lucia22
06.03.08,16:13
Neviem sa dohodnúť s kolegom, problém znie : jeho manželka sa stala dôchodkyňou k 1.5.2007, dovtedy nemala príjem, on tvrdí , že má nárok na celú odpočitateľnú položku na manželku ( 95616 ) , že do jej príjmu sa dôchodok nerata, ja tvrdím, že je to blbosť.
Lucia
brčko
06.03.08,15:22
podla mna dôchodok je vlastným príjmom manželky (iba zvýšenie dôchodku za bezvládnosť nie) a o jeho výšku treba znížiť Nč na manželku
katka50
06.03.08,15:38
Neviem sa dohodnúť s kolegom, problém znie : jeho manželka sa stala dôchodkyňou k 1.5.2007, dovtedy nemala príjem, on tvrdí , že má nárok na celú odpočitateľnú položku na manželku ( 95616 ) , že do jej príjmu sa dôchodok nerata, ja tvrdím, že je to blbosť.
Lucia
Ak si chce uplatniť na manželku NČZD, tak je to rozdiel 95616 - jej vyplatený dôchodok za r. 2007.
waitinka7
06.03.08,15:49
Ak si chce uplatniť na manželku NČZD, tak je to rozdiel 95616 - jej vyplatený dôchodok za r. 2007.

Dopĺňam
a mínus jej príjem /napr. zo zamestnania/ do 1.5.2007
katka50
06.03.08,15:52
Dopĺňam
a mínus jej príjem /napr. zo zamestnania/ do 1.5.2007
Veď v texte je, že dovtedy nemala príjem.
waitinka7
08.03.08,09:10
Veď v texte je, že dovtedy nemala príjem.

Joj,pardon, pri odpisovani som to prehliadla.
lubogeo
08.03.08,14:38
A ako je to s pracujucou manzelkou, ktora v priebehu roka isla na matersku? Do marca mala svoj prijem, potom isla na matersku. Dostala prispevok pri narodeni prveho dietata a potom vsetky bezne davky/prispevky... Matersku (ci ako sa to vola) nedostavala, lebo nemala odpracovany potrebny pocet dni, cize iba zo Socialnej poistovne prispevok. Cize mozem si na 9/12 roka uplatnit jej nezdanitelnu polozku, od ktorej odpocitam potvrdeny prijem zo Socialnej poistovne?

Vdaka, Lubo
jamis
08.03.08,14:52
A ako je to s pracujucou manzelkou, ktora v priebehu roka isla na matersku? Do marca mala svoj prijem, potom isla na matersku. Dostala prispevok pri narodeni prveho dietata a potom vsetky bezne davky/prispevky... Matersku (ci ako sa to vola) nedostavala, lebo nemala odpracovany potrebny pocet dni, cize iba zo Socialnej poistovne prispevok. Cize mozem si na 9/12 roka uplatnit jej nezdanitelnu polozku, od ktorej odpocitam potvrdeny prijem zo Socialnej poistovne?

Vdaka, Lubo

Nezdaniteľná čiastka na manželku bude 95.616 - hrubý príjem zo zamestnania, ponížený o odvody. Rodičovská a príspevok pri narodení dieťaťa sa za príjem manželky nepovažuje.
KulovaM
08.03.08,15:25
(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)

(6) Daňovník, ktorý si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 3 len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane o nezdaniteľnú časť základu dane zodpovedajúcu jednej dvanástine nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane.

Ak ZD danovníka je menej ako 880 464,
manželka nemá príjmy, nezdaniteľná časť je 95 616
manželka má príjmy menej ako 95 616, nezdaniteľná časť je 95 616 - príjmy manželky
manželka má príjmy 95 616 a viac, nezdabiteľná časť je 0

Ak ZD danovníka je vyšší ako 880 464
manželka má príjmy 0, nezdaniteľná časť je 315 732 - ( ZD danovníka :4)
manželka mala príjmy, nezdaniteľná časť je 315 732 - (ZD danovníka:4)- príjmy manželky
lubogeo
08.03.08,16:28
Nezdaniteľná čiastka na manželku bude 95.616 - hrubý príjem zo zamestnania, ponížený o odvody. Rodičovská a príspevok pri narodení dieťaťa sa za príjem manželky nepovažuje.

ja som myslel tak, ze ten prijem za tri mesiace si nebudem vsimat, tam bola uplatnena odpocitatelna polozka (1/12) a uplatnim si ju iba za tych 9 mesiacov, co mala matersku... pricom jej "prijem" v tom obdobi bol iba prispevok zo socialnej poistovne...

alebo v podstate musim zobrat cely jej prijem za tie tri mesiace po odpocitani poistneho a uplatnim cely odpocet (95.616). Ale neviem, ako vysporiadam uz jej zaplatenu dan (za tie tri mesiace) a co s prijmom zo socialnej poistovne...

