cimox
08.03.08,12:23
Zdravim,

chcem sa opytat na vas nazor na kombinaciu kurenia, ktoru sa chystame zrealizovat.viem ze sa tu uz toho vela popisalo (vsetko som precital uz),ale chcel by som vediet vas nazor.
Ideme stavat dom zo zatepleneho ytongu,bude mat 140m2 uzitkovej plochy je to to prizemny dom s obyvatelnym podkrovim.Mal by stat na juznom velmi slnecnom svahu.
Rozmyslali sme ze by sme tam dali 3 kolektory,kotol na tuhe palivo,vymenik do krbu a prieduchy budu do kazdej izby.Plus este v nasej nepritomnosti tam bude musiet nieco temperovat a zevraj existuje nieco uz integrovane v zasobniku,nejaka spirala na elektriku,ci co?neviete nieco o tom?alebo je tam treba samostatny elektricky kotol? V miestnostiach kde sa spi budu radiatovri a v ostatnych bude teplovodne podlahove kurenie.
Chcem sa opytat ci to nie je prehnana kombinacia,ale aky je vas nazor na to?Navratnost,financna narocnost, atd....

Dakujem
r.galovic
08.03.08,12:06
Až taký veľký odborník sice nie som, ale mne sa zdá že je toho dosť. Pokiaľ nemám staré a zlé informácie, tak aj kolektory sú dosť nenávratná investícia.

Čo sa týka temperovania, tak existuje kotol na tuhé palivo na ktorý sa dá dokúpiť elektrická vložka, ktorá nemá príliš veľký výkon, ale dá sa pomocou nej v pohode temperovať. Pokiaľ budete mať kotol na drevo, tak je zbytočné robiť vymenik do krbu a aj rozvody do každej izby. Buď jedno alebo druhé.
EvaB
09.03.08,18:21
Máme v pláne tiež postaviť niečo podobné. Ytong 30 (37,5)cm+polystyrén 15cm, rekuperácia s el.dohrievaním vzduchu, krb, el.podlahové vykurovanie a pre istotu jednoduché el.teplovzdušné konvektory. Navštívili sme energetické poradenstvo, kde nám povedali, že môže byť, ale to podlahové by vylúčili, je to už zbytočná investícia a na tie konvektory aspoň pripraviť možnosť pre inštaláciu pre prípad požiadavky rýchleho vyhriatia len určitej izby (myslím si, že bystačilo pre takéto prípady aj niečo prenosné). Pobyt 4-5 osôb v dome dáva také teplo, že rekuperácia by len minimálne dohrievala vzduch, teplota by sa mohla udržiavať na cca 21°C. Skladbu plášťa ale odporúčajú s medziľahlou izoláciou, napr. 25 cm Ytong+20 cm Nobasil+10-15cm Ytong. Namiesto Ytongu možno použiť aj Porotherm, na prímurovku nie je problém aj plná tehla. Údajne je to za rovnakú cenu ako verzia s PS ale životnosť a tepl.parametre lepšie. Ale asi zostaneme pri vonkajšej izolácii, firma sa do ich návrhu nehrnie. A ešte sme boli upozornení na poctivé spracovanie detailov uchytenia okien a iných možných tepelných mostov, trojsklo s inertným plynom by malo byť samozrejmosťou. Krb postačuje len na "parádu" v spoločenskej miestnosti, teplo z neho aj tak roznesie rekuperácia do celého domu. Ak máte niekto iné skúsenosti z reality, napíšte, radi sa poučíme.
AndrejG
09.03.08,23:55
Nekombinujte kurenie, zbytocne to komplikuje system a je to zbytocne drahe. Daval by som vsade podlahovku, je to lacne na prevadzku a tiez velmi pohodlnne. Nepocuvajte ked vam niekto povie, ze do spalne sa to nehodi.
Pistino
10.03.08,10:42
Mne sa toho zdá dost vela. Aj ja riesim podobny problém.
1. Ak mám kotol na tuhé palivá odporúčam dokúpiť peletový horák, ktorý sa postará o kúrenie aj počas týždňovej neprítomnosti.
2. krb sa ťažko reguluje bez akumulačky a jej obstaranie zvyšuje náklady.
O tých ostatných spôsoboch ani nehovorím...

