rommy
07.03.08,17:42
Ahoj poraďáci keď som robila inventarizáciu jednotlivých účtov tak som na 341 str. MD našla zostatok zo starých rokov 10tis. je to daň z úrokov. V roku 2004 a 2005 sme umorovali stratu tak sme dane neplatili a z tejto zrážkovej dane nám vznikol preplatok na dani len ja ho stále mám na účte 341 je možné že nám tento preplatok daňový úrad nevrátil? alebo zrážkovú daň nevracajú? alebo mám tento preplatok zarátať s daňovou povinnosťou roka 2007?
Zoltán Kovács
07.03.08,16:45
Ahoj poraďáci keď som robila inventarizáciu jednotlivých účtov tak som na 341 str. MD našla zostatok zo starých rokov 10tis. je to daň z úrokov. V roku 2004 a 2005 sme umorovali stratu tak sme dane neplatili a z tejto zrážkovej dane nám vznikol preplatok na dani len ja ho stále mám na účte 341 je možné že nám tento preplatok daňový úrad nevrátil? alebo zrážkovú daň nevracajú? alebo mám tento preplatok zarátať s daňovou povinnosťou roka 2007?

Ak si v rokoch 2004 a 2005 neúčtovala 591/341 na vysporiadanie zrážkovej dane, tak v r. 2007 ak ti vznikla daňová povinnosť započítaj si to. Do daňového priznanie uveď ako preddavok a zaplatíš o toľko menej.
rommy
07.03.08,16:49
No myslela som že túto zrážkovú daň DU vráti veď to bol preplatok tak prečo som mala účtovať 591?
Zoltán Kovács
07.03.08,16:52
No myslela som že túto zrážkovú daň DU vráti veď to bol preplatok tak prečo som mala účtovať 591?

A odkial mal DÚ vedieť, že banka zrazila daň z úrokov?
Ak vykazuješ stratu v DP, tak účtovná jednotka sa môže rozhodnúť či zrazenú daň (zrážková) bude považovanú za vysporiadanú (vtedy o tom účtuje 591/341) alebo to bude považovať za preddavok. Ak ponechá si v účtovníctve (tvoj prípad, lebo si nevysporiadala) ako preddavok, tak v najbližšom DP v ktorom vznikne daňová povinnosť si uplatní.

Takže preplatok nevznikol.
Buď vysporiadaná daň, alebo preddavok na daň.
evina
07.03.08,16:56
Ak si v rokoch 2004 a 2005 si neúčtovala 591/341 na vysporiadanie zrážkovej dane, tak v r. 2007 ak ti vznikla daňová povinnosť započítaj si to. Do daňového priznanie uveď ako preddavok a zaplatíš o toľko menej.

Nemôže ho uviesť ako preplatok, ak som správne pochopila, že ho uviedli už v predošlých DP. Ten preplatok je v sume, ktorú by mal DÚ vrátiť na základe Vašej žiadosti.
Prever, či ste uviedli túto daň ako preddavok v predchádzajúcich DP . Žiadosť o vrátenie preplatku priamo v DP sa v tlačive objavila až od roku 2006. To znamená, že dovtedy ste nemohli požiadať priamo podaním DP o vrátenie preplatku , a preto Vám ju DÚ nevrátil. Preplatok môže totiž vrátiť len na základe žiadosti daňovníka v zmysle paragrafu 63 zákona o správe daní a poplatkov:

4/ Ak nemožno preplatok použiť podľa odsekov 2 a 3, správca dane na žiadosť daňového subjektu tento preplatok použije na úhradu inej dane alebo ho vráti, ak je väčší ako 100 Sk. Ak osobitný zákon neustanovuje inak, správca dane vráti preplatok do jedného mesiaca od doručenia žiadosti o jeho vrátenie; preplatok na dani z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie sa vráti najskôr po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania podľa osobitného zákona, najneskôr však do 40 dní odo dňa vzniku preplatku. Ak sa žiadosti o vrátenie preplatku vyhovie v plnom rozsahu, správca dane rozhodnutie nevydáva. Preplatok nemožno vrátiť, ak žiadosť o jeho vrátenie bola podaná po zániku práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane (§ 45). Žiadosť o vrátenie preplatku alebo o jeho preúčtovanie nepodlieha správnym poplatkom.

§45
1) Ak tento zákon alebo osobitný zákon neustanovuje inak, nemožno vyrubiť daň ani rozdiel dane alebo priznať nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo vrátenie dane po uplynutí piatich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane.

Prever a podaj žiadosť o vrátenie...
Zoltán Kovács
07.03.08,16:58
Nemôže ho uviesť ako preplatok, ak som správne pochopila, že ho uviedli už v predošlých DP. Ten preplatok je v sume, ktorú by mal DÚ vrátiť na základe Vašej žiadosti.



Ja som to pochopil tak, že v DP sa neuvádzalo. A ja o preplatku som nepísal. Práveže som uviedol, že buď to bolo vysporiadané ako zrýžková daň v DP, len neúčtovalo sa o tom, alebo to považovali za preddavok.
evina
07.03.08,16:59
A odkial mal DÚ vedieť, že banka zrazila daň z úrokov?
Ak vykazuješ stratu v DP, tak účtovná jednotka sa môže rozhodnúť či zrazenú daň (zrážková) bude považovanú za vysporiadanú (vtedy o tom účtuje 591/341) alebo to bude považovať za preddavok. Ak ponechá si v účtovníctve (tvoj prípad, lebo si nevysporiadala) ako preddavok, tak v najbližšom DP v ktorom vznikne daňová povinnosť si uplatní.