Ak si ona poda danove priznanie, je mi to jasne, tam ten prijem zo socialnej positovne neuvadza, ale vrati sa jej dan iba za 3 mesiace a viac si nema co uplatnit (cca 2.500 Sk). Ak si ju vsak uplatnim u seba ja, tak mi to vychadza cez 8.000 Sk, co by sa mi vratilo, ak dobre uvazujem a pocitam...

Lubo
jamis
08.03.08,17:15
ja som myslel tak, ze ten prijem za tri mesiace si nebudem vsimat, tam bola uplatnena odpocitatelna polozka (1/12) a uplatnim si ju iba za tych 9 mesiacov, co mala matersku... pricom jej "prijem" v tom obdobi bol iba prispevok zo socialnej poistovne...

alebo v podstate musim zobrat cely jej prijem za tie tri mesiace po odpocitani poistneho a uplatnim cely odpocet (95.616). Ale neviem, ako vysporiadam uz jej zaplatenu dan (za tie tri mesiace) a co s prijmom zo socialnej poistovne...

Ak si ona poda danove priznanie, je mi to jasne, tam ten prijem zo socialnej positovne neuvadza, ale vrati sa jej dan iba za 3 mesiace a viac si nema co uplatnit (cca 2.500 Sk). Ak si ju vsak uplatnim u seba ja, tak mi to vychadza cez 8.000 Sk, co by sa mi vratilo, ak dobre uvazujem a pocitam...

Lubo

Manželka by si mala podať DP, alebo požiadať posledného zamestnávateľa o RZD / čo už je neskoro, lebo termín bol do 15.2.2008/ s tým, že si na seba uplatní NČ vo výške 95.616 a ty následne vo svojom DP uplatníš NČ na manželku vo výške 95.616 - jej základ dane z DP.
lubogeo
08.03.08,17:28
Manželka by si mala podať DP, alebo požiadať posledného zamestnávateľa o RZD / čo už je neskoro, lebo termín bol do 15.2.2008/ s tým, že si na seba uplatní NČ vo výške 95.616 a ty následne vo svojom DP uplatníš NČ na manželku vo výške 95.616 - jej základ dane z DP.

Ak to ide takto, tak by to bolo uzasne a jednoduche... uz iba co s jej prijmom zo socialnej poistovne, ci mi ponizuje NC na manzelku, alebo nie (v zakone sa hovori, ze od prijmu su oslobodene statne socialne davky, ale ci su to aj tieto prijmy...).

Lubo
Pepa
08.03.08,17:51
Ak to ide takto, tak by to bolo uzasne a jednoduche... uz iba co s jej prijmom zo socialnej poistovne, ci mi ponizuje NC na manzelku, alebo nie (v zakone sa hovori, ze od prijmu su oslobodene statne socialne davky, ale ci su to aj tieto prijmy...).

Lubo

Štátne sociálne dávky sú:
- rodičovský príspevok
- príspevok pri narodení dieťaťa
- prídavok na dieťa
a ďalšie, ktoré sa tvojej manželky s najväčšou pravdepodobnosťou netýkajú.
Ak mala niečo vyplatené zo SP - bude to vlastným príjmom manželky, ja však predpokladám, že nie SP jej vyplácal dávky ale ÚPSVaR /keďže nemala nárok na materské/.
hanelie
10.03.08,07:50
prosím skúsenejších poraďákov o radu:

manžel SZČO

manželka SZČO ZD = 50.000

môže si manžel uplatniť NČ na manželku vo výške rozdielu ?
95.616 - 50.000 = 45.616

ďakujem za odpoveď
Tweety
10.03.08,07:55
prosím skúsenejších poraďákov o radu:

manžel SZČO

manželka SZČO ZD = 50.000

môže si manžel uplatniť NČ na manželku vo výške rozdielu ?
95.616 - 50.000 = 45.616

ďakujem za odpoveď
Ak má ZD nižší, alebo rovný 880464, má nárok na NČ v sume 95616. Kedže mala príjmy, prakticky to bude takto: 95616-jej hrubý príjem( po znížení o zaplatené poistné)=NČ na manželku.
Zuzka2510
10.03.08,09:13
Dobrý deň. Jaby som sa chcela spýtať ak manželka nášho zamestnanca má vlastný príjem zo zamestnania za rok 2007 nižší ako nezdan.čiastka a uplatňovala si túto nezdan.čiastku u svojho zamestnávateľa môže si na manželku ešte uplatniť aj náš zamestnanec nezd.čiastku?samozrejme rozdiel medzi príjmom a nezd.čias.
katkaj
10.03.08,09:19
Dobrý deň. Jaby som sa chcela spýtať ak manželka nášho zamestnanca má vlastný príjem zo zamestnania za rok 2007 nižší ako nezdan.čiastka a uplatňovala si túto nezdan.čiastku u svojho zamestnávateľa môže si na manželku ešte uplatniť aj náš zamestnanec nezd.čiastku?samozrejme rozdiel medzi príjmom a nezd.čias.

