Anežob
07.03.08,08:01
Prosím poraďte.
Musí organizácia pre zamestnanca poskytnúť na zahraničnú cestu cudziu menu. Bude to možno prvá a posledná služobka do ČR. Jedná sa nám o to, aby sme nemuseli zakladať valutovú pokladnicu a o nej účtovať. Ak poskytneme zálohu v Sk, zamestnanec si sám vymení české koruny a potom tiež vyučtuje v Sk. Bude musieť poplatky pri výmene hradiť on?. Ak to nie je dobrý postup, nedá sa aby sme nejako priamo cez bankový účet poskytli české koruny. Je to možné ? A ešte prosím, čo s tým v podvojnom účtovníctve.
Ospravedlňujem sa ak som takúto tému prehliadla. Zahraničné služobky som prebehla, je toho dosť veľa a stále nemám v tom jasno.
Veľké ďakujem.
Chobot
07.03.08,08:03
Prosím poraďte.
Musí organizácia pre zamestnanca poskytnúť na zahraničnú cestu cudziu menu. Bude to možno prvá a posledná služobka do ČR. Jedná sa nám o to, aby sme nemuseli zakladať valutovú pokladnicu a o nej účtovať. Ak poskytneme zálohu v Sk, zamestnanec si sám vymení české koruny a potom tiež vyučtuje v Sk. Bude musieť poplatky pri výmene hradiť on?. Ak to nie je dobrý postup, nedá sa aby sme nejako priamo cez bankový účet poskytli české koruny. Je to možné ? A ešte prosím, čo s tým v podvojnom účtovníctve.
Ospravedlňujem sa ak som takúto tému prehliadla. Zahraničné služobky som prebehla, je toho dosť veľa a stále nemám v tom jasno.
Veľké ďakujem.

Pre vás by bolo najlepšie urobiť nasledujúce:

Zamestnanec nech použije vlastné peniaze na služobke. Po skončení SC nech urobí vyúčtovanie a jeho nárok (vypočítaný v CZK) prepočítate na SKK a vyplatíte mu SKK.

Pretože ak mu chcete poskytnúť preddavok, tak mu ho musíte poskytnúť v cudzej mene (ak máte EUR pokladňu, tak môžte poskytnúť aj EUR, len to budete mať komplikovanejšie s prepočtom), ale nemôžete dať zálohu v SKK, to zákon neumožňuje. Môžete však poskytnúť preddavok aj v inej forme, než hotovosť § 36 ods. 2:
"(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste preddavok v cudzej mene v rozsahu a v sume podľa predpokladaného času trvania a podmienok zahraničnej pracovnej cesty. Preddavok v cudzej mene alebo jeho časť môže zamestnávateľ po dohode so zamestnancom poskytnúť aj formou cestovného šeku, zapožičaním medzinárodnej bankovej platobnej karty zamestnávateľa alebo prevodom na účet zamestnanca vedený v banke alebo pobočke zahraničnej banky v cudzej mene. 20) Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej cudzej mene, ako je mena ustanovená opatrením ministerstva financií pre príslušnú krajinu."

Preddavok je zamestnávateľ povinný poskytnúť len v prípade, ak o to zamestnanec požiada. Takže ak sa dohodnete, že mu vyplatíte náhrady po skončení SC v SKK je to možné. Náklady za zmenáreň si však zamestnanec musí znášať sám, to nie je nevyhnutný vedľajší výdavok. Ale väčšina zmenární dnes už poplatok neúčtuje (pokiaľ to nie je banka), takže nech si kúpi CZK za vlastné.

AK sa s ním nedohodnete, budete musieť tú CZK pokladňu založiť.
Kája.
18.04.08,20:22
Poskytli sme zamestnancovi zálohu na SC, po predložení vyúčtovania som zistila, že záloha mu postačovala len na nevyhnutné výdaje (PHM, ubytovanieň), môžem mu diéty vyplatiť v SK?
Evanka
18.04.08,22:35
Poskytli sme zamestnancovi zálohu na SC, po predložení vyúčtovania som zistila, že záloha mu postačovala len na nevyhnutné výdaje (PHM, ubytovanieň), môžem mu diéty vyplatiť v SK?
Ak s tým súhlasí, môžeš.
Andea
19.04.08,16:25
Podľa zákona o cestovných náhradách musíte zamestnancovi dať preddavok na stravné a vreckové v cudzej mene podľa toho, do ktorej krajiny ide a podľa prílohy, v ktorej sú uvedené čiastky a meny. Iné výdavky mu môžete vyplatiť v Sk, rovnako ako aj vyúčtovanie, ale len so súhlasom zamestnanca, ktorý si podpíše vyúčtovanie a aj prevzatie prostriedkov. Podpisom s tým súhlasí.
Taktiež nemáme valutovú pokladňu a účtujeme preddavky 221/26102 a následne na 512.
Lucida
28.07.08,11:43
Ahojte!

Prosím o info ohľadom vyúčtovania diét. Vypláca sa stravné aj za pol dňa? Jednalo sa o Madarsko, jednodnova/poldnova cesta. Ja myslim, ze nie, ale moja predchodkyna to vyplacala.
Potvrdi mi niekto moj nazor....?


Dakujem velmi pekne!
Chobot
28.07.08,12:02
Ahojte!

Prosím o info ohľadom vyúčtovania diét. Vypláca sa stravné aj za pol dňa? Jednalo sa o Madarsko, jednodnova/poldnova cesta. Ja myslim, ze nie, ale moja predchodkyna to vyplacala.
Potvrdi mi niekto moj nazor....?


Dakujem velmi pekne!

Stravné sa vypláca podľa dĺžky pracovnej cesty v hodinách. U tuzemských pri ceste nad 5 hodín, pri zahraničnej ceste má zamestnanec nárok na 25% denného nároku stravného aj keby bol v zahraničí na pracovnej ceste len 2 hodiny.

Intervaly sú pri ZSC nasledovné:

0-6 hodín -> 25%
6-12 hodín -> 50%
nad 12 hodín -> 100%.
Lucida
28.07.08,15:31
Dakujem velmi pekne!!!
Prosim este v ktorom zakone toto najdem? Potrebujem dokaz pre sefovu :-)


Dakujem!!!
PS: velmi mi to pomohlo!
brčko
28.07.08,16:31
Dakujem velmi pekne!!!
Prosim este v ktorom zakone toto najdem? Potrebujem dokaz pre sefovu :-)


Dakujem!!!
PS: velmi mi to pomohlo!

v zákone o cestovných náhradách č. 283/02 v zn.nes.pr.
v § 13 stravné pri zahr.pr.ceste (konkrétne ods.4 )
v § 14 vreckové pri zahr.pr.ceste (5-40% zo stravného)

+ zákl.sadzby stravného v cudzej mene pri zahr.pr.cestách na rok 2008 = opatrenie MFSR č. 625/2007 vid. http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=207909&FileName=zz07-00625-0207909&Rocnik=2007&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=648&Flags=160&IndexFile=zz07&Text=základné+sadzby