oldspice
08.03.08,13:49
Až dnes som zistil, že daňové priznanie za rok 2006 a 2005 som vyplnil v môj neprospech (to je za obidva roky by som mal mať preplatok na dani okolo 14 tisíc Sk). Dá sa s tým ešte niečo robiť?
Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
08.03.08,12:54
Až dnes som zistil, že daňové priznanie za rok 2006 a 2005 som vyplnil v môj neprospech (to je za obidva roky by som mal mať preplatok na dani okolo 14 tisíc Sk). Dá sa s tým ešte niečo robiť?
Ďakujem za odpoveď.
ano, môžeš podať dodatočné daňové priznanie a požiadať o vrátenie preplatku. /Ak sa nejedná o daňový bonus, DU ťa môže pred vrátením preplatku vyzvať na kontrolu/.

--------
Veronika
azla
08.03.08,12:55
Až dnes som zistil, že daňové priznanie za rok 2006 a 2005 som vyplnil v môj neprospech (to je za obidva roky by som mal mať preplatok na dani okolo 14 tisíc Sk). Dá sa s tým ešte niečo robiť?
Ďakujem za odpoveď.

Ano, dá. Môže podať dodatočné daňové priznanie.

/zákon o Správe daní a poplatkov/
§ 39
Opravné a dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie

(3) Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení, najneskôr však do štyroch rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane. Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daň má byť nižšia, ako bola správcom dane vyrubená. Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly. Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie nemôže daňový subjekt podať po uplynutí jedného roka od ukončenia daňovej kontroly.
oldspice
08.03.08,16:27
ďakuje veľmi pekne za odpoveď
mirhu
10.03.08,18:08
ano, môžeš podať dodatočné daňové priznanie a požiadať o vrátenie preplatku. /Ak sa nejedná o daňový bonus, DU ťa môže pred vrátením preplatku vyzvať na kontrolu/.

--------
Veronika
Musi sa podat opravne danove prizanie, ak som sa pomylila v nepropech seba? ak nepodam, co sa moze stat? vdaka
Jarka 1
10.03.08,18:18
Musi sa podat opravne danove prizanie, ak som sa pomylila v nepropech seba? ak nepodam, co sa moze stat? vdaka

V zákone pár príspevkov hore sa píše, že daňovník môže podať ....., nie že musí. Nestane sa nič, len štát sa bude vytešovať.
mirhu
10.03.08,18:27
V zákone pár príspevkov hore sa píše, že daňovník môže podať ....., nie že musí. Nestane sa nič, len štát sa bude vytešovať.

aha, vdaka :o pomylila som sa totiz pri vyplnani, napisala som zlu sumu vydavkov :mee: samozrejme nizsiu......:mee:..neviem kde som nechala oci ;)
teraz uz dam pozor.. cize mi vysla suma danovej straty cca 18,000 sk, cize tuto uvediem tento rok na odpocet?( lebo inac by som mohla odpocitat len 1/5 zo cca 76,000sk,-co je spravna suma straty..)
No ale co ak pride DU na kontrolu, a zisti ze do DP som napisala nespravne vydavky? sice vo svoj neprospech, ale predsa.....
Jarka 1
10.03.08,18:39
aha, vdaka :o pomylila som sa totiz pri vyplnani, napisala som zlu sumu vydavkov :mee: samozrejme nizsiu......:mee:..neviem kde som nechala oci ;)
teraz uz dam pozor.. cize mi vysla suma danovej straty cca 18,000 sk, cize tuto uvediem tento rok na odpocet?( lebo inac by som mohla odpocitat len 1/5 zo cca 76,000sk,-co je spravna suma straty..)
No ale co ak pride DU na kontrolu, a zisti ze do DP som napisala nespravne vydavky? sice vo svoj neprospech, ale predsa.....

