Anča
06.03.08,08:57
Mám pracovníčku, ktorá má požiadala o ročné zúčtovaie dane. Oznámila mi ale, že v 9/2006 nakúpila cené papiere za 206160,- Sk a v 6/2007 ich predala za 182793,- Sk , zisk teda mala 23367,-/čo je menej ako24900,-oslobodenie od dane/. Okrem príjmov zo závislej činnosti a týchto príjmov žiadne iné príjmy nemala.
Môžem jej vykonať ročné zúčtovanie dane? Ja si myslím, že áno, len ona sa obáva, že tento príjem z predaja cenných papierov nebude mať nikde podchytený, aj keď je oslobodený od dane.
Tweety
06.03.08,08:00
Mám pracovníčku, ktorá má požiadala o ročné zúčtovaie dane. Oznámila mi ale, že v 9/2006 nakúpila cené papiere za 206160,- Sk a v 6/2007 ich predala za 182793,- Sk , zisk teda mala 23367,-/čo je menej ako24900,-oslobodenie od dane/. Okrem príjmov zo závislej činnosti a týchto príjmov žiadne iné príjmy nemala.
Môžem jej vykonať ročné zúčtovanie dane? Ja si myslím, že áno, len ona sa obáva, že tento príjem z predaja cenných papierov nebude mať nikde podchytený, aj keď je oslobodený od dane.
RZD jej urobiť nemôžeš. RZD sa týka len príjmov zo ZČ.
Anča
06.03.08,08:31
Asi som sa nevyjadrila úplne presne. Ja jej ten zisk z predaja cenných papierov nemienim zahrnúť do RZD. Myslela som, že keď
je menší ako 24900,- tak si daňové priznanie nemusí podávať.
V oddiely VIII. r. 5 cenné papiere/Daň.prizn typu B/ v stĺpci 1 by jej vyšla 0, a teda aj ČZD z § 8 by bol 0., takže mi vychádzalo
že daňové prizanie si robiť nemusí?
natascha
06.03.08,09:37
Asi som sa nevyjadrila úplne presne. Ja jej ten zisk z predaja cenných papierov nemienim zahrnúť do RZD. Myslela som, že keď
je menší ako 24900,- tak si daňové priznanie nemusí podávať.
V oddiely VIII. r. 5 cenné papiere/Daň.prizn typu B/ v stĺpci 1 by jej vyšla 0, a teda aj ČZD z § 8 by bol 0., takže mi vychádzalo
že daňové prizanie si robiť nemusí?

