alzbetka78
08.03.08,12:25
dobry den,chcela by som sa spytat taku vec,ked nezijeme s manzelom v spolocnej domacnosti,bude stacit sudu ako vysvetlenie dovodu to,ze financne neprispieval na vychovu dietata pretoze si narobil dlhy a peniaze minal v roznych instituciach ako su krcmy a herne,aj ked na to nemam dokaz (rukolapny)?neviem,co mam s tym robit...dakujem
vieroslava
08.03.08,13:36
A o čo sa idete súdiť?
alzbetka78
08.03.08,20:11
ide o urcenie vyzivneho spojene so zverenim dietata do starostlivosti
Dana K.
08.03.08,22:24
dobry den,chcela by som sa spytat taku vec,ked nezijeme s manzelom v spolocnej domacnosti,bude stacit sudu ako vysvetlenie dovodu to,ze financne neprispieval na vychovu dietata pretoze si narobil dlhy a peniaze minal v roznych instituciach ako su krcmy a herne,aj ked na to nemam dokaz (rukolapny)?neviem,co mam s tym robit...dakujem

No rukolapný dôkaz v takom prípade -hmm, účtenky z krčiem a herní si asi neodkladá nikto. Tu pomôžu skôr nejakí svedkovia.
alzbetka78
09.03.08,11:56
no....ale keby son nijakych svedkov nezohnala....bude im to stacit ako moj dovod na odchod?
Dana K.
09.03.08,12:04
Teda ja nie som právnik, ale čo to som už o rozvodoch prečítala. Neviem, či rozumiem dobre, ale mám pocit, že ti ide o to, aký dôvod uviesť do žiadosti o rozvod, aby ho súd uznal a čím skôr vás rozviedol?
Ak áno, tak samozrejme to, že manžel neprispieva na domácnosť, nestará sa o spoločné dieťa atď. sú dostatočným dôvodom na rozvedenie manželstva. Hoci, ak ide o dieťa, tak sa väčšina sudcov snaží navrhnúť manželom psychológa atď., ale každý prípad je individuálny. Ak je manželstvo nenavrátiteľne rozvrátené a s rozvodom budete obaja súhlasiť, tak to hádam nebudú preťahovať.:(
Dana K.
09.03.08,12:11
Možno ti pomôže citácia Zákona o rodine:

§ 22

K zrušeniu manželstva rozvodom možno pristúpiť len v odôvodnených prípadoch.


§ 23


(1) Súd môže manželstvo na návrh niektorého z manželov rozviesť, ak sú vzťahy medzi manželmi tak vážne narušené a trvalo rozvrátené, že manželstvo nemôže plniť svoj účel a od manželov nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia.

(2) Súd zisťuje príčiny, ktoré viedli k vážnemu rozvratu vzťahov medzi manželmi, a pri rozhodovaní o rozvode na ne prihliada. Súd pri rozhodovaní o rozvode vždy prihliadne na záujem maloletých detí.

(3) Súd pri posudzovaní miery rozvratu vzťahov medzi manželmi prihliada na porušenie povinností manželov podľa § 18 a 19.

A tú su tie spomínané par. 18 a 19:

§ 18

Manželia sú si v manželstve rovní v právach a povinnostiach. Sú povinní žiť spolu, byť si verní, vzájomne rešpektovať svoju dôstojnosť, pomáhať si, starať sa spoločne o deti a vytvárať zdravé rodinné prostredie.


§ 19

(1) O uspokojovanie potrieb rodiny založenej manželstvom sú povinní starať sa obidvaja manželia podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Uspokojovaním potrieb rodiny je aj osobná starostlivosť o deti a domácnosť.

(2) O veciach týkajúcich sa rodiny rozhodujú manželia spoločne. Ak sa nedohodnú o podstatných veciach, rozhodne na návrh jedného z nich súd.

