bagle
06.03.08,16:31
Dobry den,
dobrovolne som sa prihlasil ako platca DPH. Bol som si prevziat osvedcenie o registracii a to bolo vydane dna 3.3.2008. Na oznameni je napisane, ze som platitelom od 15.3.2008.

Nakupoval som 6.3.2008 od platcu DPH. Mam ako potvrdenie blok z registracnej pokladne. Je nejaka moznost, ako si tuto dan odpocitat?

Dakujem
bagle
06.03.08,17:19
Doplnim, ze ide o nabytok do kancelarie...
Zoltán Kovács
06.03.08,18:51
Treba postupovať podľa nasledujúceho paragrafu zákona o DPH:

§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa

(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok
nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

(2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.
Vladimír Ozimý
06.03.08,21:02
Dobry den,
dobrovolne som sa prihlasil ako platca DPH. Bol som si prevziat osvedcenie o registracii a to bolo vydane dna 3.3.2008. Na oznameni je napisane, ze som platitelom od 15.3.2008.

Nakupoval som 6.3.2008 od platcu DPH. Mam ako potvrdenie blok z registracnej pokladne. Je nejaka moznost, ako si tuto dan odpocitat?

Dakujem

iba z majetku..t.j. to čo nejde rovno do spotreby...
bagle
06.03.08,21:18
ako nedat nabytok kancelarie (za cca 30 000 s DPH) rovno do spotreby?
Vladimír Ozimý
06.03.08,21:45
to asi nepôjde...t.j. nevznikne vám nárok na odpočet dph...
petovsan
06.03.08,22:40
to asi nepôjde...t.j. nevznikne vám nárok na odpočet dph...
... hm, a sme asi naspäť pri téme http://www.porada.sk/t74798-material-alebo-rezia.html ... ak by sa tento nábytok mal zaúčtovať ako Materiál ... tak by v zmysle zákona bolo možné nárokovať si DPH ... verím, že po daňových priznaniach sa tento problém na porade zdarne dorieši :)
Ester plus
07.03.08,04:54
Na základe internej smernice je možné rozhodnúť, že aj majetok do 30 tis sa bude považovať za dlhodobý.