gasparko
21.03.05,20:16
Som stvrtrocny platca DPH. V roku marci 2005 kupim havarovany automobil za ucelom jeho nasledneho predaja od neplatcu DPH za 100 000 Sk. Po jeho oprave (som autoservis) ho predam v maji za 200000+DPH. Mozem si odpocitat nejaku pomernu cast DPH z nakupnej ceny?
Lucy
21.03.05,19:34
Pomernú časť DPH z nákupu havarovaného vozidla???http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif A ako by si to chcel spraviť? Máš faktúru od platcu s rozpisom DPH? Vznikla povinnosť odviesť DPH tomu, kto ti havarovaný automobil predal? Nevznikla. Takže z nákupu havarovaného auta si nemôžeš odpočítať NIČ.
Lucy
21.03.05,20:12
§ 20, ods.6 a 7? A to určite nový zákon o DPH 222/2004 v znení neskorších predpisov? To bolo asi dávno http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif. Prepáč, možno sa mýlim, ale §20 je Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu.A odstavec 6 a 7 tam nie sú.http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
Lucy
21.03.05,20:13
Lucy, nesúhlasím s tebou. Účtovala som vo firme, plátca DPH, nakupovala ojazdené automobily aj od neplátcov DPH, po oprave tieto vozidlá predávala ďalej ako tovar v zmenenom stave. Podala som dotaz na Daň.riaditeľstvo, nakoľko som mala pocit, že tam možno použiť ustanovenie §20, ods.6 a 7 a DR mi to odobrilo. Odporúčam podať písomne žiadosť na Krajské DR podľa miesta bydliska a som presvedčená, že tam bude možné použiť tento § a odseky zákona o DPH.
A kedy si podávala ten dopyt?
ondrejvla
21.03.05,20:39
§ 20, ods.6 a 7? A to určite nový zákon o DPH 222/2004 v znení neskorších predpisov? To bolo asi dávno http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif. Prepáč, možno sa mýlim, ale §20 je Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu.A odstavec 6 a 7 tam nie sú.http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif


Ospravedlňujem sa!!! Ja som išla podľa ZoDPH 255/2003 platným pre rok 2004, resp. do 30.4.2004, dokedy som uplatňovala podľa tohoto § ja DPH na základ KPZ.
Pozerám v novom zákone o DPH 222/2004, zatiaľ som to tam nenašla, i keď znenie odpočítanie dane je v §49, ale tam už nevidím citáciu, ako v odsekoch 6 a 7 cit.zákona.
Práve preto, že v novom zákone som to neobjavila, podala by som dotaz na Daň.riaditeľstvo, oni sú povinní odpovedať, a sú aj ochotní ( aspoň v Žiline áno) možno sa nájde niekto, kto sa týmto predajom zaoberá a vie, aké tam nastali zmeny a podá pomocnú ruku.
Lucy
21.03.05,20:47
Pohoda http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif

Od 01.05.2004, keď vstúpil do platnosti nový zákon, tak pri nákupe ojazdených automobilov, nebolo možné odpočítať DPH, ak si nemala fa od platcu s vyčíslenou DPH. Potom od 10-12/04 vyšlo usmernenie a bolo možné a od 01.01.2005 po novele, nie je už vôbec v tomto prípade možné DPH si uplatniť.Pri predaji sa ide na §66 - osobitná úprava uplatňovania dane pri použitom tovare. Už sme to tu viackrát rozoberali, neviem nájsť teraz nejaký link. Ak budeš mať to stanovisko, môžem ťa poprosiť, daj ho na Poradu, bude viacerých zaujímať.
Pekný večer.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
ondrejvla
21.03.05,21:16
Lucy,

