abanka
08.03.08,11:18
Prosím pomozte mi, 2 FO zalozili ako neplatci DPH zdruzenie, kazdý ma aj svoje ine aktivity, 1. FO sa stala zo svojej podn. cinnosti,nie z obtratu dosiahnutom v združení platcom DPH, platí že aj v združení 2. FO sa tým stala automatický platcom DPH? Združenie malo príjem len na konci roku 2007, 1. FO / poverená vedením učtovníctva/ sa stala povinne platcom zaciatkom roka 2007. Fakturu na konci roka vystavili bez DPH, dakujem
Zita5
08.03.08,10:30
Zákon o dani z pridanej hodnoty
Registračná povinnosť
§ 4
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html#hore)


(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 1 500 000 Sk, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.


(2) Zdaniteľné osoby, ktoré majú sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku a ktoré spoločne podnikajú na základe zmluvy o združení3) alebo inej obdobnej zmluvy (ďalej len zmluva o združení ), sú povinné podať žiadosť o registráciu pre daň, ak za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahnu celkový obrat 1 500 000 Sk. Do celkového obratu sa započítavajú obraty jednotlivých osôb a obrat z ich spoločného podnikania. Zdaniteľné osoby sú povinné podať jednotlivo žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahli obrat 1 500 000 Sk. Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom dane, uzavrie zmluvu o združení s platiteľom dane, je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň najneskôr do desiatich dní odo dňa uzavretia tejto zmluvy.


(3) Zdaniteľné osoby podľa odseku 2 sú povinné súčasne so žiadosťou o registráciu pre daň predložiť daňovému úradu písomnú zmluvu o združení a poveriť písomne jedného z účastníkov združenia vedením záznamov podľa § 70 za združenie. Poverená osoba je povinná predložiť daňovému úradu poverenie, zoznam účastníkov združenia s uvedením sídla alebo miesta podnikania a miestne príslušného daňového úradu každého účastníka združenia; ak dôjde k zmenám týchto skutočností, je poverená osoba povinná každú túto zmenu oznámiť daňovému úradu do 20 dní odo dňa, keď zmena nastala. Poverená osoba vyhotovuje za združenie faktúry, vedie za združenie osobitne záznamy podľa § 70 a vo svojom daňovom priznaní a súhrnnom výkaze uvádza údaje za združenie. Za daň vzťahujúcu sa na spoločné podnikanie zodpovedajú účastníci združenia spoločne a nerozdielne.


(4) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať aj zdaniteľná osoba, ktorá nedosiahla obrat podľa odseku 1 alebo 2. Ak sa jeden z účastníkov združenia, ktorý podniká spoločne na základe zmluvy o združení, rozhodne registrovať pre daň pred dosiahnutím obratu podľa odseku 2, sú povinní podať žiadosť o registráciu pre daň všetci účastníci tohto združenia k rovnakému dňu.
Zita5
08.03.08,10:31
§ 77
Zdaňovacie obdobie
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html#hore)


(1) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.

(3) Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok nedosiahol obrat a predpokladá, že za kalendárny rok, v ktorom sa stal platiteľom, dosiahne obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.
Zita5
08.03.08,10:34
Prosím pomozte mi, 2 FO zalozili ako neplatci DPH zdruzenie, kazdý ma aj svoje ine aktivity, 1. FO sa stala zo svojej podn. cinnosti,nie z obtratu dosiahnutom v združení platcom DPH, platí že aj v združení 2. FO sa tým stala automatický platcom DPH? Združenie malo príjem len na konci roku 2007, 1. FO / poverená vedením učtovníctva/ sa stala povinne platcom zaciatkom roka 2007. Fakturu na konci roka vystavili bez DPH, dakujem

Tým že sa stal plátcom DPH jeden člen združenia , stáva sa plátcom aj druhý člen združenia ,podľa horeuvedených paragrafov .

Čiže v roku 2007 mali byť obaja plátcovia DPH a všetky služby alebo tovar dodané v rámci združenia FO, mal byť fakturovaný s DPH.Taktiež aj z ich jednotlivých činností , ktoré vykonávajú samostatne .

