Natasa.Laskovska
06.03.08,14:15
Dobrý deň chcela by som sa opýtať, či je vôbec legislatívne ošetrené aby sa vykonalo u 8 týždňového dievčatka gynekologické vyšetrenie per rectum a vaginálne sono sondou, na ktorej mala gynekologička natiahnutý kondóm, pričom som si nie celokm istá, či bola sonda zasunutá v pošve. Vyšetrenie bolo indikované pre údajnú prítomnosť cysty na vaječníku, čo bolo diagnotikované sonom cez brušnú stenu. Po vyšetrení gynekologička konštatovala, že ide o úplne normálny nález, ktorý by nebolo treba riešiť, ak by dieťa nebolo hospitalizované.
Bionda
07.03.08,09:58
Ak sa nemýlim, tak pred každým vyšetrením a liečbou dieťaťa musí dať súhlas rodič. Predpokladám, že tak to bolo aj u teba, nuž a potom už na základ euvedeného súhlasu postupovali tak, ako oni uznali za vhodné na potvrdenie resp. vyvrátenie diagnozy.
Bohužiaľ málo kto si uvedomuje, že dáva súhlas a vôbec nie je informovaný čo prichádza do úvahy, aký typ vyšetrovacích metód a čo to bude, v dobrej viere.
Vyvalila som oči , že tak u malého dievčatka robili také vyšetrenie.... , nuž ale čo sa týka lekárky určite musí mať atestáciu na detskú gynekológiu , nuž a k tomu súhlasu som už uviedla. Preto rada, vždy sa dajte úplne informovať o všetkom čo chcú robiť , aké metódy chcú použiť a to sa týka či už s vašim blízkym alebo i vami samými, než to podpíšete a nezabúdajte, že vždy ešte máte možnosť zmeniť lekára event. požiadať o konzílium iného odborníka. A hlavne za nenechajte zastrašiť hypotézami o prognóze ešte nepotvrdeného ochorenia, je dobré sa opýtať aj na inú vyšetrovaciu metódu. Je to vaše telo a vy rozhodujete, nie ste ani hovädzie ani bravčové mäso, ktoré visí v obchode na háku- hoci v niektorých nemocniciach ešte stále pretrváva fenomén- na vizite sa rozprávať o zúčastnenom ako neprítomnom a nesvojprávnom.
Natasa.Laskovska
07.03.08,11:47
Ďakujem za odpoveď, pravda je v tom, že mi jednoducho lekárka na vizite oznmila, že dcéra ide na také vyšetrenie, nič mi nevysvetlila, ani ako sa to bude robiť, ani či s tým súhlasím. Práve preto sa pýtam, že či je to možné napadnúť a sťažovať sa, keďže mi nepodala riadne infomácie, na druhej strane som sa možno mala ja pýtať, len to človeka v prvej chvíli nenapadne.
Preto sa pýtam, je to vôbec možné?
BXLmiami
07.03.08,12:26
Sťažovať sa môžeš vždy,ale myslím,že toto nemá veľmi šancu,určite to majú administratívne zdôvodnené prečo to robili a čo vylučovali a dalej,pokiaľ si tam bola a nič sa nepýtala je to výlučne Tvoja chyba.Ty si ten kto sa mal pýtať,ked doktor nevysvetľoval nič.Ty si mala trvať na tom aby ti vysvetlili čo idú robiť,ako to idú robiť a prečo to idú robiť.Ak si sa nepýtala,je to Tvoja vec.Na druhej strane ak mali naozaj podozrenie,že tam niečo nie je v poriadku,mali to nechať tak?A čo keby tam bolo.Ved aj malé dieťa môže mať gynekologické Ca.
Olice
07.03.08,12:27
Prepáčte, ale ja si myslím, že tu prišlo len k nedorozumeniu. Nie je možné, aby takéto malé dieťa takto vyšetrovali. Vaginálne vyšetrenie sondou u dievčat sa vykonáva až po určitom veku. Viete si predstaviť takú sondu a to 8 týždňové dieťa, veď by ho doživotne zmrzačili. A okrem toho by to museli robiť pod narkózou. U takýchto malých detí sa takéto vyšetrenia robia cez bruško a pekne im je všetko vo vnútri vidieť. Túto informáciu mám z prvej ruky od ľudí, ktorí s tým pracujú, takže nemám dôvod neveriť. Verím, že prišlo k nejakému nedorozumeniu.
Bola ste pri tom vyšetrení a videla ste to?
danushka
07.03.08,13:14
Plne súhlasím s Olice, nie je možné vyšetrovať malé dievčatko vaginálne, u starších dievčatiek a divčat, kým sú panny sa vyšetrenie vykonáva rektálne. Určite ste pani Laskovská vystrašená týmto vyšetrením, nie je to vôbec bežné vyšetrenie. Na Vašom mieste by som si nechala tento postup vysvetliť prinajmenšom pediatrom, ktorý ošetruje Vaše dieťa.
Usudzujem z Vášho príspevku, že dcérka bola detskou gynekologičkou vyšetrená počas hospitalizácie. Verte, že v dnešnej dobe sú lekári a zdravotnícki pracovníci veľmi prezieraví, aby nedodržali predpisy, ktoré by im mohli skomplikovať prácu. Ja osobne nevidím pri takomto vyštrení dôvod na špeciálne povolenie, ale je to len môj pocit. Podľa mňa sú vyšetrenia, ktoré si vyžadujú povolenie rodiča, alebo pacienta samotného - ale logicky mi vychádza z toho, že sa jedná o vyšetrenie, ktoré so sebou môže priviesť nejaké ohrozenie alebo komplikáciu s tým súvisiacu.
Na druhej strane chápem všetky mamičky, ktoré sa úzkostlivo boja o svoje ratolesti - je to úplne prirodzené. My ktoré už máme za kadejakými chorobami malých detičiek, trpíme úzkostlivými stavmi teraz možno pre niečo iné :)...ale s každým vekom ide niečo iné.
Na záver by som povedala pani Laskovská len toľko, že to že Vaše dievčatko vyšetrovala detská gynekologička v nemocnici - svedčí o tom, že bola naozaj v dobrých rukách a lekári sa určite snažili vyšetrovať kompletne, aby niečo nepodcenili.
Bionda
09.03.08,18:30
Danushka sondou som už videla veru vyšetrovať aj pannu, o tak malom bábätku som tiež ešte nepočula. Avšak je aj divné, že mamička nebola hospitalizovaná s bábom , lebo mám skúsenosti, že vo väčšine nemocníc na vizite aspoň zvyknú (nie je to však pravidlo) povedať na aké vyšetrenie bude hospitalizovaný objekt poslaný.....
O tých dobrých rukách ... nuž aj o tom by sa polemizovať dalo... keď to človek nezažije a nejedná sa o neho, dá sa na to teraz len povedať : Po vojne je každý generál. A všimla som si tiež , že často majú výhodu tí ktorí sa aspoň čiastočne do medicínskych výrazov vyznajú a rozumejú im, event. majú odvahu nepristupovať k lekárom ako ku "bohom" a spýtajú sa event. nemo len neprikyvujú, niekedy si to naozaj nezaslúžia a je to každého práca ako kohokoľvek iného (niektorí nevedia čo by si vypýtali a vrecká sa im odúvajú od úplatkov) , ale zas našťastie sú aj takí lekári, ktorí naozaj dajú za pacienta všetko - a poznám nejakých z každého "súdka".