No tak, ale teraz tomu akosi neroumiem.
To si sa pomýlila v ktorom roku? Kedy vznikla strata? Neviem akým spôsobom súvisí ten omyl so stratou.
Moja odpoveď sa vzťahovala na omyl, keď si nepodáš opravné, alebo dodatočné DP a tak sa vzdáš nároku na vrátenie dane.
Zoltán Kovács
10.03.08,18:55
aha, vdaka :o pomylila som sa totiz pri vyplnani, napisala som zlu sumu vydavkov :mee: samozrejme nizsiu......:mee:..neviem kde som nechala oci ;)
teraz uz dam pozor.. cize mi vysla suma danovej straty cca 18,000 sk, cize tuto uvediem tento rok na odpocet?( lebo inac by som mohla odpocitat len 1/5 zo cca 76,000sk,-co je spravna suma straty..)
No ale co ak pride DU na kontrolu, a zisti ze do DP som napisala nespravne vydavky? sice vo svoj neprospech, ale predsa.....

Pochopil som to tak, že v DP za rok 2006 je uvedená nižšia suma straty, ako v skutočnosti bola.


No tak, ale teraz tomu akosi neroumiem.
To si sa pomýlila v ktorom roku? Kedy vznikla strata? Neviem akým spôsobom súvisí ten omyl so stratou.
Moja odpoveď sa vzťahovala na omyl, keď si nepodáš opravné, alebo dodatočné DP a tak sa vzdáš nároku na vrátenie dane.

Ak nepodáš dodatočné DP na úpravu straty, tak si uplatňuješ v tomto roku iba stratu uvedenú v DP za rok 2006. Ak máš taký základ dane, že ti to pokryje celú stratu (18 tisíc) z roka 2006, tak si môžeš uplatniť celú. Nie len 1/5.
Jarka 1
10.03.08,19:06
Súhlasím Smith a aj tomu rozumiem. Len nie som si istá, či to tak bolo v otázke myslené. Nejako mi to nesedí, že by sa pomýlila a nič nerobila. Tá suma nie je až taká malá. Keď tam uviedla tú 1/5 začala som pochybovať o tom, kedy strata vznikla, alebo či len nevie, že môže odpočítať aj viac.
mirhu
10.03.08,19:08
Pochopil som to tak, že v DP za rok 2006 je uvedená nižšia suma straty, ako v skutočnosti bola.



Ak nepodáš dodatočné DP na úpravu straty, tak si uplatňuješ v tomto roku iba stratu uvedenú v DP za rok 2006. Ak máš taký základ dane, že ti to pokryje celú stratu (18 tisíc) z roka 2006, tak si môžeš uplatniť celú. Nie len 1/5.

vdaka.... :Dodpovedal si mi na oboch ,,frontoch,, ;)
islo mi hlavne o to co sa stane ak nepodam DDP,ked som zistila chybu, ale vidim ze asi nic sa nestane, hlavne ak som sa zmylila v neprospech seba... zle som totiz opisala udaje do DP..
mirhu
10.03.08,19:09
No tak, ale teraz tomu akosi neroumiem.
To si sa pomýlila v ktorom roku? Kedy vznikla strata? Neviem akým spôsobom súvisí ten omyl so stratou.
Moja odpoveď sa vzťahovala na omyl, keď si nepodáš opravné, alebo dodatočné DP a tak sa vzdáš nároku na vrátenie dane.
som ta poplietla asi... ale uz je to ok, bolo mi odpovedane, vdaka
mirhu
12.03.08,19:44
Súhlasím Smith a aj tomu rozumiem. Len nie som si istá, či to tak bolo v otázke myslené. Nejako mi to nesedí, že by sa pomýlila a nič nerobila.
zistila som to az teraz,nahodou,pretoze robim JU v exceli a opisala som zly udaj...
Tá suma nie je až taká malá.
viem... ale co uz...
Keď tam uviedla tú 1/5 začala som pochybovať o tom, kedy strata vznikla, alebo či len nevie, že môže odpočítať aj viac.
viem ze mozem aj viac, ;), asi to necham tak,s tou nespravnou sumou straty v moj neprospech... ci podat opravne DP?
Nepride potom DU na kontrolu? Ak podam opravne? :)
dopravca
14.03.08,08:52
Pekný deň prajem, potreboval by som vedieť, či v roku 2005 už platila zrážková daň, a aká bola výška príjmu/ za rok 2005/ do ktorej daňovník nemusel podať DP. Ďakujem
jataky
14.03.08,13:24
Keď mám tento rok stratu, ešte neviem, akú, lebo som sa k tomu ešte nedopracovala, akú výšku si môžem uplatniť pri znižovaní základu dane nasledujúci rok, ak chcem si uplatniť celú stratu?
l.c.
17.03.08,17:57
Ja som sa chcela spýtať na opravné daňové priznanie. Účtovníčka vo firme vyhotovila ročné zúčtovanie a pracovníčka mala preplatok, tak je to vrátila v mzde. Ja som sa s pracovníčkou rozprávala a nemala uplatnený bonus na dve deti, nakoľko mala ešte jedno potvrdenie o príjmoch a spolu zarobila viac ako polovicu minimálnej mzdy, tak jej prislúcha bonus za celý rok. Urobím nové opravné daňové priznanie, tak ako by malo byť. Ale čo s tými 700,- korunami, ktoré mala ako preplatok vrátený u zamestnávateľa. Uvediem to iba do oddlielu XIII - miesto pre osobitné záznamy. Poradí mi prosím niekto urýchlene?
Veľmi pekne ďakujem za Vaše názory.
Dana K.
17.03.08,21:24
Ja som sa chcela spýtať na opravné daňové priznanie. Účtovníčka vo firme vyhotovila ročné zúčtovanie a pracovníčka mala preplatok, tak je to vrátila v mzde. Ja som sa s pracovníčkou rozprávala a nemala uplatnený bonus na dve deti, nakoľko mala ešte jedno potvrdenie o príjmoch a spolu zarobila viac ako polovicu minimálnej mzdy, tak jej prislúcha bonus za celý rok. Urobím nové opravné daňové priznanie, tak ako by malo byť. Ale čo s tými 700,- korunami, ktoré mala ako preplatok vrátený u zamestnávateľa. Uvediem to iba do oddlielu XIII - miesto pre osobitné záznamy. Poradí mi prosím niekto urýchlene?
Veľmi pekne ďakujem za Vaše názory.