Daňové priznanie si musí urobiť sama, aj napriek tomu, že jej príjem bol menší ako 24.900,-.
Marína
06.03.08,12:42
Nerozumiem tomu zisku. Predala lacnejšie ako nakúpila alebo predala len časť nakúpených cenných papierov so ziskom?
§ 9 ods.1
j) podľa § 8 ods. 1 písm. d) až f), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a 7 nepresiahne v zdaňovacom období pänásobok sumy platného životného minima ...........
Anča
06.03.08,17:53
Ďakujem za príspevky a hlavne za upozornenie v zadaní /opačne-príjem -výdaj/
Nakúpila za 182793,- a predala za 206160,-.
Na príjem z prevodu cenných papierov/§8e)/ sa nevzťahuje oslobodenie do výšky 5 násobku ŽM?/§9/1/j/?
Nakoľko sa nevenujem daňovým priznaniam, ale len RZD tak som v tom neistá a preto sa obraciam na Vás.
Ďakujem za všetky odpovede.
Marína
06.03.08,18:49
Prepáč Anka, už som svoj príspevok opravila, lebo som ho tak skomolila, že som sa už v ňom ani sama nevyznala.:confused: Ja som si §9/1/j prečítala, ale jeho text neuviedla.
Súhlasím s tebou, na jej príjem sa vzťahuje oslobodenie, pretože nedosahuje výšku 5-násobku ŽM.
Anča
06.03.08,20:26
Ďakujem veľmi pekne, že si sa mi ešte venovala, lebo pôvodne som to skomolila ja - väčší výdaj ako príjem.Môžem teda s pokojným svedomím povedať mojej pracovníčke, že si nemusí podávať daňové priznanie a RZD jej spravím ja?
-Dana-
06.03.08,20:56
Treba rozlišovať aké cenné papiere mala, podielové listy už nie sú od dane oslobodené. U slovenských podielových fondov, robí správca zrážku dane, ale u zahraničných sa zrážka nerobí a každý si ich musí zdaňovať sám. /VII. odd./
Marína
06.03.08,21:05
Súhlasím, ale Anka píše o prevode cenných papierov(§8/1/e) a nie §7/1/a
Najlepšie by to mala vedieť ich zamestnankyňa.
-Dana-
06.03.08,21:15
V roku 2006 sme podielové listy zahŕňali pod VIII.odd. písm. e /riadok 5/ a platilo aj pre nich oslobodenie do výšky 5- násob. ŽM. V minulom roku to zmenili a z cenných papierov už boli podielové listy vyňaté a zaradené do VII. odd. písm g /riadok7/, čím už pre nich oslobodenie neplatí.
Marína
06.03.08,21:32
Danka, ja s tebou súhlasím.:) Stále však nevieme, či to boli podielové listy. Musíme počkať na Anku.
Anča
07.03.08,06:15
Sú to cenné papiere - mám tu pred sebou výpis , kde sa píše doslova "počiatočný stav cenných papierov, konečný zostatok cenných papierov, cena cenného papiera vSKK- a jedná sa o akciový.... fond ING Banky (SKK).
Marína
07.03.08,07:48
Anka, tak to by mal byť podielový fond(je to jeden z týchto? http://www.ing.sk/sk/products_services/fondy/ ). Potom platí to, čo píše Danka v prísp. 9. Ak je to slovenský správca, daň mala byť podľa §43/3/b zrazená(v DP uvádzaš, len ak ju chceš považovať za preddavok dane). Ak je to zahraničný správca, daň zrazená nebola a výnos(§7/1/g) sa musí zdaniť.
§ 7
ods.1
g) príjmy z podielových listov dosiahnuté z ich vyplatenia (vrátenia).
(účinnosť od 1. januára 2007)
ods. 6
(6) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahrnie suma, o ktorú úhrn príjmov podľa odseku 1 písm. g) prevyšuje úhrn vkladov podielnika; za vklad podielnika sa považuje predajná cena vyplateného (vráteného)
podielového listu pri jeho vydaní. Ak úhrn vkladov podielnika prevyšuje úhrn príjmov poda odseku 1 písm. g), na rozdiel sa neprihliada.
(účinnosť od 29. decembra 2006)
[s účinnosou od 1. apríla 2007:
(7) Ak daňovník využije možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou podľa § 43 ods. 10 ako preddavok na daň poda § 43 ods. 7, základ dane (čiastkový základ dane) sa zistí podľa odseku 6.]

Nedá sa zistiť z výpisu, či bola daň zrazená? Napr.
nákup 100 ks v cene 1000/podiel=100000
predaj(vrátenie) 100 ks v cene 1300/podiel=130000
Vyplatené 130000 alebo 124300(130000 mínus 19% z 30000)?
Pozri aj http://www.porada.sk/t66878-podielove-listy.html
-Dana-
07.03.08,07:55
Anka, práve slovo fond znamená, že ide o podielový fond, ktorý vydáva podielové listy. Tiež sú to cenné papiere, ale od minulého roku už nepatria do § 8, ale už do spomínaného § 7 písm. g. Znamená, že oslobodenie už tam neplatí. Zrážku dane nemala v banke spravenú, keďže ide o zahraničný podielový fond, tipujem, že to bude ING vyšegrád akciový. Musí si zisk zdaniť sama a treba jej dať potvrdenie o príjmoch v zamestnaní. Ak si s tým nebude vedieť rady, tak tu nájde trochu pomôcku
http://www.ako-investovat.sk/viewtopic.php?f=15&t=801 príp.
http://www.ako-investovat.sk/viewtopic.php?f=15&t=49
Anča
07.03.08,08:29
Ste zlatíčka, obe - Marína aj Dana - dokonca si trafila, že je to Vyšegrád. Zdanené to nemala, na účet jej prišiel presne rozdiel
medzi nákupom a predajom . Rady si s tým nevie, preto prosíkala
mňa, aby som to urobila za ňu, ak bude treba - DP a keďže som to zlou interpretáciou takmer celé zmrvila, som Vám veľmi vďačná
za Vašu pozornosť a pekne ďakujem.
VladoaKatka
13.03.10,11:20
Mám klienta, ktorý mi doniesol výpis z RM SYSTEM. V roku 2009 nekúpil ani nepredal žiadne akcie ale mal príjem podľa § 7 odst.1.písm.a - úroky a ostatné výnosy z cenných papierov a zároveň mal aj zrazenú daň.

