peterkovactt
07.03.08,06:40
Prejdem hned na priklad. V bunke napr. D1 mam napr "Auto cervene", potom v D2 "Auto modre", D3 "Auto zlte", D4 "Zviera pes", D5 "Zviera macka" atd. Kcem zistit, kolko bolo napr. aut alebo zvierat, pricom mozem mat rozne podskupinz. Ide o to, ze kcem zistit v jednej bunke kusok urciteho textu ci sa tam nachadza a spocitat ho, kolko krat sa v danom stlpci nachadza... Budem velmi vdacny za radu...

a zaroven hned nieco velmi podobne - mam v stlpci rozne datumy, napr. 20.2.2008 6:32, v dalsej bunke napr. 8.2.2008 10:40, pri com to 10:40 je cas. A ja potrebujem podla toho, ci sa jedna o rannu smenu - t.j od 6 do 14:00 alebo poobednu od 14:00 do 22:00 spocitavat dalsie udaje vo vedlajsichj stlpcoch. Cize opat mi ide v podstate o to iste, ako v predchadzajucom priklade, len troska inak..:) Dakujem za rady...
peterkovactt
07.03.08,08:58
tak nic, s tym datumom som to uz vyriesil - da sa to oddelit, resp. medzi tym datumom a casom je medzera, takze sa to da rozdelit na dva stlpce. Ale v tom prvom priapade mozu byt rozne varianty, cize potrebujem zisit, ci sa neda zisit cast textu v bunke a spocitat, kolko krat sa nachadza v stlpci....
Chobot
07.03.08,09:42
tak nic, s tym datumom som to uz vyriesil - da sa to oddelit, resp. medzi tym datumom a casom je medzera, takze sa to da rozdelit na dva stlpce. Ale v tom prvom priapade mozu byt rozne varianty, cize potrebujem zisit, ci sa neda zisit cast textu v bunke a spocitat, kolko krat sa nachadza v stlpci....

Áno, je na to funkcia COUNTIF, kde sa zadáva rozsah, kde má hľadať a text, ktorý sa má hľadať v určenom rozsahu. Funkcia ti vráti hodnotu - počet buniek, v ktorých sa určitý výraz (môže byť aj číslo) nachádza. Ako kritérium však budeš musieť dať "Zviera *", lebo keby si dal len "Zviera" tak nič nenájde, lebo hviezdička značí, že slovom Zviera môžu byť ďalšie znaky. Bunku, kde je "Auto červené" ti do toho nezapočíta, lebo neobsahuje slovo "Zviera".

Druhý problém si si už vyreišil. Tam sa dá oddeliť hodnota hodiny a minúty z pôvodnej bunky zloženou funkciou :
=CONCATENATE(HOUR(číslo bunky);":";(MINUTE(číslo bunky)))
a potom už len určiť, či to bolo pred 12:00 alebo po 12:00.
Martin Mocko
07.03.08,09:47
tak nic, s tym datumom som to uz vyriesil - da sa to oddelit, resp. medzi tym datumom a casom je medzera, takze sa to da rozdelit na dva stlpce. Ale v tom prvom priapade mozu byt rozne varianty, cize potrebujem zisit, ci sa neda zisit cast textu v bunke a spocitat, kolko krat sa nachadza v stlpci....

V prilohe je tabulka s odpovedou...
peterkovactt
07.03.08,10:59
super, funguje:) VDAKA!! ale doplnim teda este - da sa tato podmienka rozsirit? t.j hladam v danom stlpci ci tam bude napr. to zviera, ale potom spocitam len tie vyhovujuce, kde v dalsom stlpci bude napr. cislo "1", alebo, spocita tie, kde budu cisla v intervale od 1 po 14. a potom ci sa daju dat aj dalsie podmienky - skusal som, ale do prikazu countif mi nekce zapocitat dalsie podmienky...
peterkovactt
08.03.08,09:41
tak uz som prisiel aj na to - funguje na to prikaz "DcoundIf" a robi to presne to co som pozadoval + este aj navyse:). Vdaka za rady, velmi pomohli...