ivab
06.03.08,14:06
Ahojte, nemám veľa skúsenosti s touto témou, preto potrebujem radu.

Potrebujem vytvoriť opravné položky k pohľadávkam v roku 2007, zákon hovorí o možnosti vytvorenia 25,50,75 a 100%-tých OP.

Všetky pohľadávky ku ktorým potrebujem OP vytvoriť spĺňajú 100%, potrebovali by sme však vytvoriť 60% OP (vzhľadom na výšku potrebného zisku kôli úveru), a mňa zaujíma, či je to možné, alebo možno vytvoriť OP len vo výške 25, resp. 50, 75, 100%?

Ďakujem
Tweety
06.03.08,13:07
Ahojte, nemám veľa skúsenosti s touto témou, preto potrebujem radu.

Potrebujem vytvoriť opravné položky k pohľadávkam v roku 2007, zákon hovorí o možnosti vytvorenia 25,50,75 a 100%-tých OP.

Všetky pohľadávky ku ktorým potrebujem OP vytvoriť spĺňajú 100%, potrebovali by sme však vytvoriť 60% OP (vzhľadom na výšku potrebného zisku kôli úveru), a mňa zaujíma, či je to možné, alebo možno vytvoriť OP len vo výške 25, resp. 50, 75, 100%?

Ďakujem
100% je možnosť, nie povinnosť. Takže tých 60 % je v pohode.
Vladimír Ozimý
06.03.08,13:10
Ahojte, nemám veľa skúsenosti s touto témou, preto potrebujem radu.

Potrebujem vytvoriť opravné položky k pohľadávkam v roku 2007, zákon hovorí o možnosti vytvorenia 25,50,75 a 100%-tých OP.

Všetky pohľadávky ku ktorým potrebujem OP vytvoriť spĺňajú 100%, potrebovali by sme však vytvoriť 60% OP (vzhľadom na výšku potrebného zisku kôli úveru), a mňa zaujíma, či je to možné, alebo možno vytvoriť OP len vo výške 25, resp. 50, 75, 100%?

Ďakujem

podotýkam že tvorba opravných položiek je riešená z pohľadu zákona o účtovníctve nie zákona o dani z príjmov. Tento zákon len umožňuje si uznať daňovo takto vytvorenú opravnú položku do daňových výdavkov. Ak si vytvoríte opravnú položku vo výške 60% a zdaňového hľadiska śpĺňa 100% uplatníte si v daňových výdavkoch plnú výšku tvorby opravnej položky nie však viac. Ak by však daňový zákon umožňoval len 50% uznať ako daňový výdavok potom by 10% bolo pripočítateľnou položkou
ivab
06.03.08,13:14
Ďakujem Vám za vyčerpávajúce odpovede.
Vanka
13.03.08,14:50
Neviete mi poradiť ako sa postupuje pri tvorbe opravných položiek k pohľadávkam starším ako rok 2003 napr. z roku 98. V akej sume sa môžu vytvoriť a aké percento.
Čo konkrétne by som potrebovala získať k odpisu pohľadávky. Máme napr. jednu pohľadávku voči fyzickej osobe, ktorá ani nevieme kde sa zdžiava a nevieme to vypátrať. Ako by sme mohli odpísať takúto pohľadávku.
Rozalka
13.03.08,15:46
Neviete mi poradiť ako sa postupuje pri tvorbe opravných položiek k pohľadávkam starším ako rok 2003 napr. z roku 98. V akej sume sa môžu vytvoriť a aké percento.
Čo konkrétne by som potrebovala získať k odpisu pohľadávky. Máme napr. jednu pohľadávku voči fyzickej osobe, ktorá ani nevieme kde sa zdžiava a nevieme to vypátrať. Ako by sme mohli odpísať takúto pohľadávku.
Pohľadávka z r. 1998 je nevymožiteľná, takže z daňového hľadiska opravná položka je neuznaná do výdavkov. Ak už nie je žiadna šanca túto pohľadávku vymôcť, potom je možné ju len účtovne odpísať (546/311), ale ide o pripočítateľnú položku k základu dane. (Dúfam, že ide o PÚ.)