cervena
07.03.08,09:48
Vie niekto ako sa dá nastaviť normalizovaná stránka - t.j. 60 znakov na riadok a 30 riadkov vo vorde???
Alena
Stefan2005
07.03.08,09:09
Vie niekto ako sa dá nastaviť normalizovaná stránka - t.j. 60 znakov na riadok a 30 riadkov vo vorde??? Alena

Tak aj ja budem očakávať odpovede na túto otázku.
S týmto zadaním som sa naposledy stretol v DOS verzii T602...
Počet riadkov závisí napr. od nastavenia stránky (veľkosť okrajov, záhlavia,...), od typu použitého fondu a jeho veľkosti, šírka zase od spôsobu zarovnania, použitia delenia slov, atď...
Ale napr. počet riadkov sa dá nastaviť pre odsek...
Chobot
07.03.08,09:09
Vie niekto ako sa dá nastaviť normalizovaná stránka - t.j. 60 znakov na riadok a 30 riadkov vo vorde???
Alena

Jedine to odskúšať. Priamo nastaviť sa to nedá. Musí byť ale nastavené písmo Courier New, lebo všetky ostatné fonty sú proporcionálne, teda 10 x napísané "i" nemá takú istú dĺžku ako 10x napísané "m". To je jedine vo fonte Courier, kde jeden znak má pevne stanovenú dĺžku, či je to i alebo m. A podľa toho nastaviť okraje stránky a riadkovanie (mne to pri veľkosti písma 12 vyšlo na riadkovanie 1,7).

V prílohe máš taký vzor.
Chobot
11.03.08,08:32
Vie niekto ako sa dá nastaviť normalizovaná stránka - t.j. 60 znakov na riadok a 30 riadkov vo vorde???
Alena

mimotemy
Nemáš za čo.

Mohla si aspoň napísať, či ti to pomohlo alebo či to bolo to, čo si chcela. Keď si už niekto dal tú námahu odpovedať ti.
anklar
11.03.08,11:12
mimotemy
Nemáš za čo.

Mohla si aspoň napísať, či ti to pomohlo alebo či to bolo to, čo si chcela. Keď si už niekto dal tú námahu odpovedať ti.

Táto odpoveď mi - v dobrom - vyrazila dych.

Áno, stokrát áno tejto odpovedi.
Rada bola poskytnutá a poskytovateľ, Chobot, sa spätnej väzby nedočkal.
Rovnako, ako mnohí ďalší radcovia v mnohých iných témach.
Vidím náznak začínajúcej sa selekcie. Konečne.
Orim
11.03.08,20:29
Klídek možno zabudla na to a tu ani nebola. A ak tu bola určite jej to pomohlo a od radosti zabudla "poďakovať".

:) Nerobíme to pre vďačnosť, ale poteší to.
Chobot
11.03.08,20:54
Klídek možno zabudla na to a tu ani nebola. A ak tu bola určite jej to pomohlo a od radosti zabudla "poďakovať".

:) Nerobíme to pre vďačnosť, ale poteší to.

Plne súhlasím so zvýrazneným.

Bola tu aj v piatok aj v pondelok. Nepotrebujem poďakovať, len som chcel vedieť, či to myslela tak, alebo či jej mám vymyslieť niečo iné. Mohla aspoň napísať, že to nepomohlo, že potrebuje nejaké iné obmedzenie vo Worde.
Evanka
12.03.08,00:20
Vie niekto ako sa dá nastaviť normalizovaná stránka - t.j. 60 znakov na riadok a 30 riadkov vo vorde???
Alena
Nastavenie stránky na 60 úderov a 30 riadkov vyplýva z čias písania na stroji (1800 úderov na strane). Podľa počtu strán je vyplácaná odmena spisovateľom, prispievateľom do časopisov, prekladateľom,.... Jednotková norma je Autorský hárok, ktorý predstavuje 20 strán (20*1800=36000úderov).
Nakoľko počet znakov v texte sa vo Worde dá jednoducho zistiť, nie je nutné nastavovať stranu tak, ako keď sa písalo na písacom stroji. Ani sa to v dnešnej dobe už nerobí. Môžeme písať akýmkoľvek typom a veľkosťou písma a dodržiavať odseky. Cez ponuku Nástroje - „počet slov“ sa dá zistiť počet znakov v texte. (Alebo cez Súbor – Vlastnosti – Štatistika). Podľa toho vieme zistiť počet normostrán , resp. počet autorských hárkov.
Existuje síce aj vo Worde funkcia, kde sa dá nastaviť pomocou mriežky počet znakov v riadku a počet riadkov, ale je k dispozícii iba pri zapnutej podpore pre japončinu, zjednodušenú čínštinu, tradičnú čínštinu alebo kórejčinu, pre tento typ písma sa to asi využíva.
Orim
15.03.08,01:42
Plne súhlasím so zvýrazneným.

B... Nepotrebujem poďakovať, len som chcel vedieť, či to myslela tak, alebo či jej mám vymyslieť niečo iné. Mohla aspoň napísať, že to nepomohlo, že potrebuje nejaké iné obmedzenie vo Worde.

Súhlasím keď už niečo urobím chcem vedieť či to pomohlo alebo nie. Nemusí to vždy každý správne pochopiť z vysvetlenia o čo ide.