Nové opravné? Neviem, či si sa v rýchlosti nepomýlila, alebo už tá pracovníčka podala riadne DP, potom opravné a teraz treba nové opravné?
Takže, ak mala urobené iba ročné zúčtovanie a bolo urobené nesprávne, tak podľa mňa treba podať Riadne daňové priznanie, aspoň mi to tak vychádza zo Zákona o dani z príjmov:

§32
(3) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorému zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie, ak v tomto zdaňovacom období daňovník poberal

a) príjmy podľa § 5 od viacerých zamestnávateľov a zamestnávateľovi, ktorý mu vykonal ročné zúčtovanie, nepredložil požadované doklady od každého zamestnávateľa,
b) iné druhy príjmov podľa § 6 až 8, ak nie sú od dane oslobodené, okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo ak daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7, alebo je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11.

Ten preplatok na dani, ktorý už zamestnancovi vrátený bol, by som asi odpočítala v riadku 62 (daň.prizn.A), takže by tam bola suma z Potvrdenia o príjme mínus suma z Ročného zúčtovania dane.
jataky
18.03.08,06:23
Aká strata z podnikania sa dá opočítatať z budúcoročného daňového základu celá, bez rozpočítavania na niekoľko rokov?
HankaH
20.03.08,07:11
Dobrý deň, robím dodatočné daňové priznanie k dani z príjmov PO za rok 2006, základ dane sa mi dosť výrazne znižuje. Čo okrem samotného tlačiva daňového priznania sa predkladá na daňový úrad? Ďakujem
Pukluš
08.01.10,20:16
Dobrý večer, čo v prípade, že za rok 2008 som uviedla nižšiu stratu, až teraz som zistila, že mala byť vyššia? Podať opravné DP? Za rok 2009 bude tiež strata.
Lianka
09.01.10,08:52
Dobrý večer, čo v prípade, že za rok 2008 som uviedla nižšiu stratu, až teraz som zistila, že mala byť vyššia? Podať opravné DP? Za rok 2009 bude tiež strata.

