zhv
07.03.08,11:43
Výkazy o majetku,záväzkoch,príjmoch/prílohy k d.priznaniu/ podpisuje len SZČO alebo aj ,ja keď mu to robím na moju živnosť?ˇV konečnom dôsledku je on zodpovedný za vedenie účtovníctva,
Tweety
07.03.08,11:01
Výkazy o majetku,záväzkoch,príjmoch/prílohy k d.priznaniu/ podpisuje len SZČO alebo aj ,ja keď mu to robím na moju živnosť?ˇV konečnom dôsledku je on zodpovedný za vedenie účtovníctva,
SZČO.
zhv
07.03.08,11:27
Výkazy sa dávaju len raz?
Zoltán Kovács
07.03.08,11:28
Áno
Rozalka
07.03.08,18:04
Podľa mňa "chlievik" Osoba zodpovedná za účtovnú závierku by mal podpísať ten, kto výkazy vyplnil.
Zoltán Kovács
07.03.08,18:07
Podľa mňa "chlievik" Osoba zodpovedná za účtovnú závierku by mal podpísať ten, kto výkazy vyplnil.

Skôr by som povedal, kto zostavil. Na základe podkladov od účtovníka to môže vyplniť aj samotný podnikateľ. ;)
Johanka
07.03.08,18:08
Zákon o účtovníctve
§ 5

(1) Účtovná jednotka môže poveriť vedením svojho účtovníctva aj inú právnickú osobu alebo fyzickú osobu.

(2) Poverením podľa odseku 1 sa účtovná jednotka nezbavuje zodpovednosti za vedenie účtovníctva, zostavenie a predloženie účtovnej závierky a za preukázateľnosť účtovníctva v rozsahu podľa tohto zákona.
Zoltán Kovács
07.03.08,18:13
No na nových tlačivách tretí chlievik je:

"Podpisový záznam osoby zodpovednej za vedenie účtovníctva".
Zrejme to chceli vyčleniť pre účtovníka, ktorý celý rok spracovával účtovníctvo, ale v tomto znení to má byť podpis účtovnej jednotky a nie účtovníka, nakoľko podľa vyššie citovaného znenia § je podnikateľ zodpovednou osobou za vedenie účtovníctva. :D
Rozalka
07.03.08,18:57
Podľa mňa "chlievik" Osoba zodpovedná za účtovnú závierku by mal podpísať ten, kto výkazy vyplnil.
Zle som sa vyjadrila:
Podpisový záznam fyzickej osoby: to je SZČO
Podpisový záznam osoby zodpovednej za vedenie účtovníctva: aj to je SZČO
Podpisový záznam osoby zodpovednej za zostavenie účtovnej závierky: tu by sa mal podpísať účtovník (ja sa podpisujem)
mimotemy
Ak nie som daňový poradca, môžem na 8. strane DPPO napísať moje meno do kolónky "vyhotovil" (možno je tam iné slovo, neviem si teraz spomenúť)?
evina
07.03.08,19:01
Zle som sa vyjadrila:
Podpisový záznam fyzickej osoby: to je SZČO
Podpisový záznam osoby zodpovednej za vedenie účtovníctva: aj to je SZČO
Podpisový záznam osoby zodpovednej za zostavenie účtovnej závierky: tu by sa mal podpísať účtovník (ja sa podpisujem)
mimotemy
Ak nie som daňový poradca, môžem na 8. strane DPPO napísať moje meno do kolónky "vyhotovil" (možno je tam iné slovo, neviem si teraz spomenúť)?

Môžeš dať svoje meno Vyhotovil:... aj v prípade ak nie si daňový poradca . Každopádne voči správcovi dane zodpovedá podnikateľ a voči podnikateľovi zodpovedáme
my v rámci zmluvy...
evina
07.03.08,19:09
Zle som sa vyjadrila:
Podpisový záznam fyzickej osoby: to je SZČO
Podpisový záznam osoby zodpovednej za vedenie účtovníctva: aj to je SZČO
Podpisový záznam osoby zodpovednej za zostavenie účtovnej závierky: tu by sa mal podpísať účtovník (ja sa podpisujem)
mimotemy
Ak nie som daňový poradca, môžem na 8. strane DPPO napísať moje meno do kolónky "vyhotovil" (možno je tam iné slovo, neviem si teraz spomenúť)?

