to mám celé zle:mee:
No ešte to stihnem opraviť..

Elektrinu-jednému nájomníkovi fakturuje s DPH,iným je to v cene nájmu,ktorý je oslobodený-takže elektrinu na vstupe prepočítam koeficientom.
V budove,kde má prenajímateľ sídlo aj svoju kanceláriu-ale taktiež časť prenajíma,faktúry na vstupe plyn elektrina prepočítam koeficientom.
Dom,ktorý prenajíma bez DPH občanovi-faktúry na vstupe-nemám nárok na odpočet.. Takže v JÚ - napr. faktúra za elektrinu 1000 sk vrátane DPH - zaúčtujem do nákladov celú sumu 1000 sk , alebo iba základ dane z 1000 sk?
Ďakujem Vám moc,vďaka Vám podám správne daňové DPH,ja by som to odovzdala po odpočítaní DPH,na ktorý odpočet som vlastne ani nemala nárok:mee:
Dav
20.04.08,08:27
Som si myslela,že už tomu rozumiem,len potom som si to všetko ešte raz prečítala a som zistila,že to mám celé zle:mee:
No ešte to stihnem opraviť..

Elektrinu-jednému nájomníkovi fakturuje s DPH,iným je to v cene nájmu,ktorý je oslobodený-takže elektrinu na vstupe prepočítam koeficientom.áno
V budove,kde má prenajímateľ sídlo aj svoju kanceláriu-ale taktiež časť prenajíma,faktúry na vstupe plyn elektrina prepočítam koeficientom.áno
Dom,ktorý prenajíma bez DPH občanovi-faktúry na vstupe-nemám nárok na odpočet.. nie Takže v JÚ - napr. faktúra za elektrinu 1000 sk vrátane DPH - zaúčtujem do nákladov celú sumu 1000 sk áno, alebo iba základ dane z 1000 sk?
Ďakujem Vám moc,vďaka Vám podám správne daňové DPH,ja by som to odovzdala po odpočítaní DPH,na ktorý odpočet som vlastne ani nemala nárok:mee:
Odpovede v texte červené.
erika_H
20.04.08,09:10
Ďakujem Dav.
Vieš čo je zaujímavé?Tak ako som to robila-že som koeficientom prepočítavala všetku DPH na vstupe (DPH k réžii spojenej s nájmom),tak nám to vyslovene poradili na Daňovom úrade:confused:
škoda že to nemám písomne..
Dav
20.04.08,09:16
Ďakujem Dav.
Vieš čo je zaujímavé?Tak ako som to robila-že som koeficientom prepočítavala všetku DPH na vstupe (DPH k réžii spojenej s nájmom),tak nám to vyslovene poradili na Daňovom úrade:confused:
škoda že to nemám písomne..
V zákone sa píše, že pokiaľ sa vzťahuje DPH na vstupe na oslobodené činnosti,a je možné ich (vstupy) jednoznačne určiť, tak nárok na odpočet DPH nie je.
Vo všeobecnosti platí koeficient na všetky vstupy, ALE vymedzenia v zákone nepustia.
erika_H
20.04.08,09:35
Ďakujem..
Uvidim čo mi odpisu z danoveho riaditeľstva.. Len nie som moc nadšena,že to musim prerabať..:mad:
asi pojdem ešte raz na daňovy.. vďaka nim mam dvojnasobnu robotu:(
Dav
20.04.08,09:48
Ďakujem..
Uvidim čo mi odpisu z danoveho riaditeľstva.. Len nie som moc nadšena,že to musim prerabať..:mad:
asi pojdem ešte raz na daňovy.. vďaka nim mam dvojnasobnu robotu:(
Záleží aj na tom, koho a ako presne sa spýtaš. Niekedy zdanlivo nepodstatné slovo spôsobí, že tvoja otázka je nepresná, a potom dostaneš na nepresnú otázku nepresnú odpoveď. Koho sa pýtaš - bežná odpoveď DÚ je, že nie sú daňoví poradcovia, že treba zadať dotaz na UDR. ( A z tej sa cítiš nie múdrejšia, ale :eek::confused::mad::mee:) Ak natrafíš na ochotného človeka, možno je úzky špecialista na inú oblasť daní , alebo aby si nevyzerala otravná, mu dáš stručnejšiu otázku- teda nepresnú.:rolleyes:
azla
20.04.08,10:12
V príspevku 31 klikni na Koeficient, tam je to vysvetlené.


Ak si si klikla na link, ktorý Ti dala Muška v príspevku č. 31 (od ALBO), tak tam to máš jednoducho a zrozumiteľné vysvetlené.


Dav,
http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
keď som si spätne pozrela dozadu, tak v rovnakom čase sme rovnako rozmýšľali (len ja som písala dlhší príspevok, tak mal omeškanie dve minúty).
Dav
20.04.08,11:26
Dav,
http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
keď som si spätne pozrela dozadu, tak v rovnakom čase sme rovnako rozmýšľali (len ja som písala dlhší príspevok, tak mal omeškanie dve minúty).
Tiež som si všimla spriaznenú dušu:), a v tom odkaze je to vysvetlené na 1*.
erika_H
20.04.08,11:54
Ďakujem Vám veľmi moc.Ste strašne múdri a ochotní podeliť sa o svoje skúsenosti, moc zlatí:) Ďakujem
erika_H
23.04.08,13:16
Ahojte,tak vy ste naozaj múdrejší ako na daňovom..:cool:
No na jednom DÚ nas domotali tým,že koeficientovať všetko.. ale na základe príspevkov na porade som pátrala ďalej,a na inom DÚ potvrdili,že nie je nárok na odpočet..:rolleyes:

Ešte Vás chcem pekne poprosiť-keďže nie je nárok na odpočet DPH-do daňového priznania DPH tieto faktúry ani DPH z nich vôbec neuvádzam áno?

