vilisko
06.03.08,09:19
Chceme s manzelkou prenajat byt , ja pracujem v zahranici a manzelka nepracuje. Ak uzavriem s najomcom zmluvu len ja, mozem si odpocitat sumu 24900 Sk z prenajmu za mna a aj za manzelku v mojom danovom priznani,alebo len jeden krat?Byt mame v bezpodielovom spoluvlastnictve, manzelka danove priznanie nepodava, nakolko nema iny prijem. A este jedna otazka. Ak sa dohodneme s najomcom, ze nemusi platit 2 mesacne najmy, ktore pouzije na kupu zariadenia do bytu( gauc a postel),ktore ostanu v mojom vlastnictve, mam si tu sumu dat do prijmu, aj ked on mi tie dva mesiace nezaplati?
Zlata
06.03.08,08:48
Chceme s manzelkou prenajat byt , ja pracujem v zahranici a manzelka nepracuje. Ak uzavriem s najomcom zmluvu len ja, mozem si odpocitat sumu 24900 Sk z prenajmu za mna a aj za manzelku v mojom danovom priznani,alebo len jeden krat?Byt mame v bezpodielovom spoluvlastnictve, manzelka danove priznanie nepodava, nakolko nema iny prijem. A este jedna otazka. Ak sa dohodneme s najomcom, ze nemusi platit 2 mesacne najmy, ktore pouzije na kupu zariadenia do bytu( gauc a postel),ktore ostanu v mojom vlastnictve, mam si tu sumu dat do prijmu, aj ked on mi tie dva mesiace nezaplati?
V provom rade, ak chcete prenajímať byt a nie ste doposiaľ zaregistrovaný na daňovom úrade, čiže ak nemáte pridelené DIČ, musíte to oznámit daňovému úradu voprad a ten vám prideli DIČ.
Ak máte byt v BSM, je na vás, v akom pomere sa rozhodnete priznávať tento prijem. Buď len jeden, alebo ho priznáte obidvaja v pomere akom sa dohodnete.
Sumu oslobodenú o 24900 z prenájmu má každý z vás.
Ak vam nájomca nebude platiť 2 mesiace, je nutné ošetriť to dodatkom zmluvy o vzájomnom započítaní pohladávok a záväzkov.
vilisko
06.03.08,09:46
Nemyslim si, ze sa treba registrovat na Danovom urade vopred, je tam doba do 30 dni po uplynuti mesiaca v ktorom sa byt prenajal. Chcel som len vediet,ak budem byt prenajimat len ja,ci si mozem odratat odpocet 24900 dva krat v jednom danovom priznani, aj na mna aj na manzelku, ak si budem odratavat na nu aj celu nezdanitelnu ciastku 95000? Inak dakujem za info.
Marína
06.03.08,12:16
Nie, nemôžeš. ZoDP, §9 ods.1 písm.h) Prečo nevyužiješ možnosť rozdelenia príjmov, ak manželka nemá žiaden príjem a nehnuteľnosť je v BSM?
vilisko
06.03.08,12:26
Ved to chcem, len sme nechceli vypisovat druhe danove priznanie o rok. Ale ako vidim, budeme musiet.Dakujem za radu.Este jedna otazka.Ak nebude uvedena manzelka v najomnej zmluve, cize bude prenajimatel len ja, mozme si tie prijmy rozdelit aj tak? A v akom pomere? 50/50?
Marína
06.03.08,12:53
§ 4 Základ dane
(8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.

V zmluve uviesť ako prenajímateľa oboch manželov a uviesť pomer príjmov.
vilisko
06.03.08,17:17
Ako prenajimatela som uviedol manzelku, takze prijem bude mat len manzelka, nakolko ona iny prijem nema a moj prijem je vacsi ako 440 tisic, cize pri zaratani podielu z prenajmu by som si mohol odpocitat ovela menej z nezdanitelnej ciastky. Co sa tyka odpustenia 2-mesacneho najmu kvoli nakupu zariadenia zo strany najomcu, je mozne nezaratat tu sumu do prijmov z prenajmu?
Marína
07.03.08,07:55
Už ti písala Zlatka v prísp.2. Započítaš do príjmu.
časť citátu:

.......................
Ak vam nájomca nebude platiť 2 mesiace, je nutné ošetriť to dodatkom zmluvy o vzájomnom započítaní pohladávok a záväzkov.
jozz
07.03.08,18:55
Prepacte, ale tomu vzajomnemu zapocitaniu pohladavok a zavazkov moc nerozumiem - najomnik predsa nema ziadne pohladavky - ibaze by som ako najomca vopred zinkasoval xmesacny najom dopredu ako zalohu - mysli sa toto ?
Zlata
10.03.08,07:29
Nemyslim si, ze sa treba registrovat na Danovom urade vopred, je tam doba do 30 dni po uplynuti mesiaca v ktorom sa byt prenajal. Chcel som len vediet,ak budem byt prenajimat len ja,ci si mozem odratat odpocet 24900 dva krat v jednom danovom priznani, aj na mna aj na manzelku, ak si budem odratavat na nu aj celu nezdanitelnu ciastku 95000? Inak dakujem za info.

Zo zadania otázky som usúdila, že sa jedná o príjem z prenájmu za rok 2007, keďže uvažujete s oslobodeným príjmom 24900,-.
A to už 30 dní prešlo.
vilisko
12.03.08,09:32
Zle som to napisal, pretoze som nevedel tohtorocnu odpocitatelnu polozku, ale na zaciatku som pisal, ze sa este len chystame prenajimat, cize sa to bude tykat danoveho priznania za rok 2008.
Marína
12.03.08,15:35
Prepacte, ale tomu vzajomnemu zapocitaniu pohladavok a zavazkov moc nerozumiem - najomnik predsa nema ziadne pohladavky - ibaze by som ako najomca vopred zinkasoval xmesacny najom dopredu ako zalohu - mysli sa toto ?
Najlepší bude príklad:
Ja dlhujem tebe 10000, ty mne 12000. Ja ti nedám 10000 a ty mne 12000 ale si vzájomne započítame 10000 a ty mi ešte doplatíš 2000.