Marian 14
07.03.08,21:19
Zdravim,
potrebujem poradit s vratenim penazi za auto. Pred mesiacom som si kupil ojazdene auto. Po najazdeni 300 km som zistil ze mi majitel zatajil vela skrytych vad ktore sa postupne ukazuju. Je nejaka sanca na vratenie auta a teda penazi pripadne na inom dodadocnom vyrovnani?
Existuje na to nejaky zakon? napr. zakon o ochrane spotrebitela.
Ako by ste mi poradili aby som postupoval?

Dakujem
siza
10.03.08,06:58
Nie som sice pravnik, ale pozri si Obciansky zakonnik - predpokladam, ze si kupil auto od sukromnej osoby, nie z autobazara. Ak je kupa dohodnuta medzi dvoma sukromnymi osobami, riadi sa to vsetko Obcianskym zakonnikom (zväcsa, Obchodny je prisnejsi) Mate,dufam, uzatvorenu nejaku zmluvu, lebo od toho sa to vsetko odvija.
Pozri si teda Obciansky zakonnik - OD § 499 - zodpovednost za vady - tam to mas pekne rozpisane a mozes sa ohanat paragrafmi. Nic nie je stratene.

To je moj nazor
jojkoz
31.03.08,10:06
No skor by som sa zameral na veci odstavca
Zodpovednost za vady predanej veci

tam napriklad § 619 hovori

(1) Predávajúci zodpovedá za vady, ktoré má predaná vec pri prevzatí kupujúcim. Pri použitých veciach nezodpovedá za vady vzniknuté ich použitím alebo opotrebením. Pri veciach predávaných za nižšiu cenu nezodpovedá za vadu, pre ktorú bola dojednaná nižšia cena.

Cize islo by skor o dokazovanie toho ci nevznikli AZ vasim pouzivanim.
preboha
08.04.08,18:28
Zdravim,
potrebujem poradit s vratenim penazi za auto. Pred mesiacom som si kupil ojazdene auto. Po najazdeni 300 km som zistil ze mi majitel zatajil vela skrytych vad ktore sa postupne ukazuju. Je nejaka sanca na vratenie auta a teda penazi pripadne na inom dodadocnom vyrovnani?
Existuje na to nejaky zakon? napr. zakon o ochrane spotrebitela.
Ako by ste mi poradili aby som postupoval?

Dakujem
ahoj, aby si mohol dostať použiteľnú radu, musíš prezradiť o celej veci podstatne viac. Napríklad
- spísali ste kúpnopredajnú zmluvu?
- je v nej uvedený technický stav auta?
- vady sú viditeľné, alebo skryté? atď.
ak sa skutočne jedná o vady, a nie tvoj názor, existujú vady odstrániteľné ( náprava sa robí tak, že požiadaš predávajúceho dodatočne o zľavu z kúpnej ceny) alebo neodstrániteľné, a vtedy je možné odstúpiť od zmluvy. treba, aby technický stav objektivizoval napr. znalec z odboru dopravy. Máš v ruke posudok, ktorý nie je zadarmo, ale je to jediný relevantný podklad trebárs pred súdom. Paragrafov je možné použiť kopec, ale ktorý je vhodný pre tvoj prípad sa vďaka skromným podkladom nedá určiť. Inak povedané nepresná otázka - nepresná odpoveď. Polepši sa.