Áno môže
Ivi1974
11.03.08,11:39
Dobrý deň!

Ja by som sa chcela spýtať, ak manželka je na materskej od marca 2007, ale manželni sú iba od septembra 2007?
ZuzanaP
11.03.08,12:04
Tak si môže uplatniť NČ za 10-12/2007 - príjem z materskej
Iveta Matlovičová
11.03.08,12:09
Tak si môže uplatniť NČ za 10-12/2007 - príjem z materskej

ak su manzelmi od 1.9. - tak aj za september ak od 2.9. tak nie :-))
Ivi1974
11.03.08,13:10
Ďakujem pekne!
vjejka
12.03.08,18:17
Dobrý, prosposím o radu. Môže si manžel uplatniť manželku ako vyživovanú osobu, keď ona nemá na slovensku trvalý pobyt, ale zdržiava sa tu prevažnú časť roka?? On je tiež cudzinec s prechodným bydliskom v sr.
DIK
EvaB.
22.03.08,12:15
Čo sa z nasledujúcich príjmov ráta do príjmu manželky na účely uplatnenia odpočítateľnej položky na manželku?
a. peňažný príspevok za opatrovanie (opatrovateľský príspevok) - vyčítala som na porade, že je príjmom manželky
b. príspevky na kompenzáciu zdrav. postihnutia - beriem ich za maloletú dcéru, takže asi nie je príjem manželky (ide o príjem maloletej dcéry)
c. úroky zo stavebného sporenia
d. grant od mesta (finančný dar) ako dotácia pre zdravotne postihnutých
e. peňažný príspevok na terapie od občianskeho združenia - znova prijatý za maloletú dcéru - tiež asi príjem dcéry.

Ďakujem.
bereta
31.03.08,08:41
Ahojte, a poradí mi niekto či aj invalidný dôchodok sa považuje za príjem manžela pri uplatnení NČZD
katkaj
31.03.08,08:43
Ahojte, a poradí mi niekto či aj invalidný dôchodok sa považuje za príjem manžela pri uplatnení NČZD


v tejto téme som ti už odpovedala
http://www.porada.sk/t68297-p20-rocne-zuctovanie-dane-za-rok-2007-a.html
bereta
31.03.08,08:51
Ahojte, a poradí mi niekto či aj invalidný dôchodok sa považuje za príjem manžela pri uplatnení NČZD
Marína
31.03.08,08:55
bereta, zbytočne kladieš otázku 2x a ešte aj v ďalšej téme, ak nečítaš odpoveď. Katkaj ti už odpovedala a dokonca prilepila link.
balunka
31.03.08,09:00
Ahojte, a poradí mi niekto či aj invalidný dôchodok sa považuje za príjem manžela pri uplatnení NČZD
áno
SILVIA54
20.01.09,14:26
Ahojte, chcem sa opýtať: manželka zamestnanca (študentka) pracovala na DoBPŠ do marca 2008 kde mala príjem do 20.000,-Sk. Potom išla na materskú dovolenku (čo mala vyplácané od ÚPSVAR) od augusta. Môže si jej manžel uplatniť na ňa celú nezdaniteľnú časť alebo len rozdieľ medzi príjmom z dohody a nezdaniteľnou čiastkou za rok 2008? Manželmi sú od mája aby som nezabudla. Ďakujem
angua
20.01.09,19:10
Ahojte, chcem sa opýtať: manželka zamestnanca (študentka) pracovala na DoBPŠ do marca 2008 kde mala príjem do 20.000,-Sk. Potom išla na materskú dovolenku (čo mala vyplácané od ÚPSVAR) od augusta. Môže si jej manžel uplatniť na ňa celú nezdaniteľnú časť alebo len rozdieľ medzi príjmom z dohody a nezdaniteľnou čiastkou za rok 2008? Manželmi sú od mája aby som nezabudla. Ďakujem

manžel si na ňu môže uplatniť nezdaniteľnú časť - príjem 20.000+materská. čiže z nezdaniteľnej časti sa musí odrátať jej príjem za prvé tri mesiace aj materská.
Marína
20.01.09,20:44
Nárok na NČZD, ak boli manželmi len časť zdaň. obdobia, je 1/12 x počet mesiacov, u ktorých k 1. dňu v mesiaci boli splnené podmienky pre uplatnenie, t. z. že manželia žijú v spoločnej domácnosti.

