Kikuša
06.03.08,19:00
Nie som si istá či som správne stanovila počet dní na preplatenie dovolenky.
1. Zamestnanec nastúpil do PP 01.11.07 a skončil 29.02.08 a nárok na dovolenku 20 dní. Z minulého roku jej zostalo 1,5dna dovolenky. 01.02.-29.02.08 bola na PN. Dovolenka na preplatenie je 4,5dňa?
2, nástup do PP 17.12.07 ukončenie 29.02.08 nárok na dovolenku 25 dní. V roku 2007 jej nevznikol nárok na dovolenku. 21-26.02 bola PN. Dovolenka na preplatenie 4 dni?
Kikuša
07.03.08,05:53
Nevie mi niekto poradiť?
Tweety
07.03.08,06:20
Nie som si istá či som správne stanovila počet dní na preplatenie dovolenky.
1. Zamestnanec nastúpil do PP 01.11.07 a skončil 29.02.08 a nárok na dovolenku 20 dní. Z minulého roku jej zostalo 1,5dna dovolenky. 01.02.-29.02.08 bola na PN. Dovolenka na preplatenie je 4,5dňa?
2, nástup do PP 17.12.07 ukončenie 29.02.08 nárok na dovolenku 25 dní. V roku 2007 jej nevznikol nárok na dovolenku. 21-26.02 bola PN. Dovolenka na preplatenie 4 dni?
1. rok 2007- má nárok na 1/12- D za kalendárne dni, na rok 2008 1/12 rovnako
2. za rok 07 nemá nárok na D, na 08 - 2/12, t,j, 4 dni
ivet.b
07.03.08,07:14
K tomuto mam otazku- zc skoncil PP dohodou, zostava mu este 5 dni dovolenky. Zamestnavatel mu ju chce preplatit, zc si ju ale chce vycerpat. Upravuje niektory paragraf, ci je cerpanie len na dohode, alebo by sa mala vycerpat?
Tweety
07.03.08,07:19
K tomuto mam otazku- zc skoncil PP dohodou, zostava mu este 5 dni dovolenky. Zamestnavatel mu ju chce preplatit, zc si ju ale chce vycerpat. Upravuje niektory paragraf, ci je cerpanie len na dohode, alebo by sa mala vycerpat?
Čerpanie D určuje zamestnáv. po dohode so zamestnancom § 111ZP.
ivet.b
07.03.08,07:47
podla toho mi vychadza, ze prednostne by sa mala dovolenka vycerpat, ak o nu zc poziada...
Tweety
07.03.08,07:50
podla toho mi vychadza, ze prednostne by sa mala dovolenka vycerpat, ak o nu zc poziada...Áno, ale ak zamestnáv. s tým nesúhlasí, tak zamestnanec nič nenarobí.
Ala100
13.03.08,08:05
odchadza nam zamestnanec na starobny dochodok k 31.03., za cely rok ma narok na 25 dni dovolenky, mam mu vyratat 3/12 a tolko mu preplatit vo vyplate, alebo celych 25 dni?
Tweety
13.03.08,08:06
odchadza nam zamestnanec na starobny dochodok k 31.03., za cely rok ma narok na 25 dni dovolenky, mam mu vyratat 3/12 a tolko mu preplatit vo vyplate, alebo celych 25 dni?
Za rok 2008, teda PČ D za KR to jest 3/12 + prípadne nevyčerpanú D z roku 2007, samozrejme ako PP končí..
salka
13.03.08,10:51
Náš z-ec s nárokom na 20 dní dovolenky končí PP 19.3. - na koľko dní D má nárok? na 3,5 /t.j. 2/12/, alebo na 4 dni - za odpracovaného 2,5 mesiaca?
Ďakujem pekne!
Tweety
13.03.08,10:54
Náš z-ec s nárokom na 20 dní dovolenky končí PP 19.3. - na koľko dní D má nárok? na 3,5 /t.j. 2/12/, alebo na 4 dni - za odpracovaného 2,5 mesiaca?
Ďakujem pekne!
Má nárok na 2/12- dovolenka za odpracované dni, za každých 21 dní má nárok na 1/12.
jankasm
13.03.08,11:40
odchadza nam zamestnanec na starobny dochodok k 31.03., za cely rok ma narok na 25 dni dovolenky, mam mu vyratat 3/12 a tolko mu preplatit vo vyplate, alebo celych 25 dni?


Za rok 2008, teda PČ D za KR to jest 3/12 + prípadne nevyčerpanú D z roku 2007, samozrejme ako PP končí..

Len pre upresnienie, toto platí, ak nemal počas tých 3 mesiacov žiadnu PN, OČR prípadne neplatené voľno. Ak by mal odpracovaných menej ako 60 dní, tak má nárok na dovolenku len za odpracované dni, za každých 21 dní 1/12. ;)
salka
13.03.08,12:10
Má nárok na 2/12- dovolenka za odpracované dni, za každých 21 dní má nárok na 1/12.

