Saturejka
07.03.08,18:33
Občianske združenie - športový klub tanca v r. 2007 predali jednorázovo zvyšné kostýmy za 50 tis. SK

1. Je to zdaniteľný príjem? Ak áno, idem urobiť DP pre PO. Je to pre nich podnikanie? Ak áno, treba zaúčtovať rok 2007 v PU?
2. OZ doteraz nie je registrované na DÚ, nemá DIČ, len IČO. OZ malo doteraz (do 2006) len oslobodené príjmy. Malo by byť už registrované ?

Ďakujem.
Saturejka
07.03.08,19:25
Ešte pokračujem.
Keď idem vyplniť DP PO na www.drsr.sk (zatiaľ z podkladov z JU) nechce ma ďalej pustiť bez DIČ, tak neviem, čo tam uviesť, keď ešte OZ nie je registrované na DU. Tiež som si nie istá, ktorú variantu právnej formy vybrať do kolonky č. 03. Doslova "občianske združenie" tam nie je. Môže byť nezisková organizácia?
lutka
07.03.08,21:38
Ahojte,ja by som tiež potrebovala pomôcť s ,,Polovníckym združením. Má príjmy oslobodené- členské príspevky, má aj príjmy iné napr. za brigády,úroky na účte,preplatky energie z budovy.Tie sa zdaňujú. Ale neviem presne aké výdavky môže mať: réžijný materiál,krmivo pre zver,nájom za revír. To by mohli byť daňové výdavky? A čo vrátený podiel vystúpenému členovy, ten je nedaňový: Može takýto subjekt vykázať stratu. Budem vďačná za každú odpoveď.
smrek
09.03.08,16:08
Tiež účtujem poľov.združenie, tak ako mám rozdelené príjmy nezdaniteľné a zdaniteľné, aj výdavky som si rozdelila podľa toho, z ktorým príjmom súvisia. Ak mám príjem za brigádu, výdavok som účtovala pracovné náradie, nápoje.
Ai poľ.združenie môže v účt.roku vykazať stratu.
Saturejka
12.03.08,09:34
Jednorázový príjem z predaja majetku nie je podnikateľská činnosť. Nerobia predaj majetku sústavne, za účelom dosiahnutia zisku. Pokiaľ nepresahuje 3 mil., môže OZ účtovať v JU podľa opatrenia na vedenie JU pre ÚJ, ktoré nie sú založené za účelom podnikania. Na DU odovzdávajú výkaz o príjmoch a výdavkoch v členení na zdaňovanú a nezdaňovanú činnosť, výkaz o majetku a záväzkoch a DP pre PO, kde HV je výsledok príjmov a výdavkov spolu a v ďalších riadkoch sa vylúčia príjmy a výdavky z nezdaňovanej činnosti.

Občianske združenie už malo byť registrované na DU aj v minulosti na dani z príjmu PO, treba zaregistrovať.

Kód právnej formy uvedený v DP je nezisková organizácia 119.
lutka
13.03.08,20:08
Takže príjem z brigády pri zalesňovaní je zdaniteľný?
victoria
13.03.08,20:25
Ahojte,ja by som tiež potrebovala pomôcť s ,,Polovníckym združením. Má príjmy oslobodené- členské príspevky, má aj príjmy iné napr. za brigády,úroky na účte,preplatky energie z budovy.Tie sa zdaňujú. Ale neviem presne aké výdavky môže mať: réžijný materiál,krmivo pre zver,nájom za revír. To by mohli byť daňové výdavky? A čo vrátený podiel vystúpenému členovy, ten je nedaňový: Može takýto subjekt vykázať stratu. Budem vďačná za každú odpoveď.

