Heni
07.03.08,15:19
Prebrala som účto u SZČO od ukončeného 3. Q.
Pri kontrole som našla nesprávne zaúčtované veci, ktoré by znamenali doplatenie DPH v dosť vysokej čiastke. SZČO aj predch. účtovníčka trvajú na tom, že sa to opravovať nebude.
Čo v takomto prípade?
Ak predsa urobím účt. závierku a uzávierku (ide o JU), tak to bude za celý rok, pričom mnou zaúčtovaný je v podstate len posledný Q... pretože SZČO trvá na tom, že sa nič opravovať nebude a tie doteraz zaúčtované veci majú zostať zaúčtované tak, ako to urobila moja predchodkyňa...
Ako by ste to riešili?
Zoltán Kovács
07.03.08,14:23
Prebrala som účto u SZČO od ukončeného 3. Q.
Pri kontrole som našla nesprávne zaúčtované veci, ktoré by znamenali doplatenie DPH v dosť vysokej čiastke. SZČO aj predch. účtovníčka trvajú na tom, že sa to opravovať nebude.
Čo v takomto prípade?
Ak predsa urobím účt. závierku a uzávierku (ide o JU), tak to bude za celý rok, pričom mnou zaúčtovaný je v podstate len posledný Q... pretože SZČO trvá na tom, že sa nič opravovať nebude a tie doteraz zaúčtované veci majú zostať zaúčtované tak, ako to urobila moja predchodkyňa...
Ako by ste to riešili?

Pri preberaní účta by sa mal vyhotoviť preberací protokol, v ktorom sa podchytí zodpovednosť predchádzajúcej účtovníčky za obdobie ktoré ona účtovala.
A aké sú to chyby?
Heni
07.03.08,18:17
taká špecifická chyba, zatiaľ by som ju nerada špecifikovala...
Zoltán Kovács
07.03.08,18:21
taká špecifická chyba, zatiaľ by som ju nerada špecifikovala...

Pačí sa mi tá odpoveď. Špecifická, ktorá sa nešpecifikuje. :D

A moc špecifická?
liba2
07.03.08,18:27
Prebrala som účto u SZČO od ukončeného 3. Q.
Pri kontrole som našla nesprávne zaúčtované veci, ktoré by znamenali doplatenie DPH v dosť vysokej čiastke. SZČO aj predch. účtovníčka trvajú na tom, že sa to opravovať nebude.
Čo v takomto prípade?
Ak predsa urobím účt. závierku a uzávierku (ide o JU), tak to bude za celý rok, pričom mnou zaúčtovaný je v podstate len posledný Q... pretože SZČO trvá na tom, že sa nič opravovať nebude a tie doteraz zaúčtované veci majú zostať zaúčtované tak, ako to urobila moja predchodkyňa...
Ako by ste to riešili?
Nechala by som to tak. Účto som prevzala v októbri, takže nedostatky 1-9/07 nie sú moje. A čo je hlavné, za účtovníctvo v konečnom dôsledku zodpovedá SZČO
Zita5
07.03.08,18:27
taká špecifická chyba, zatiaľ by som ju nerada špecifikovala...


Heni ,ja by som mu vrátila doklady a nech si to uzavrie SZČO. Chyba je možno vedomá /nakoľko SZČO nesúhlasí s opravou/ závierka Tebou spracovaná nebude stáť za nič , práve že bude o niečom vypovedať ......:rolleyes:;)
Paula
07.03.08,18:44
Osobne by som od takého klienta utekala kade ľahšie. Kde máš istotu, žeˇnebude aj po Tebe chcieť v budúcnosti nekalé ťahy a napokon i tak sa rozídete, pretože s ním "navrhovaným" účtovaním nebudeš súhlasiť. Nesúhlasíš s jeho konaním v podstate už teraz.
liba2
07.03.08,19:16
Lenže Heni účtovníctvo prevzala, zaúčtovala 4.Q. a teraz robí účtovnú závierku; a v tejto situácii potrebuje našu radu - čo má urobiť, ako sa má zachovať k tomu čo zistila.....:confused:.
Heni
08.03.08,15:57
posúvam...
Zoltán Kovács
08.03.08,15:59
Lenže Heni účtovníctvo prevzala, zaúčtovala 4.Q. a teraz robí účtovnú závierku; a v tejto situácii potrebuje našu radu - čo má urobiť, ako sa má zachovať k tomu čo zistila.....:confused:.

Podľa mňa jedine tak, že si dá podpísať "papier" o tej výhrade. Nikdy nezodpovedám za prácu iného účtovníka. Tiež mám klienta v tomto roku, ktorého som prevzal od 07/07. Za prvý polrok zodpovedá predchádzajúca účtovníčka nie ja.
Heni
08.03.08,16:13
Podľa mňa jedine tak, že si dá podpísať "papier" o tej výhrade. Nikdy nezodpovedám za prácu iného účtovníka. Tiež mám klienta v tomto roku, ktorého som prevzal od 07/07. Za prvý polrok zodpovedá predchádzajúca účtovníčka nie ja.
áno, aj ja si to tak predstavujem, len neviem, ako by taký papier mal vyzerať, čo by mal obsahovať, aby bol právne relevantný napr. v prípade daň. kontroly po rokoch...
Zoltán Kovács
08.03.08,16:25
áno, aj ja si to tak predstavujem, len neviem, ako by taký papier mal vyzerať, čo by mal obsahovať, aby bol právne relevantný napr. v prípade daň. kontroly po rokoch...

V prvom rade zoznam dokladov, a obdobie za ktoré sú. A veta asi v nasledujúcom znení:

"Uvedené účtovné doklady sa spracovávali u ........................... (meno predchádzajúcej účtovníčky). Za prípadné sankcie, pokuty a doplatky daní, z dôvodu nesprvnej aplikácii zákona o dani z príjmov, o účtovníctve, o DPH..... nesie zodpovednosť .............................. (meno účtovníčky, ktorá to spracovala)."

Viem nie je to podložené žiadnymi §§, ale je to stále viac ako nič.
Heni
10.03.08,08:43
dakujem :)