Vlastas
22.03.05,09:23
V žiadosti o vykonanie výpočtu dane z príjmov za rok 2004 si zamestnanec
žiada o zníženie aj o príspevky na doplnkové dôchodkové poistenie vo výške
4,800,- Sk /priložil aj doklady o zaplatení/. Jeho čiastkový základ dane je
99,429,- Sk, to znamená, že v ročnom zúčtovaní preddavkov celú čiastku uplatním na zníženie základu dane. Uvažujeme správne? Díky moc! :confused:
Livia2
22.03.05,09:04
Je to tak ako píšeš.
Mirka D
08.03.06,07:24
Pridávam moju otázku do tohto staršieho príspevku, pretože sa týka doplnkového dôchodkového poistenia ešte za rok 2004.
Vtedy platilo, že sa mohlo uplatniť 10% max. 24.000,- ak bola uzatvorená ZAMESTNANECKA zmluva (?).
Doplatila som na kamarátsky vzťah s kolegom, ktorý mi vtedy nedal zmluvu k ddp, iba dohodu o zrážkach a sľuby. DDP som mu uplatnila. Rok som od neho zmluvu vymáhala a iba pod hrozbou tohtoročného ročného zúčtovania mi doniesol a bola to POISTENECKÁ.
Čo s tým? Mohla sa uplatniť aj poistenecká? Alebo mu to môžem v tohtoročnom zúčtovaní zase zobrať?
Pomôžte mi prosím vás.
Chobot
08.03.06,09:43
Pridávam moju otázku do tohto staršieho príspevku, pretože sa týka doplnkového dôchodkového poistenia ešte za rok 2004.
Vtedy platilo, že sa mohlo uplatniť 10% max. 24.000,- ak bola uzatvorená ZAMESTNANECKA zmluva (?).
Doplatila som na kamarátsky vzťah s kolegom, ktorý mi vtedy nedal zmluvu k ddp, iba dohodu o zrážkach a sľuby. DDP som mu uplatnila. Rok som od neho zmluvu vymáhala a iba pod hrozbou tohtoročného ročného zúčtovania mi doniesol a bola to POISTENECKÁ.
Čo s tým? Mohla sa uplatniť aj poistenecká? Alebo mu to môžem v tohtoročnom zúčtovaní zase zobrať?
Pomôžte mi prosím vás.

Tu sa treba pozrieť spätne na zákon 123/1996. V ňom boli definované 3 typy zmlúv - zamestnávateľská, zamestnanecká a poistenecká.

Zamestnávateľskú podpisoval zamestnávateľ, zamestnaneckú zamestnanec a poisteneckú podpisovala SZČO.

Z Tvojho príspevku nie je mi jasné, či si mu robila DP ako SZČO alebo si robila jeho DP ako zamestnávateľ. Mal príjem aj zo závislej činnosti? ALebo prečo si uzatvoril poisteneckú zmluvu? Platil príspevky z príjmu zamestnanca?

Zákon 366 § 6 ods. 12 písm. b) hovoril, že základom dane sú príjmy znížené o:
"b) príspevky na doplnkové dôchodkové poistenie, ktoré platí zamestnanec podľa osobitného predpisu /41/ najviac 10% príjmu, najviac však 24 000 Sk ročne."

Nie je tam výslovne uvedené, že na aký typ zmluvy je možné základ dane znížiť. Podľa mňa, ak teda preukázal, že on je poistenou osobou podľa z. 123/1996 a platí si príspevky za seba (nie je tam uvedená spolupracujúca osoba SZČO), tak vlastne dodržal ustanovenie horeuvedeného paragrafu, lebo tie príspevky si platil na DDP za seba podľa osobitného predpisu - 123/1996.

Ten výraz "ktoré platí zamestnanec" sa podľa mňa vzťahuje na podmienku, aby to boli príspevky poistenca, nie zamestnávateľa. Podľa zákona 123/1996 síce SZČO nie je zamestnancom, ale tá definícia (§ 7 ods. 3) platí len pre účely zákona 123/1996, nie pre zákon o dani z príjmov.

Ak si mu robila DP ako samostatne zárobkovo činnej osobe, tak ten príspevok si podľa starého zákona odrátať nemohol. Ale ak podával DP ako zamestnanec, tak je to podľa mňa v poriadku.