Odporucam podat dodatocne danove priznania, lebo si zrejme budes chciet stratu (tu novu - vyssiu) odpocitat v nasledujucich rokoch.
Pukluš
10.01.10,16:18
Prosím Vás a keď budem dávať opravné DP, robí sa len rozdiel oproti pôvodnému DP alebo urobí sa DP s novými, opravenými sumami.
Pukluš
15.01.10,10:47
Prosím, v dodatočnom DP napíšem len rozdiel?
Pukluš
21.01.10,10:13
Prosím Vás, to ste nikto nepodávali dodatočné DP? Ja som už podávala, len to bolo dávnejšie, takže si nepamätám.
ingak
25.01.10,12:35
Dodatočné DP sa vyplní riadne celé, tak ako má byť správne.
Pukluš
26.01.10,10:25
Ďakujem veľmi pekne.
TatianaM
03.02.10,09:08
Dodatočné DP sa vyplní riadne celé, tak ako má byť správne.

Aj ja musím podať dodatočné DP za rok 2008. (chýba mi zúčtovaná odberateľská faktúra, ale aj príjem do pokladene) Som v podvojnom účtovníctve. Teraz som na pochybách zaúčtujem to riadne do roku 2008 a potom opravím počiatočné stavy v roku 2009? Alebo to zúčtujem cez účtovanie významných opráv chýb minulých účt.období .. účet 428,429??
seda
25.08.10,05:23
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. V DP za r. 2007, 2008, 2009 som nesprávne vyrátala rozdiel medzi účtovným a daňovým odpisom pri 2 vozidlách. Chcela by som podať DDP na všetky roky, no chcela by som sa predtým poradiť. V sumáre to vychádza, že v roku 2007 zaplatím DU ja, no v r. 2008, 2009 by som si mala pýtať z DÚ späť. Dočítala som sa, že pýtať späť nemusím. Lenže mám dilemu, ak by som späť nechcela, tak neviem ako by pri následnej daň. kontrole posudzovali prípad, ktorý mi vzniká v r. 2008. Z 1 auta je nedoplatok 211 Eur a z 2 preplatok 336 Eur, v konečnom dôsledku to bude preplatok, ktorý od nich nemusím chcieť, no v prípade kontroly mi vyrúbia len ten nedoplatok 211 Eur? Ďakujem za vaše rady.
KEJKA
25.08.10,05:51
ked by ti chceli vyrúbiť len nedoplatok, upozorni ich na ten preplatok, aj na svoj myšlienkový pochod, podľa mňa správny.
istejšie je pri zaujímavých rozdieloch podať dodatočné DP za všetky roky, podať ich naraz, napísať sprievodný list s rekapituláciou rozdielov a navrhnúť aj vysporiadanie - v tvojom prípade zápočet preplatkov 2008-2009 na nedoplatok 2007.
seda
25.08.10,06:05
Ďakujem veľmi pekne za Váš názor a radu. Sumár sumárum za všetky roky vychádza preplatok na dani 423 Eur. Tiež ma napadol list, píšem vysvetlenia pri vysokých nadmerných odpočtoch na DPH. Dočítala som sa na porade, že ak pýtame korunky späť tak, že prídu na kontrolu. Nemyslím, si že mám ešte niečo v účte zlé, no len pomyslením nato mám šteklenie v žalúdku. Stretli ste sa niekedy s tým, že po žiadosti na preplatok aj neprišli na DK? Ďakujem.
KEJKA
25.08.10,11:57
áno, na kontrolu chodili hlavne v roku, ked sa zmenila sadzba dane na 19%, mnohé firmy vykazovali preplatky a ohlásením kontroly si DU posunul termín na vyplatenie preplatku.
Na kontrolu prídu, ked je príliš vysoký rozdiel, čo u teba nie je.
Na kontrolu môžu prísť a nemusia, to si nevyberieš.
seda
26.08.10,06:45
Ďakujem, človek nikdy nevie, ale aspoň raz by mali prísť. Pekný deň prajem
seda
22.09.10,06:01
Dobrý deň, opäť by som chcela radu. Dodatočné DP za r. 2007,2008 vypisujem v SKK a len v poznámkach prerátam konverzným kurzom? Ďakujem.
seda
23.09.10,11:59
Dobrý deň, už som vypísala dodatočné DP a výsledok je taký:
- v roku 2007 nedoplatok 336 eur
- v roku 2008 preplatok 125 eur
- v roku 2009 preplatok 550 eur.