Problém ktorý ma odrádza od kotlov na tuhé palivo je ich výkon. Na trhu dostanete tak od 18kw.....co je dost vela pre moderny rodinný dom.:(
luha
11.03.08,08:46
Mne plynár povedal, že kotol na tuhé palivo vydrží cca 4 roky
a potom treba meniť lebo vyhorí tá vložka či čo. To ma odradilo uvažujem nad solar + radiatory obyt. plocha 70 m2., ytong 30 cm + mineral vlna.
wagner
11.03.08,09:54
Neviem čo to bolo za odborníka, ktorý povedal, že kotol na tuhé palivo vydrží štyri roky. Z vlastnej skúsenosti môžem prehlásiť, že obyčajný plechový kotol na pevné palivo mi vydržal dvadsať rokov. Teraz mám už šesť rokov liatinový kotol a všetko je v pohode. Záleží od toho, ako v kotli kúriš - teda ako sa oň staráš, či ho neprehrievaš, nedechtuješ a pod.
Pistino
11.03.08,10:36
Presne tak. Dobry kotol vydrzi vela a nerezovy este viac. Moj otec kupil pred cca. 5 rok. nerezoveho Vernera a priklada tam nevisusene drevo. Ci je to spravne o tom radsej pomlcim. Kotol vyzera ako novy aj zvnutra aj ked je snim tak macosky zaobchadzane.:)
Ja najnovsie rozmyslam o kureni interierovym kotlom Verner, ktory ma prikladanie vyriesene z druhej strany. Kotol by som umiesnil medzi stenu obyvaku a miestnostou pod schodami....no nie som este 100% rozhodnuty.
Ninna
11.03.08,18:58
Zdravim,

chcem sa opytat na vas nazor na kombinaciu kurenia, ktoru sa chystame zrealizovat.viem ze sa tu uz toho vela popisalo (vsetko som precital uz),ale chcel by som vediet vas nazor.
Ideme stavat dom zo zatepleneho ytongu,bude mat 140m2 uzitkovej plochy je to to prizemny dom s obyvatelnym podkrovim.Mal by stat na juznom velmi slnecnom svahu.
Rozmyslali sme ze by sme tam dali 3 kolektory,kotol na tuhe palivo,vymenik do krbu a prieduchy budu do kazdej izby.Plus este v nasej nepritomnosti tam bude musiet nieco temperovat a zevraj existuje nieco uz integrovane v zasobniku,nejaka spirala na elektriku,ci co?neviete nieco o tom?alebo je tam treba samostatny elektricky kotol? V miestnostiach kde sa spi budu radiatovri a v ostatnych bude teplovodne podlahove kurenie.
Chcem sa opytat ci to nie je prehnana kombinacia,ale aky je vas nazor na to?Navratnost,financna narocnost, atd....

Dakujem
Pokiaľ máte dom na slnečnej strane tak treba dať 5 a viac kolektorov a môžu temperovať kúrenie. A čo tak kondenzačný kotol?
Stanley.P
11.03.08,19:00
Som v stadiu dokoncenej hrubej stavby, po omietkach....Ked som zacinal stavat, tak som mal krasne iluzie o kolektoroch, ktore budu dokurovat cely system, plynovy turbo kotol, krb s nutenym prudenim vzduchu cez prieduchy, 10 izolacie polystyrenom...

Teraz ked som v stadiu finisu s domom, tak sa na to pozeram triezviesie, hlavne z financnho hladiska... Krb a prieduchy budu, koloektory raz mozno :o)), podlahovku som zrusil uplne a pridu len klasika radiatory, lebo mam velke podkrovie, kde podlahovka nebola projektovana - vyska podlahy. Podlahovka bola v plane len na prizemi.... Trojcestne ventily to zbytocne predrazia a vadi mi aj pomala tepelna zotrvacnost a riesenie vhodnych podlah, vratane dilataciek...
Ninna
11.03.08,19:04
Som v stadiu dokoncenej hrubej stavby, po omietkach....Ked som zacinal stavat, tak som mal krasne iluzie o kolektoroch, ktore budu dokurovat cely system, plynovy turbo kotol, krb s nutenym prudenim vzduchu cez prieduchy, 10 izolacie polystyrenom...

Teraz ked som v stadiu finisu s domom, tak sa na to pozeram triezviesie, hlavne z financnho hladiska... Krb a prieduchy budu, koloektory raz mozno :o)), podlahovku som zrusil uplne a pridu len klasika radiatory, lebo mam velke podkrovie, kde podlahovka nebola projektovana - vyska podlahy. Podlahovka bola v plane len na prizemi.... Trojcestne ventily to zbytocne predrazia a vadi mi aj pomala tepelna zotrvacnost a riesenie vhodnych podlah, vratane dilataciek...
Kolektory tam už určite nedáš nebudeš predsa sekať do nového domu?!
cimox
12.03.08,07:53
dakuem za rady,ako to funguje ten kondenzacny kotol?co to vlastne je?
cimox
12.03.08,07:57
este k tej podlahovke,byval som rok a pol v norsku,to je krajina trochu vyspelejsia ako slovensko a ohladom tychto veci tam myslim vedia viac,tam nikdo nema podlahovku v miestnosti kde sa spi,je to nepohodlne ked sala vsade okolo vas teplo,v takychto miestnostiach su lepsie radiatory.
JankaV.
12.03.08,08:29
este k tej podlahovke,byval som rok a pol v norsku,to je krajina trochu vyspelejsia ako slovensko a ohladom tychto veci tam myslim vedia viac,tam nikdo nema podlahovku v miestnosti kde sa spi,je to nepohodlne ked sala vsade okolo vas teplo,v takychto miestnostiach su lepsie radiatory.


