mihajl
06.03.08,19:40
Ahojte,

mam dve otazky k bankovemu uctu (uctujem v PU):

1. v predchadzajucom uctovnom obdobi som nezauctoval pripisane uroky na BU a zrazenu dan z tychto urokov. Povazoval som to vybavene ako dan zaplatenu zrazkou, cize som neuplatnoval zrazenu dan ako preddavok. Absolutne nepochopitelne som neskontroloval konecny stav na vypise z BU so stavom v uctovnictve. Rozdiel z tohoto dovodu je ca. 10,- Sk.

Podla mna je to problem. Ci?

2. na zaklade ktoreho datumu sa ma spravne uctovat pohyb na BU? Je to datum obratu/uctovania na zaklade BU, alebo datum vyhotovenia vypisu?
Pripadne iny datum?

Dakujem vopred za pomoc.
JAJA11
06.03.08,18:56
Ahojte,

mam dve otazky k bankovemu uctu (uctujem v PU):

1. v predchadzajucom uctovnom obdobi som nezauctoval pripisane uroky na BU a zrazenu dan z tychto urokov. Povazoval som to vybavene ako dan zaplatenu zrazkou, cize som neuplatnoval zrazenu dan ako preddavok. Absolutne nepochopitelne som neskontroloval konecny stav na vypise z BU so stavom v uctovnictve. Rozdiel z tohoto dovodu je ca. 10,- Sk.

Podla mna je to problem. Ci?

2. na zaklade ktoreho datumu sa ma spravne uctovat pohyb na BU? Je to datum obratu/uctovania na zaklade BU, alebo datum vyhotovenia vypisu?
Pripadne iny datum?

Dakujem vopred za pomoc.

A v ktorom roku vznikla tá chyba. Ak v minulom, alebo v tomto, treba sa vrátiť k chybnému zápisu a opraviť ho. Stav účtu na konci roka musí sedieť s výpisom k 31.12. 2007. Ak je to problém opraviť spätne v účtovníctve, musí sa to zaúčtovať k 31.12.2007 na základe inventarizácie tohto účtu. :)
andrej_rv
06.03.08,19:04
2. na zaklade ktoreho datumu sa ma spravne uctovat pohyb na BU? Je to datum obratu/uctovania na zaklade BU, alebo datum vyhotovenia vypisu?
Pripadne iny datum?

Dakujem vopred za pomoc.

Účtovať by sa malo vždy s dátumom, kedy došlo k účtovnému prípadu (čo je to účtovný prípad a kedy sa o ňom účtuje, je v § 2 ods. 2 ZÚ). V prípade bankového účtu je to dátum prírastku alebo úbytku prostriedkov na účte, nie dátum vyhotovenia, odoslania alebo doručenia výpisu.
mihajl
06.03.08,20:34
bolo to starsieho datumu, kde uz bol uctovny rok uzatvoreny a danove priznanie zan podane, cize sa to neda v uctovnictve zmeni. Moznost opravy na zaklade inventarizacie uctu sa mi pozdava. Vies mi prosim poradit ako na to? Ake uctovne pripady su s tym spojene? Dakujem Ti.

Dakujem aj za odpoved na 2. otazku andrej_rv
Rozalka
06.03.08,20:37
bolo to starsieho datumu, kde uz bol uctovny rok uzatvoreny a danove priznanie zan podane, cize sa to neda v uctovnictve zmeni. Moznost opravy na zaklade inventarizacie uctu sa mi pozdava. Vies mi prosim poradit ako na to? Ake uctovne pripady su s tym spojene? Dakujem Ti.

Dakujem aj za odpoved na 2. otazku andrej_rv
Inventarizačné rozdiely sú vždy účtovným prípadom roka, za ktorý sa inventarizácia vykonáva.
JAJA11
07.03.08,05:41
bolo to starsieho datumu, kde uz bol uctovny rok uzatvoreny a danove priznanie zan podane, cize sa to neda v uctovnictve zmeni. Moznost opravy na zaklade inventarizacie uctu sa mi pozdava. Vies mi prosim poradit ako na to? Ake uctovne pripady su s tym spojene? Dakujem Ti.

