denisadam
07.03.08,22:00
prosím o pomoc pri paušalných výdavkoch - je elektroinštalácia remeselná živnosť alebo nie? našla som dve podobné dokumenty a v jednom je to v kolonke remeselné a v druhom nie - len neviem, ktorý z nich je novší
takže 40% - 60% ? V ZL - Montáž, rekonštrukcia, údržba el. zar.
perta
18.03.08,09:32
elektroinštalácia nie je remeselná živnosť za rok 2007 ale od 1.1.2008 platí nový zákon a elektroinštalácia patrí medzi remeselné živnosti
sofia23
26.09.08,09:59
Chcela by som sa spýtať na tému elektrikári a 60% uplatnenie paušálnych výdavkov. Ak bola v roku 2008 prijatá dotácia na SZČO na predmety podnikania 1/montáž, oprava, údržba elektrických zariadení
2/opravy a údržba elektrických strojov a prístrojov pre domácnosť ,
túto dotáciu je potrebné pri paušálnych výdavkoch zdaniť celú vo výške prijatia + príjmy z podnikateľskej činnosti, chcela by som sa spýtať či dotácia neovplyvní možnosť uplatnenia 60% paušálnych výdavkov?
Ak má podnikateľ v živnostenských listoch okrem remeselnej živnosti aj voľné živnosti, ale počas roka vykázal len príjmy z remeselnej živnosti, môže si uplatniť 60% paušálne výdavky?
Ďakujem
Vladimír Ozimý
26.09.08,10:42
Chcela by som sa spýtať na tému elektrikári a 60% uplatnenie paušálnych výdavkov. Ak bola v roku 2008 prijatá dotácia na SZČO na predmety podnikania 1/montáž, oprava, údržba elektrických zariadení
2/opravy a údržba elektrických strojov a prístrojov pre domácnosť ,
túto dotáciu je potrebné pri paušálnych výdavkoch zdaniť celú vo výške prijatia + príjmy z podnikateľskej činnosti, chcela by som sa spýtať či dotácia neovplyvní možnosť uplatnenia 60% paušálnych výdavkov?
Ak má podnikateľ v živnostenských listoch okrem remeselnej živnosti aj voľné živnosti, ale počas roka vykázal len príjmy z remeselnej živnosti, môže si uplatniť 60% paušálne výdavky?
Ďakujem

dotácia je na činnosť ktorú vykonávate...t.j. ak máte príjmy len z remeselnej živnosti potom môžte uplatniť 60%
veronikasad
26.09.08,10:48
Chcela by som sa spýtať na tému elektrikári a 60% uplatnenie paušálnych výdavkov. Ak bola v roku 2008 prijatá dotácia na SZČO na predmety podnikania 1/montáž, oprava, údržba elektrických zariadení
2/opravy a údržba elektrických strojov a prístrojov pre domácnosť ,
túto dotáciu je potrebné pri paušálnych výdavkoch zdaniť celú vo výške prijatia + príjmy z podnikateľskej činnosti, chcela by som sa spýtať či dotácia neovplyvní možnosť uplatnenia 60% paušálnych výdavkov?
Ak má podnikateľ v živnostenských listoch okrem remeselnej živnosti aj voľné živnosti, ale počas roka vykázal len príjmy z remeselnej živnosti, môže si uplatniť 60% paušálne výdavky?
Ďakujem
V tomto prípade treba brať do úvahu výšku príjmov z podnikania a zvážiť či nie je výhodnejšie vedenie účtovníctva. Pretože ak použije dotáciu na nákup zariadenia v zmysle podn.plánu, má oproti príjmom výdavky a základ dane z dotácie je nula.
Ak si uplatní paušálne výdavky, min. 40 % príjmov z dotácie zdaní.
Vladimír Ozimý
26.09.08,10:51
V tomto prípade treba brať do úvahu výšku príjmov z podnikania a zvážiť či nie je výhodnejšie vedenie účtovníctva. Pretože ak použije dotáciu na nákup zariadenia v zmysle podn.plánu, má oproti príjmom výdavky a základ dane z dotácie je nula.
Ak si uplatní paušálne výdavky, min. 40 % príjmov z dotácie zdaní.


súhlasím a ešte treba si uvedomiť že ak uplatním paušálne výdavky potom musím zdaniť celú dotáciu v čase prijatia. t.j. aj tú ktorú som reálne neminul na výdavky na ktoré mi bola poskytnutá
sofia23
26.09.08,11:40
Ďakujem vám za radu, len ešte by som sa chcela poradiť či sa môžu uplatniť 60% paušál.výdavky, keď fakturovaná boli iba remeselná činnosť, ale živnostenskom liste figurujú aj voľné živnosti, ktoré však vykonávané v danom roku neboli. Neposudzuje to daňový úrad aj z tohto hľadiska?
aduliak
30.09.08,05:45
elektroinštalácia nie je remeselná živnosť za rok 2007 ale od 1.1.2008 platí nový zákon a elektroinštalácia patrí medzi remeselné živnosti