Ja sa podpisujem aj za zostavenie aj za vedenie, ako je aj pravda :rolleyes:. Svoju celkovú zodpovednosť podpisuje SZČO v prvej kolonke.
Môj názor, ten podpis nevyjadruje doslovnú zodpovednosť pre zákonom, tá je určená priamo v zákone-napr. §, ktorý citovala Johanka, ale zobrazenie skutkového stavu :).

P.s. kolonky vyhotovil a pod. sú práve aj preto, aby v prípade problémov sa mohli obrátiť práve na osobu, ktorý by mala mať o tom najlepší prehľad ;)k
liba2
07.03.08,19:22
Ja to chápem tak ako evina, tiež podpisujem zostavenie u.z. aj vedenie účt.
Rozalka
07.03.08,19:22
Ja sa podpisujem aj za zostavenie aj za vedenie, ako je aj pravda :rolleyes:. Svoju celkovú zodpovednosť podpisuje SZČO v prvej kolonke.
Môj názor, ten podpis nevyjadruje doslovnú zodpovednosť pre zákonom, tá je určená priamo v zákone-napr. §, ktorý citovala Johanka, ale zobrazenie skutkového stavu :).

P.s. kolonky vyhotovil a pod. sú práve aj preto, aby v prípade problémov sa mohli obrátiť práve na osobu, ktorý by mala mať o tom najlepší prehľad ;)k
Ja podpisujem len zostavenie, ale hovoríš voľačo s tým vedením. :)
evina
07.03.08,19:36
Ja podpisujem len zostavenie, ale hovoríš voľačo s tým vedením. :)

Hovorím tým, že ja som tá FO poverená podnikateľom za vedenie účtovníctva v zmysle §5 zákona o účtovníctve...
čím ho zároveň nezbavujem zodpovednosti :D...
Zoltán Kovács
07.03.08,19:41
P.s. kolonky vyhotovil a pod. sú práve aj preto, aby v prípade problémov sa mohli obrátiť práve na osobu, ktorý by mala mať o tom najlepší prehľad ;)k


Áno malo by to tak byť. Ale moja vlastná skúsenosť, bohu žiaľ negatívna, že zbytočne sa tam uvádza aj tel.kontakt priamo na človeka kto to vyplňoval. Aj tak budú otravovať daňovníka, ktorý nemá ani páru o tom, čo je v tých výkazoch. :mee:
evina
07.03.08,19:43
Áno malo by to tak byť. Ale moja vlastná skúsenosť, bohu žiaľ negatívna, že zbytočne sa tam uvádza aj tel.kontakt priamo na človeka kto to vyplňoval. Aj tak budú otravovať daňovníka, ktorý nemá ani páru o tom, čo je v tých výkazoch. :mee:

Musím z osobnej skúsenosti oponovať. Našťastie vždy volajú mňa /aj z DÚ, aj zo SP aj z Colnice/, takže niekedy ak sa pomýlim ja opravíme to tak, že ani daňovník nemusí vedieť, že bolo niečo zlé /aj keď sa im vždy priznám :D/.
Zoltán Kovács
07.03.08,19:44
Musím z osobnej skúsenosti oponovať. Našťastie vždy volajú mňa /aj z DÚ, aj zo SP aj z Colnice/, takže niekedy ak sa pomýlim ja opravíme to tak, že ani daňovník nemusí vedieť, že bolo niečo zlé /aj keď sa im vždy priznám :D/.

Tak by to malo byť, ale na našom konci asi to nefunguje. Či ZP, SP... Sice na DÚ už mám lepšie skúsenosti. Správkyne u ktorých mám dlhoročných klientov sa polepšili. :D
cactus
07.03.08,19:48
Áno malo by to tak byť. Ale moja vlastná skúsenosť, bohu žiaľ negatívna, že zbytočne sa tam uvádza aj tel.kontakt priamo na človeka kto to vyplňoval. Aj tak budú otravovať daňovníka, ktorý nemá ani páru o tom, čo je v tých výkazoch. :mee:
a u nás volajú stále mňa. Ja tam uvádzam iba svoje t. č. , a keď sa dá, tak aj po telefóne to vybavím. Lebo to je pravda, že keď volajú klientom, tak títo fakt nemajú ani poňatia, čo v tých výkazoch je.
evina
07.03.08,19:50
a u nás volajú stále mňa. Ja tam uvádzam iba svoje t. č. , a keď sa dá, tak aj po telefóne to vybavím. Lebo to je pravda, že keď volajú klientom, tak títo fakt nemajú ani poňatia, čo v tých výkazoch je.

