zabavac
06.03.08,10:59
Minuly týždeň prebehli u nás voľby do rady školy. Vedenie nedodržalo príncíp rovnosti, pretože povedalo určitým ľuďom, koho majú voliť. Ostatní sa o voľbách dozvedeli až keď ich počas porady oznámila. Sú tieto voľby platné?
Samozrejme boli volené riaditeľkine kone
vivaldka
08.04.08,07:28
dobrý deň ja mám ten istý problém.3.4.2008 to jest vo štvrtok od 15.30.hod u nás mali prebiehať voľby do školskej rady.Lenže rodičia mohli prichádzať počas celého dňa od 8.00- do 17.30hod.Riaditeľka vyhlásila,že rodičia možu prísť voliť aj v piatok 4.4,2008 a nasledujúce dni v pondelok a utorok.Je to v súlade so zákonom???????????????????
alenasmutna
08.04.08,19:00
dobrý deň ja mám ten istý problém.3.4.2008 to jest vo štvrtok od 15.30.hod u nás mali prebiehať voľby do školskej rady.Lenže rodičia mohli prichádzať počas celého dňa od 8.00- do 17.30hod.Riaditeľka vyhlásila,že rodičia možu prísť voliť aj v piatok 4.4,2008 a nasledujúce dni v pondelok a utorok.Je to v súlade so zákonom???????????????????

Je to problém každej školy, všade je to podobné, raz ružové, inokedy zase bledomodré.... Riaditelia sa istia a "nechajú" si zvoliť svojich ľudí do rady školy.Ako? To vedia všetci zamestnanci školy... Škoda, že nemajú svoj názor a jednoducho poslušne vykonajú, čo im nariadia, resp. poradia. Žiaľ, prvý porevolučný minister školstva mal pravdu (myslím na jeho známy výrok o učiteľoch).
Naši poslanci by sa mali zaoberať aj zmenami v právomoci rady školy, otázkami školskej správy a samosprávy. Hrozím sa pri predstave, že takíto "odborníci" budú rozhodovať nielen o riaditeľovi školy, ale aj o jej programe, učebných plánoch, obsahu učiva, atď. Kedy začne vládnuť aj v školstve zdravý rozum a do vedenia škôl sa dostanú tí, ktorí na to majú a ktorí chcú pre školu niečo urobiť?
Učitelia, konečne zdvihnite hlavu a ppoužívajte zdravý rozum.
vivaldka
09.04.08,07:35
Dobrý deň prajem.No dnes som už o kúsok múdrejšia opať.Voľby do školskej rady má prebiehať nasaledovne:najprv treba spraviť v každej triede rodičovské združenie,rodičia si medzi sebou majú vybrať kandidáta,návrh na kandidatúru by malo byť podchytené zápisnične z triednej schodzi,je za potrebné aj písomný súhlas rodiča s kandidatúrou,potom je potrebné spraviť celoškolské rodičovské čo sa bude týkať volieb v daný deň a v danú hodinu a musí tam byť nadpolovičná vačšina rodičov.Musí sa o všetkom zápisnica a všade musia mať poodpisi rodičia,že boli na volbách prítomní.potom sa namieste vyhlási kto kandidatúru vyhral a hneď sa to oznámi.Tak by to malo fungovať.
125
22.09.10,10:50
Dobrý deň. Chcem sa podeliť s mojou skúsenosťou pri voľbe člena do rady školy. Na celoškolskom rodičovskom združení nás pani riaditeľka informovala, že je potrebné zvoliť do rady školy člena za MŠ, nakoľko bývalá členka už nemôže byť - deti jej začali chodiť do ZŠ. Navrhuje, aby voľby boli verejné - ruky sa dvihli (aj rodičia detí zš). Máme si navrhnúť, ale ona už telefonicky rozprávala s pani xy a dáva hlasovať. Samozrejme to prešlo. Viete, v tom momente si človek ani neuvedomuje za čo hlasuje a o čo sa jedná. Keď som prišla domov, nedalo mi to pokoja - veď takto sa to nerobí!!!!! A najviac ma na tom všetkom štve to, že nikto sa neozval ani z tých rodičov, ktorí už týmito voľbami prešli, neupozornila na to ani predsedníčka Rady školy a ani jej členovia!!! Čo považujem za riadny prešľap a aj podraz!!!Súhlasím s tým, že sme si to mali v MŠ zvoliť, a dať to predsedníčke RŠ - riadne ošetrené.Teraz ma zaujíma skôr to, či sa to dá vrátiť späť, ktovie ako bude urobený zápis z voľby člena RŠ a či je to v vôbec nejako napadnuteľné!!!!
Sabadka
22.09.10,16:54
Dobrý deň. Chcem sa podeliť s mojou skúsenosťou pri voľbe člena do rady školy. Na celoškolskom rodičovskom združení nás pani riaditeľka informovala, že je potrebné zvoliť do rady školy člena za MŠ, nakoľko bývalá členka už nemôže byť - deti jej začali chodiť do ZŠ. Navrhuje, aby voľby boli verejné - ruky sa dvihli (aj rodičia detí zš). Máme si navrhnúť, ale ona už telefonicky rozprávala s pani xy a dáva hlasovať. Samozrejme to prešlo. Viete, v tom momente si človek ani neuvedomuje za čo hlasuje a o čo sa jedná. Keď som prišla domov, nedalo mi to pokoja - veď takto sa to nerobí!!!!! A najviac ma na tom všetkom štve to, že nikto sa neozval ani z tých rodičov, ktorí už týmito voľbami prešli, neupozornila na to ani predsedníčka Rady školy a ani jej členovia!!! Čo považujem za riadny prešľap a aj podraz!!!Súhlasím s tým, že sme si to mali v MŠ zvoliť, a dať to predsedníčke RŠ - riadne ošetrené.Teraz ma zaujíma skôr to, či sa to dá vrátiť späť, ktovie ako bude urobený zápis z voľby člena RŠ a či je to v vôbec nejako napadnuteľné!!!!

Voľba členov rady z radov rodičov sa vykonáva tajným hlasovaním, členom rady školy sa stáva kandidát z najvyšším počtom hlasov. Voľba je platná len vtedy ak sa jej zúčastní nadpolovičná väčšina rodičov, ak sa tak nestalo, voľba sa musí opakovať. Z volieb sa vykonáva zápisnica. Činnosť rady školy ako aj jej zostavenie a spôsob voľby upravuje vyhláška č. 291/2004, novelizovaná bola vyhláškou 230/2009. O orgánoch školskej samosprávy pojednáva aj zákon 596/2003. Zo svojím nesúhlasom s voľbou členov do rady školy, prípadne iným dotazom ohľadne volieb sa informujte u zriaďovateľa škôlky, teda príslušný mestský alebo obecný úrad.