kako68
07.03.08,10:54
Zdravim vsetkych radcov.
Mozno ze to znie bezhlavo,ale pristahoval som sa do Serede a nechcem sediet na zadku tak chcem zalozit si zivnost na nakladnu autodopravu do 3.5t.Dodavka bude na leasing tak nechcem aby stala na dvore ale zarabala a pretoze tu nikoho nepoznam tak to chcem skusit cez spedicie.Chcel by som jazdit po celej EU a preto chcel by som vediet ci sa robi nejaka zmluva zo spediciami,kolko cca beru a na akom principe to funguje. A nakoniec aj doporucit nejaku rozumnu spediciu v okoli GA,TT.
Dakujem za kazdu radu.
Martin Mocko
07.03.08,09:58
Zdravim vsetkych radcov.
Mozno ze to znie bezhlavo,ale pristahoval som sa do Serede a nechcem sediet na zadku tak chcem zalozit si zivnost na nakladnu autodopravu do 3.5t.Dodavka bude na leasing tak nechcem aby stala na dvore ale zarabala a pretoze tu nikoho nepoznam tak to chcem skusit cez spedicie.Chcel by som jazdit po celej EU a preto chcel by som vediet ci sa robi nejaka zmluva zo spediciami,kolko cca beru a na akom principe to funguje. A nakoniec aj doporucit nejaku rozumnu spediciu v okoli GA,TT.
Dakujem za kazdu radu.

No..mam kamarata, ktory takto podobne zacinal s jednou dodavkou..a tiez chcel svoje sluzby ponukat hlavne spedickam. Ale potom prisiel na to, ze bude musiet hlavne najst klientov sam. Spedicky mu dost dlho dlzali peniaze a vela krat nemal ani len na lizing. A hlavne hovoril, ze spedicky maju velmi dlhu dobu splatnosti..co pri zaciatku nie je velmi dobry bussines.
Jevajs
08.03.08,11:17
No, názor kamaráta je jedna vec, ale dovolte mi názor aj zo strany špedičky. Máme špedičku a mám na to pohľad trochu opačný. Špedička má na jednej strane dopravcu a na strane druhej odberateľa. Keď odberateľ dá 60 dňovú splatnosť faktúry / v niektorých prípadoch aj väčšiu/, špedičke nič iné nezostáva, len tú splatnosť prispôsobiť. Nehovoriac o tom, že niektorí odberatelia túto dlhú splatnosť ani nedodržia, alebo faktúru vôbec nezaplatia. Musí sa to riešiť súdnou cestou, exekúciami a pod. Doprava je v mnohých prípadoch posledná, ktorá sa uhrádza. Niektorí odberatelia tovar už majú tam, kde mať chcú, tak sa už netrápia s úhradou dopravy tak ako s úhradou tovaru. Tým chcem len povedať, že nie vždy na vine sú špedičky. My neraz platíme dopravcovi za dopravu, ktorú ešte, alebo vôbec nemáme zo strany odberateľa zaplatenú.
danushka
08.03.08,15:43
No..mam kamarata, ktory takto podobne zacinal s jednou dodavkou..a tiez chcel svoje sluzby ponukat hlavne spedickam. Ale potom prisiel na to, ze bude musiet hlavne najst klientov sam. Spedicky mu dost dlho dlzali peniaze a vela krat nemal ani len na lizing. A hlavne hovoril, ze spedicky maju velmi dlhu dobu splatnosti..co pri zaciatku nie je velmi dobry bussines.
Je veľmi dobré na začiatku spolupráce overiť svojho partnera, nazrieť do výpisu z OR /dostupné na internete/, akým imaním disponuje a aký dlhý čas podniká v určitej sfére a dá sa tak zvážiť riziko, do akého vstupuješ. Navyše, dnes existujú také špedičné databázy, kde sa neseriózni obchodníci a dopravcovia doslovia ,,vykričia" pre výstrahu ostatným... Takže hádzať všetky špedičky do jedného vreca je prinajmenšom TRÚFALÉ.
Sama pracujem v špedičnej firme a k dopravcom pristupujem najšetrnejšie ako viem čo sa týka splatnosti a ochrany v nepredvídaných situáciách. Ako už bolo vyššie spomenuté - nemôžem dať splatnosť dopravcovi 30 dní, ak dostanem od obchodníka zaplatené za 45 dní.
Čo sa týka nákladných áut do 3,5 t - z praxe môžem povedať, že takýmto dopravcom sa ťažko zháňa práca, oveľa jednoduchšie je pozháňať prácu návesom 13,6 a sklápačom.