Dakujem aj za odpoved na 2. otazku andrej_rv

Zaúčtovať na základe invent. zápisu ako posledný zápis v banke. Zúčtovať to na 568 alebo 668. Ak je to náklad, pripočítať v daňovom priznaní, ak je to zisk, zdaniť. :)
mihajl
08.03.08,14:30
V uctovnictve mam zauctovane viac ako je realne na ucte. Ked sa chcem dostat na realnu vysku tak potrebujem znizit bankovy ucet. Aku predkontaciu, resp. predkontacie (MD/D) mam zauctovat?
liba2
08.03.08,16:05
V uctovnictve mam zauctovane viac ako je realne na ucte. Ked sa chcem dostat na realnu vysku tak potrebujem znizit bankovy ucet. Aku predkontaciu, resp. predkontacie (MD/D) mam zauctovat?
568/221.
kalkulka
09.03.08,07:34
Už iba doplním, ak sa to týka r. 2006, tak pripočítať k DZ.
mihajl
10.03.08,17:04
Len aby som tomu dobre rozume, ide o naklad danovo neuznatelny a preto sa pripocita k danovemu zakladu pri vypocte dane. Spravne?
qwery551
11.03.08,10:23
este k uctovaniu kreditnych urokov a dane z nich na BU.

kreditne uroky 221/662
zrazkova dan z urokov 552/341 a 341/221

je to spravne?
Tweety
11.03.08,10:24
este k uctovaniu kreditnych urokov a dane z nich na BU.

kreditne uroky 221/662
zrazkova dan z urokov 552/341 a 341/221

je to spravne?552? to nie je správne
221/662, ZD 341/221, to je správne.
qwery551
11.03.08,12:15
tak ale potom co so zostatkom na 341 ? na konci roka.

alebo 538/341 a potom 341/221 ??
liba2
11.03.08,12:31
tak ale potom co so zostatkom na 341 ? na konci roka.
Toto je už otázka mimotemy, tu sa riešia nezrovnalosti na bankovom účte.
Zaplatená zrážková daň z úrokov je preddavok na daň. Ak máte povinnosť zaplatiť DPPO , potom zaplatíte o túto sumu menej - tým sa vysporiada zostatok na účte 341. Ak nemáte povinnosť platiť, potom to zostáva ako pohľadávka voči DU, avšak musí to byť uvedené aj v daňovom priznaní na riadku 830.
Ak ste to neuviedli v DP, potom to zaúčtujete 591/341.
Je na vás pre ktorú možnosť sa rozhodnete.
qwery551
11.03.08,19:22
dik za radu

ale tyka sa to u mna bankoveho uctu (zrazkova dan z urokov) , tak preto som sa pytal tu. Uctujem raz do roka a to v marci, kopa veci clovek za rok zabudne. Uvedomujem si ze mam niekedy blbe otazky ale koniec marca sa blizi tak tak.
este raz dik za radu.
mihajl
16.03.08,22:42
... ahojte ... pri uctovani na BU som urobil viacero chyb (siahaju do roku 2005), medzi inymi som zauctoval uhradenu odberatelsku fakturu vo vyssej sume ako bola zauctovana pohladavka, chyba bola v dosledku kopirovania :-( a neurobenia inventury. Rozdiel na BU som zauctoval na zaklade rady 568/221AU (v uctovnictve bol vyssi stav ako na vypise). Pri kontrole pohladavok som zistil, ze mam na ucte 311AE v uctovnicte menej ako je vyfakturovane. Potreboval by som o tuto sumu navysit 311-tku. Ide o ca. 600Sk. Poradte mi prosim spravnu predkontaciu. mohla by byt 311AE/648? Osobne sa mi to moc nezda. Dakujem vopred...