Doporučujem to dať čo najskôr do súladu so zákonom o DPH.
abanka
08.03.08,11:02
Ďakujem, o združení mi povedal teraz v januári, mala som takéto zle tušenie.
karcoolka1
06.04.10,18:50
V združení 3 FO prijaté faktúry za mobil.služby musia byť vystavené na údaje poverenej osoby, aby si združenie mohlo odpočítať DPH.
Prosím Vás, ktorý § v aktuálnom znení zákona hovorí o tom?
(Každému chodí faktúra na vlastné údaje)

ĎAKUJEM!
Andyke
06.04.10,19:38
§ 71
(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
§49
(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.
Aluš
07.04.10,15:31
Ako poriešiť nasledovný prípad:
V združení 2 SZČO jeden zo spoločníkov - podával aj podáva nulové priznanie DPH. Prerušil živnost,nevystúpil zo združenia, ale faktúry za energie chodia stále na jeho meno i DIČ. Može si druhý spoločník, ktorý za združenie podával riadne DPH, uplatnit DPH z týchto faktúr?
Zita5
07.04.10,16:07
Ako poriešiť nasledovný prípad:
V združení 2 SZČO jeden zo spoločníkov - podával aj podáva nulové priznanie DPH. Prerušil živnost,nevystúpil zo združenia, ale faktúry za energie chodia stále na jeho meno i DIČ. Može si druhý spoločník, ktorý za združenie podával riadne DPH, uplatnit DPH z týchto faktúr?

Nemôže si uplatniť odpočet DPH za iného platiteľa DPH.
Neviem ako to majú zmluvne riešené , ale prerušením živnosti jedného z členov , v tom čase združenie neexistuje, neplní vlastne svoju funkciu a účel , za ktorým bolo združenie uzatvorené.
VieraPopluharova
08.04.10,17:54
Neviem, tiež som sa ešte nestretla s pripadom združenie 2 FO, teraz mam. Su to manzelia, jeden ma minimalne prijmy a vydavky, 2-hý dosť vysoké.Môžem v ramci ich združenia podavať daňové priznanie DPH komplexne za cele združenie, alebo je potrebné podávať daňové priznanie DPH za každu FO v združení zvlášť. A ešte jedna otázka ak dobre chápem u FO pri DPH sa nerozlišuje či ide o skutočný príjem, alebo výdavok, ale DPH sa uplatňuje alebo platí zo všetkých vstupných dokladov a výstupných dokladov pre to zdanitelné obdobie do ktorého spadajú.
Súhlasíte so mnou?
Zita5
10.04.10,06:27
Neviem, tiež som sa ešte nestretla s pripadom združenie 2 FO, teraz mam. Su to manzelia, jeden ma minimalne prijmy a vydavky, 2-hý dosť vysoké.Môžem v ramci ich združenia podavať daňové priznanie DPH komplexne za cele združenie, alebo je potrebné podávať daňové priznanie DPH za každu FO v združení zvlášť. A ešte jedna otázka ak dobre chápem u FO pri DPH sa nerozlišuje či ide o skutočný príjem, alebo výdavok, ale DPH sa uplatňuje alebo platí zo všetkých vstupných dokladov a výstupných dokladov pre to zdanitelné obdobie do ktorého spadajú.
Súhlasíte so mnou?

Čo sa týka DPH .....v prvom rade je dôležité , kto je poverený vedením účtovníctva vedením záznamov DPH §70 Zákona o dani z príjmu .Táto osoba z dôvodu platiteľa DPH je ohlásená aj na DU .Teda podľa zákona o DPH by mala byť .

Ja osobne čo robím účtovníctvo pre združenie FO , tak od počiatku združenia sú všetky doklady či už dodávateľské , alebo odberateľské vystavené na SZČO /t.j. poverenú osobu/ jeho IČO,jeho DIČ a IČ DPH.
Všetky odoslané a došlé faktúry , ale aj drobné nákupy účtujem v spoločnom účtovníctve t.j. v účtovných knihách a peňažnom denníku .

