jennyka
06.03.08,21:39
Ahojte "pohoďaci". Prešla som si všetky príspevky k účtovaniu SF v Pohode, všade je to o tom, že sa Tvorba prevedie cez druhú pokladňa SF. Ja som však postupovala celý rok tak, že som normálne vytvorila SF cez personalistiku a zaevidovala k Ostatným záväzkom. Teraz už ale neviem ako ďalej. Celý rok sa s tým fondom nehýbalo (nečerpal sa). Účtujem v JÚ a neviem, ako ho vlastne ku koncu roka zaúčtovať, aby sa mi dostal do Knihy SF (zatiaľ tam nie je) a do Výkazu o majetku. Skúsila som cez ID, do PD sa to zaúčtovalo, aj vo Výkaze sa objavil, ale v Knihe SF nič. Preto som robila cez Ostatné záväzky, že v JÚ sa o SF počas roka neúčtuje a vlastne ani nejde o skutočný výdaj/príjem peňazí, teraz však po prečítaní Porady vidím, že je tu tá možnosť s vytvorením osobitnej pokladne SF. Tak neviem, či mám všetko prerobiť od začiatku roka, alebo mi niekto poradí, ako postupovať v mojom prípade.
jitka123
06.03.08,23:44
Tvorba SF,bud ho tvoríš na účte,alebo v pokladni:ostatný záväzok likvidiješ,buď cez účet v banke,alebo cez pokladňu.
predpokladám,že špeciálny účet sociálneho fondu,alebo podúčet nie je.
musíš cez pokladňu.bežná pokladňa HP vydá peniaze na SF,ovplyvňuje základ dane - likviduješ ostatný záväzok. predkontácia - 7Vsf.vytvoríš pokladňu sociálneho fondu.pokladňa sociálneho fondu príjme peniaze z HP v rovnakej výške - príjem nevplyvňuje základ dane,dávam SoFoTv.potom- peňažný denník,tlačové zostavy - mala by si vidieť.mám to vo výkaze a aj mi to prenáša do ďaľšieho roku.
jennyka
07.03.08,18:32
Ďakujem za pomoc a radu. Po prečítaní príspevkov k SF som skúšala aj týmto spôsobom, ale nebola som si celkom istá, tak reku požiadam skúsenejších o radu. Idem na to. Urobím to naraz jednou operáciou k 31.12. Len by som ešte chcela vedieť, či som to mala vôbec dávať do Ostatných záväzkov, alebo hneď každý mesiac do pokladne SF.
A ešte som sa tu dočítala, že SF sa má premietnuť vo Výkaze záväzkov; keď ich však zlikvidujem, tak už tam nebudú, no zamestnávateľ má záväzky voči zamestnancom, keď im z neho zatiaľ neprispieval. No možno to zbytočne a príliš komplikujem. :rolleyes:
liba2
07.03.08,18:40
Ďakujem za pomoc a radu. Po prečítaní príspevkov k SF som skúšala aj týmto spôsobom, ale nebola som si celkom istá, tak reku požiadam skúsenejších o radu. Idem na to. Urobím to naraz jednou operáciou k 31.12. Len by som ešte chcela vedieť, či som to mala vôbec dávať do Ostatných záväzkov, alebo hneď každý mesiac do pokladne SF.
A ešte som sa tu dočítala, že SF sa má premietnuť vo Výkaze záväzkov; keď ich však zlikvidujem, tak už tam nebudú, no zamestnávateľ má záväzky voči zamestnancom, keď im z neho zatiaľ neprispieval. No možno to zbytočne a príliš komplikujem. :rolleyes:Nevyčerpaný zostatok SF sa musí prejaviť v Knihe SF, v pokladni SF a vo výkaze o majetku a záväzkoch. Nerozumiem ako SF zlikviduješ, keď sa nečerpal, teda existuje.:confused:
jennyka
07.03.08,19:11
Sorry, myslela som tým likvidáciu v Ostatných závázkoch, ako je uvedené v prísp. 2, možno som to zle pochopila, už mám z toho "hokej". Tak ešte raz:
1. Mám vytvorené Ostatné záväzky
2. Cez HP zlikvidujem záväzky SF - 7sf
3. Do pokladne SF príjmem peniaze z HP - SoFoTv
Asi tak???
liba2
07.03.08,19:20
Ako pracuje Pohoda - to neovládam. Snaž sa urobiť všetko tak, aby si dosiahla cieľ - viď môj predchádzajúci príspevok.
Heni
07.03.08,21:00
Sorry, myslela som tým likvidáciu v Ostatných závázkoch, ako je uvedené v prísp. 2, možno som to zle pochopila, už mám z toho "hokej". Tak ešte raz:
1. Mám vytvorené Ostatné záväzky
2. Cez HP zlikvidujem záväzky SF - 7sf
3. Do pokladne SF príjmem peniaze z HP - SoFoTv
Asi tak???
vedieš JU, však?
v JU to stačí na konci roka, nemusíš celý rok vytvárať ostatné záväzky.
a ešte aj na konci roka to zrátaš do jedného ID.
jennyka
07.03.08,21:42
vedieš JU, však?
v JU to stačí na konci roka, nemusíš celý rok vytvárať ostatné záväzky.
a ešte aj na konci roka to zrátaš do jedného ID.

