popleta
07.03.08,17:57
Zdravím všetkých na porade. Už dlho tu hľadám odpoveď na môj problém, ale nenašla som:mee:. Keď živnostník pri pozastavení živnosti 06/07 nezrušil účet(živnosť neobnoví do termínu podania DP) a doteraz z toho účtu hradil tel.poplatky, zdravotné...má tieto pohyby evidovať v PD ako VNZD? Ide o to aby mu sedeli počiat. stavy na účte a pokl. pri obnove živnosti.
- DP robí k dátumu 31.12.07 a výkazy ku dňu pozastavenia živ.?
Veľmi pekne vás prosím o radu , alebo ma aspoň usmernite .
Monika Kováčová
07.03.08,17:06
ku dňu zrušenia (prerušenia) živnosti sú účtovné knihy uzatvorené... t.j. neúčtuje sa v nich o žiadnych pohyboch.
Podnikateľ účtujúci v jednoduchom účtovníctve zostaví účtovnú závierku ku dňu zrušenia (prerušenia) živnosti.

Pri obnove živnosti a následnej účtovnej závierke sa len vo výkaze prenesú údaje z minulého obdobia. Tieto nemusia byť (ani nemôžu) byť totožné s počiatočnými stavmi ku dňu otvorenia účtovných kníh.
popleta
07.03.08,17:44
Ešte sa chcem ale opýtať,ani v PD mi nemusia sedieť poč. stavy? Soft mi automat.prevedie poč. stavy,ale potom mi nebudú sedieť s výpismi z banky..Alebo uvediem poč. stavy podľa výpisu z BU?
Monika Kováčová
07.03.08,17:52
Ešte sa chcem ale opýtať,ani v PD mi nemusia sedieť poč. stavy? Soft mi automat.prevedie poč. stavy,ale potom mi nebudú sedieť s výpismi z banky..Alebo uvediem poč. stavy podľa výpisu z BU?
toto je jeden z príkladov, kedy nestačí vedieť nahadzovať údaje do PC...
popleta, oceňujem predovšetkým tvoju snahu rozumieť účtovníctvu a nielen sa spoliehať na soft.
... takže počiatočné údaje na BV budú skutočné a nie prenesené... tu sa nedá spoliehať na pc bez rozmýšľania..