Stačí navrhúť zápočet nedoplatku s preplatkami, alebo mám radšej uhradiť nedoplatok z r. 2007 hneď a preplatky nechať započítať so sankciami?
Ešte pri vypisovaní som prišla na ďalšie veci, s ktorými si neviem rady. V tlačivách r.2007 a 2008 na drsr.sk sa nedá vyplniť aktuálny dátum 2010, mám to prepísať perom? Sumu preddavkov na ďalší rok napísať to čo bolo v riadnom DP, alebo ako vychádza z dodatočného DP a taktiež sumu 2% dane? Ohľadom 2% daní som našla v §50, že ak je preplatok z DDP, tak mi DÚ zníži daný preplatok o rozdiel 2% medzi riadnym a DDP. Myslíte, že to mám napísať do poznámok v DDP? V DP r. 2008 sa robil prepočet preddavkov, dane a daň. povinnosti, alebo preplatku z SKK na Eura v poznámkach. Treba uviesť tento prepočet aj v DDP 2008? Ďakujem za Váš čas.
seda
27.09.10,10:46
Asi sa nikto s niečím takým nestretol. Nedoplatok z r. 2007 pre istotu uhradím hneď. Preplatky nech započítajú so sankciami. Dátum opravím rukou a ostatné necham tak ako mi vyrátava samotné tlačivo na drsr.sk, nebudem riešiť ani sumu na určenie preddavkov, ani 2 % daní, všetko urobím tak, ako vychádza z dodatočného DP.
KEJKA
27.09.10,11:18
nedoplatok uhrad, Preplatky - priamo na daňovom na stránke pre osobitné záznamy /asi tam, kde píšeš prepočet na EUR/. tam uved, že chceš preplatok započítať na preddavky obdobia 2010.
nepíš sankcie, možno ani nevyrubia, a ak vyrubia, pošlu ti rozhodnutie, čo a ako s preplatkom urobili oni.
vilob
12.01.11,08:56
Dobrý deň prajem, nechcem začínať novú tému. Vypisujem dodatočné daňové priznanie FO - typ B. Všetko som vypísala tak, ako to má byť správne. Čo však vypisovať v XI. oddiele v r. 107 - r. 112? Údaje z riadneho DP, údaje z dodatočného DP, alebo ich rozdiely? Ďakujem za rady.
vilob
12.01.11,09:16
Vedel by mi niekto poradiť? Ďakujem
wallie
12.01.11,14:10
r.107 je z riadneho priznania, r.108 podľa údajov v dodatočnom
ada159
18.01.11,09:43
Prosím o radu skúsenejších. neviem akým zázrakom, ale jednoznačne mojou vinou, som účtovala leasing auta v Ju, následne odpisy podľa leasingovej zmluvy od roku 2007. ALe dnes som sa dostala k tomu, že sa nejednalo o leasing, ale o úverovú zmluvu z leasingovej spoločnosti. Problém vznikol, že ja som odpisovala formou leasingu po dobu trvania 36 mesiacov a nie rovnomerne 4 roky. Tým samozrejme vznikol rozdiel. Aké sú sankcie a pokuty pri opravnom daňovom priznaní DPFO - B?
ada159
18.01.11,10:52
poradí niekto?
wallie
18.01.11,11:34
pokuta bude podľa §35 ods.3 -
(10%x rozdiel dane medzi RDP a DDP)
2
ada159
18.01.11,11:47
dakujem za odpoved
andreaS
25.01.11,06:42
Neviem, ci to patri sem, ale skusim...

Mam danovej kontrole vysvetlit preco sa podavalo opravne priznanie, ked v porovnani s vykazmi z riadneho priznania nevidia zmeny...

Nemaju oni nahodou neprihliadat na riadne priznanie? Opravne bolo podane v termine podania DP PO a ich to napriek tomu zaujima...

Kontrolorka je mila v telefone, nechcem mat konflikt samozrejme, len chcem vediet, ci som v prave ja alebo nato maju pravo pytat sa...

Uz mi to nemysli... idem tam za polhodinu...

Snazim sa spomenut si, preco sa podavalo opravne... A to sice, nam dosiel dobropis a zaroven my sme dobropisovali toto plnenie dalej... takze sa zmensil naklad aj vynos v rovnakej ciastke... dobropisy sa zapocitali s neuhradenou pohladavkou a zavazkom osobitne, takze ako pribudli zavazky tak odbudli, rovnako pohladavky... ked sa vratim tak mi to isto dohori :D teraz zavity nechcu pracovat... :confused: