xoxmes
07.03.08,10:50
Z nového strašiaka - registráce mám ako laik totálny hokej. Frekvencia diskutovania tejto témy ma utešuje, že nie som sám.
Nerozumiem, prečo sa mám registrovať, keď uvediem príjem z prenájmu v daňovom priznaní. Už vôbec mi nie je jasné, prečo ma budú pokutovať, keď sa nezaregistrujem, no štátu odvediem z tohto príjmu daň.
V roku 2007 som ako FO prenajímal byt. Hodlám to uviesť v priznaní a zdaniť. Nezaregistroval som sa však. Aká pokuta mi hrozí?
Zákon platí od 1.9.2007. Musím zaregistrovať fakt prenajímania aj z minulosti, keď som to odviedol v daňovom priznaní?
Akú daň odvediem, ak prenajímam byt za 11 000 vrátane vetkých nákladov (elektrina, plyn, poistenie ...). Keď sa kupovalo nejaké zariadenie typu sporák, alebo robila oprava, môžem to odrátať? Zrejme to musím doložiť účtom, ale čo ak som pravu, resp. maľovanie robil svojpomocne?
Ďakujem a sorry ak prípadne duplikujem tému.
willma
07.03.08,10:00
čo sa týka registrácie, mal si to spraviť do konca minulého roku a radím ti spraviť to čo najskôr. Bohužiaľ je to tvoja zákonná povinnosť. Tiež mám síce názor, že DÚ malo automaticky zaslať tým čo podávali DP registračné číslo a bol by pokoj.
ZuzanaP
07.03.08,10:13
A nie je jednoduchšie uplatniť si paušálne výdavky?
xoxmes
07.03.08,10:19
No to je asi najjednoduchšie, ale 40% z 11000 predstavuje 4400 SK. Toľko platím len inkaso, elektrinu a plyn. Keď zoberiem ďalšie náklady, tak 40% mi to nepokryje. Zvyšovať nájom nechcem, keďže je to po kamarátskej linke a ani rušiť trvalé príkazy a mať zbytočnú oštaru.
Johanka
07.03.08,10:24
Z nového strašiaka - registráce mám ako laik totálny hokej. Frekvencia diskutovania tejto témy ma utešuje, že nie som sám.
Nerozumiem, prečo sa mám registrovať, keď uvediem príjem z prenájmu v daňovom priznaní. Už vôbec mi nie je jasné, prečo ma budú pokutovať, keď sa nezaregistrujem, no štátu odvediem z tohto príjmu daň.
V roku 2007 som ako FO prenajímal byt. Hodlám to uviesť v priznaní a zdaniť. Nezaregistroval som sa však. Aká pokuta mi hrozí?

Čítaj http://www.sme.sk/c/3765411/Prenajimate-Idu-po-vas.html :)
xoxmes
07.03.08,10:28
Presne na základe toho článku som písal svoj príspevok.
Johanka
07.03.08,10:30
Ešte k článku - sú tam popísané (pri príkladoch) riadne kraviny :).
ZuzanaP
07.03.08,10:38
Ešte k článku - sú tam popísané (pri príkladoch) riadne kraviny :).
prešla som ho len zbežne, ale vrátila som sa a :eek:
berta
18.03.08,14:08
ak som szco od 2006, tak sa nemusim registrovat ?
Janinkaaa
14.12.09,14:53
Mám povinnosť registrácie na DU, keď vlastním dom, v ktorom nebývam, ale v uvedenom dome sídli moja SRO-čka ?
Sú tu iba kancelárske priestory mojej SRO.
Neexistuje žiadna nájomná zmluva a ani SRO neplatí mne, ako FO za prenájom.
Proste vo vlastnom dome mám sídlo svojej spoločnosti, kde aj vykonávam podnikateľskú činnosť.
Žiadne výdavky za prenájom, ani za energie si neplatňujem v účtovníctve SRO-čky.
Zoltán Kovács
14.12.09,15:00
Mám povinnosť registrácie na DU, keď vlastním dom, v ktorom nebývam, ale v uvedenom dome sídli moja SRO-čka ?
Sú tu iba kancelárske priestory mojej SRO.
Neexistuje žiadna nájomná zmluva a ani SRO neplatí mne, ako FO za prenájom.
Proste vo vlastnom dome mám sídlo svojej spoločnosti, kde aj vykonávam podnikateľskú činnosť.
Žiadne výdavky za prenájom, ani za energie si neplatňujem v účtovníctve SRO-čky.

Nie je potrebná registrácia, veď nemáš príjem podľa §6 ods.3 (z prenájmu).
Katarína Cigánová
14.12.09,15:37
Nie je potrebná registrácia, veď nemáš príjem podľa §6 ods.3 (z prenájmu).
A ja si tu dovolím nesúhlasit. §31 zákona o správe daní a poplatkov nerozlišuje , či máš alebo nemáš príjem , ale či prenajímaš .. byt , nehnutelnosť. čiže podľa mňa - Janinke by som odpovedala tak, že ak dom nie je majetkom firmy, ale majetkom nejakej FO , mala byt nájomná zmluva bez ohľadu na to, či bola odplata za nájom alebo nie. registrácia FO teda ano. Je kopa nájmov aj odplatných a napriek tomu sa do daňových priznaní celkom legálne nemusia dostať. ale registrácie musia byt. Takto je postavený zákon .
Zoltán Kovács
14.12.09,15:43
A ja si tu dovolím nesúhlasit. §31 zákona o správe daní a poplatkov nerozlišuje , či máš alebo nemáš príjem , ale či prenajímaš .. byt , nehnutelnosť. čiže podľa mňa - Janinke by som odpovedala tak, že ak dom nie je majetkom firmy, ale majetkom nejakej FO , mala byt nájomná zmluva bez ohľadu na to, či bola odplata za nájom alebo nie. registrácia FO teda ano. Je kopa nájmov aj odplatných a napriek tomu sa do daňových priznaní celkom legálne nemusia dostať. ale registrácie musia byt. Takto je postavený zákon .

Ak prečítaš príspevok tak je tam uvedené, že nie je nájomná zmluva. Tým, že je vlastníčkou nehnuteľnosti, tak nie je potrebná nájomná zmluva podľa mňa.
JankaO
14.12.09,15:44
A ja si tu dovolím nesúhlasit. §31 zákona o správe daní a poplatkov nerozlišuje , či máš alebo nemáš príjem , ale či prenajímaš .. byt , nehnutelnosť. čiže podľa mňa - Janinke by som odpovedala tak, že ak dom nie je majetkom firmy, ale majetkom nejakej FO , mala byt nájomná zmluva bez ohľadu na to, či bola odplata za nájom alebo nie. registrácia FO teda ano. Je kopa nájmov aj odplatných a napriek tomu sa do daňových priznaní celkom legálne nemusia dostať. ale registrácie musia byt. Takto je postavený zákon .
Ešte by som dodala, že ak prenajíma časť nehnuteľnosti - nie ucelená jednotka, tak sa registrovať nemusí.
JankaO
14.12.09,15:45
Ak prečítaš príspevok tak je tam uvedené, že nie je nájomná zmluva. Tým, že je vlastníčkou nehnuteľnosti, tak nie je potrebná nájomná zmluva podľa mňa.
Ak ma s.r.o. sídlo v nehnuteľnosti, tak by mala byť buď nájomná zmluva alebo súhlas a tým pádom je to podľa mňa nájom nehnuteľnosti, aj keď zákon nevyžaduje písomne zmluvu. Majiteľ je FO a s.r.o. je ďalší subjekt - nie je majiteľ.
Katarína Cigánová
14.12.09,15:47
Ak prečítaš príspevok tak je tam uvedené, že nie je nájomná zmluva. Tým, že je vlastníčkou nehnuteľnosti, tak nie je potrebná nájomná zmluva podľa mňa.
ano Janinka píše , že nie je nájomná zmluva , ale kedže vlastníkom nehnuteľnosti nie je spoločnost , ale jej / zrejme konateľka , príp. spoločník / - podľa mna je to FO ,a táto Fo mala pre Sro vyhotoviť nájomnú zmluvu. Spoločnosť takto sídli v cudzích priestoroch ....
... a ano alebo súhlas , ale v skutočnosti je to prenájom , ale bez odplaty ...
a sa divím , že je to živnostenský úrad zobral , pretože vyžadujú súhlas majiteľa nehnutelnoti , najlepšie voforme nájomnej zmluvy , že tam Sro môže sídlit . ale asi čo úrad , to iné praktiky.
Zoltán Kovács
14.12.09,15:48
Keď som ako FO majiteľom nehnuteľnosti, a dám súhlas na "zriadenie" sídla s.r.o. v tej nehnuteľnosti, to ešte neznamená, že uzatváram aj nájomnú zmluvu.
JankaO
14.12.09,15:52
Lenže registrácia podľa 511/1992 nie je naviazaná na existenciu nájomnej zmluvy, ale na existenciu nájmu.
Zoltán Kovács
14.12.09,16:05
Neviem nájsť presnú definíciu nájmu. :confused:
JankaO
14.12.09,16:40
Čo sa týka zákona 511/1992, ten nepodmieňuje existenciu nájmu nájomnou zmluvou, ovšem na nebytové priestory a ich nájom sa ešte vzťahuje zákon 116/1990. Tým, že majiteľ prenechal nebytové priestory na užívanie inej osobe, vznikol nájomný vzťah. Lenže zákon č. 116/1990 vyžaduje písomnú formu zmluvy. Cenu nájmu si stanovujú dohodou, t.j. môže byť aj bezplatne.
promont maja
15.12.09,06:20
Čo sa týka zákona 511/1992, ten nepodmieňuje existenciu nájmu nájomnou zmluvou, ovšem na nebytové priestory a ich nájom sa ešte vzťahuje zákon 116/1990. Tým, že majiteľ prenechal nebytové priestory na užívanie inej osobe, vznikol nájomný vzťah. Lenže zákon č. 116/1990 vyžaduje písomnú formu zmluvy. Cenu nájmu si stanovujú dohodou, t.j. môže byť aj bezplatne.
JankaO, bude to možno mimo témy a za vlasy pritiahnuté .. ale zaujímalo by ma, čo si o tom myslíš. Mám takú podotázočku. Čo sa týka vecného bremena ... tiež tam majiteľ prenecháva " priestory" na užívanie inej osobe, resp. presnejšie povedané strpí niekoho v súvislosti s používaním svojho pozemku ... v tomto prípade sa to tiež týka akéhosi nájmu ...

