lenka262
07.03.08,09:37
Dobry den vedeli by ste mi poradit ako mam postupovat, ked zamestnankyna odchadza na matersku dovolenku. Potrebovala by som vediet aky doklad mam vypisat na socialnu a pripadne aj zdravotnu poistovnu. A co je este k tomu potrebné. Dakujem
Lucka V
07.03.08,11:27
Sociálna poisťovňa - RLFO - zmena, FO za ktorú platí štát typ 3 - to zašktrtneš. A potom v bode 10. dáš dátum začiatku MD a zašktrneš MD. po 28 tt /ak sa narodí jedno dieťa/ ju musíš odhlásiť z MD a prihlásiť na RD. tiež cez RLFO naprv dáš zmenu a dáš dátum RD a potom dáš prerušenie a dáš Dátum vzniku prerušenia - to bude dátum začiatku RD a dôvod prerušenia číslo 6. Ja si to stále pripravím všetky tri RLFO naraz, aby som tú pani nezabudla prehlásiť z MD na RD.
Zdravotná poisťovna - tam dáš len hromadné oznámenie o poistencoch
kód 10 platnosť Z a dátum začiatku MD. Po skončení MD dáš ukončenie do zdravotnej poistovne a hneď ju prihlásiš na RD a kód bude 1C. platnosť Z, dátum nástupu na RD
Ak máš z toho guláš popros o radu v soc. poisťovni, mne to radi vysvetlili.
Pekný deň.:)
jankasm
07.03.08,11:41
Len ešte doplním, na SP treba dať zmenu na RLFO - začiatok MD, koniec MD, začiatok prerušenia /to je vlastne začiatok RD/, koniec prerušenia /to je koniec RD/. Mne na pobočke SP tvrdili, že už netreba dávať 2 RLFO - začiatok RD aj začiatok prerušeni, že stačí 1x. ;)
Čo sa týka ZP - súhlasím.
Inak žiadne iné povinnosti, len ešte vystaviť zamesnankyni potvrdenie o príjme na účely výpočtu výšky materskej.
lenka262
10.03.08,07:49
dakujem pekne za pomoc, potrebovala by som este vediet mam pred sebou potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatenia nároku na nemocensku davku. Je tu bod 9 vymeriavacie základy, z ktorých zamestnanec zaplatil poistné na nemocenské poistneie VZ v RO co by som tu mala vypisat. Dakujem
jankasm
10.03.08,08:19
dakujem pekne za pomoc, potrebovala by som este vediet mam pred sebou potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatenia nároku na nemocensku davku. Je tu bod 9 vymeriavacie základy, z ktorých zamestnanec zaplatil poistné na nemocenské poistneie VZ v RO co by som tu mala vypisat. Dakujem

Tam vyplníš vymeriavacie základy v rozhodujúcom období.
Robila u Vás už aj v predchádzajúcom kalendárnom roku? V tom prípade je jej rozhodujúcim obdobím rok 2007 a do tabuľky vpíšeš roky /napr. január 2007, február 2007, ..../ a k tomu patriaci VZ, z ktorého sa odviedlo nemocenské poistenie do SP za ten mesiac. Takto vyplníš celý rok. Ak náhodou nepracovala u Vás celý rok, tak vyplníš od mesiaca, od ktorého pracuje. ;)
tinka111
14.05.08,11:08
snazim sa vypracovat evidencny list dochodkoveho zabezpecenia nasej zamestnankyni, ktora bola na materskej od 20.7.2004, dietatko sa narodilo 12.9.2004. Zamestnankyna nastupila do zamestnania 13.9.2007.
Potrebujem vediet od ktoreho roku sa rozdeluje materska dovolenka a rodicovsky prispevok?
Podla toho co som si teraz precitala teraz je najskor materska dovolenka a potom od narodenia dietata rodicovska dovolenka? Alebo sa materska meni na rodicovsky az po pol roku od nastupu na matersku?
tinka111
14.05.08,12:20
vyvrati alebo potvrdi mi prosim niekto tie tvrdenia?
Chobot
14.05.08,12:42
snazim sa vypracovat evidencny list dochodkoveho zabezpecenia nasej zamestnankyni, ktora bola na materskej od 20.7.2004, dietatko sa narodilo 12.9.2004. Zamestnankyna nastupila do zamestnania 13.9.2007.
Potrebujem vediet od ktoreho roku sa rozdeluje materska dovolenka a rodicovsky prispevok?
Podla toho co som si teraz precitala teraz je najskor materska dovolenka a potom od narodenia dietata rodicovska dovolenka? Alebo sa materska meni na rodicovsky az po pol roku od nastupu na matersku?

Materská dovolenka začína 6-8 týždňov pred predpokladaným pôrodom. Od nástupu trvá materská dovolenka v štandardnom prípade 28 týždňov - viď § 166 ods. 1:
(1) V súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Ak žena porodila zároveň dve deti alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa."

Od 28, týždňa od nástupu je to rodičovská dovolenka až do 3 rokov veku dieťaťa - § 166 ods. 2:
(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.
zukana
19.08.08,19:18
Ahojte. Ja mám zas taký problém, že zamestnankyňa bola pred nástupom na materskú dočasne PN. Pri vzniku PN som poslala do sociálky RLFO - prerušenie v bode 10 dôvod 4. Teraz 21.8.2008 nastúpi na materskú. Čo mám urobiť? Poslať jeden RLFO kde bude ukončím prerušenie v bode 10 dôvod 4 a zároveň v bode 10 vyplním dátum začatia MD? Alebo mám urobiť dva RLFO?
Andyke
19.08.08,19:48
Nemala si nahlásiť prerušenie pov.nemoc. a dôchodk.
poistenia z dôvodu PN. (pozri nižšie uvedené):

Podľa § 26 Zák. o soc.poistení:
(1) Zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti v období, v ktorom

a) čerpá pracovné voľno bez náhrady mzdy podľa osobitného predpisu 44) alebo čerpá služobné voľno bez nároku na plat alebo služobný príjem podľa osobitného predpisu 6) okrem ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci z dôvodu jeho účasti na štrajku,
b) je dlhodobo uvoľnený z pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo zo služobného pomeru na výkon verejnej funkcie, "na výkon odborovej funkcie alebo na výkon funkcie člena zamestnaneckej rady podľa osobitného predpi su, 45) ak sa mu neposkytuje náhrada mzdy,
c) má neospravedlnenú neprítomnosť v práci,
d) je vo výkone väzby alebo vo výkone trestu odňatia slobody; to platí vo vzťahu k činnosti, z ktorej je povinne nemocensky poistený a povinne dôchodkovo poistený a počas jej vykonávania bol vzatý do výkonu väzby alebo nastúpil výkon trestu odňatia slobody,
e) čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, 45a) ak ide o ženu a v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, 45a) a nemá nárok na materské, ak ide o muža.


(3) Zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti od 11. dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) do skončenia potreby tohto ošetrovania alebo tejto starostlivosti a odo dňa nasledujúceho po uplynutí 52 týždňov trvania dočasnej pracovnej neschopnosti do jej skončenia.
zukana
19.08.08,20:08
Takže podám opravný RLFO kde stornujem PN a podám len RLFO zmena pre materskú. A čo mám robiť ak zamestnanec nahlási PN. Aké tlačivo sa posiela do sociálky, ak PN trvá dlhšie ako 10 dní?