Moc ďakujem, pomohlo mi to vysvetliť §101 ;)
(ja som si ho totiž vysvetľovala inak... :confused: )
rodina1
13.03.08,12:43
Dobrý deň. Zamestnankyňa končí 31.3. Z minulého roku jej zostalo 14 dní dovolenky. Do konca marca by mala mať nárok na novú dovolenku 25/12*3 = 6,2499, teda 6 dní. Od začiatku marca čerpá dovolenku. V marcovej výplate jej vyplatím 19 dní dovolenky a 1 deň ako nevyčerpaná dovolenka? Pretože v marci je len 19 pracovných dní a 2 dni sviatky. Na sviatok jej nemôžem dať čerpanie dovolenky. Správne? Ďakujem
Tweety
13.03.08,12:45
Dobrý deň. Zamestnankyňa končí 31.3. Z minulého roku jej zostalo 14 dní dovolenky. Do konca marca by mala mať nárok na novú dovolenku 25/12*3 = 6,2499, teda 6 dní. Od začiatku marca čerpá dovolenku. V marcovej výplate jej vyplatím 19 dní dovolenky a 1 deň ako nevyčerpaná dovolenka? Pretože v marci je len 19 pracovných dní a 2 dni sviatky. Na sviatok jej nemôžem dať čerpanie dovolenky. Správne? Ďakujem
Správne, bude mať preplatených 20 dní dovolenky.
jipro
13.03.08,17:28
Správne, bude mať preplatených 20 dní dovolenky.

za mesiac marec bude mať zamestnanec na výplatnej páske:

čerpanie dovolenky 19 dní
zaplatený sviatok 2 dni
a preplatená dovolenka 1 deň
rodina1
14.03.08,08:47
Ďakujem. Tak som si to myslela.
jasusu
18.03.08,11:57
TWEETY dotaz k príspevku zo dňa 7.3.2008 -preplatenie dovolenky.
Ak budeš taká dobrá, vysvetli mi prečo:

v 1. prípade mu nevznikol za rok 2008 nárok na 2/12 dovolenky /t.j. 3 dni/ - pretože mal PN celý február?, t.j. nemal odpracovaných 21 dní?

a v 2. prípade mu vznikol na 2/12 nárok /z 25 dní/, t.j. 4 dni za rok 2008 aj keď mal 6 dní PN?

/Ide o tvoj príspevok k téme zo 7.3.2008 na Kikuška - preplatenie dovolenky/

Ak Vás môžem ešte vyrušiť, mám ukončenie prac.pomeru dohodou k 17.3.2008 a nárok na dovolenku za r. 2007 8 dní + nárok na dov. za r.2008 do 17.03.2008 bude 4 dni /t.j. preplácam 12 dní dovolenky/

2.možnosť: Keby najskôr čerpala dovolenku a prac.pomer by ukončila až po vyčerpaní dovolenky, t.j.8 starej + 4 alebo 6 dni novej /za rok 2008/ ak má 25 dní za rok?

Ďakujem za odpoveď obratom.
Ešte raz dík.:)
ajka5
19.03.08,10:24
Zamestnanec nastupil do zamestnania 1.2.2008 od 17.3.2008 do 20.3. 08 na PN od 26.3.08 ukončenie PP zo strany zamestnanca. Nárok na dovolenku keby odpracoval celý rok by mal 20 dní, ale kedze nastupil od februára tak len 18,5 dna. Kolko dní ma nárok na preplatenie dovolenky? Iba za 02.2008 - 1,5 dna kedze v mesiaci marec neodpracoval 21 dní? ďakujem za pomoc :)
dipe
10.04.08,04:47
Ahojte, poraďte mi niekto, ako postupovať pri dovolenkách. Zamestnanci si nevyčerpali dovolenky a žiadajú ich preplatenie. Ako mám postupovať v takomto prípade? Ďakujem
Chobot
10.04.08,06:18
Ahojte, poraďte mi niekto, ako postupovať pri dovolenkách. Zamestnanci si nevyčerpali dovolenky a žiadajú ich preplatenie. Ako mám postupovať v takomto prípade? Ďakujem

dipe, nesprávne si zaradil/a otázku, preto ti ju presuniem do správnej temy, kde máš aj odpovede. Keby si bol/a trochu hľadal/a, mohol/la si už mať odpoveď dávno.

Pozri aj sem:

http://www.porada.sk/t57288-preplatenie-nevycerpanej-dovolenky.html

http://www.porada.sk/t75358-preplatenie-nevycerpanej-dovolenky.html
Chobot
10.04.08,08:53
Ahojte, poraďte mi niekto, ako postupovať pri dovolenkách. Zamestnanci si nevyčerpali dovolenky a žiadajú ich preplatenie. Ako mám postupovať v takomto prípade? Ďakujem

Ale aby si nemusela veľa hľadať, tak jednoducho povedané, preplatené im ôže byť len to, čo majú nad 4 týždne. Teda kto má nárok na 4 týždne, tomu sa nič nepreplatí - jedine keby končil PP.