Takže preplatok nevznikol.
Buď vysporiadaná daň, alebo preddavok na daň.

Ak uvedie v DP ako zrazený preddavok DÚ vráti preplatok na dani, ak je väčší ako 100 aj v prípade straty PO.
V prípade straty je daň rovná nula
zrazené preddavky podľa paragrafu 43 5 000
preplatok na dani 5 000
na základe podpísanej žiadosti priamo v DP DÚ vráti.
da
Jana Acsová
07.03.08,16:59
...alebo mám tento preplatok zarátať s daňovou povinnosťou roka 2007?Tak ako píše evina, prípadne požiadajte o započítanie Vášho preplatku na úhradu daňovej povinnosti, ktorá vznikla za rok 2007 a uhraďte o toľko menej.
Zoltán Kovács
07.03.08,17:02
Ak uvedie v DP ako zrazený preddavok DÚ vráti preplatok na dani, ak je väčší ako 100 aj v prípade straty PO.
V prípade straty je daň rovná nula
zrazené preddavky podľa paragrafu 43 5 000
preplatok na dani 5 000
na základe podpísanej žiadosti priamo v DP DÚ vráti.
da

Stále ešte nevieme, či bolo aj v DP uvedená predmetná zrazená daň z úrokov.
evina
07.03.08,17:12
Stále ešte nevieme, či bolo aj v DP uvedená predmetná zrazená daň z úrokov.
OK, preto som v príspevku napísala, aby najprv preverila. Ale či bola alebo nie, podľa mojej mienky ani by ju nemala teraz udávať v DP za rok 2007 lebo nebola zrazená v 2007. Súhlasím s príspevkami od Andreja_rv z tejto zaujímavej debatky. http://www.porada.sk/t42982-p2-dan-uroky-banka.html
rommy
07.03.08,17:13
Stále ešte nevieme, či bolo aj v DP uvedená predmetná zrazená daň z úrokov.

Bola uvedená v DP v roku 2004 8tis. v roku 2005 2tis. z DP vyplýva že ide o preplatok je to na ňom uvedené len zrejme nebola podaná žiadosť o vrátenie dane...
evina
07.03.08,17:16
Bola uvedená v DP v roku 2004 8tis. v roku 2005 2tis. z DP vyplýva že ide o preplatok je to na ňom uvedené len zrejme nebola podaná žiadosť o vrátenie dane...

O.k. potom to máš menej problematické a postupuj podľa príspevku 5 /žiadosť o vrátenie/ alebo 8 /žiadosť o zápočet s DP/.
Piotro222
18.04.08,09:01
Ak sa smiem spytat,... moj preplatok na dani cini 6200 sk,... do kolkych dni respektive dokedy je danovy urad povinny mi tento preplatok na dani poslat na moj ucet? za vyjadrenie dakujem,... PS : danove priznanie som podal 20,marca.08
Tweety
18.04.08,09:27
Ak sa smiem spytat,... moj preplatok na dani cini 6200 sk,... do kolkych dni respektive dokedy je danovy urad povinny mi tento preplatok na dani poslat na moj ucet? za vyjadrenie dakujem,... PS : danove priznanie som podal 20,marca.08
Do 30 dní od termínu na podanie DP. Ak v DP požiadal o jej vrátenie.
Zoltán Kovács
18.04.08,09:55
Ak sa smiem spytat,... moj preplatok na dani cini 6200 sk,... do kolkych dni respektive dokedy je danovy urad povinny mi tento preplatok na dani poslat na moj ucet? za vyjadrenie dakujem,... PS : danove priznanie som podal 20,marca.08


Do 30 dní od termínu na podanie DP.


V prípade ak bola na daňovom priznaní vyznačená žiadosť o vrátenie. Ak nie tak treba DÚ požiadať o vrátenie.
Tatianka
23.04.08,09:35
a ako je to v prípade, keď daňový úrad vráti preplatok z roku 2005 a pritom v účtovníctve je to vysporiadané, pretože nebola podaná žiadosť o vrátenie. ako to zaúčtovať?
Jana Acsová
24.04.08,14:34
a ako je to v prípade, keď daňový úrad vráti preplatok z roku 2005 a pritom v účtovníctve je to vysporiadané, pretože nebola podaná žiadosť o vrátenie. ako to zaúčtovať?Ako opravu nákladov, lebo zrejme ste účtovali o náklade. Tak ako ste vyrovnali stav na účte 341, tak to teraz odúčtujte. Predpokladám, že sa nejedná o významnú čiastku, ktorá by sa mala premietnuť cez účty výsledku hospodárenia minulých rokov ... 428,429.
martina100
28.04.08,09:49
Ahojte, PLS v jednoduchom uctocnictve sa ako zauctuje vrateny preplatok z DP?
Zoltán Kovács
28.04.08,09:52
Ahojte, PLS v jednoduchom uctocnictve sa ako zauctuje vrateny preplatok z DP?

Príjem neovplyvňujúci základ dane.
martina100
28.04.08,09:56
Mohla by som to zauctovat aj ako vydavok neovplyv. ZD v cleneni Dan z prijmov ale s minusom?
Zoltán Kovács
28.04.08,09:58
Mohla by som to zauctovat aj ako vydavok neovplyv. ZD v cleneni Dan z prijmov ale s minusom?

Môžeš.