Kejt
06.03.08,22:26
Dobrý večer,chcela by som Vás poprosiť o radu,robím ročne zúčtovanie dane prvýkrát máme zamestnankynu ktorá je dôchodkyna pracuje u nás od 01.04.2007 ako jej mám urobiť ročne zúčtovanie dane...priniesla mi aj výmer koľko poberá dôchodok,ale myslím že to nejde do ročného zúčtovania ďalej neviem ako je to z nezdaniteľnou čiastou či si ju môže uplatniť aj 1,2,3,/zmluvu v našej firme mala od 01.04.2007/?Ďalej máme dohodárku,ktorá pracuje u nás na dohodu,ale zároveň je evidovaná na úrade práce a taktiež požiadala o ročne zúčtovanie dane/dohodu má od 01.04.2007/má nárok za celý rok na nezdaniteľnú čiastku keď jej budem robiť ročne zúčtovanie dane???
Ďakujem za skoru odpoved.
Lucka V
06.03.08,21:36
Čo sa týka tej dohody:
Ak dohodárka má u vás podpísané vyhlásenie k dani za rok 2007 má nárok na celú odpočitateľnú položku. Ak nie nemôžete jej robiť ďanové priznanie, lebo má zrážkovú daň a musí si podať daňové priznanie.;)
veronikasad
06.03.08,21:37
Starobná dôchodkyňa - aký mala hrubý príjem v roku 2007 ?
Dohodárka - mala príjem zrazený preddavkovo alebo zrážkou ?
Zoltán Kovács
06.03.08,21:37
Dobrý večer,chcela by som Vás poprosiť o radu,robím ročne zúčtovanie dane prvýkrát máme zamestnankynu ktorá je dôchodkyna pracuje u nás od 01.04.2007 ako jej mám urobiť ročne zúčtovanie dane...priniesla mi aj výmer koľko poberá dôchodok,ale myslím že to nejde do ročného zúčtovania ďalej neviem ako je to z nezdaniteľnou čiastou či si ju môže uplatniť aj 1,2,3,/zmluvu v našej firme mala od 01.04.2007/?Ďalej máme dohodárku,ktorá pracuje u nás na dohodu,ale zároveň je evidovaná na úrade práce a taktiež požiadala o ročne zúčtovanie dane/dohodu má od 01.04.2007/má nárok za celý rok na nezdaniteľnú čiastku keď jej budem robiť ročne zúčtovanie dane???
Ďakujem za skoru odpoved.

Dôchodkyňa - ak bola starobnou dôchodkyňou k 1.1.2007 nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku. Ak nebola k 1.1.2007 dôchodkyňou má nárok na celú NČ. Ak bola k 1.1.2007 dôchodkyňou, a jej dôchodok je nižší ako NČ tak sa uplatní iba rozdiel.

Ak je evidovaná na úrade práce mohla zarobiť mesačne max. 3200,- brutto. Ak mala podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmov, tak jej dane boli nulove. Inak nárok na celú NČ.
Kejt
06.03.08,21:47
ani dohodárka ani dôchodkyna nemajú u nás podpísané Vyhlásenie...t.z.n.,že jej nebudem musieť urobiť ročne zúčtovanie dane?/daň mesačnú majú vysporiadanú zrážkovo/
veronikasad
06.03.08,21:56
ani dohodárka ani dôchodkyna nemajú u nás podpísané Vyhlásenie...t.z.n.,že jej nebudem musieť urobiť ročne zúčtovanie dane?/daň mesačnú majú vysporiadanú zrážkovo/
Ak si chcu obidve uplatniť vrátenie zrazenej zrážkovej dane, musia si same podať daňové priznanie do 31.3.08.
U dôchodkyne to má význam, ak jej celkový hrubý príjem bol nižší ako 1/2 nezd.časti ZD = 47 808,- SK. Vtedy sa jej vráti celá zrazená daň.Ak je táto suma vyššia, tak NČZD je len vo výške rozdielu medzi jej dôchodkom a 95 616,- SK