Príjem uvediem do VII. oddielu riadok 1, a následne v odd.X. na riadku 88 uvediem úrokový príjem a na riadku 89 zrazenú daň.

Mám to správne?
Marína
13.03.10,11:44
Katka, odd. VII a r. 1 je správne. Len pre istotu sa pýtam, príjem bol z niektorého zo štátov uvedených v prílohe č. 3 Zák. 595/2003 Z. z. a n. p.? Len z týchto sa príjem a zrazená daň v DP uvádza na r. 88 a 89. Je to aj uvedená v DP vedľa r. 88.
VladoaKatka
13.03.10,12:42
Katka, odd. VII a r. 1 je správne. Len pre istotu sa pýtam, príjem bol z niektorého zo štátov uvedených v prílohe č. 3 Zák. 595/2003 Z. z. a n. p.? Len z týchto sa príjem a zrazená daň v DP uvádza na r. 88 a 89. Je to aj uvedená v DP vedľa r. 88.
Evka ďakujem, pozerala som tiež tú prílohu ale z toho výpisu to nie je jasné, kde mu bola zrazená daň. Mal to príjem v USD rovnako aj daň bola zrazená v USD, pravdepodobne potom to bolo na amerických akciových trhoch, musím sa s ním spojiť. Ak to bolo tak, potom to musím posunúť vyššie do r. 82-86 ?
Marína
13.03.10,13:08
Katka, uvidíš odkiaľ plynul príjem, teda aj kde bola zrazená daň a potom sa uvidí. Musí sa pozrieť zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia, či zápočet dane alebo vyňatie príjmov.
Prikladám ti zoznam, kde je aj rozčlenenie podľa druhu príjmu. Pre istotu skontroluj so zmluvou, nájdeš tu http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluvy-o-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia
VladoaKatka
14.03.10,16:08
Katka, uvidíš odkiaľ plynul príjem, teda aj kde bola zrazená daň a potom sa uvidí. Musí sa pozrieť zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia, či zápočet dane alebo vyňatie príjmov.
Prikladám ti zoznam, kde je aj rozčlenenie podľa druhu príjmu. Pre istotu skontroluj so zmluvou, nájdeš tu http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluvy-o-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia
Evka pozrela som tú zmluvu, nič také som tam nenašla, že by som nemohla mu priznať príjem na riadku odd. VII a r. 1 a zrazenú daň na r. 99
Je to zmluva uzatvorená medzi slovenskou spoločnosťou a ním, pochopila som to tak, že cez túto spoločnosť má na Slovensku vyplácané dividendy a následne zrazenú daň. Prikládam znenie zmluvy.
http://www.rmsmarket.sk/Dokumenty/KomZmluva.pdf
Marína
14.03.10,20:41
Katka, ak sú to príjmy dosiahnuté na území SR, dáš to do DP tak, ako uvádzaš.
-Dana-
16.03.10,12:10
Dividendy nie sú u nás predmetom dane a do DP ich netreba uvádzať. V druhom štáte však mohla byť daň z pripísanej dividendy strhnutá.
-Dana-
16.03.10,12:18
Dividendy nie sú u nás predmetom dane a do DP ich netreba uvádzať. V druhom štáte však mohla byť daň z pripísanej dividendy strhnutá.
Jara
21.03.11,22:14
Prosím o odpoveď na otázku,keďže som pozerala rôzné témy ale na túto otázku som nenašla priamo odpoveď:

ak podielové listy boli evidované v stredisku cenných papierov a súkromnej osobe boli vyplatené dividendy cez Poštovú banku, ktorá ich odkúpila vo výške 364,10 €, je potrebné tento výnos uviesť v DP za rok 2010? Alebo ich neuvádzať. Ďakujem.
Jara
22.03.11,12:58
Prosím ešte raz o utvrdenie na predchádzajúcu otázku, nejakého šikuľku Poraďáka. Dopredu ďakujem
Viba
29.03.11,06:08
FO obchodovala na trhu s akciami na americkom a českom trhu.
Zisk z obchodovania s akciami k 31.12.2010 sa prepočíta kurzom ECB k 30.12.2010 a uvedie sa v daňovom priznaní - ostatné príjmy.
Mal však aj vyplatené dividendy. - 40,80 USD a 8309 CZK. -
Čo mám urobiť s dividendami????
Viba
29.03.11,06:25
Dobre tomu rozumiem, že tie dividendy sa nezahrňajú do základu dane, takže ich nikde uvádzať nebudem???