Ester plus
07.03.08,17:20
Firma prenajala vozidlo inému podnikateľovi. Kto je v tomto prípade povinný platiť cestnú daň?
ekopo
07.03.08,16:31
§ 85 ods. 1 písm. a až d Zákona o miestnych daniach č. 582/2004 Z.z.

skús vylučovacou metódou: b to asi nebude, d to tiež asi nebude........c možno tiež nie....
Johanka
07.03.08,16:33
... treba tam hľadať daň z motorového vozidla. Cestná daň je dávna minulosť ;).
ekopo
07.03.08,16:36
stále je to všeobecne používaný pojem....
Ester plus
07.03.08,17:58
Ja viem že sa to nevolá cestná daň ale je to zaužívaný pojem. Ja si myslím, že by to mal byť držiteľ - prenajímateľ. Je to správne?
andrej_rv
07.03.08,18:10
Ja viem že sa to nevolá cestná daň ale je to zaužívaný pojem. Ja si myslím, že by to mal byť držiteľ - prenajímateľ. Je to správne?
Daňovníkom dane z motorových vozidiel je ten, kto fyzicky používa auto na podnikanie. U prenajatých áut (napr. aj u leasingu) nájomca, nie prenajímateľ (držiteľ). Vyplýva to zo znenia § 85 ods. 1 písm. c) zákona o miestnych daniach - danovníkom je osoba, ktorá "...používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie.

P.S. Podrobnejšie zdôvodnenie k tomuto názoru som uviedol v inej téme o DMV pri prenajatom vozidle http://www.porada.sk/514413-post71.html
ekopo
07.03.08,20:26
Predmetom dane z MV je vozidlo, ktoré sa používa na podnikanie, alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov, ako uvádza § 84. Firma, ktorá vlastní vozidlo a má v ŽL prenájom MV a tieto vozidlá prenajíma, má vlastne príjem z podnikateľskej činnosti. Možno rozmýšľam zle, ale tým by prichádazl do úvahy odsek a)
Flego
11.03.08,13:01
Daňovníkom dane z motorových vozidiel je ten, kto fyzicky používa auto na podnikanie. U prenajatých áut (napr. aj u leasingu) nájomca, nie prenajímateľ (držiteľ). Vyplýva to zo znenia § 85 ods. 1 písm. c) zákona o miestnych daniach - danovníkom je osoba, ktorá "...používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie.

P.S. Podrobnejšie zdôvodnenie k tomuto názoru som uviedol v inej téme o DMV pri prenajatom vozidle
Zdôvodnenie má hlavu a pätu, ale ...
Neviem si predstaviť krátkodobé prenájmy a platenie DMV, keďže podľa par. 89 daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo použilo na podnikanie. Riešim tento problém u nás a zatiaľ som dostal radu, aby som kontaktoval MF SR s otázkou, kto má platiť daň. A ešte aby toho nebolo málo - ak napríklad ťahač jazdí celý rok mimo SR nemusí platiť DMV na Slovensku - aj toto tvrdenie si mám overiť na MF SR.