Upozornenie: Ak sa jej narodilo dieťa, určite dostala príspevok pri narodení dieťaťa a poberá rodinné prídavky. Tie sú štátnymi sociálnymi dávkami a do vlastného príjmu sa nezapočítavajú, t. z. že ich od NČZD neodpočítaš.
SILVIA54
22.01.09,05:21
Ďakujem Vám,len som si chcela overiť či naozaj musím odpočítať aj materskú ktorá vyplácaná z ÚPaSV keďže bola študentkou a na materskú vlastne nemala nárok zo SP.
Marína
22.01.09,09:56
Ďakujem Vám,len som si chcela overiť či naozaj musím odpočítať aj materskú ktorá vyplácaná z ÚPaSV keďže bola študentkou a na materskú vlastne nemala nárok zo SP.
Tak to značne mení situáciu. Škoda, že si túto informáciu neuviedla hneď na začiatku. Jej nebolo vyplácané materské ale ihneď od narodenia dieťaťa rodičovský príspevok, ktorý je štátnou sociálnou dávkou, ten sa do vlastných príjmov nezapočítava.
Materské - dávka z nemocenského poistenia
Rodičovský príspevok - štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva rodičovi na zabezpečovanie riadnej starostlivosti o dieťa do troch rokov veku dieťaťa, s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do šiestich rokov veku dieťaťa alebo do šiestich rokov veku dieťaťa, ktoré je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, najdlhšie tri roky od právoplatnosti rozhodnutia súdu o zverení dieťaťa do tejto starostlivosti.
SILVIA54
22.01.09,09:59
Ďakujem pekne;-)
JaroTom
22.01.09,14:06
Dobry den, ja sa chcem spytat na moj pripad. Som zivnostnik a chcel by som si uplatnit odpocitatelnu polozku na manzelku. Manzelka od januara do konca augusta 2008 nemala ziadny prijem. Od Septembra do decembra 2008 uz bola zivnostnickou. Kedze jej prijem za toto obdobie bol maly 56000 SK, zaklad dane pri pausalnych nakladoch jej vyjde 29294 SK. To znamena ze by jej stacilo odratat si jednu tretinu odpocitatelnej polozky na danovnika 4*8208=32832. Mozem si ja uplatnit ten zbytok 65664, za obdobie kedy namala ziadny prijem?
dakujem za radu.
Anja111
22.01.09,14:12
Dobry den, ja sa chcem spytat na moj pripad. Som zivnostnik a chcel by som si uplatnit odpocitatelnu polozku na manzelku. Manzelka od januara do konca augusta 2008 nemala ziadny prijem. Od Septembra do decembra 2008 uz bola zivnostnickou. Kedze jej prijem za toto obdobie bol maly 56000 SK, zaklad dane pri pausalnych nakladoch jej vyjde 29294 SK. To znamena ze by jej stacilo odratat si jednu tretinu odpocitatelnej polozky na danovnika 4*8208=32832. Mozem si ja uplatnit ten zbytok 65664, za obdobie kedy namala ziadny prijem?
dakujem za radu.
NČ na manželku si môžeš odpočítať len vo výške rozdielu medzi NČ a jej celkovými príjmami, (nie iba rozdiel medzi NČ a základom dane).
JaroTom
22.01.09,14:49
NČ na manželku si môžeš odpočítať len vo výške rozdielu medzi NČ a jej celkovými príjmami, (nie iba rozdiel medzi NČ a základom dane).
Dakujem za odpoved. No ja som to myslel, tak ze ci si mozem za 9. mesiacov pocas ktorych manzelka nemala ziaden prijem odratat alikvotnu cast jej NČ. 8*8208=65664. A ona by si uplatnila alikvotnu cast Nč 4*8208=32832. Nie je to takto mozne? Ako si mam vysvetlovat pargraf 11 odst.6 Zakon o dani z prijmu?
Marína
22.01.09,14:49
NČ na manželku si môžeš odpočítať len vo výške rozdielu medzi NČ a jej celkovými príjmami, (nie iba rozdiel medzi NČ a základom dane).
§ 11 ods. 5 ZoDP
(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)
Anja111
22.01.09,14:55
Dobry den, ja sa chcem spytat na moj pripad. Som zivnostnik a chcel by som si uplatnit odpocitatelnu polozku na manzelku. Manzelka od januara do konca augusta 2008 nemala ziadny prijem. Od Septembra do decembra 2008 uz bola zivnostnickou. Kedze jej prijem za toto obdobie bol maly 56000 SK, zaklad dane pri pausalnych nakladoch jej vyjde 29294 SK. To znamena ze by jej stacilo odratat si jednu tretinu odpocitatelnej polozky na danovnika 4*8208=32832. Mozem si ja uplatnit ten zbytok 65664, za obdobie kedy namala ziadny prijem?
dakujem za radu.


