Ivva
07.03.08,12:53
Ahojte poradaci. Moj dedo je podielovy spoluvlastnik pozemkov rozneho charakteru (zahrady,orna poda,lesne pozemky atd.) a vymer. Vymera tychto pozemkov je spolu cca 918 188 m2 na jeho liste vlastnictva je uvedeny spoluvlastnicky podiel 253/300 000. Z toho mi vychadza ak tomu dobre rozumiem ze vlastni len nejakych par m2. Moja otazka znie aky osoh plynie z takehoto vlastnictva ked napr. parcelu co ma 433m2 vlastni cez 400 vlastnikov, ta poda sa neda ani poskupovat od tych spoluvlastnikov, je to nerealne. Vidite tam nejaku moznost vyuzitia? Popripade co s takymi pozemkami?

P.S.: Neviem ci som sa zrozumitelne vyjadrila, dufam ze sa niekto zapoji do "uvahy". Dakujem pekne.
Chobot
07.03.08,12:42
Ahojte poradaci. Moj dedo je podielovy spoluvlastnik pozemkov rozneho charakteru (zahrady,orna poda,lesne pozemky atd.) a vymer. Vymera tychto pozemkov je spolu cca 918 188 m2 na jeho liste vlastnictva je uvedeny spoluvlastnicky podiel 253/300 000. Z toho mi vychadza ak tomu dobre rozumiem ze vlastni len nejakych par m2. Moja otazka znie aky osoh plynie z takehoto vlastnictva ked napr. parcelu co ma 433m2 vlastni cez 400 vlastnikov, ta poda sa neda ani poskupovat od tych spoluvlastnikov, je to nerealne. Vidite tam nejaku moznost vyuzitia? Popripade co s takymi pozemkami?

P.S.: Neviem ci som sa zrozumitelne vyjadrila, dufam ze sa niekto zapoji do "uvahy". Dakujem pekne.

Takéto rozdrobené vlastníctva vznikali postupný delením a dedením pozemkov, pričom sa dediči majetkovo nevysporiadali, ale nechali to na svojich potomkov a ich potomkov. Alebo ide o nejakú reštituovanú nehnuteľnosť, kde od znárodnenia uplynulo veľa času a vzniklo veľa reštituentov - dedičov. Alebo bol dedo členom nejakého urbárskeho spolku, ktorý je niečo ako družstvo. Takíto urbári vlastnia malé podiely nejakých pozemkov (presne ako v tvojom prípade, ale nemôžu si to majetkovo vysporiadať).

V každom prípade to bude ťažké vysporiadať alebo mať z toho úžitok. Existujú pozemky, ktoré majú mnohých majiteľov (reštituenti), ale prakticky pôdu obhospodarujú družstvá, ktoré ich majú od majiteľov v nájme. Nájomné býva niekedy veľmi malé (vzhľadom na malé podiely), niekedy dostanú miesto nájmu napr. 2metráky obilia (teda naturálie).

Treba si zistiť, v akom stave sú tie pozemky, kde sa nachádzajú a či náhodou nie sú v nájme družstva. Tiež či to nie je v majetku urbárskej spoločnosti.

Najlepšie je, pokiaľ o takýto pozemok prejaví záujem nejaký investor, ktorý to odkúpi celé. Ale ak je pozemok v nezaujímavej lokalite, kde investor ani nezakopne, tak vlastníte kus pôdy, ktorá je momentálne bezcenná, či stratová. Výnos z predaja môže byť oveľa nižší, než by boli náklady na jeho prevod (poplatok za zmluvu, poplatok do katastra,..).
vieroslava
07.03.08,12:51
Zrejme ide o majetok nejakého pozemkového spoločenstva, ako boli v minulosti urbárske spoločnosti. Ide o pôdu, ktorá bola spoločným vlastníctvom viacerých spoluvlastníkov a využívala sa ako spoločné pasienky, lesy a pod.
S takýmto spoluvlastníctvo mnoho toho neurobíš. Všetci spoluvlastníci by sa museli spoločne dohodnúť, ako naložia s týmito pozemkami.