Tak to je vec názoru s tými rádiatormi. A zasa niekedy človek zaspí aj v inej miestnosti nie len v spálni. Neviem tak ani ja nemám rada teplo kde spím, no ale zasa si viem nastaviť kúrenie (teplotu) v tej miestnosti tak je to v pohode. Máme tiež podlahové kúrenie. A som spokojná.
cimox
12.03.08,09:45
a este pri podlahovom sa hrozne vyri prach,tak tiez neviem ci je to najlepsie v miestnosti kde stravite polovicu svojho zivota?!:confused:
Pistino
12.03.08,12:04
Kdesi som cital ze najlacnejsie podlahove kurenie je korkova podlaha. Neviem ak mate niekto skusenost napiste. Ja uvazujem o skolovych konvektoroch.
Zoltán Kovács
14.03.08,21:17
a este pri podlahovom sa hrozne vyri prach,tak tiez neviem ci je to najlepsie v miestnosti kde stravite polovicu svojho zivota?!:confused:

Musím oponovať. Mám v celom dome podľahovku a prach vôbec nevýri.
piroman
14.03.08,21:38
Najdôležitejšie je správne sa rozhodnuť ..... každé kúrenie má svoje výhody a nevýhody. Plynové kúrenie je velmi pohodlné v zavislosti so spravnou reguláciou, no v dnešnej dobe velký luxus vzhladom na cenu plynu. Lacnejšie to už nebude. Dosť často sa tu objavuje v príspevkoch slovo krb ako kombinácia niečoho....Pozor krb a teplovzdušné rozvody vysušujú vzduch dochádza k cirkulácii vzduchu a distribúcii prachových častíc. Nevhodné pre alergikov a ludí s problemami dýchacích ciest. Kolektory maju vysoku cenu.Teda tie kvalitné určite. Treba zvážiť životnosť a návratnosť inak je to super vec. Tepelné čerpadlo treba tiež poobracať s každej strany. Hlavne vysoká cena v zavislosti k navratnosti. Ďalej aký mam zdroj pre tepelné čerpadlo a vykryje potrebu tepla vždy? Nízkoenergetické domy vyžaduju spolahlivý prísun tepelnej energie. Samozrejme som sa zamýšlal tiež ako na to a schodnou cestou. Takže mám plynový kotol - najlacnejší aký bol cca 22 000. Prečo najlacnejší?
pretože kvalitný kondenzačný má učinnosť oproti môjmu asi o 12 percent.
Kotol u mna je záložným zdrojom. Kúrim ťažkou akumulačnou pecou interval prikladania 1x za 12 hodín. Podľa porovnania vhodnosti kurenia ide o najzdravšie kurenie vôbec. Počiatočná investícia sice bola vysoká, ale návratnosť je rýchla. Zaujimavé články sa daju prečítať na cechových stankach kachliarov
AndrejG
14.03.08,23:52
Kúrim ťažkou akumulačnou pecou interval prikladania 1x za 12 hodín. Podľa porovnania vhodnosti kurenia ide o najzdravšie kurenie vôbec. Počiatočná investícia sice bola vysoká, ale návratnosť je rýchla. Zaujimavé články sa daju prečítať na cechových stankach kachliarov


Co je na tom take zdrave? Ved tam musi sialene kolisat teplota. A co napriklad na inych typoch kurenia nezdrave v porovnani s pecou?
petmar
15.03.08,05:20
:Dzdrave je asi úspora peňazí, za ktoré sa možu kúpiť lieky a vitamíny...
cimox
15.03.08,10:50
asi dame kotol na tuhe palivo so spiralou na temperovanie a z krbu nechame tie prieduchy.dakujem za rady
Webmajster
17.03.08,15:33
Neviem čo to bolo za odborníka, ktorý povedal, že kotol na tuhé palivo vydrží štyri roky. Z vlastnej skúsenosti môžem prehlásiť, že obyčajný plechový kotol na pevné palivo mi vydržal dvadsať rokov. Teraz mám už šesť rokov liatinový kotol a všetko je v pohode. Záleží od toho, ako v kotli kúriš - teda ako sa oň staráš, či ho neprehrievaš, nedechtuješ a pod.
Kotol na tuhe palivo, pracujuce na principe zplynovania dreva.. takyto kotol nema z pravidla dlhu zivotnost, to viem zo skusenosti viacerich svjoich znamych. Dost vysoka obstaravacia cena, sice netreba casto prikladat a nejaka korunka sa teda uspori aj na dreve, ale neviem neviem. Navratnost je diskutabilna.
Composite
17.03.08,20:23
Kotol na tuhe palivo, pracujuce na principe zplynovania dreva.. takyto kotol nema z pravidla dlhu zivotnost, to viem zo skusenosti viacerich svjoich znamych. Dost vysoka obstaravacia cena, sice netreba casto prikladat a nejaka korunka sa teda uspori aj na dreve, ale neviem neviem. Navratnost je diskutabilna.

Moji kolegovia v robote majú všetci kotol na tuhé palivo, majú ich od 5-20 rokov ;), rano hodí "poleno" a má na 12 hod pokoj ;)
cimox
17.03.08,20:55
moze byt,ja som tiez takto pocul ze......"na jesen zakury a na jar mu to vydochne"....