Kejt
06.03.08,22:30
Dobrý večer poprosila by som Vás o radu....kolegyna robí v jednoduchom účtovníctve a poprosila ma či by som jej nepomohla z uzávierkou,ja robím v podvojnom účtovníctve....vôbec sa nevyznám v peňažnom denníku ani v tých kolonkách,a aké zostatky si mám z čím porovanť či je všetko správne ďakujem vopred za radu.Môže mi niekto stručne napísať aký je postup pri kontrole uzávierky v jednoduchom účtovníctve?
veronikasad
06.03.08,21:35
Robí JU ručne alebo cez nejaký SW ?
Kejt
06.03.08,21:48
Robí JU v PC v programe od firmy Kros-Alfa
Kejt
06.03.08,22:05
Prosím potrebujem to surne
cloe
06.03.08,22:08
Dobrý večer poprosila by som Vás o radu....kolegyna robí v jednoduchom účtovníctve a poprosila ma či by som jej nepomohla z uzávierkou,ja robím v podvojnom účtovníctve....vôbec sa nevyznám v peňažnom denníku ani v tých kolonkách,a aké zostatky si mám z čím porovanť či je všetko správne ďakujem vopred za radu.Môže mi niekto stručne napísať aký je postup pri kontrole uzávierky v jednoduchom účtovníctve?

V prvom rade, ak jej to SW dovoluje, nech si pozrie kontrolné zostavy, to znamená, či jej nezostalo niečo nezaúčtované. Potom skontrolujem priebežné položky, či mi sedí pohyb z účtu pokladne a z pokladne na účet, aby som zistila stav v pokladni.
Potom porovnám zostatok účtu k 31.12 podľa výpisu, či mi sedí s účtovníctvom.
Ďalej treba zistiť, či nezostal nejaký nezaradený majetok, to podľa druhu pohybu /neviem presne ako v Alfe, mám iný SW/.
Zistiť či má odsúhlasené záväzky a pohľadávky, zostatky leasingov, úverov apod.
Treba urobiť uzávierkové operácie, t.j.
-zaúčtovať kurzové rozdiely k zostatku vo valutovej pokladnici.
-zaúčtovať odpisy dlhodobého majetku
-zúčtovať zálohy ak sú nejaké.
Nezabudni skontrolovať aj počiatočné stavy k 1.1.2007.
Potom ak vytlačíš Výkaz o príjmoch a výdavkoch a Výkaz o majetku a záväzkoch treba porovnať čísla v príslušných riadkoch, či sedia s konečnými súčtami v peňažnom denníku a pomocných knihách.
Na viac si momentálne nespomínam:)
petovsan
06.03.08,22:17
Kontrola účtovníctva spustite cez ponuku:
Firma ... Kontrola ... a zaškrtnite, čo všetko chcete, aby Vám soft skontroloval
petovsan
06.03.08,22:20
V prvom rade, ak jej to SW dovoluje, nech si pozrie kontrolné zostavy, to znamená, či jej nezostalo niečo nezaúčtované. Potom skontrolujem priebežné položky, či mi sedí pohyb z účtu pokladne a z pokladne na účet, aby som zistila stav v pokladni.
Potom porovnám zostatok účtu k 31.12 podľa výpisu, či mi sedí s účtovníctvom.
Ďalej treba zistiť, či nezostal nejaký nezaradený majetok, to podľa druhu pohybu /neviem presne ako v Alfe, mám iný SW/.
Zistiť či má odsúhlasené záväzky a pohľadávky, zostatky leasingov, úverov apod.
Treba urobiť uzávierkové operácie, t.j.
-zaúčtovať kurzové rozdiely k otvoreným záväzkom a pohľadávkam v cudzej mene a taktiež k zostatku vo valutovej pokladnici.
-zaúčtovať odpisy dlhodobého majetku
-zúčtovať zálohy ak sú nejaké.
Nezabudni skontrolovať aj počiatočné stavy k 1.1.2007.
Potom ak vytlačíš Výkaz o príjmoch a výdavkoch a Výkaz o majetku a záväzkoch treba porovnať čísla v príslušných riadkoch, či sedia s konečnými súčtami v peňažnom denníku a pomocných knihách.
Na viac si momentálne nespomínam:)

Cloe, ... účtovať k neuhradeným záväzkom a pohľadávkam v JU kurzové rozdiely ??? ... teda teraz nie som si istá, či som Ťa dobre pochopila :confused: ... a tie zálohy zaúčtovať ... to je ako myslené ???
cloe
06.03.08,22:40
Už som zblblá, tie kurzové rozdiely idem vymazať.
No s tými zálohami som to myslela tak, že či nemajú vo VOZD zaúčtované vyplatné zálohy, ku ktorým ešte nebolo dodanie. Ak by tak bolo, že treba ich preúčtovať do VNZD. Prípadne, ak by bola záloha v roku 2006 a dodanie až v roku 2007, či bolo preúčtované do VOZD v r.2007.
petovsan
06.03.08,22:48
Už som zblblá, tie kurzové rozdiely idem vymazať.
No s tými zálohami som to myslela tak, že či nemajú vo VOZD zaúčtované vyplatné zálohy, ku ktorým ešte nebolo dodanie. Ak by tak bolo, že treba ich preúčtovať do VNZD. Prípadne, ak by bola záloha v roku 2006 a dodanie až v roku 2007, či bolo preúčtované do VOZD v r.2007.