Aj keď absentuje podpísanie akejkoľvek zmluvy o nájme ... a absentuje aj nejaká odmena za toto strpenie .... a keďže právo prechodu vyplýva zo zákona ... a ide o nájomný vzťah ..??
JankaO
15.12.09,08:40
JankaO, bude to možno mimo témy a za vlasy pritiahnuté .. ale zaujímalo by ma, čo si o tom myslíš. Mám takú podotázočku. Čo sa týka vecného bremena ... tiež tam majiteľ prenecháva " priestory" na užívanie inej osobe, resp. presnejšie povedané strpí niekoho v súvislosti s používaním svojho pozemku ... v tomto prípade sa to tiež týka akéhosi nájmu ...

Aj keď absentuje podpísanie akejkoľvek zmluvy o nájme ... a absentuje aj nejaká odmena za toto strpenie .... a keďže právo prechodu vyplýva zo zákona ... a ide o nájomný vzťah ..??
Nie som právnik, ale si myslím, že vecné bremeno je obmedzenie užívateľských práv. Nemôžeš s vlastníctvom nakladať podľa vlastného uváženia, čiže podľa mňa o nájom rozhodne nejde.
promont maja
15.12.09,10:29
Nie som právnik, ale si myslím, že vecné bremeno je obmedzenie užívateľských práv. Nemôžeš s vlastníctvom nakladať podľa vlastného uváženia, čiže podľa mňa o nájom rozhodne nejde.
Pri nájme, osoba, ktorá je nájomcom nemôže nakladať s majetkom prenajímateľa podľa svojho uváženia ... boli by tým porušené jeho ústavné práva.

Otázočka pre právnika: Čo je vlastne strpenie práva prechodu za odplatu ...?

Napr.:
Právnická osoba sídli v rodinnom dome fyzickej osoby a iná fyzická osoba vlastní prístupovú cestu k tomuto sídlu.
Ide tu o akýsi nájom ...?
Janinkaaa
15.12.09,12:56
Ak ma s.r.o. sídlo v nehnuteľnosti, tak by mala byť buď nájomná zmluva alebo súhlas a tým pádom je to podľa mňa nájom nehnuteľnosti, aj keď zákon nevyžaduje písomne zmluvu. Majiteľ je FO a s.r.o. je ďalší subjekt - nie je majiteľ.


Ďakujem všetkým.
Bude asi pokuta, ale idem sa zaregistrovať.
Rozalka
07.01.10,17:44
Informácia k registrácii pri prenájme častí bytov alebo nebytových priestorov alebo nehnuteľností, okrem pozemkov
V zákone č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o správe daní“) bolo v roku 2009 zákonom č. 504/2009 Z.z. novelizované ustanovenie § 31 ods. 2 a následne zákonom č. 563/2009 Z.z. aj ustanovenie § 110j.
TU: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/registracia/reg_cast10.rtf