A už som zase na začiatku! Aby bolo jasno: Vediem JÚ a teraz pracujem v POHODE, tam každý mesiac po uzatvorení miezd mám vytvoriť SF a program sa ma pýta, či má vytvoriť pokl.doklad alebo bezhotovostný záväzok. Predtým som mala MRP a robila som to tak ako hovoríš, jednoducho som SF spočítala a na konci roka cez ID som ho zaúčtovala a bolo. V tomto SW je to inak a mňa to asi aj preto pletie. Preto by som to chcela pochopiť a spraviť to tak, ako si to tvorcovia vymysleli, len ja akosi na to neviem prísť. Štve ma to, pretože som sa s tým už dosť zdržala. :mad:
petovsan
07.03.08,21:55
A už som zase na začiatku! Aby bolo jasno: Vediem JÚ a teraz pracujem v POHODE, tam každý mesiac po uzatvorení miezd mám vytvoriť SF a program sa ma pýta, či má vytvoriť pokl.doklad alebo bezhotovostný záväzok. Predtým som mala MRP a robila som to tak ako hovoríš, jednoducho som SF spočítala a na konci roka cez ID som ho zaúčtovala a bolo. V tomto SW je to inak a mňa to asi aj preto pletie. Preto by som to chcela pochopiť a spraviť to tak, ako si to tvorcovia vymysleli, len ja akosi na to neviem prísť. Štve ma to, pretože som sa s tým už dosť zdržala. :mad:
Pokiaľ nemáte pre účely SF vedený účet v banke, § 17 ods. 3 Postupov pre JÚ (platných pre r.2007) znie:

(3) Tvorba a čerpanie sociálneho fondu ) sa účtuje v knihe sociálneho fondu ako prírastky a úbytky v peňažnom denníku. Ak sú prostriedky sociálneho fondu uložené na osobitnom účte v banke, príspevky do sociálneho fondu sa účtujú v peňažnom denníku ako finančná operácia v priebehu roka. V ostatných prípadoch sa účtujú v rámci uzávierkových účtovných operácií.
jitka123
07.03.08,22:45
V Pohode účtujem SF v jednoduchom účtovníctve takto, keďže sa SF netvorí na bankovom účte:
- Personalistika,Záznam,Tvorba SF,Mesiac,Vytvoriť pokladničný doklad, netvorím ostatné záväzky
- V pokladni HP sa vytvorí záznam:2007/mesiac Povinný prídel do SF zo súhrnu hrubých miezd, výdavok ovplyvňujúci základ dane, predkontácia 7Vsf.
- Za cely rok mám 12 zápisov
- Mám vytvorenú pokladňu SF – PSF
- Do pokladne SF prijmem peniaze z HP v tej istej výške každý mesiac ,príjem neovplyvňuje základ dane SoFoStv( ak nechceš každý mesiac robiť zápis, spočítaj všetkých dvanásť mesiacov na jeden príjmový doklad, to v prípade, že SF sa nečerpal, teda zamestnávateľ z neho neprispieval zamestnancom )
- Pohoda zostatok SF automaticky pripočíta k záväzkom vo výkaze riadok 17.(keď budeš robiť inventarizáciu záväzkov tak to uvidíš)
- Zostatok SF Pohoda automaticky prenesie po uzávierke do nového roku – zápis Počiatočný stav pokladne PSF
- Keď bude zamestnávateľ prispievať zamestnancom (napr. na stravné) v pokladni SF – PSF sa príslušný výdaj - čerpanie SF, zaúčtuje ako výdaj nedaňový – predkontácia SoFoČer.