------
Veronika
Lucka V
07.03.08,14:45
Chcem len dodať, že ak je u nás dohodár z Uradu práce, tak vždy mu dám podpísať vyhlásenie k dani. a sa yhnem zrážkovej dani, ktorú nemusím písať do Prehľadu za Q a on si nemusí podávať danové priznanie za predchádzajúci rok, lebo pri HM cca do 3.000,- mu vyjde daň 0. A samozrejme neprekročí aj ročný príjem pre povinnosť podať daň. priznanie.:)
Krtko
07.03.08,15:30
Chcem len dodať, že ak je u nás dohodár z Uradu práce, tak vždy mu dám podpísať vyhlásenie k dani. a sa yhnem zrážkovej dani, ktorú nemusím písať do Prehľadu za Q a on si nemusí podávať danové priznanie za predchádzajúci rok, lebo pri HM cca do 3.000,- mu vyjde daň 0. A samozrejme neprekročí aj ročný príjem pre povinnosť podať daň. priznanie.:)

Pozrela som si tvoje príspevky, a tu by som ti chcela napísať, že dohodár na ÚP už nemusí splniť obe podmienky(64 hodín a 3200,-Sk), ale iba jednu z nich, t.j. že ak dodrží to že odrobil menej ako 64 hodín môže zarobiť aj 10 000,-.
Nepíšem to teraz vo vzťahu k daniam, ale čo sa týka skutočných a neskutočných výdavkov zamestnávateľa.
Na našom ÚP to takto robia a je to lepšie, pretože pokiaľ nie je aj na dávkach v hmotnej núdzi, môže mať na papieri čo zarobí a zamestnávateľ to má vo výdavkoch
Zoltán Kovács
07.03.08,15:43
Pozrela som si tvoje príspevky, a tu by som ti chcela napísať, že dohodár na ÚP už nemusí splniť obe podmienky(64 hodín a 3200,-Sk), ale iba jednu z nich, t.j. že ak dodrží to že odrobil menej ako 64 hodín môže zarobiť aj 10 000,-.
Nepíšem to teraz vo vzťahu k daniam, ale čo sa týka skutočných a neskutočných výdavkov zamestnávateľa.
Na našom ÚP to takto robia a je to lepšie, pretože pokiaľ nie je aj na dávkach v hmotnej núdzi, môže mať na papieri čo zarobí a zamestnávateľ to má vo výdavkoch

Prosím ťa môžeš to aj niečím podložiť, myslím zákon, nariadenie.... Pomohlo by to viacerým.
Lucka V
07.03.08,18:11
Pozrela som si tvoje príspevky, a tu by som ti chcela napísať, že dohodár na ÚP už nemusí splniť obe podmienky(64 hodín a 3200,-Sk), ale iba jednu z nich, t.j. že ak dodrží to že odrobil menej ako 64 hodín môže zarobiť aj 10 000,-.
Nepíšem to teraz vo vzťahu k daniam, ale čo sa týka skutočných a neskutočných výdavkov zamestnávateľa.
Na našom ÚP to takto robia a je to lepšie, pretože pokiaľ nie je aj na dávkach v hmotnej núdzi, môže mať na papieri čo zarobí a zamestnávateľ to má vo výdavkoch[/quote]

Aktuálne:
Momentálne mám 3 dohodárov a každý jeden ma pýta do 1.500 Sk /príjem mesačný - hrubé/. Odôvodňujú to tým že by sa im krátila sociálna dávka. Ináč je to choré ak UP u Vás povie tak a UP u nás povie tak. No potom si vyberte. :)
Ale asi mesiac do zadu som dala viac ako 2.000 Sk hrubé dohodárovi a prišiel z UP, že ho tam upozornili nech mu to prepíšem na 800 SK, lebo mu budú krátené soc. dávky. Tak ako napísal smith podložte to zákonom, aby sme si mohli uplatniť aj vyššie výdavky za dohodára. Ďakujem