To znamená , že na konci štvrťroka vypracujem Daňové priznanie DPH za ich spoločnú činnosť .S týmto daňovým priznaním vlastne ešte pracujem , nakoľko poverený člen má aj svoje oddelené účtovníctvo a taktiež spracujem DP DPH z jeho osobného účtovníctva .

Výsledné daňové priznanie / ktoré pozostáva ako súčet hodnôt z DP za povereného + z DP z jeho osobitného účtovníctva / odovzdávam na daňový úrad .Ak zakladám toto DPH , tak k tomu mám všetky záznamy podľa §70 a DP , aby som vedela z čoho tie hodnoty boli v odovzdanom DP napočítané .

Čo sa týka zaúčtovania daňovej povinnosti voči štátu v Knihe záväzkov ....tak povinnosť platby DPH za spoločnú činnosť zaúčtujem do Záväzkov v ich spoločnom účtovníctve ,a prípadnú daňovú povinnosť z osobitnej činnosti zaúčtujem v osobitnom účtovníctve .Ak by sa jednalo o NO , tak zasa účtujem o pohľadávkach .Ak by sa jednalo o kompenzáciu , tak tiež rozlišujem a účtujem.

Ostatným členom , pokiaľ nemajú inú činnosť odovzdávam nulové DP DPH.

Mám to proste prehľadné , vyznám sa v tom ja a hlavne, že sa v tom vyzná daňová kontrola .
Zita5
10.04.10,06:42
V združení 3 FO prijaté faktúry za mobil.služby musia byť vystavené na údaje poverenej osoby, aby si združenie mohlo odpočítať DPH.
Prosím Vás, ktorý § v aktuálnom znení zákona hovorí o tom?
(Každému chodí faktúra na vlastné údaje)

ĎAKUJEM!
Bolo by najvhodnejšie , ak tie telefóny používajú pre spoločnú činnosť združenia , tak telefón by mohli prepísať na údaje poverenej osoby. Vtedy by sa vzťahoval odpočet DPH v ich spoločnom účtovníctve na poverenú osobu .Avšak nie je tomu tak, tak si odpočet uplatní každý vo svojom osobitnom účtovníctve. Odpočet sa v tomto prípade prejaví v ich osobitných daňových priznaní DPH,myslím teraz na zostávajúcich dvoch členov.
VieraPopluharova
11.04.10,05:10
Zita,
prepac pouzijem Tvoju prezyvku na porade, toto co si mi opisala je mi uplne jasné, v podstate take nieco som si pripravila i ja, len sa chcem este uistit : su dvaja, na jedneho je vsetko pisane - teda, aby soma sa presne vyjadrila je zodpovedny za uctovnictvo a vsetky nalezitosti, je nahlaseny i na DU. Ja som si ich rozclenila na 2 strediska, kde na jednom uctujem hlavnu firmu- nahlasenu na DU a na druhom uctujem spolocnika v zdruzeni. Za celu firmu mi tak vyjde danove priznanie za vsetko,ktore podavam na nahlasenu osobu a za druheho nulove,no v pripade danovej kontroly viem co kde ktory ma nauctovane, nakolko ich mam na odlisnych strediskach. Myslim , ze to moze byt i takto, nie?
Nerobim tym ziadnu chybu.
Zita5
11.04.10,15:33
Spoločník v združení by nemal byť účtovaný cez stredisko , lebo potom ho účtujete na meno povereného nakoľko účtovníctvo máte otvorené na jeho údaje a tým aj stredisko sú na jeho údaje t.j, na údaje povereného.
A to podľa môjho názoru nie je správne .
VieraPopluharova
12.04.10,04:42
Ahoj,
cize mala by som ho viest uplne zvlast, ako samostatneho zivnostnika aj jedneho aj druheho a potom im viest este jedno uctovnictvo ako zdruzeniu, cize 3 uctovnictva?
Zita5
12.04.10,05:17
Ahoj,
cize mala by som ho viest uplne zvlast, ako samostatneho zivnostnika aj jedneho aj druheho a potom im viest este jedno uctovnictvo ako zdruzeniu, cize 3 uctovnictva?