Dakujem za odpoved. No ja som to myslel, tak ze ci si mozem za 9. mesiacov pocas ktorych manzelka nemala ziaden prijem odratat alikvotnu cast jej NČ. 8*8208=65664. A ona by si uplatnila alikvotnu cast Nč 4*8208=32832. Nie je to takto mozne? Ako si mam vysvetlovat pargraf 11 odst.6 Zakon o dani z prijmu?
Nie. Na manželku si môžeš uplatniť rozdiel: 98496 - 56000 - odvody do ZP, (ak platila do SP, tak aj tie).
Marína
22.01.09,14:56
Dakujem za odpoved. No ja som to myslel, tak ze ci si mozem za 9. mesiacov pocas ktorych manzelka nemala ziaden prijem odratat alikvotnu cast jej NČ. 8*8208=65664. A ona by si uplatnila alikvotnu cast Nč 4*8208=32832. Nie je to takto mozne? Ako si mam vysvetlovat pargraf 11 odst.6 Zakon o dani z prijmu?
V ods. 6 sa hovorí, kedy si môže daňovník uplatniť len časť NČZD. Je to napr. v prípade, ak sa ožení v máji, uplatniť si môže len za 7 mesiacov, rozviedol sa v marci, uplatniť si môže za 3 mesiace, ........
JaroTom
22.01.09,16:56
Dakujem Vam velmi pekne za odpovede. Dufal som, ze si budem moct odratat viac, no ked je to takto, tak aspon nieco. Este raz dakujem.
Fucta
26.01.09,08:58
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať či do vlastného príjmu pri uplatňovaní odpočítateľnej položky sa zahŕňa aj PN keďže je vyplácaná zo SP a náhrada príjmu. ďakujem
Marína
26.01.09,10:24
Stačí, ak vieš, čo sa do vlastného príjmu nezapočítava, potom už vieš, že ostatné sa započíta.
Nezapočítava sa príjem
1/ štátne sociálne dávky:
- rodičovský príspevok
- príspevok pri narodení dieťaťa
- zaopatrovací príspevok
- príspevok pestúnskej starostivosti
- príspevok na pohreb
- prídavky na deti
2/
- daňový bonus
- štipendium
- zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť

Od príjmu manželky sa odpočíta:
- poistné na SP a ZP(zohľadní sa výsledok RZZP)
Príroda
26.01.09,19:09
Zdravím. Bola som celý rok 2008 nezamestnaná a nepoberala som žiadny príjem. V októbri 2008 som absolvovala cez UPSVaR rekvalifikačný kurz - práca s PC. Dostala som preplatené cestovné a stravné, čo viem, že sa do vlastného príjmu nezapočítava. No tento rok bola novinka, okrem preplatených CP sme dostali navyše zaplatené životné minimum okolo 5700Sk, nakoľko kurz trval dlhšie ako 1 mesiac. Dúfam, že toto si nemusím započítať ako vlastný príjem a manžel ako živnostník popri zamestnaní si môže na mňa uplatniť celú odpočítateľnú položku. Pripájam potom k dokladom len moje čestné prehlásenie a potrvrdenie o registrácii na UP . Poraďte, prosím, či je to takto správne. Vďaka za každú odpoveď. Pekný večer! E.
Marína
26.01.09,20:07
Prepáč, ale tesne nad tvojim príspevkom som uviedla, čo sa do príjmu manželky, ak si chce manžel na ňu uplatniť NČZD, nezapočítava a čo sa odpočíta. Prečítaj si to, prosím.
L-M
26.01.09,20:59
Mohla by som sa prosím opýtať? V drakovi som sa dočítala, že do vlastného príjmu manželky sa započítava aj príspevok 55% na stravovanie- resp. str.lístky- od zamestnávateľa.
Nemáte niekto s týmto skúsenosti- ako resp. čím to potom treba doložiť? Nestrhávame si tých 45% zo mzdy,len to priamo zaplatíme do pokladne- PPD.
Ďakujem pekne za každú radu:)
Lucia
Tweety
27.01.09,07:57
Mohla by som sa prosím opýtať? V drakovi som sa dočítala, že do vlastného príjmu manželky sa započítava aj príspevok 55% na stravovanie- resp. str.lístky- od zamestnávateľa.
Nemáte niekto s týmto skúsenosti- ako resp. čím to potom treba doložiť? Nestrhávame si tých 45% zo mzdy,len to priamo zaplatíme do pokladne- PPD.
Ďakujem pekne za každú radu:)
Lucia
Určite v drakovi si sa o tom nedočítala. Veď tých 55% je nákladom zamestnáváteľa, v žiadnom prípade nie je príjmom zamestnanca a už vôbec nie započítateľným do príjmu na uplatnenie NČ.
L-M
27.01.09,08:16
Určite v drakovi si sa o tom nedočítala. Veď tých 55% je nákladom zamestnáváteľa, v žiadnom prípade nie je príjmom zamestnanca a už vôbec nie započítateľným do príjmu na uplatnenie NČ.
Je dosť možné Tweety, že je to inak,lebo sa v tom ešte nevyznám- ale mám to pred sebou vytlačené- téma je Nezdaniteľné časti základu dane v DPFO (RZD) za rok 2008. Vlastný príjem manželky - citujem " pozor započítava sa aj- suma, ktorou zamestnávateľ prispieva na stravovanie. " Tak aká je to potom suma?:confused:
ďakujem vopred za vysvetlenie:)
Lucia
Príroda
27.01.09,16:19
Vďaka, Marína. Ja som si ten príspevok prečítala. No aj tak mi nie je jasné , či vyplatená suma životného minima za kurz z úradu práce patrí medzi štátne sociálne dávky, alebo kam sa to konkrétne zaradí. Je to nová vec, ktorá začala len v minulom roku podľa nejakého nariadenia- to vyplatenie životného minima. Myslíš, že by som tu sumu mala počítať ako môj príjem? Nezdá sa mi to. Zaradila by som to k tomu cestovnému ako nejaký druh sociálnej dávky na krytie potrieb počas kurzu. No neviem, či myslím správne. Pridajte sa ešte niekto, ďakujem vopred.
L-M
28.01.09,12:31
Je dosť možné Tweety, že je to inak,lebo sa v tom ešte nevyznám- ale mám to pred sebou vytlačené- téma je Nezdaniteľné časti základu dane v DPFO (RZD) za rok 2008. Vlastný príjem manželky - citujem " pozor započítava sa aj- suma, ktorou zamestnávateľ prispieva na stravovanie. " Tak aká je to potom suma?:confused:
ďakujem vopred za vysvetlenie:)
Lucia
Má stým niekto skúsenosti???:rolleyes:
Lucia
L-M
28.01.09,12:33
Je dosť možné Tweety, že je to inak,lebo sa v tom ešte nevyznám- ale mám to pred sebou vytlačené- téma je Nezdaniteľné časti základu dane v DPFO (RZD) za rok 2008. Vlastný príjem manželky - citujem " pozor započítava sa aj- suma, ktorou zamestnávateľ prispieva na stravovanie. " Tak aká je to potom suma?:confused:
ďakujem vopred za vysvetlenie:)
Lucia
Má s tým niekto prosím skúsenosti???:rolleyes:
Lucia
Marína
28.01.09,13:17
veď som ti k prísp.48 včera dala súhlas.;)
Príroda
28.01.09,17:16
Poradí mi niekto, čakám na užitočnú odpoveď. Vyplatenie životného minima za absolvovanie kurzu z UP v dĺžke 5 týždňov nepočítam ako svoj príjem a manžel si môže na mňa uplatniť celú NČ? V ď a k a! E.
L-M
28.01.09,20:26
veď som ti k prísp.48 včera dala súhlas.;)
Prepáč, viem Marína, pozerala som si to, ja som chcela dať citovať ten môj predchádzajúci príspevok č.46. Že či nemá dakto skúsenosť čím to dokladovať? Nevieš náhodou aký doklad o príjme priložiť? Je to vlastne nepeňažný príjem, keď dostanem str. lístky?- ešte sa v tom veľmi nevyznám :o.
Ďakujem za každú radu
Lucia:)
Marína
28.01.09,22:08
Vďaka, Marína. Ja som si ten príspevok prečítala. No aj tak mi nie je jasné , či vyplatená suma životného minima za kurz z úradu práce patrí medzi štátne sociálne dávky, alebo kam sa to konkrétne zaradí. Je to nová vec, ktorá začala len v minulom roku podľa nejakého nariadenia- to vyplatenie životného minima. Myslíš, že by som tu sumu mala počítať ako môj príjem? Nezdá sa mi to. Zaradila by som to k tomu cestovnému ako nejaký druh sociálnej dávky na krytie potrieb počas kurzu. No neviem, či myslím správne. Pridajte sa ešte niekto, ďakujem vopred.


Poradí mi niekto, čakám na užitočnú odpoveď. Vyplatenie životného minima za absolvovanie kurzu z UP v dĺžke 5 týždňov nepočítam ako svoj príjem a manžel si môže na mňa uplatniť celú NČ? V ď a k a! E.
Prepáč, ale myslím, že som ti takú dala.