nemám teraz možnosť sa dostať k tomu stanovisku z DR, nakoľko som v tej firme už nie od 1.5.2004, dotaz na DR som podávala v r. 2003, a počas r.2003 až tuším, ale nie som si istá do 31.3.2004 sme si tú DPH odpočítavali! A to som mala kontrolu z DÚ na DPH, a neboli tam žiadne závady, nakoľko som mala to stanovisko z DR.
Možno sa nájde niekto, kto má podobný problém a ozve sa nám! Ale aj tak odporúčam Gašparkovi, aby podal dotaz na DR. Ak sa mi podarí získať nejaké informácie, určite sa ozvem.
ondrejvla
30.03.05,15:40
Lucy,

nemám teraz možnosť sa dostať k tomu stanovisku z DR, nakoľko som v tej firme už nie od 1.5.2004, dotaz na DR som podávala v r. 2003, a počas r.2003 až tuším, ale nie som si istá do 31.3.2004 sme si tú DPH odpočítavali! A to som mala kontrolu z DÚ na DPH, a neboli tam žiadne závady, nakoľko som mala to stanovisko z DR.
Možno sa nájde niekto, kto má podobný problém a ozve sa nám! Ale aj tak odporúčam Gašparkovi, aby podal dotaz na DR. Ak sa mi podarí získať nejaké informácie, určite sa ozvem.
Odpoveď pre Gašparka aj Lucy:
Zákon o DPH platný od 1.1.2005 - Zákon 222/2004 v znení zákona 350/2004 a zákona 651/2004 k tejto tému § 49,ods.8 .
Pozorne si prečítajte obaja tento § a odsek, na zadanú otázku je možné si odpočítať DPH na vstupe ako je uvedené v §50, tento § nahrádza §20 zákona 255/2003.
ondrejvla
25.07.05,15:23
Mali ste niekto tento problém, a ako ste to riešili:

- nákup MV od neplatiteľa DPH, ako si odpočítať DPH na vstupe :

Zákon o DPH platný od 1.1.2005 - Zákon 222/2004 v znení zákona 350/2004 a zákona 651/2004 k tejto tému § 49,ods.8 .
- je možné si odpočítať DPH na vstupe ako je uvedené v §50, ods.1
Príklad :

Nákup MV od neplatiteľa DPH : 100 000 + 19 000 119 000

_________________ = ___________ =

100 0000 100 000



= 1,19 koeficient



Takže zakúpené MV od neplatiteľa DPH za cenu:
100 000 : 1,19 = 84 033,60 základ DPH
DPH = 15 966,40

_________________

100 000,00 Sk cena včítane DPH

Riešili ste prosím niekto tento problém? Alebo akým spôsobom pri predaji tohoto MV, ktorý ste zakúpili ako tovar účtujete DPH na výstupe?
Prosím, ak viete niekto inú možnosť, poraďte.
Ďakujem.
lenkak
25.07.05,16:26
Podnikateľ si môže odpočítať DPH na vstupe, ak kupuje automobily s cieľom ich ďalšieho predaja alebo nájmu a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa. Súčasne si môže odpočítať DPH aj pri kúpe príslušenstva vrátane montáže.

V prípade, že takýto podnikateľ kupuje ojazdené automobily, môže si odpočítať daň vo výške, ktorá sa vypočíta ako podiel, v čitateli ktorého je kúpna cena vynásobená sadzbou DPH a v menovateli je súčet čísla 100 a výšky sadzby dane.

Pre osobné automobily je v zákone o dani z pridanej stanovený osobitný spôsob uplatňovania dane z pridanej hodnoty. Nárok na odpočítanie dane na vstupe z osobných automobilov má, podľa § 49 ods. 7 zákona o DPH, len platiteľ dane, ktorý kupuje osobné automobily na účely ich ďalšieho predaja alebo nájmu a kúpa a predaj osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa. Ostatní platitelia nemajú pri kúpe osobného automobilu nárok na odpočítanie dane na vstupe. Uvedené ustanovenie sa vzťahuje aj na ojazdené automobily, kúpené s cieľom ich ďalšieho predaja.