Áno , budú 3 účtovníctva.
Predsa nie je možné , aby sa účtovníctvo druhého člena združenia viedlo pod inou účtovnou jednotkou .
Každý člen združenia je samostatným podnikateľským subjektom a samostatnou účtovnou jednotkou .
VieraPopluharova
15.04.10,08:50
Este jedna primitivna otazka, ale mam uz zavareny mozog a som viac v PU doma ako v JU a toto zdruzenie mam na krku, ani neviem ako, v zasade podavam i 3 klasicke priznania o dph s tym, ze jedno bude za toho kto je nahlaseny platit dph v tomto pripade manzelka, manzel ma nulove priznanie a za zdruzenie spocitam manzelkine i manzelove, je to tak spravne?
VieraPopluharova
15.04.10,11:15
Zitka

prosiiiim, zdruzenie dph = dph /ten, ktory je povereny/ + nulove druheho?
V tom za zdruzenie bude dph za manzela i manzelku spolu? Nejako som sa do toho uz zamotala.
Prepac, ze otravujem.
Zita5
15.04.10,11:44
Zitka

prosiiiim, zdruzenie dph = dph /ten, ktory je povereny/ + nulove druheho?
V tom za zdruzenie bude dph za manzela i manzelku spolu? Nejako som sa do toho uz zamotala.
Prepac, ze otravujem.

Združenie tvorí Jano a Zuza .Sú plátcovia DPH . Povereným za vedenie účtovníctva je Zuza .Záznamy pre DPH vedie Zuza .
Pre združenie majú títo členovia spoločné účtovníctvo , v ktorom účtujú o spoločných príjmoch a výdavkoch súvisiacich zo združenia .

Daňové priznanie DPH za I.štvrťrok podáva Zuza .
V tomto daňovom priznaní vykáže súčet zdaniteľných príjmov zo spoločnej činnosti v združení ,súčet odpočtu zo spoločnej činnosti v združení a zdaniteľných plnení a odpočtu z prípadnej ďalšej činnosti Zuzi, ktorú robí mimo združenia .
Ak ju nevykonáva, tak sa počítajú len zdaniteľné príjmy a odpočty dosiahnuté v združení .

Jano podáva daňové priznanie nulové , ak nemá ďalšiu činnosť , ktorú vykonáva mimo združenia FO .

Obrazne daňové priznanie DPH :
Zuza - účtovníctvo združenia
- zdaniteľné obchody v združení celkom 1000
- Odpočet 500
- daňová povinnosť 500

Zuza - osobitné jeho účtovníctvo
- zdaniteľné obchody 1000
- odpočet 300
- daňová povinnosť 700

Tieto daňové priznania si vytlačíte a založíte vo firme . Z týchto dvoch spravíte daňové priznanie , ktoré odovzdáte na DU. Vlastne to všetko spočítate a to nasledovne :

Zuza-poverená
- zdaniteľné obchody 2000
-odpočet 800
-daňová povinnosť 1 200

Kópiu tohto daňového priznania aj s potvrdením z DU priložíte d tým predchádzajúcim dvom.
Ak Zuza inú činnosť nemá , len prácu prostredníctvom združenia , tak nemáte žiaden problém.
Takto postupujete aj pri 3 členoch,4,5,6 a tak ďalej .
Zita5
15.04.10,11:48
Este jedna primitivna otazka, ale mam uz zavareny mozog a som viac v PU doma ako v JU a toto zdruzenie mam na krku, ani neviem ako, v zasade podavam i 3 klasicke priznania o dph s tym, ze jedno bude za toho kto je nahlaseny platit dph v tomto pripade manzelka, manzel ma nulove priznanie a za zdruzenie spocitam manzelkine i manzelove, je to tak spravne?

Nie je to tak správne .Pošlite mi do SS e mail , pošlem Vám vzorové daňové priznania .
Zita5
15.04.10,15:47
Prikladám Vám návod , ako si poradiť so združením medzi manželmi a účtovníctvom

zdroj: Epi
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=8460&LngID=0