NIK3
06.03.08,13:56
Zdravím , som nováčik a potrebujem sa poradiť .Od roku 2006 lízujem vozidlo, v decembri 2007 predčasne odkúpim za zostatkovú cenu vozidlo .Otázka znie:- na rok 2007 mám nárok na odpis za 11 mesiacov a čo s faktúrou/odpredaj vozidla/
ako ju mám zaúčtovať v JU.
Vladimír Ozimý
06.03.08,13:33
no daňové odpisy v JU účtujeme v rámci uzávierkových operácii. Netreba však zabudnúť na to že podľa § 17 osd. 26 máte povinnosť upraviť základ dane pri porušení podmienok finančného prenájmu. T.j. musíte porovnať odpisy ktoré ste si uplatnili na účely dane z príjmov z finančného prenájmu a odpisy ktoré by ste si mohli uplatniť ak by ste postupovali podľa § 27 (rovnomerné odpisy) alebo § 28 (zrýchlene odpisy). To čo je výhodnejšie si daňovník môže vybrať. Takže predpokladám že 11 mesiacov počas finančného prenájmu bude z väčšej časti pripočítateľnou položkou k základu dane ak nie celé.

Druhá záležitosť sa týka v akej cene zaradiť dopravný prostriedok pri predčasnom odkúpení. Sú dva názory

1) začať odpisovať ako v prvom roku obstarania
2) pokračovať v odpisovaní akoby nedošlo k novému obstaraniu - prikláňam sa k tejto variante

čo sa týka Fa na úhradu zvyšných splátok je samozrejme ako výdavok neovplyvňujúci základ dane

malo by čoskoro vyjsť usmernenie MF na túto problematiku
NIK3
06.03.08,13:44
ĎAKUJEM.