Tak poďme na to vylučovacou metódou.
Je tvoj príjem
- rodičovský príspevok NIE
- príspevok pri narodení dieťaťa NIE
- zaopatrovací príspevok NIE
- príspevok pestúnskej starostivosti NIE
- príspevok na pohreb NIE
- prídavky na deti NIE
2/
- daňový bonus NIE
- štipendium NIE
- zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť NIE
Marína
28.01.09,22:16
Prepáč, viem Marína, pozerala som si to, ja som chcela dať citovať ten môj predchádzajúci príspevok č.46. Že či nemá dakto skúsenosť čím to dokladovať? Nevieš náhodou aký doklad o príjme priložiť? Je to vlastne nepeňažný príjem, keď dostanem str. lístky?- ešte sa v tom veľmi nevyznám :o.
Ďakujem za každú radu
Lucia:)
Požiadaj zamestnávateľa o potvrdenie, koľko v r.2008(od 1.1. do 31.12.2008, nie za 1-12/2008) ti prispel na stravné. Doklad sa k DP neprikladá, ten si odlož pre prípadnú kontrolu. V žiadosti uveď aj dôvod, za akým účelom toto potvrdenie žiadaš.
Príroda
29.01.09,14:01
Marína, si zlatá, no ja mám radšej jednoduchšie a priame odpovede. Dám si poradiť a vďaka za ochotu a tiež aj tým, čo súhlasili s Tebou. Idem si to teda odpočítať a NČ na manželku mu uplatním len 92 746, dúfam, že to tak bude správne. / 98496-5750/z UP/ = 92746 SK/ V poriadku? Želám Vám všetkým pekný deň! E.
Adriane
29.01.09,14:44
Ahojte. Viem. že v zákone o dani z príjmu je jasne napísané o odpočítateľnej položke na manžela(ku), ale prosim Vas, ako je to, keď spolu žijú dvaja ako druh a družka?(ževraj na to maju aj papier, v tychto vzťahoch sa nevyznam) Existuje na to nejake usmernenie z DU, alebo maju takyto partneri proste smolu a nemozu si na seba vzajomne uplatňovať NČ? (mam kamaratov, ktori takto žiju spolu v jednej domacnosti a ona bola v r. 2008 na RD)
Anja111
29.01.09,14:46
Ahojte. Viem. že v zákone o dani z príjmu je jasne napísané o odpočítateľnej položke na manžela(ku), ale prosim Vas, ako je to, keď spolu žijú dvaja ako druh a družka?(ževraj na to maju aj papier, v tychto vzťahoch sa nevyznam) Existuje na to nejake usmernenie z DU, alebo maju takyto partneri proste smolu a nemozu si na seba vzajomne uplatňovať NČ? (mam kamaratov, ktori takto žiju spolu v jednej domacnosti a ona bola v r. 2008 na RD)
... majú smolu. Na NČ na manžela majú nárok iba manželia, ak spĺňajú podmienky.
Adriane
29.01.09,17:21
... majú smolu. Na NČ na manžela majú nárok iba manželia, ak spĺňajú podmienky.
Ďakujem, som si myslela, len som sa chcela uistiť, či je to definitivne.
Pru
12.03.09,12:23
Prosím Vás SZČO začala podnikať od septembra, na seba si môže uplatniť nezdaniteľnú celú čiastku 98.tis., teraz sa ma pýtala, či manžel si na ňu môže niečo uplatniť, myslím, že nie, nepoberala ani podporu v nezamestnanosti.
emarosl
13.03.09,06:28
Prečo si myslíš, že nie? Aký mala vlastný príjem v roku 2008 (príjem, nie základ dane)? A bola v roku 2008 (napr. pred založením živnosti) aj zamestnaná?
Pru
13.03.09,07:17
práveže bola nezamestnaná a nemala príjem, takže ona si na seba môže v daň. priznaní odpočítať 98 tis. , príjem mala len zo živnosti od septembra, čo bude mať vykázané v DP B.
Tweety
13.03.09,07:20
Prosím Vás SZČO začala podnikať od septembra, na seba si môže uplatniť nezdaniteľnú celú čiastku 98.tis., teraz sa ma pýtala, či manžel si na ňu môže niečo uplatniť, myslím, že nie, nepoberala ani podporu v nezamestnanosti.
NČ je 98496.-, tú si uplatní vo svojom DP. Manžel si môže uplatniť na ňu, ako na manželku, iba rozdiel medzi NČ a výškou jej príjmov z podnikania. Z príjmov samozrejme odpočítaš jej zaplatené odvody.
Marína
13.03.09,08:41
NČ je 98496.-, tú si uplatní vo svojom DP. Manžel si môže uplatniť na ňu, ako na manželku, iba rozdiel medzi NČ a výškou jej príjmov z podnikania.
Len malé doplnenie. Od príjmu manželky odpočíta ňou uhradené poistné.
Osimka
13.03.09,15:32
Chcem sa spýtať, daňovník si chce uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku. Má potvrdenie zo sociálnej poisťovne, že 1/2roka dostávala nemocenské a 1/2 roka dostávala materskú. Odpočítam od nezdaniteľnej čiastky oba tieto príjmy? A ako je to s materskou za 12 mesiac, ktorá bola vyplatená až v januári 2009 v potvrdení zo socialky je zahrnutá odrátam?