Ahojte, včera mi Tuta do mojej novo založenej témy týkajúcej sa paušálnych výdavkoch poslala link, kde sú vymenované všetky remeselné živnosti a elektroinšatácia tam nie je (Tuta - Ďakujem!:)), takže si už neviem dať rady:)manželovi by tých 60% namiesto 40% fakt výrazne pomohlo....mohol by mi niekto poradiť, čoho sa máme držať?:)
ďakujem
Tweety
30.09.08,05:52
Ahojte, včera mi Tuta do mojej novo založenej témy týkajúcej sa paušálnych výdavkoch poslala link, kde sú vymenované všetky remeselné živnosti a elektroinšatácia tam nie je (Tuta - Ďakujem!:)), takže si už neviem dať rady:)manželovi by tých 60% namiesto 40% fakt výrazne pomohlo....mohol by mi niekto poradiť, čoho sa máme držať?:)
ďakujem
El. inštalácie nie sú remeselné činnosti, je možné si teda uplatniť len 40%.
mysimis
30.09.08,05:57
Pozri si prílohu aktuálneho živnostenského zákona a tam sú aj remeselné živnosti, podľa mňa elektroinštalácia tam nie je, teda nemôžeš si uplatniť 60% výdavkov paušálne.
Kuk sem: http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-1-2008-a.html
aduliak
30.09.08,06:00
tak som si ešte ra z riadne preštudovala tú prílohu a je tam uvedené ako remeselná živnosť toto:):
27.
Montáž, rekonštrukcia a údržba vyhradených technických zariadení
zahŕňa:
Činnosti spojené s montážou, rekonštrukciou a údržbou elektrických, plynových, tlakových a zdvíhacích vyhradených zariadení uvedených v skupinách A a B podľa prílohy č. 1 vyhlášky MPSaR č. 718/2002 Z.z. na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a bezpečnosti technických zariadení.

a príloha A a B:
Technické zariadenia skupiny A a skupiny B sa považujú za vyhradené technické zariadenia elektrické

VYHRADENÉ TECHNICKÉ ZARIADENIA ELEKTRICKÉ SKUPINY A
(príloha č. 1 k vyhláške č. 718/2002 Z.z.)

a) technické zariadenia na výrobu elektrickej energie s menovitým výkonom 3 MW a viac,

b) technické zariadenia na premenu elektrickej energie s príkonom nad 250 kVA vrátane,

c) prenosové a distribučné siete elektrizačnej sústavy,

d) technické zariadenia v priestoroch s nebezpečenstvom výbuchu

e) technické zariadenia elektrické v prostredí s trvalým vplyvom korozívnych látok alebo znečisťujúcich látok,

f) technické zariadenia elektrické v priestoroch z hľadiska úrazu elektrickým prúdom osobitne nebezpečných,

g) elektrické rozvody v miestnostiach na lekárske účely v zdravotníckych zariadeniach,

h) technické zariadenia elektrické v objektoch určených na zhromažďovanie viac ako 250 osôb,

i) technické zariadenia slúžiace na ochranu pred účinkami atmosferickej a statickej elektriny, ak sú súčasťou zariadení uvedených pod písmenami a) až h).
VYHRADENÉ TECHNICKÉ ZARIADENIA ELEKTRICKÉ SKUPINY B
(príloha č. 1 k vyhláške č. 718/2002 Z.z.)

technické zariadenia elektrické s prúdom a napätím prevyšujúcim bezpečné hodnoty, ktoré nie sú uvedené v skupine B.
VYHRADENÉ TECHNICKÉ ZARIADENIA ELEKTRICKÉ SKUPINY A
(príloha č. 1 k vyhláške č. 718/2002 Z.z.)

technické zariadenia elektrické nezahrnuté v skupine A ani v skupine B

Pod pojmom „technické zariadenia elektrické„ sa rozumie elektrická inštalácia, ktorá zahŕňa všetky inštalované technické zariadenia elektrické vrátane elektrických rozvodov.

tak a teraz už fakt neviem:)
aduliak
30.09.08,06:03
možno, že som mala podať ešte informáciu, že manžel nerobí elektrické rozvody v malom (byty, domy), ale v obchodnych centrach a velkych obchodnych domoch (Tesco, Kaufland,....), a určite je to určené pre viac ako 250 ľudí:)
Elena Navrátilová
30.09.08,06:39
Má v ŽL uvedenú ohlasovaciu živnosť?
aduliak
30.09.08,06:46
ďakujem....tak to musím zistiť, som teraz v práci a len náhodou som naďabila na túto otázku, či 40 ale 60%....za minulý rok 2007 si mohol uplatniť len 40%, ale podľa toho, čo som uviedla vyššie, by to mohlo byť teraz lepšie.....aha....a ešte niečo mi napadlo...má osvedčenie podľa Vyhlášky, že môže pracovať ako samostatný elektromontér, aj v priestoroch nebezpečenstva výbuchu...
Elena Navrátilová
30.09.08,06:48
To osvedčenie ho oprávňuje k vykonaniu tých prác na ktoré je vystavené.
aduliak
30.09.08,06:56
ďakujem...zistím ešte presné znenie živnosti...
aduliak
06.10.08,05:08
Ahojte, takže bola som piatok na daňovom úrade aj na živnostenskom úrade....podľa živnostenského, ak robí montáž zariadení uvedených vo vyhláške 718/2002 Z.z. (uviedla som ich vyššie), tak je to remeselná živnosť. Jediné, o môže trošku miasť je to, že živnostenský list má môj manžel z roku 2005 a vtedy bol text živnosti iný, takže by si ho mal ísť zmeniť ( v ňom má ohlasovaciu živnosť - výroba a montáž elektrických zariadení).
Elena Navrátilová
06.10.08,05:32
Presne tak... tá zmena je len od 1. 1. 2008.