Okrem toho čo napísala Evanka s čím súhlasím.
Pokiaľ sa robí nejaký text, ktorý sa odovzdáva tak ten čo to požaduje by mal stanoviť veľkosť horného, dolného okraja, pravej a ľavej strany, riadkovanie veľkosť a typ písma na jednu stránku. To sú základné údaje, ale sú aj ďalšie odstavce, nadpisy atď.
Vysoké školy to obvykle dávajú na diplomové práce a pod.
alenkas
19.07.08,12:59
Prepáčte, že som vám nepoďakovala, ale nemala som v podstate za čo. Do tejto chvíle neviem odpoveď. Asi mi fakt nezostane nič iné, len si to na konci práce sčítať. Otázka bola, ako si nastaviť, presne kde a akou funkciou,
aj tak ďakujem
Stefan2005
19.07.08,13:15
Prepáčte, že som vám nepoďakovala, ale nemala som v podstate za čo. Do tejto chvíle neviem odpoveď. Asi mi fakt nezostane nič iné, len si to na konci práce sčítať. Otázka bola, ako si nastaviť, presne kde a akou funkciou, aj tak ďakujem

alenkas, veď Ty si sa ani nemala za čo poďakovať, veď otázku zadala cervena... :rolleyes: :)
Meggi 1
19.07.08,14:35
alenkas, veď Ty si sa ani nemala za čo poďakovať, veď otázku zadala cervena... :rolleyes: :)
A nezmenila si cervená nick na alenkas :confused:
Pod zadanou otázkou je podpis Alena.
Možno preto poďakovala alenkas.....
Orim
19.07.08,23:34
Skús toto:
písmo Courier New
veľkosť písma 12,5
okraje
ľavý a pravý 2,54
horný a dolný 2,7

Môžeš meniť okraje podľa toho ako ti to bude vyhovovať
miriamabahnova
25.02.09,10:16
ahoj prosím ťa nevieš náhodou koľko má byť vo Worde od horného, dolného, pravého a ľavého okraja centimetrov podľa noriem
marjankaj
26.02.09,06:50
ahoj prosím ťa nevieš náhodou koľko má byť vo Worde od horného, dolného, pravého a ľavého okraja centimetrov podľa noriem

Neviem,či je na to nejaká norma.
Normovaná strana 30 riadkov po 60 znakov na stranu (flek) sa používalo v tačiarňach pri výrobe novín. Podľa toho koľko flekov mal článok, redaktor vedel koľko miesta zaberie text v novinách v závislosti od veľkosti písma. Alebo mal voľné miesto, ktoré potreboval zaplniť, tak si dal požiadavku aby mu dali napr. 5,5 flekov.
anklar
26.02.09,11:26
Jedine to odskúšať. Priamo nastaviť sa to nedá. Musí byť ale nastavené písmo Courier New, lebo všetky ostatné fonty sú proporcionálne, teda 10 x napísané "i" nemá takú istú dĺžku ako 10x napísané "m". To je jedine vo fonte Courier, kde jeden znak má pevne stanovenú dĺžku, či je to i alebo m. A podľa toho nastaviť okraje stránky a riadkovanie (mne to pri veľkosti písma 12 vyšlo na riadkovanie 1,7).

V prílohe máš taký vzor.

Už dosť dávno som nepotrebovala normostranu, tak som pozabudla ako na to. Prednedávnom som sa k tomu vrátila a rada by som sa spýtala: ak som použila iný typ písma (najskôr vo worde, až potom do txt) len preto, lebo sa mi Courier New nepáči (:)), tak som asi urobila hlúposť, však? Zabudla som na tento Chobotov príspevok a jednoducho som písala iným typom písma. Urobila som chybu, alebo sa to nejakým zázrakom v PC samo "prerobí"? Ďakujem.
Chobot
26.02.09,11:29
ahoj prosím ťa nevieš náhodou koľko má byť vo Worde od horného, dolného, pravého a ľavého okraja centimetrov podľa noriem

Väčšina firiem má vypracované design manuály, kde je presne definované, aké písomnosti používa a aký design (farba, rozloženie, okraje, písmo a pod.) majú písomnosti (listy, vizitky, obálky..) mať.

Ak také nemáte, tak existuje norma STN01 6910 podľa ktorej v bode 15.1. je ľavý okraj dokumentu 25 mm a pravý okraj najmenej 15 mm od kraja papiera. Pri písaní na rub papiera sú okraje opačné.

Záhlavie listu má maximálne 27 mm od horného okraja listu. Spodný kraj nie je stanovený.
Chobot
26.02.09,11:32
Už dosť dávno som nepotrebovala normostranu, tak som pozabudla ako na to. Prednedávnom som sa k tomu vrátila a rada by som sa spýtala: ak som použila iný typ písma (najskôr vo worde, až potom do txt) len preto, lebo sa mi Courier New nepáči (:)), tak som asi urobila hlúposť, však? Zabudla som na tento Chobotov príspevok a jednoducho som písala iným typom písma. Urobila som chybu, alebo sa to nejakým zázrakom v PC samo "prerobí"? Ďakujem.

"Samo" ... ti nič neprerobí, on je príliš lenivý na to alebo to nevie.:rolleyes::D

Ak to chceš zmeniť na normostranu, musíš zmeniť typ písma na Courier.

Alebo čo konkrétne potrebuješ dosiahnuť?
anklar
26.02.09,11:46
"Samo" ti nič neprerobí, on je príliš lenivý na to alebo to nevie.

Ak to chceš zmeniť na normostranu, musíš zmeniť typ písma na Courier.

Alebo čo konkrétne potrebuješ dosiahnuť?

Potrebovala som s istotou vedieť, či to musí byť typ Courier. Čiže, ako vravíš, musí. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Momentálne, žiaľ, už nemôžem dať bodík. Príležitosť si nájdem:).
scorp
26.02.09,16:05
No, teraz som presiel celu temu a verim, ze zadavatel musi byt z toho zmateny. Na vsetky otazky a dohady v tejto teme existuje odpoved. Kniha, ktora sa vola "administrativna prirucka", meno autora si teraz nespomeniem. Pomoze na 100 %.