Jopik
06.03.08,12:10
Ahojte, mozte mi prosim podarit?

nejakym nedopatrenim sa stalo, ze ked som zacal podnikat tak som sa prihlasil ako dobrobolne poisteny na platenie odvodov. Az teraz som v soc.poistovni zistil, ze ma tak eviduju uz vyse 2 rokov co podnikam a chcu odo mna aby som za obdobie vyse roka doplatil odvody ako SZCO?

je vobec mozne byt v socialnej poistovni poisteny 2x za rovnake obdovie? logicky mi vychadza ze nie, kedze dvojnasobne davky by som nedostal.

dakujem za pomoc, Jozef
KvetkaK
06.03.08,11:13
Je to možné. Ty si bol asi prihlásený od začiatku podnikania ako dobrovoľný platiteľ, lebo zo zákona si nebol povinný nič platiť. Ale ako náhle si presiahol príjem (12-násobok minimálnej mzdy), tak bola Tvoja povinnosť sa prihlásiť a platiť uz nie dobrovoľne ale zo zákona.
Tweety
06.03.08,11:13
Ahojte, mozte mi prosim podarit?

nejakym nedopatrenim sa stalo, ze ked som zacal podnikat tak som sa prihlasil ako dobrobolne poisteny na platenie odvodov. Az teraz som v soc.poistovni zistil, ze ma tak eviduju uz vyse 2 rokov co podnikam a chcu odo mna aby som za obdobie vyse roka doplatil odvody ako SZCO?

je vobec mozne byt v socialnej poistovni poisteny 2x za rovnake obdovie? logicky mi vychadza ze nie, kedze dvojnasobne davky by som nedostal.

dakujem za pomoc, Jozef
Z dobrovoľného sa bolo potrebné odhlásiť.
hanelie
06.03.08,11:16
chcu odo mna aby som za obdobie vyse roka doplatil odvody ako SZCO?


ide o doplatenie rozdielu medzi platbou dobrovoľne poist. a SZČO, čiže nie dvojité platenie
aktaK
06.03.08,11:29
ale SP nechce doplatit " len rozdiel", on ma doplatit celu ciastku, ktoru mal platit povinne ako SZCO...a subezne predsa moze byt poisteny...aj ako SZCO, ale aj ako dobrovolne poistena osoba...a tým padom aj pripadnu nemocensku (napríklad) by cerpal z oboch poistiek, priniesol by 2x PéeN od svojho lekara...asi takto znela jeho tázka?

p.s. ale za normalnych okolností, ...pokial planovane sa nechysta na PN..., tak je bezne sa skor odhlasit z dobrovolneho poistenia, pokial nastupuje to "povinne" poistenie...

a platil si ktore konkretne odvody ako dobrovolne poistena osoba???
hant
06.03.08,11:32
Dávku PN by si dostal 2x, 1x z dobrovolného poistenia a 1x z povinného poistenia,mám kamoša ktorý to práve berie po úraze.
KvetkaK
06.03.08,11:39
Ja si skôr myslím, že to nechcel takto. Platil dobrovoľne a potom mal začať povinne a on túto zmenu na SP neurobil.
A ak je to tak, bude musieť to poistné doplatiť. :(
aktaK
06.03.08,11:45
ano, z tej formulacie otazky to tak nechcel urobit, ale on sa zaroven pytal, ci je take nieco mozne...a bohuzial ( v niektorych pripadoch) je to mozne, to znamena, ze prisiel na to az po roku, ked ho SP vyzvala...ale v mnohych pripadoch mnohi vyuzivaju prave moznost poistit sa 2x, ked to je pre nich vyhodne...preto som sa pytala, do vsetkych fondov odvadzal "dobrovolne"..?? to hadam nie...
brčko
06.03.08,13:58
V SP je možné byť v rovnakom období poistený nielen dva-krát, ale aj viac. Je možné mať povinné poistenie a dobrovolné poistenie (vzniká prihlásením, zaniká odhlásením). Povinné je povinné poistenie zamestnaneca (aj viacero povinn.poistení zamestnanca z dôvodu viacerých prac.pomerov) a povinné poistenie SZČO - zjednodušene vždy k 1.7.podla výšky príjmu z podnikania z DP za predchádzajúci rok, mu bud vznikne (ak presiahne 12-nárobok min.mzdy) alebo nevznikne povinnosť. Výška vymer.základu záleží od ZD. Ak však vznikne povinnosť z dôvodu, že jeho "príjmy" presiahli 12-nárobok..., je určený minimálny VZ vo výške min.mzdy, t.č.8100,-, teda v tomto prípade sa platí z minima aj v prípade straty t.j ZD=0. Tiež je stanovené maximum.