Tweety
13.03.09,15:33
Chcem sa spýtať, daňovník si chce uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku. Má potvrdenie zo sociálnej poisťovne, že 1/2roka dostávala nemocenské a 1/2 roka dostávala materskú. Odpočítam od nezdaniteľnej čiastky oba tieto príjmy? A ako je to s materskou za 12 mesiac, ktorá bola vyplatená až v januári 2009 v potvrdení zo socialky je zahrnutá odrátam?
Áno, oba príjmy. Do príjmu teda zarátaš len materskú zaplatenú v roku 2008.
Pru
16.03.09,10:18
K príspevku 64, takže keď ona mala uhradené fa v sume 63.651,-, tak 98.496-63651=34.845,- si môže na ňu uplatniť manžel? Treba k tomu niečo, na základe čoho on môže uplatniť? Ona si v svojom DP uplatní 98.496. ď.
Tweety
16.03.09,10:21
K príspevku 64, takže keď ona mala uhradené fa v sume 63.651,-, tak 98.496-63651=34.845,- si môže na ňu uplatniť manžel? Treba k tomu niečo, na základe čoho on môže uplatniť? Ona si v svojom DP uplatní 98.496. ď.
A neplatila odvody? prečítaj si pozorne ešte raz ten môj príspevok 64.
Pru
16.03.09,10:27
Odvody zaplatila 3402, začala podnikať v septembri, takže len do ZP, takže ich odpočítam od príjmov= 98496-63.651(príjmy)-3402(odvody)=38.247,-
by si mohol manžel uplatniť na ňu, na základe čoho? díky
Tweety
16.03.09,10:30
Odvody zaplatila 3402, začala podnikať v septembri, takže len do ZP, takže ich odpočítam od príjmov= 98496-63.651(príjmy)-3402(odvody)=38.247,-
by si mohol manžel uplatniť na ňu, na základe čoho? díkyNa základe §11 Zákona o dani z príjmov, si môže na ňu uplatniť 38247.-
Pru
16.03.09,10:43
tAKžE on nič nemusí doniesť účtovníčke, lebo on je zamestnaný. Len sumu, ktorú si môže uplatniť? Vypisujem jej ako SZČO DP, keďže má ZD nižší ako NČ, tak na r. 77,78 bude 0? A ostatné riadky nevypisujem, neuplatňuje si ani daň.bonus. ? dík
Na ktorý riadok sa uvádza úrok prijatý na BU?
Pru
16.03.09,10:59
alebo ten úrok môžem uviesť ako príjmy zo živnosti?
Pru
16.03.09,11:11
ako uvádzate ten úrok ako príjmy zo živnosti, alebo ide zvlášť na riadok v DP, prosím.... díky
alenka57
25.03.09,16:38
Dobrý deň,
prosím Vás, keď manželka je 3 mesiace z r. 2008 na materskej dovolenke a zvyšok roka na rodičovskej dovolenke.Viem že príjem z rodičovského príspevku sa nezapočítava do príjmu manželky na účely odpočítateľnej položky. Ale neviem ako je to s príjmom z materskej dovolenky, ten sa tiež nezapočítava?
Prosím o rýchlu odpoveď.
Ďakujem.
Tweety
25.03.09,16:39
Dobrý deň,
prosím Vás, keď manželka je 3 mesiace z r. 2008 na materskej dovolenke a zvyšok roka na rodičovskej dovolenke.Viem že príjem z rodičovského príspevku sa nezapočítava do príjmu manželky na účely odpočítateľnej položky. Ale neviem ako je to s príjmom z materskej dovolenky, ten sa tiež nezapočítava?
Prosím o rýchlu odpoveď.
Ďakujem.
Ak hovoríš o OP manžela na manželku, tak príjem z MD sa do jej príjmu počíta.
veronikasad
25.03.09,16:40
Dobrý deň,
prosím Vás, keď manželka je 3 mesiace z r. 2008 na materskej dovolenke a zvyšok roka na rodičovskej dovolenke.Viem že príjem z rodičovského príspevku sa nezapočítava do príjmu manželky na účely odpočítateľnej položky. Ale neviem ako je to s príjmom z materskej dovolenky, ten sa tiež nezapočítava?
Prosím o rýchlu odpoveď.
Ďakujem.
Príjem z materského je vlastným príjmom manželky, o ktorý sa znižuje NČZD. Vyžiadaj si potvrdenie o výške materského zo soc.poisťovne.
nikula
26.03.09,12:05
Jedna známa bola v r. 2008 na RD. Na DoVP si zarobila 2066,- v čistom a bola jej zrazená aj daň 464,-. Tak mi vychádza, že aj keď jej príjem neprekročil cca49000, ale môže si podať DP a jej vrátia zrazenú daň, akú NČ si dá (98496??)? Môže si aj manžel odpočítať NČ na manželku a potom by tiež bolo 98496 - 2605 (hrubý príjem)?
Tweety
26.03.09,12:08
Jedna známa bola v r. 2008 na RD. Na DoVP si zarobila 2066,- v čistom a bola jej zrazená aj daň 464,-. Tak mi vychádza, že aj keď jej príjem neprekročil cca49000, ale môže si podať DP a jej vrátia zrazenú daň, akú NČ si dá (98496??)? Áno Môže si aj manžel odpočítať NČ na manželku a potom by tiež bolo 98496 - 2605 (hrubý príjem)? Áno
Odpovede v texte.