Pozri aj tu, o špedícii je tu toho neúrekom :
http://www.porada.sk/t71574-spedicia-v-kocke.html?highlight=%B9ped%EDcia+kocke

http://www.porada.sk/t71574-spedicia-v-kocke.html?highlight=%B9ped%EDcia+kocke
kako68
08.03.08,17:09
Diiiiiik za postrehy.
Prečítal som si aj tie staršie temy od "danushky" a priznám sa,že čím viac čítam tak postupne aj strácam optimizmus. Mám VP len B+C. Budem musel poriadne pouvažovať že ako dalej.
Ešte otázočka nech som viac v obraze: to špedícia vybaví všetky potrebne dokumenty u odberateľa a dopravca to len prevezie?
Jevajs
08.03.08,18:48
V podstate áno. Na základe objednávky a predchádzajúcej dohody - kde, kam, za kolko, prepraví a fakturuje špedičke s potrebnými dokladmi, ktoré preberie pri samotnej preprave tovaru /dodací list, CMR a pod./
danushka
08.03.08,18:49
Diiiiiik za postrehy.
Prečítal som si aj tie staršie temy od "danushky" a priznám sa,že čím viac čítam tak postupne aj strácam optimizmus. Mám VP len B+C. Budem musel poriadne pouvažovať že ako dalej.
Ešte otázočka nech som viac v obraze: to špedícia vybaví všetky potrebne dokumenty u odberateľa a dopravca to len prevezie?
Kako68, keď chceš prevádzkovať dopravu - potrebuješ koncesnú listinu - to v prvom rade. Doprava nepatrí medzi voľné živnosti.
Spolupráca v Tvojom prípade so špedíciou by vyzerala nasledovne :
- Ty ponúkaš prepravné služby ako dopravca
- špedícia sa stará o Tvoje vyťažovanie na ceste z miesta A do miesta B a späť
- špedícia Ti ponúka cenu na určitú trasu, ktorá keď Ti vyhovuje - ponuku príjmeš
- ak ponuku príjmeš - špedícia vystaví objednávku na Tvoje dopravné služby, kde bude uvedené :
a) miesto nakládky, čas nakládky, ak je potrebné zaclievanie, tak aj miesto zaclievania tovaru, kontaktné osoby
b) miesto vykládky, čas vykládky, prípadne miesto vyclievania, kontaktné osoby
c) dohodnutú cenu za prepravné služby
d) objednávka obsahuje zmluvné dojednania o termíne splatnosti, prípadne sankcie za nedodržanie objednávky, ďalej v objednávke je dojednané aké doklady súvisiace s prepravou máš doručiť špedícii /napr. dodacie listy, CMR, vážny lístok, JCD atď. /
- po zrealizovaní dopravy vystavíš faktúru špedícii a zašleš doklady, z ktorých je zrejmé a jasné, že sa preprava tovaru skutočne uskutočnila

Pýtal si sa, či špedícia vybaví všetky potrebné dokumenty pre odberateľa...
Neviem aké dokumenty si mal namysli. V podstate na základe Tvojej faktúry a dokladov, ktoré zašleš špedícii, špedícia následne fakturuje objednávateľovi za sprostredkovanie prepravných služieb a doklady súviasiace s prepravou tovaru od Teba posúva ďalej objednávateľovi.

Teraz to vyzerá tak, že špedície sú parazitmi medzi obchodníkmi a dopravcami. Áno, je to tak. Ale netreba zabudnúť, že kontakty a skúsenosti, ktorými disponujú renomované špedície nemôže mať malý dopravca a jednoducho malý dopravca, keď chce prežiť, tak si zvolí:
1) spoluprácu so špedíciou
2) alebo zamestná šikovnú dispečerku, ktorá ho bude vyťažovať ako zamestnanec z rôznych 2 - 3 databáz...ale tie databázy tiež nie sú zadarmo...zamestnanca treba zaplatiť a odvádzať zaň dane, odvody, platiť mu prvých 10 dní PN a preplácať dovolenku;)...tým sa zvyšujú náklady na externú ekonómku, bez ktorej sa tak či onak nezaobídeš:D...a mohla by som tu ešte vymenúvať X ďalších povinností.

Takže si vyber teraz...
Treba si naozaj zvážiť či ,,to nechcenie sedieť doma na zadku" zvládneš.
Robiť dopravu, hoci i s menším autom nie je vôbec jednoduché. Konkurencia na SK je veľmi veľká, tento druh podnikania so sebou okrem iného prináša aj mať dobré poistenie, platiť daň z motorových vozidiel. Splácať leasing pri takýchto autách vôbec nie je ľahké a jednoduché.

No, ale už naozaj stačilo, som sa veľmi rozkecala:D:D:D.
mandula
08.03.08,19:33
Danushka, Kako68 chce robiť dopravu vozdilom do 3,5 ton, na to koncesnú listinu nepotrebuje.
Preprava tovaru vykonávaná cestnými nákladnými vozidlami, ktorých celková hmotnosť vrátane prípojného vozidla nepresahuje 3,5 t, sa podľa zákona č. 168/1996 Z.z. nepovažuje za podnikanie v cestnej doprave .
To znamená, že na takúto činnosť nepotrebuje koncesnú listinu, ale živnostenský list, kde je uvedený ako pedmet činnosti napr. "cestná nákladná doprava vykonávaná vozidlami do celkovej hmotnosti 3,5 t vrátane prípojného vozidla". :)
danushka
08.03.08,20:17
Mandula, ďakujem že si ma opravila. Tak som sa rozpísala, až som sa pozabudla, že tu hovoríme o menšom aute...
No poviem Ti, že okrem účtovníckej diagnózy mám ešte jednu...špeditérsku, ale nikomu to nehovorte;).
A keď rozmýšľam o autách, tak o tých veľkých, veď hovorím - choroba z povolania:D:D:D