Žiivnostník, ktorý si platí povinné poistenie SZČO (nemoc+ dôchod.poist+rezerv.fond) môže mať aj poistenie zamestnanca (z neho sa platí obvykle nem+dôch+rezer.f+aj poistenie v nezamestnanosti a zamestnávatel aj garančné+úrazové poist.) a zároven aj dobrovolné poistenie, ak si podá prihlášku (Tam sa môžete rozhodnúť jednotlivo, a aj výšku VZ môže mať v jedn.poisteniach rôznu. Takže sa rozhodne, či chce platiť nem.poist 4,4% a z akého VZ (v rámci limitu minim.mzda-maximum pre NP), či aj poist.v nezam 2% a z akého nezávisle od nem.poist. určeného VZ (zase v rámci limitu min.mzda až maximum pre PvN), či aj dôchodk.poist-ak chcete platiť dôch.poist 18%starobné+6%invalid, musí zároven platiť aj rez.fond.4,75%, tj.spolu zjednodušene 28,75% a z rovnakého VZ pre DP+RF (v rámci limitu min.mzda a maximum pre DPaRF). Ak chce zrušiť dobr.poistenie, musí podať odhlášku.

Ak máte viacero poistení (zam,SZčO,DPO), je určený maximálny mesačný VZ pre jedného človeka v jednom období zo všetkých týchto poistení. Napr.pre nemoc.poist je t.č.max. VZ 28142Sk, pre dôchodkové a poist.v nezam.75044Sk.
Ak by ste v súhrne zo všetkých poistení platil z VZ vyššieho ako je stanovené mesačné maximum, máte v SP preplatok, ktorý vám "po písomnom vyžiadaní" vrátia. Preplatok vznikne najčastejšie v dobrovolnom poistení, pretože sa berú poistenia v poradí:
1 povinné poist.zamestnanca
2. povinné poist.SZčO
3. dobrovolné poistenie.

Čo sa týka čerpania dávok z poistení, konkrétne uvediem z nemocenského, tak ak splníte všetky podmienky na získanie nároku na nem.dávku z každého z poistení (zames,SZčO,DPO), máte nárok na dávky zo všetkych. Výška denného vymer.základu, z ktorého sa ráta dávka, sa vyráta z každého poistenia samostatne a to obvykle z vymer.základov v rozhodujúcom období (RO môže byť z každého poistenia iné). Od 1.1.08 je však stanovený maximálny denný vymeriavací základ (v úhrne zo všetkých poistení), z ktorého sa ráta dávka. Určí sa podla mesiaca, v ktorom vznikol nárok na dávku.
Jednou z podmienok na vznik nároku na nemoc.dávku z NP SZčO a DNP, je "zjednodušene povedané", mať zaplatené poistné. Konkrétnejšie - ak máte dlhodobejšie nem.poistenie a chcete čerpať nem.dávku napr. v marci, tak musíte mať nem.poistenie za obdobie od začiatku poistenia do konca februára, zaplatené najneskôr posledný marcový den.

Som sa slušne rozpísala, aj ked som to nemala v pláááne :)
Ajuška
06.03.08,14:33
ide o doplatenie rozdielu medzi platbou dobrovoľne poist. a SZČO, čiže nie dvojité platenie

...chyba lávky... žiadne doplatenie rozdielu... ale fakt dvojité platenie. Registračný list FO predsa jasne hovorí o dátume a dôvode registrácie... ak existuje prihláška a pominie sa dôvod... zákonite musí nasledovať odhláška. Naopak, pri vzniku povinnosti nepodanie prihlášky nie je akceptovateľné...:rolleyes:...
aktaK
06.03.08,18:38
mimotemy len ma mrzi jedno, ze Jozef sa uz viac k tejto novej teme, ktoru si sám zadal, zatial neprihlasil a nevyjadril sa, ci mu tato odpoved postacuje, su tu niektore odpovede naozaj hodne podakovania sa...katka ;)