... a ešte aj stlmíme prvotný šok :)
Zoltán Kovács
07.03.08,19:50
a u nás volajú stále mňa. Ja tam uvádzam iba svoje t. č. , a keď sa dá, tak aj po telefóne to vybavím. Lebo to je pravda, že keď volajú klientom, tak títo fakt nemajú ani poňatia, čo v tých výkazoch je.

JA tiež uvádzam svoje tel. číslo. Mám správkyne, ktoré za 15 rokov podnikania nevideli daňovníka, teda môjho klienta, lebo všetko vybavujem ja.
A veru niekedy volajú klientovi za hlúposť (vlastnú, nie moju) a potom ja vyzerám pred klientom nemožne. A pritom by stačilo volať priamo mne a vyrieši sa to.
Zoltán Kovács
07.03.08,19:52
... a ešte aj stlmíme prvotný šok :)


Na toto je expert SP, nadarmo majú tel.kontakt, zásadne riešia veci písomne. A zbožňujem keď odkazy písu na nalepovacie poznámkové bloky s nečitateľným podpisom, aby ani náhodou sa nedalo identifikovať, že na koho sa mám obrátiť.
osh
06.01.10,09:42
Môžem ja ako osoba, ktorá robí účtovníctvo a mzdy pre SZČO podpisovať kvartálny Prehľad o zrazených preddavkoch ...., alebo to musí iba SZČO
Lenka1979
06.01.10,09:47
Môžem ja ako osoba, ktorá robí účtovníctvo a mzdy pre SZČO podpisovať kvartálny Prehľad o zrazených preddavkoch ...., alebo to musí iba SZČO

Nie, nemôžeš. Na podpisovanie musíš mať splnomocnenie od majiteľa,že môžeš podpisovať svojím menom. Toto splnomocnenie musíš odovzdať aj na DU.
osh
06.01.10,10:03
a výkaz do SP a zdrav.poisťovní?
srska
19.03.11,15:00
a výkaz do SP a zdrav.poisťovní?
ak posielaš ako externista elektronicky, máš vlastne poverenie od spoločnosti, za ktorú to odosielaš. ak poštou, mal by to podpísať ten, kto koná v mene spoločnosti.
L-M
11.02.12,12:02
Nie, nemôžeš. Na podpisovanie musíš mať splnomocnenie od majiteľa,že môžeš podpisovať svojím menom. Toto splnomocnenie musíš odovzdať aj na DU.

Chcela by som sa opýtať, aký to môže mať dopad, keď ja podpisujem prehľady aj hlásenia na DÚ za SZČO, u ktorého som zamestnaná? Podľa toho čo píšeš stačí aspoň ak dodatočne urobíme splnomocnenie na podpisovanie a budeme mať založené aspoň vo firme? Ostatné dokumenty ako priznania k DPH, daň z MV a iné na DÚ podpisuje SZČO, do ZP podpisujem ja.
Ešte v nejakej staršej téme o podpisovaní dokumentov som čítala od Zoltána Kovacsa, že má spísanú dohodu s klientom v ktorej je uvedené, že na mes.výkazoch bude podpísaný on. Takúto dohodu môžem spísať s kamoškou, ktorej robím mzdy a bude to O.K, ak budem potom ja podpísaná na mes. výkazoch do ZP?

Vopred ďakujem za radu
L-M
20.02.12,07:27
Chcela by som sa opýtať, aký to môže mať dopad, keď ja podpisujem prehľady aj hlásenia na DÚ za SZČO, u ktorého som zamestnaná? Podľa toho čo píšeš stačí aspoň ak dodatočne urobíme splnomocnenie na podpisovanie a budeme mať založené aspoň vo firme? Ostatné dokumenty ako priznania k DPH, daň z MV a iné na DÚ podpisuje SZČO, do ZP podpisujem ja.
Ešte v nejakej staršej téme o podpisovaní dokumentov som čítala od Zoltána Kovacsa, že má spísanú dohodu s klientom v ktorej je uvedené, že na mes.výkazoch bude podpísaný on. Takúto dohodu môžem spísať s kamoškou, ktorej robím mzdy a bude to O.K, ak budem potom ja podpísaná na mes. výkazoch do ZP?

Vopred ďakujem za radu

posúvam