A ešte - keď mám faktúru za plyn 1000 sk s DPH, nemám nárok na odpočet DPH,tak do nákladov účtujem celých 1000 sk:confused:
v jednoduchom účtovníctve..

alebo DPH je nedaňový výdavok?Pomôžete mi prosím s týmto?
Idem rýchlo rýchlo prerábať celé DPH..:mee:
cactus
23.04.08,13:19
Ahojte,tak vy ste naozaj múdrejší ako na daňovom..:cool:
No na jednom DÚ nas domotali tým,že koeficientovať všetko.. ale na základe príspevkov na porade som pátrala ďalej,a na inom DÚ potvrdili,že nie je nárok na odpočet..:rolleyes:

Ešte Vás chcem pekne poprosiť-keďže nie je nárok na odpočet DPH-do daňového priznania DPH tieto faktúry ani DPH z nich vôbec neuvádzam áno?

A ešte - keď mám faktúru za plyn 1000 sk s DPH, nemám nárok na odpočet DPH,tak do nákladov účtujem celých 1000 sk:confused:
v jednoduchom účtovníctve..

alebo DPH je nedaňový výdavok?Pomôžete mi prosím s týmto?
Idem rýchlo rýchlo prerábať celé DPH..:mee:

áno účtuješ celých 1000 Sk ako VOZD
Muška
23.04.08,13:25
Ešte Vás chcem pekne poprosiť-keďže nie je nárok na odpočet DPH-do daňového priznania DPH tieto faktúry ani DPH z nich vôbec neuvádzam áno?


Tebou vystavené faktúry za oslobodený nájom uvádzaš v r. 13.
Z dodávateľských faktúr z ktorých nemáš nárok na odpočet DPH - nemáš ani kde vo výkaze DPH uvádzať - veď tam uvádzaš len DPH.
erika_H
23.04.08,13:31
Ďakujem.
Prosím,a nie je tu niekto kto koeficientuje v ALFE?
By som tam začiarkla "bez možnosti odpočtu dane §49 ods.3" ale do peňažného denníka dám do prev.réžie celú sumu?
bude to prosím ok?
ĎAKUJEM VEĽMI VEĽMI MOC
Martin Mocko
25.04.08,08:29
Ahojte.

Prijatá faktúra za nájom nebyt. priestorov s DPH. Dátum vyhotovenia faktury i datum danovej povinnosti 3.3.2008. Text na fakture: "Fakturujeme vám nájom od 1.4. do 30.6.2008) Kam s tým s pohľadu DPH?
azla
25.04.08,08:39
Ahojte.

Prijatá faktúra za nájom nebyt. priestorov s DPH. Dátum vyhotovenia faktury i datum danovej povinnosti 3.3.2008. Text na fakture: "Fakturujeme vám nájom od 1.4. do 30.6.2008) Kam s tým s pohľadu DPH?

Podľa môjho názoru, ak Ste neplatili preddavok a daňová povinnosť nevznikla z titulu prijatého preddavku, tak služba, ktorá je predmetom fakturácie začína 1.4.2008.
Z môjho pohľadu daňová povinnosť nevzniká v 3. mesiaci a potom ani právo na odpočítanie dane.
Martin Mocko
25.04.08,09:06
Podľa môjho názoru, ak Ste neplatili preddavok a daňová povinnosť nevznikla z titulu prijatého preddavku, tak služba, ktorá je predmetom fakturácie začína 1.4.2008.
Z môjho pohľadu daňová povinnosť nevzniká v 3. mesiaci a potom ani právo na odpočítanie dane.
Môj predpoklad je presne taký istý..ale kolega má iný názor. Chce postupovať podľa dátumu na faktúre. Privítal by som ešte nejaký názor...
azla
25.04.08,09:16
Môj predpoklad je presne taký istý..ale kolega má iný názor. Chce postupovať podľa dátumu na faktúre. Privítal by som ešte nejaký názor...
:), Skús ... napr. toto (a môžeš si vybrať aj iné:D)

http://www.porada.sk/t50950-dan-povinnost-pri-opakovanom-dodani.html
Martin Mocko
25.04.08,09:21
:), Skús ... napr. toto (a môžeš si vybrať aj iné:D)

http://www.porada.sk/t50950-dan-povinnost-pri-opakovanom-dodani.html

Hm...opakovane dodania sa viac-menej opieraju o zmluvu. V tomto pripade ide o fakturu. A dalsia vec. Platena bude postupne...kazdy mesiac urcita cast. To ma na tom najviac odrazda. Pokial by bola FA uhradena v marci, tak to s radostou hodim do marca.
azla
25.04.08,12:37
Hm...opakovane dodania sa viac-menej opieraju o zmluvu. V tomto pripade ide o fakturu. A dalsia vec. Platena bude postupne...kazdy mesiac urcita cast. To ma na tom najviac odrazda. Pokial by bola FA uhradena v marci, tak to s radostou hodim do marca.
Nastala dodávka v marci ?
Bola prijatá platba v marci ?
Na základe čoho vznikla dodávateľovi daňová povinnosť v marci ?

Ak nie, na základe čoho je vo faktúre napísané dátum daňovej povinnosti v marci ?
Právo na odpočítanie dane vzniká - ak pri tejto službe vznikla daňová povinnosť. § 49/1

Ak nevznikla daňová povinnosť, nevzniká ani právo na odpočítanie dane.