Nadväzne podľa § 42 – ak platiteľ odpredá osobný automobil, pri kúpe ktorého neodpočítal daň, daň na výstupe neuplatní, pretože takýto predaj je od dane z pridanej hodnoty oslobodený.

Z uvedených znení ustanovení zákona je v prvom rade rozhodujúce, či predajca odpočítal daň pri jeho kúpe, z čoho mu vyplýva uplatnenie, alebo neuplatnenie dane na výstupe. Ak predajca vozidla neodpočítal daň na vstupe pri jeho predaji, daň neuplatní a na faktúre nebude uvedená. To isté platí aj pre neplatcu DPH, ak vystaví faktúru.

Ak je predmetom podnikania nákup a predaj osobných automobilov a automobily podnikateľ kupuje s cieľom ďalšieho predaja alebo nájmu, má nárok na odpočítanie dane na vstupe.

V prípade, že na faktúre nie je uvedená daň z pridanej hodnoty, daň sa vypočíta podľa § 49 ods. 7 zákona o DPH. Napr. kúpna cena automobilu je 150 000 Sk, DPH z kúpnej ceny je 150 000/119 x 19 = 23 949,60 Sk. Ak je na faktúre uvedená DPH, odpočíta si daň uvedenú na faktúre.

Následne bude uplatňovať daň z pridanej hodnoty pri predaji motorových vozidiel vo výške 19 % kúpnej ceny.

Zákon č. 222/2004 Z. z. umožňuje podľa § 49 ods. 7 odpočítavať DPH na vstupe z ojazdených osobných automobilov. Zákon však už neobsahuje žiadnu úľavu z podmienok pri odpočítaní dane, ako to bolo v predchádzajúcom zákone (kupujúci nemusel mať pri odpočítaní daňový doklad a dodávateľovi nemusela vzniknúť daňová povinnosť).

Podľa nového zákona o DPH aj platiteľ, ktorý kupuje ojazdené osobné automobily musí splniť podmienky zákona, za ktorých si môže odpočítať daň, stanovené v § 49 ods. 1, a to, že:

– daň bola voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku,

– daň bola ním uplatnená pri nadobudnutí automobilu v tuzemsku z iného členského štátu,

– daň bola zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.

Platiteľ dane si už podľa § 49 ods. 7 nového zákona nemôže odpočítať daň z ojazdených osobných automobilov zakúpených od neplatcu.

Čo je osobný automobil je definované v § 49 ods. 6 zákona o DPH. Osobným automobilom je motorové vozidlo registrované v kategórii M1. Pri definícii sa zákon o DPH odvoláva na vyhlášku Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácii č. 116/1997 Z. z. o podmienkach premávky na pozemných komunikáciách. Do kategórie M1 patrí motorové vozidlo určené na prepravu sediacich osôb a ich batožiny, ktoré má najviac 9 miest na sedenie vrátane miesta pre vodiča a celkovú hmotnosť neprevyšujúcu 3,5 t a ktorého priestor na batožiny nie je väčší ako priestor na prepravu osôb.

Vychádzajúc z vyššie uvedených definícii nakúpené úžitkové vozidlá nespĺňajú podmienku osobných automobilov, ak nie sú registrované v kategórii M1 (dodávkové automobily do úžitkového zaťaženia 1,5 t). Platiteľ nemôže postupovať pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 7 platného zákona o DPH pri kúpe ojazdených úžitkových automobilov.

Platiteľ DPH si môže odpočítať DPH na vstupe len u tých ojazdených úžitkových automobilov, ktoré nakúpil od platcu DPH a po splnení vyššie uvedených podmienok § 49 ods. 2 nového zákona.

Pri predaji osobných automobilov je osoba, ktorej predmetom podnikania je predaj a nájom osobných automobilov, povinná uplatniť daň z pridanej hodnoty. Daň z pridanej hodnoty je povinná uplatniť aj v prípade, že použije osobný automobil na iný účel ako na predaj alebo prenájom, a to v zdaňovacom období, v ktorom osobný automobil prvýkrát použila na iný účel. Ak je osobný automobil predmetom odpisovania podľa zákona o dani z príjmov, zníži platiteľ odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom.