aha, pochopila som tie zálohy, súhlasím, až teraz som si všimla, že tam je napísané zúčtovať zálohy a nie zaúčtovať zálohy ... ja už tiež radšej všetko 5x čítam, a aj tak niekedy ani na 3.x ešte stále neviem, čo čítam ...:confused:
mimotemy... je už aj pokročilá hodinka k takému silnému rozmýšľaniu .... máme toho snáď už asi každý dosť a to je ešte 31. celkom ďaleko
JM1968
08.03.08,16:25
zdravím...aj ja mám z JÚ väčšie nervy ako z podvojného...prosím treba nejako k 31.12.zaučtovať nadmerný odpočet DPH za 4Q/2007, poprípade ak vyjde daň.záväzok z dane z príjmu, resp. strata ? Alebo sa to zapíše len do Výkazu o majetku a záväzkoch,rovnako ako stav na sklade?
Zoltán Kovács
08.03.08,16:26
zdravím...aj ja mám z JÚ väčšie nervy ako z podvojného...prosím treba nejako k 31.12.zaučtovať nadmerný odpočet DPH za 4Q/2007, poprípade ak vyjde daň.záväzok z dane z príjmu, resp. strata ? Alebo sa to zapíše len do Výkazu o majetku a záväzkoch,rovnako ako stav na sklade?

Uvádzajú sa iba vo výkaze o majetku a záväzkoch.
JM1968
08.03.08,16:30
Uvádzajú sa iba vo výkaze o majetku a záväzkoch.
veľmi pekne ďakujem, čím viac na to JÚ pozerám, tým sa mi zdá komplikovanejšie ako PÚ:rolleyes:
Zoltán Kovács
08.03.08,16:34
veľmi pekne ďakujem, čím viac na to JÚ pozerám, tým sa mi zdá komplikovanejšie ako PÚ:rolleyes:

Robím dosť JÚ, aj PÚ, ale vždy som tvrdil, že jednoduché účtovníctvo je len v označení jednoduché.
Rozalka
08.03.08,17:46
Cloe, ... účtovať k neuhradeným záväzkom a pohľadávkam v JU kurzové rozdiely ??? ... teda teraz nie som si istá, či som Ťa dobre pochopila :confused: ... a tie zálohy zaúčtovať ... to je ako myslené ???
Nezdá sa mi to celkom ako nezmysel, akurát nie zaúčtovať, ale vypočítať, pretože do Výkazu o MaZ uvádzam pohľadávky a záväzky v cudzej mene prepočítané kurzom k 31.12.
DanielaSL
08.03.08,17:55
Robí JU v PC v programe od firmy Kros-Alfa

Tak asi sa kolegyňa moc v Alfe nevyzná, alebo nemá ostrú verziu ,lebo Alfa má veľmi dobrú pomôcku.. Stačí ísť v lište na Pomôcky..Pomoc a tam nájde ohľadne účtovania skoro všetko. A je tam aj ako ukončiť starý rok, čo skontrolovať a čo vytlačiť.
Zita5
09.03.08,05:33
zdravím...aj ja mám z JÚ väčšie nervy ako z podvojného...prosím treba nejako k 31.12.zaučtovať nadmerný odpočet DPH za 4Q/2007, poprípade ak vyjde daň.záväzok z dane z príjmu, resp. strata ? Alebo sa to zapíše len do Výkazu o majetku a záväzkoch,rovnako ako stav na sklade?

.

Zákon o účtovníctve
§ 15
Účtovné knihy v sústave jednoduchého účtovníctva


(3) Kniha pohľadávok obsahuje najmä údaje o

a) dlžníkoch,
b) pohľadávkach v peňažnom vyjadrení,
c) poskytnutých preddavkoch,
d) poskytnutých úveroch,
e) pohľadávkach dane z príjmov,
f) pohľadávkach nepriamych daní,
g) pohľadávkach voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni. 19)

(4) Kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o

a) veriteľoch,
b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
c) prijatých preddavkoch,
d) prijatých úveroch,
e) záväzkoch dane z príjmov,
f) záväzkoch nepriamych daní,
g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni. 19

------------------------------------------------------------------------------------------
Nadmerný odpočet DPH za 4.Q 2007 - zaúčtovať do pohľadávok .
Daň z príjmu za rok 2007/povinnosť platby/- zaúčtovať do záväzkov .

