veronika713
07.03.08,14:28
Dobrý deň...chcela by som sa opýtať skúsenejších...spoločník s.r.o. je zároveň aj konateľom...nie je zamestnancom ! v pracovnom pomere je v inej svojej s.r.o. Z tej, v ktorej je len spoločníkom a konateľom by chcel poberať nejakú pravidelnú odmenu za výkon funkcie...v minulom roku bola ale daná spoločnosť v dosť vysokej strate...je to možné nejako urobiť? a ak áno aké z toho vyplývajú pre neho povinnosti ? Za odpoveď vopred ďakujem...
Zoltán Kovács
07.03.08,13:44
Dobrý deň...chcela by som sa opýtať skúsenejších...spoločník s.r.o. je zároveň aj konateľom...nie je zamestnancom ! v pracovnom pomere je v inej svojej s.r.o. Z tej, v ktorej je len spoločníkom a konateľom by chcel poberať nejakú pravidelnú odmenu za výkon funkcie...v minulom roku bola ale daná spoločnosť v dosť vysokej strate...je to možné nejako urobiť? a ak áno aké z toho vyplývajú pre neho povinnosti ? Za odpoveď vopred ďakujem...

Odmena za výkon funkcie konateľa zakladá účasť na zdravotnom poistení. Treba ho prihlásiť a mesačne odvádzať do ZP poistné, a samozrejme zdaniť. Do SP sa neplatí.
liba2
07.03.08,17:52
Dobrý deň...chcela by som sa opýtať skúsenejších...spoločník s.r.o. je zároveň aj konateľom...nie je zamestnancom ! v pracovnom pomere je v inej svojej s.r.o. Z tej, v ktorej je len spoločníkom a konateľom by chcel poberať nejakú pravidelnú odmenu za výkon funkcie...v minulom roku bola ale daná spoločnosť v dosť vysokej strate...je to možné nejako urobiť? a ak áno aké z toho vyplývajú pre neho povinnosti ? Za odpoveď vopred ďakujem...predpokladám, že sa tým myslí r. 2007 :).
Ak s.r.o. dosiahla stratu, tak bohužiaľ spoločník nemá ani podiel na zisku.
Je možné to riešiť v r. 2008 odmenou konateľa - ako uvádza smith - ale aj táto odmena vám zvýši náklady. Ak s.r.o. dosiahne zisk, tak spoločník môže mať podiely na HV , avšak po splnení povinností - viď obchodný zákonník. Jedna z nich je úhrada straty minulých rokov.
veronika713
10.03.08,11:47
dakujem za odpoved...nejedná sa ale o rok 2007, ale až o tento rok...je mi jasné, že zo straty nemôže mať podiel na zisku...otázka znela, či mu môžeme napr. mesačne teraz - v novom roku 2008 vyplácať pravidelne nejakú odmenu za výkon a čo z toho vyplýva...ak som správne pochopila, odmenu mať môže, ale platí ZP aj ked je zamestnaný v inej firme ako zamestnanec a tam je za neho ZP platené...?
liba2
10.03.08,16:19
dakujem za odpoved...nejedná sa ale o rok 2007, ale až o tento rok...je mi jasné, že zo straty nemôže mať podiel na zisku...otázka znela, či mu môžeme napr. mesačne teraz - v novom roku 2008 vyplácať pravidelne nejakú odmenu za výkon a čo z toho vyplýva...ak som správne pochopila, odmenu mať môže, ale platí ZP aj ked je zamestnaný v inej firme ako zamestnanec a tam je za neho ZP platené...?
áno, on 4% firma 10% - tak ako u zamestnancov. Pracovný pomer v inej s.r.o. s týmto nemá nič spoločné - tak ako u zamestnanca, ktorý je zamestnaný na prac. zmluvu u dvoch zamestnávateľov.