Aj tak by som to nechal tak, radšej sa zahraj na mŕtveho chrobáka, keď to bolo za rok 2004.
sokrateska
08.03.06,18:46
Pekne prosím, aj ja mám jednu otázku! Fakt neviem, či som už taká tupá, či osprostená, lebo to, čomu nerozumiem som nenašla v žiadnej literatúre, ktorá
mi je dostupná /a že jej je dosť!/, tak predpokladám, že sa jedná o tak samozrejmú vec, že ju netreba zvlášť vysvetlovať. Len ja stále nechápem...
Teda- robím roč.zúčt.preddavkov na daň pre svojich zamestnancov. A neviem
hneď dve veci:
1. do úhrnu zúčt. a vyplat.príjmov /I.časť-00/ k hrubým mzdám zahrniem aj
DDP, ktoré platím zamestnancovi ja /keďže sa zdaňuje/?
2. do nezdaniteľ.častí ZD /I.časť-02 c/ zaplatené a uplatnené príspevky na DDS /DDP/ patrí suma iba za časť, ktorú si platí zamestnanec, alebo aj tá,
ktorú mu platím ja ako zamestnávateľ? Ak mám teda zamestnanca, ktorý si
sám platí DDS 500,-/mesačne, ja-zamestnávateľ mu tiež prispievam 500,--Sk mesačne a zrážam a odvádzam mu spolu 1.000,--/mesačne, tak sa berie celá
táto čiastka? Čiže ročne 1000 x 12 = 12.000? Alebo len tých 6.000, ktoré si
sporí sám?
Moc prosím, kto v tom máte jasno, odpovedzte mi čo najskôr, lebo už som zo
seba nesťasťná aj nervózna. Nič neviem dotiahnuť do konca a fakt sa snažím!
Moc ďakujem všetkým ochotným poraďákom.
Tweety
08.03.06,18:49
Pekne prosím, aj ja mám jednu otázku! Fakt neviem, či som už taká tupá, či osprostená, lebo to, čomu nerozumiem som nenašla v žiadnej literatúre, ktorá
mi je dostupná /a že jej je dosť!/, tak predpokladám, že sa jedná o tak samozrejmú vec, že ju netreba zvlášť vysvetlovať. Len ja stále nechápem...
Teda- robím roč.zúčt.preddavkov na daň pre svojich zamestnancov. A neviem
hneď dve veci:
1. do úhrnu zúčt. a vyplat.príjmov /I.časť-00/ k hrubým mzdám zahrniem aj
DDP, ktoré platím zamestnancovi ja /keďže sa zdaňuje/?
2. do nezdaniteľ.častí ZD /I.časť-02 c/ zaplatené a uplatnené príspevky na DDS /DDP/ patrí suma iba za časť, ktorú si platí zamestnanec, alebo aj tá,
ktorú mu platím ja ako zamestnávateľ? Ak mám teda zamestnanca, ktorý si
sám platí DDS 500,-/mesačne, ja-zamestnávateľ mu tiež prispievam 500,--Sk mesačne a zrážam a odvádzam mu spolu 1.000,--/mesačne, tak sa berie celá
táto čiastka? Čiže ročne 1000 x 12 = 12.000? Alebo len tých 6.000, ktoré si
sporí sám?
Moc prosím, kto v tom máte jasno, odpovedzte mi čo najskôr, lebo už som zo
seba nesťasťná aj nervózna. Nič neviem dotiahnuť do konca a fakt sa snažím!
Moc ďakujem všetkým ochotným poraďákom.
1.správne
2. len tie, ktoré zaplatí zamestnanec 1.-11.2005:cool:
sokrateska
08.03.06,18:57
1.správne
2. len tie, ktoré zaplatí zamestnanec 1.-11.2005:cool:

Vlastne mi z Tvojej ochotnej odpovedi vyplynula ešte jedna otázočka z bodu 2. Napr. tomuto zamestnancovi platím DDP v takejto výške už 3-tí
rok. Vždy december prísl.roka sa posúva do januára nasledujúceho. Ale, keďže to už trvá dlhšie, nemôžem mu uplatníť 12 "splátok" /aj tú z decembra 2004?/. Ak je to tak, tak preto, že v decembri mu ešte znižovala
základ dane?
Ďakujem, ďakujem a ešte raz ďakujem za odpoveď!
Tweety
08.03.06,19:00
Vlastne mi z Tvojej ochotnej odpovedi vyplynula ešte jedna otázočka z bodu 2. Napr. tomuto zamestnancovi platím DDP v takejto výške už 3-tí
rok. Vždy december prísl.roka sa posúva do januára nasledujúceho. Ale, keďže to už trvá dlhšie, nemôžem mu uplatníť 12 "splátok" /aj tú z decembra 2004?/. Ak je to tak, tak preto, že v decembri mu ešte znižovala
základ dane?
Ďakujem, ďakujem a ešte raz ďakujem za odpoveď!
Decembrovú v roku 2004 si mu uplatnila v roku 2004.
Decembrovú v roku 2005 ak si zaplatila do 31.12.2005 , uplatníš v roku 2005, ak si zaplatila až v januári 2006, tak si ju uplatní až v roku 2006. Zmenili sa podmienky na uplatnenie.