Toľko moja skúsenosť s Pohodou.
petovsan
07.03.08,22:59
Dievčence, nechcem sa Vám do toho nejako extra pliesť, ale určite nie je správne účtovať v priebehu roku o SF v peňažnom denníku, pokiaľ nevediete tieto prostriedky na účte v banke ... viď. ods.3 § 17 Postupov ... Vážne ten soft takto funguje? :eek: ... asi by som ich na to upozornila :mee:
jennyka
09.03.08,14:49
V Pohode účtujem SF v jednoduchom účtovníctve takto, keďže sa SF netvorí na bankovom účte:
- Personalistika,Záznam,Tvorba SF,Mesiac,Vytvoriť pokladničný doklad, netvorím ostatné záväzky
- V pokladni HP sa vytvorí záznam:2007/mesiac Povinný prídel do SF zo súhrnu hrubých miezd, výdavok ovplyvňujúci základ dane, predkontácia 7Vsf.
- Za cely rok mám 12 zápisov
- Mám vytvorenú pokladňu SF – PSF
- Do pokladne SF prijmem peniaze z HP v tej istej výške každý mesiac ,príjem neovplyvňuje základ dane SoFoStv( ak nechceš každý mesiac robiť zápis, spočítaj všetkých dvanásť mesiacov na jeden príjmový doklad, to v prípade, že SF sa nečerpal, teda zamestnávateľ z neho neprispieval zamestnancom )
- Pohoda zostatok SF automaticky pripočíta k záväzkom vo výkaze riadok 17.(keď budeš robiť inventarizáciu záväzkov tak to uvidíš)
- Zostatok SF Pohoda automaticky prenesie po uzávierke do nového roku – zápis Počiatočný stav pokladne PSF
- Keď bude zamestnávateľ prispievať zamestnancom (napr. na stravné) v pokladni SF – PSF sa príslušný výdaj - čerpanie SF, zaúčtuje ako výdaj nedaňový – predkontácia SoFoČer.

Toľko moja skúsenosť s Pohodou.

Vrelá vďaka za radu, asi to ináč nepôjde.
jennyka
09.03.08,14:55
Dievčence, nechcem sa Vám do toho nejako extra pliesť, ale určite nie je správne účtovať v priebehu roku o SF v peňažnom denníku, pokiaľ nevediete tieto prostriedky na účte v banke ... viď. ods.3 § 17 Postupov ... Vážne ten soft takto funguje? :eek: ... asi by som ich na to upozornila :mee:

Presne o to mi ide, a už som aj poslala otázku tvorcom programu.:(
Dada
10.03.08,05:09
Veď ty môžeš mať pokladňu sociálneho fondu, nemusí to byť práve účet v banke. Nevidím dôvod neúčtovať o tvorbe sociálneho fondu každý mesiac.
petovsan
10.03.08,12:09
Veď ty môžeš mať pokladňu sociálneho fondu, nemusí to byť práve účet v banke. Nevidím dôvod neúčtovať o tvorbe sociálneho fondu každý mesiac.
Hovoria o tom postupy účtovania, platné pre JÚ:
§ 17 ods. 3 Postupov pre JÚ (platných pre r.2007) znie:

(3) Tvorba a čerpanie sociálneho fondu ) sa účtuje v knihe sociálneho fondu ako prírastky a úbytky v peňažnom denníku. Ak sú prostriedky sociálneho fondu uložené na osobitnom účte v banke, príspevky do sociálneho fondu sa účtujú v peňažnom denníku ako finančná operácia v priebehu roka. V ostatných prípadoch sa účtujú v rámci uzávierkových účtovných operácií.
Gard
12.03.08,10:00
Ja mam PU v Pohode, ako to mam uctovat v PU ?
Dada
12.03.08,12:02
Hovoria o tom postupy účtovania, platné pre JÚ:
§ 17 ods. 3 Postupov pre JÚ (platných pre r.2007) znie:


(3) Tvorba a čerpanie sociálneho fondu ) sa účtuje v knihe sociálneho fondu ako prírastky a úbytky v peňažnom denníku. Ak sú prostriedky sociálneho fondu uložené na osobitnom účte v banke, príspevky do sociálneho fondu sa účtujú v peňažnom denníku ako finančná operácia v priebehu roka. V ostatných prípadoch sa účtujú v rámci uzávierkových účtovných operácií.

Ja mám pokladňu sociálneho fondu. Nebudem kvôli pár korunám živiť ďalší účet v banke. Nevidím v tom problém.
petovsan
13.03.08,10:03
Ja mám pokladňu sociálneho fondu. Nebudem kvôli pár korunám živiť ďalší účet v banke. Nevidím v tom problém.
Dada, ani ja v tom nevidím problém, tiež som názoru, že pri nízkom počte zamestnancov celú tvorbu SF pohltia bankové poplatky a výsledný efekt je veľká nula, ale bavíme sa tu o tom, že v Postupoch pre JÚ je ustanovené toto:
- ak vedieš prostriedky SF na osobitnom účte (v banke), účtuješ o tom v PD priebežne na základe výpisov z banky
- ak nevedieš prostriedky SF na osobitnom účte v banke, účtuješ o tom "iba" v rámci uzávierkových operácií, t.j. sumárne jedným interným dokladom za celý rok a nie priebežne počas roku a už vôbec nie cez Pokladňa - hotovosť - výdavok
skonline
13.03.08,14:35
Hm,aj ja účtujem SF v Pohode ako Dada,ale aby sme tento postup zosúladili(alebo aspoň priblížili) s postupmi pre JU myslíte že by stačilo zjednodušiť to na jeden VD z HP, tento pohyb by bol VOZD-Tvorba SF a jeden PD do pokladne SF, PNZD-SF (tvorba), oba vystabene k 31.12, pretože práve zo stĺpca PNZD-SF(tvorba) peň.denníka ťahá Pohoda do Knihy SF jeho tvorbu. P.S. jennyka prilep sem prosím potom odpoveď zo Stormware.
jitka123
14.03.08,19:29
petovsan má pravdu podľa litery zákona.aby sa neviedla pokladňa sociálneho fondu,je možnosť vyriešiť sociálny fond v pohode cez interné doklady.
ID -31.12. koniec roka - zápis- povinný prídel do SF za rok.... a napočítať všetky mesiace roka spolu. 7Vsf
ID-31.12. koniec roka - zápis - Tvorba sociálneho fondu za rok ....tá istá suma. SoFoStv.
berie do záväzkov automaticky,aj vytlačí knihu sociálneho fondu,
potom čerpanie SF bude musieť isť tak isto cez ID.

Ja už 4 roky účtujem v pohode JÚ tie malé sumy SF cez pokladňu.
Myslím,že dva zápisy cez ID sa mi viac pozdávajú.

Tiež som zvedavá na odpoveď Stormware.Pekný víkend Vám všetkým.
jennyka
19.03.08,20:08
Ospravedlňujem sa, ale až teraz som si prečítala vaše príspevky, ale nemôžem prilepiť odpoveď zo Stormwaru, pretože som ju už z pošty vymazala. V podstate je taká, ako to robí jitka123 a skonline. Jednoducho sa vytvorí pokladňa SF (čo ja som prv nevedela:D) a na konci roka sa záväzky, ktoré som mesačne vytvárala z hr.mzdy spočítajú, cez HP pokladňu predkont. 7Vsf sa zo záväzkov likvidujú(VOZD), a zápisom SoFoTv sa pripíšu do pokladne SF (VNZD). Prípadné čerpanie tiež na konci roka zápisom SoFočer v Pokladni Sf. Takto sa aj naplní Kniha SF.
DARJA22
11.03.10,20:07
Super rozpísané - vďaka