(3) Na výkon povolania a na pracovné uplatnenie nepotrebuje žiadny z manželov súhlas druhého manžela.
stmail
09.03.08,19:23
a aký je vlastne problém? povinnosť žiť v spoločnej domácnosti resp. žiť spolu síce zákon stanovuje, za jej nesplnenie však nestanovuje žiadnu sankciu. Pravdepodobne ide o rozvod - v tomto pripade sa na fakt ze spolu nezijete prihliada ako na jeden z dôkazov rozvratu vztahov, ktorý je potrebné pre rozvedenie manželstva dokázať. Súd na to teda prihliadne pri rozhodovani ci manzelstvo rozvedie alebo nie. V ziadnom prípade však súd neskuma vinu, iba to či sú vzťahy tak rozvrátené, že to opodstatnuje rozvedenie manzelstva...
alzbetka78
09.03.08,19:26
no momentalne ide najskor o to,ze som poziadala urad soc. veci ,prace a rodiny o urcenie vyzivneho a zverenie maleho do mojej starostlivosti.zo sudu mi prislo,ze mam odovodnit,kvoli comu som odisla zo spolocnej domacnosti....
neviem,ako im to mam napisat,aby to bolo jasne a zrozumitelne...ci staci v bodoch,alebo rozpisovat.....
ak niekto vie poradit, tak vopred velmi pekne dakujem
stmail
09.03.08,20:18
aha...súd teda ide rozhodovat o úprave výkonu rodicovskych prav k maloletému dietatu...chcete teda dieta do osobnej starostlivosti a aby manzel platil vyzivne...súd teda hlada argumenty preco ho zverit práve vám, teda či je to v záujme dietata aby bolo u vás a preto sa pýta preco ste odisli, kedze to môže súvisieť a v tomto prípade aj súvisí...vase dovody sú opodstatnené...
ako to napísať?
Dna XY som opustila spoločnú domácnosť zdielanú so svojím manželom XY a prestahovala sa na XY (k rodičom, iný byt)pričom som si so sebou zobrala aj svoje maloleté dieťa XY. Tomuto môjmu konaniu predchádzalo sústavné a opakované porušovanie zákonných povinností zostrany mojho manžela, a to voči mne aj nasmu dietatu:
v bodoch uvedte, ktoré povinnosti manžel porušoval (podla zákona)
pod to volne opíste dovody, preco si povinnosti neplnil - teda jeho správanie - co robil ako casto, ake to malo fin. dosledky - nemusite to dokazovat, to sa bude robit neskor na súde
pod to napiste nieco ako ospravdlnenie toho, že ste odisli a teda porusili svoju povinnosť - najmä že zotrvanie v takejto spolocnej domacnosti ohrozovalo riadnu výchovu dietata (lebo muselo vidiet, zazit, znasat vratane hadok a co po vasom prestahovani uz znasat nemusí) resp. aj ked vas týral atd.

V závere napíšte, že žiadate o zverenie, lebo v spoločnej domácosti s manželom nie je možné riadne vychovávať dieťa a otec sám toho tiež nie je schopný.
Nemusite to pisat ako pravnik ked nie ste pravnik,sud pochopi...
Zvážte podanie žiadosti o rozvod, su na to dovody
alzbetka78
10.03.08,10:01
dakujem velmi pekne, moc mi to pomohlo
hiker
21.03.08,12:16
a aký je vlastne problém? povinnosť žiť v spoločnej domácnosti resp. žiť spolu síce zákon stanovuje, za jej nesplnenie však nestanovuje žiadnu sankciu. Pravdepodobne ide o rozvod - v tomto pripade sa na fakt ze spolu nezijete prihliada ako na jeden z dôkazov rozvratu vztahov, ktorý je potrebné pre rozvedenie manželstva dokázať. Súd na to teda prihliadne pri rozhodovani ci manzelstvo rozvedie alebo nie. V ziadnom prípade však súd neskuma vinu, iba to či sú vzťahy tak rozvrátené, že to opodstatnuje rozvedenie manzelstva...

Sud praveze v odovodneni skonstatuje aj vinu jedneho, prip. oboch ucastnikov za rozvrat ("Sud po vykonanom dokazovani mal za preukazane, ze vina za rozvrat manzelstva je na strane odporcu pre jeho problemy s alkoholom a nezaujem o domacnost a deti.....").