Uplatňovanie DPH pri predaji motorového vozidla v tuzemsku

Každý platiteľ, ktorý predáva motorové vozidlá, a táto činnosť je predmetom jeho podnikania, je povinný pri predaji uplatniť daň z pridanej hodnoty. Predaj motorových vozidiel zaradených v obchodnom majetku je u platiteľov DPH zdaniteľným plnením.

Od dane z pridanej hodnoty je oslobodené dodanie tovaru v prípade, keď si pri jeho nadobudnutí podnikateľ neodpočítal daň. Najčastejším prípadom neodpočítania dane je kúpa osobného automobilu. Následne pri jeho predaji daňovník nebude uplatňovať DPH.
lenkak
25.07.05,16:29
Toto uviedol DÚVaP č. 5-6 /2004
ondrejvla
25.07.05,17:13
Lenka, ďakujem veľmi pekne. Ani si nevieš predstaviť, ako si mi zdvihla dnešnú náladu, keď som to tu zbadala!

Ty si proste bola a aj budeš mojou barličkou! A som presvedčená, že nielen mojou!
Si človek, ktorý má titul ČLOVEKA !
A toto je pre teba:
lenkak
25.07.05,17:27
Vlasti ďakujem za ocenenie.
Jana Acsová
19.09.05,17:03
Celý naznačený popis v predchádzajúcich odsekoch podľa môjho názoru bolo možné uplatniť iba v roku 2004.

Postup v roku 2005:
Nie je možné uplatniť odpočítanie dane z motorových vozidiel, pri ktorých predávajúci neuplatnil voči kupujúcemu daň ... týka sa to všetkých motorových vozidiel, t.j. nielen kategórie M1. Podmienka uvedeného postupu: daň nebola predávajúcim pri kúpe uplatnená.

V tomto prípade je irelevantné, aká osoba auto kupuje, t.j. či sa jedná o predajcu automobilov alebo iný subjekt.

Postup v roku 2004:
Bolo možné daň odpočítať v prípade kúpy ojazdeného vozidla predajcom, ktorý si daň odpočítaval podľa § 49 ods. 7 druhá veta (tá bola k 1.1.2005 zrušená a odseky prečíslované, dnes je to odsek 8).
apo
12.01.06,22:26
[quote=AVO]Celý naznačený popis v predchádzajúcich odsekoch podľa môjho názoru bolo možné uplatniť iba v roku 2004.

Postup v roku 2005:
Nie je možné uplatniť odpočítanie dane z motorových vozidiel, pri ktorých predávajúci neuplatnil voči kupujúcemu daň ... týka sa to všetkých motorových vozidiel, t.j. nielen kategórie M1. Podmienka uvedeného postupu: daň nebola predávajúcim pri kúpe uplatnená.

V tomto prípade je irelevantné, aká osoba auto kupuje, t.j. či sa jedná o predajcu automobilov alebo iný subjekt.

Na postup v roku 2005 doplatil jeden môj klient. Stal sa čerstvým platiteľom DPH a rýchlo si išiel zadovážiť úžitkové vozidlo. Lízoval ojazdené a ke´d mi doniesom doklady za 4. štvrťrok už sa nedalo nič robiť. Z celého lízingu dostane DPH iba zo zmluvy za uzavretie lízingovej zmluvy. Za vrchol neseroózneho postupu predajcu, ktorý ma masívnu reklamu na TV považujem aj to, že môjmu klientovi yamontovali aj mrieždu do vozidla, ktorú zaplatil a DPH si neuplatní. Pani z lízingovej spoločnosti sa ku predajcom radšej ani nevyjadrila.

Tento príspevok dávam ako výstrahu pre tých ktorí budú lízovať použitý tovar vo všeobecnosti.

apo