Po uzavretí účtovných kníh prenášate pohľadávky a záväzky do Výkazu o majetku a záväzkoch k 31.12.2007 .
Petra29
09.03.08,05:55
Nezdá sa mi to celkom ako nezmysel, akurát nie zaúčtovať, ale vypočítať, pretože do Výkazu o MaZ uvádzam pohľadávky a záväzky v cudzej mene prepočítané kurzom k 31.12.
A ak SZČO skončil živnosť v priebehu roka, nezaplatené pohľadávky znejúce na cudziu menu /ktoré uvediem vo výkaze MaZ/ prepočítam kurzom nbs ku dňu skončenia podnikania.
V DP však pri úprave podľa § 17, uvediem pohľadávky vo výške, v ktorej boli skutočne zaplatené /kurz komerčný/, po dni skončenia podnikania.
Správne?
Zoltán Kovács
09.03.08,08:36
A ak SZČO skončil živnosť v priebehu roka, nezaplatené pohľadávky znejúce na cudziu menu /ktoré uvediem vo výkaze MaZ/ prepočítam kurzom nbs ku dňu skončenia podnikania.
V DP však pri úprave podľa § 17, uvediem pohľadávky vo výške, v ktorej boli skutočne zaplatené /kurz komerčný/, po dni skončenia podnikania.
Správne?

Podľa mňa nie. Upravuješ základ dane podľa §17. A ten hovorí, že navyšuješ základ o pohľadávky, a nie o sumu úhrady.
Petra29
09.03.08,10:10
Podľa mňa nie. Upravuješ základ dane podľa §17. A ten hovorí, že navyšuješ základ o pohľadávky, a nie o sumu úhrady.
Ale v tom prípade, ak úhrada bola vyššia do konca zdaňovaciehi obdobia /ako prepočítaná pohľadávka v účtovníctve ku dňu skončenia podnikania/, tento rozdiel ostane nezdanený?
Zoltán Kovács
09.03.08,10:26
Ale v tom prípade, ak úhrada bola vyššia do konca zdaňovaciehi obdobia /ako prepočítaná pohľadávka v účtovníctve ku dňu skončenia podnikania/, tento rozdiel ostane nezdanený?

Podľa mňa áno. Lebo napríklad aj záväzok môže byť uhradený v nižšej sume (vplyvom kurzu) ako je jeho hodnota. A aj to sa môže stať, že pohľadávku zahrnieš do DP, a nakoniec nebude nikdy uhradená, napriek tomu zdaňuješ nevidené peniaze.
Petra29
09.03.08,10:36
Podľa mňa áno. Lebo napríklad aj záväzok môže byť uhradený v nižšej sume (vplyvom kurzu) ako je jeho hodnota. A aj to sa môže stať, že pohľadávku zahrnieš do DP, a nakoniec nebude nikdy uhradená, napriek tomu zdaňuješ nevidené peniaze.
Jasné, ja to posudzujem preto, že pohľadávka už bola uhradená, ale po dni skončenia živnosti.
Vlastne k čomu dochádza :
1.Ak by živnosť neukončil, zdanil by sumu úhrady
2.Ak živnosť ukončil, zdaní ocenenie pohľadávky
jarkra
18.03.08,14:20
.

(4) Kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o

a) veriteľoch,
b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
c) prijatých preddavkoch,
d) prijatých úveroch,
e) záväzkoch dane z príjmov,
f) záväzkoch nepriamych daní,
g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni. 19

------------------------------------------------------------------------------------------
Nadmerný odpočet DPH za 4.Q 2007 - zaúčtovať do pohľadávok .
Daň z príjmu za rok 2007/povinnosť platby/- zaúčtovať do záväzkov .

Po uzavretí účtovných kníh prenášate pohľadávky a záväzky do Výkazu o majetku a záväzkoch k 31.12.2007 .

V akej výške mám uviesť záväzok zaplatiť daň z príjmu za rok 2007 pre SZČO popri zamestnaní do výkazu o majetku a záväzkoch. SZČO mala totiž aj príjmy zo zamestnania, kde si uplatňovala nezdaniteľnú časť, tak teraz neviem, či do výkazu mám uviesť jednoducho daňovú povinnosť podľa daňového priznania alebo to nejako rozdeľovať podľa príjmov? :confused:
jessica
18.03.08,14:32
V akej výške mám uviesť záväzok zaplatiť daň z príjmu za rok 2007 pre SZČO popri zamestnaní do výkazu o majetku a záväzkoch. SZČO mala totiž aj príjmy zo zamestnania, kde si uplatňovala nezdaniteľnú časť, tak teraz neviem, či do výkazu mám uviesť jednoducho daňovú povinnosť podľa daňového priznania alebo to nejako rozdeľovať podľa príjmov? :confused:
Daň z príjmu ako záväzok do výkazu pre SZČO sa uvádza len daň z príjmu prislúchajúca k príjmom podľa §6 ods.1 písm.b).
jarkra
18.03.08,14:39
Teda vezmem základ dane §6 upravím ho o stratu z predchádzajúceho roku a vypočítam 19% daň. Nebudem brať ohľad na nezdaniteľnú sumu ani na iné odpočty ani daňový bonus.

Je to tak správne?