Clenske prispevky = oslobodene prijmy ak ich maju uvedene v stanovach, nie je rozhodujuce ci je urcena ich vyska, je potrebna aby v stanovach bola zmienka o tom ze clenovia platia clenske, v tom pripade ide o oslobodeny prijem.
Uroky na ucte = pokial su zdanene zrazkovou danou tak sa povazuju za danovo vysporiadane.
Preplatky z energie = preco do danovych prijmov ? ak naklady na platby za energiu si davate do danovych nakladov ? Logicky mi vychadza ze ak povazujete prijmy z preplatkov za zdanovane tak by ste oproti tomu mali mat vsetky hradene naklady na energiu ako danove vydavky a pokial sa budova nepouziva na podnikatelsku cinnost alebo prenajom tak na to nevidim dovod.
Prijmy z brigady = od koho dostanete prijem za birgadu ? od nejakej lesnej spravy ? Pozri si dobre ich stanovy a pokial maju medzi hlavnymi cinnostami za ucelom ktorych vznikli aj zalesnovanie a ochrany lesnych porastov alebo nieco v tom duchu povazovala by som tento prijem za nedanovy. Chudaci sa snazia vysadit les a este by to mali aj zdanit ? :-) no neviem
lutka
14.03.08,05:43
Ďakujem Victoria, pomohla si mi, mám v tom troška jasnejšie. Pozriem lepšie stanovy, snáď tam niečo vyčítam. Ačo sa týka tých preplakov za energiu, oni totiž majú chatu, ale nie je evidovaná v majetku združenia. Postavili ju svojpomocne. Takže všetky výdavky na chatu sú asi nedaňové? Ešte by som poprosila ak môžem ten návod na vyplnenie DP pre OZ.Ďakujem.Moja adresa:matusova@sunsoft.sk
Emwa
14.03.08,11:42
Este sa pripojim aj ja. Obc.zdruzenie na svojich akciach umoznilo firme dat svoj reklamny putac. Za tuto cinnost vystavilo fakturu, ktoru firma zaplatila. Je to zdanitelny prijem alebo to mozem dat do ostatnych prijmov ?
vdaka, vdaka.....
KvetkaK
14.03.08,13:05
Este sa pripojim aj ja. Obc.zdruzenie na svojich akciach umoznilo firme dat svoj reklamny putac. Za tuto cinnost vystavilo fakturu, ktoru firma zaplatila. Je to zdanitelny prijem alebo to mozem dat do ostatnych prijmov ?
vdaka, vdaka.....
Reklama je vždy zdaniteľný príjem a musí ho občianske združenie zdaniť.
Emwa
14.03.08,16:48
vrela vdaka:)
Emwa
14.03.08,16:49
a este moze si OZ uplatnit aj urcite naklady k tejto fa ?
milka.k
25.03.09,11:26
Ďakujem Victoria, pomohla si mi, mám v tom troška jasnejšie. Pozriem lepšie stanovy, snáď tam niečo vyčítam. Ačo sa týka tých preplakov za energiu, oni totiž majú chatu, ale nie je evidovaná v majetku združenia. Postavili ju svojpomocne. Takže všetky výdavky na chatu sú asi nedaňové? Ešte by som poprosila ak môžem ten návod na vyplnenie DP pre OZ.Ďakujem.Moja adresa:matusova@sunsoft.sk

Ak tu chatu využívajú na výkon svojej činnosti, mali by ju mať aj zaevidovanú v majetku, obstarávacou cenou by boli náklady na jej obstaranie (materiál, náradie atd, výdavky, ktoré tam máš). Nákladom by boli odpisy, ale len v prípade, ak by ju požívali na získavanie zdaniteľných príjmov (napríklad prenájom cudzím osobám - proste to, čo nie je v stanovách).
ada159
25.03.09,11:59
možno nepatrí táto otázka presne do tejto témy, ale zaujímalo by ma. Tiež účtujem OZ, má príjmy z rekl.činnosti a zaujímalo by ma, či pri dosiahnutí príjmov ( za rekl.činnosť) za rok 2008 po prekročení 1,5mil. je taktiež povinný stať sa platcom DPH? dakujem moc
hanelie
25.03.09,12:01
po novom - 35.000€ , dosiahli prijmy z podnikateľskej činnosti - áno
pokiaľ by išlo o prijmy oslobodené od dane z prijmu - nie
ada159
25.03.09,12:04
a pokiaľ by tento príjem bol z dotácii a príspevkov?
ada159
25.03.09,12:05
a ešte poznámka. Nie sú zriadení za účelom podnikania
ada159
25.03.09,12:11
ak som to správne pochopila, dotácie a príspevky sú oslobodené a teda v tomto prípade by neboli platcami DPH
hanelie
25.03.09,12:21
reklamná činnosť je zakotvená v stanovách? napr propagácia /niekoho, niečoho / za účelom získavania fin. zdrojov na činnosť združenia?
ak nie potom sa jedná o podnikateľskú činnosť na ktorú treba ŽL
ada159
25.03.09,12:48
ked pozerám stanovy, tak tak čítam, že zdrojom príjmov je príjem z reklám, sponzoringu a market.činností. A v činnosti je organizovanie finančné zabezpečenie šport.podujatí. Takže podľa môjho názoru je to v činnosti