AlenkaTruchla
08.03.08,17:25
Ahojte poraďáci,

potrebovala by som opäť poradiť. Konkretne sa chcem opýtať, či sa v Českej republike zaratáva opatrovateľský príspevok do príjmu manželky (pri výpočte nároku na odpočitatelnú položku na manželku)?
katarina.j
08.03.08,20:37
No na Slovensku sa opatrovat.prispevok nerata do prijmu manzelky, v CR odporucam zistit na danovom urade
AlenkaTruchla
09.03.08,09:44
Nikto neporadi?
Stefan2005
09.03.08,15:56
No na Slovensku sa opatrovat.prispevok nerata do prijmu manzelky, v CR odporucam zistit na danovom urade

Poprosil by som odvolávku na príslušné ustanovenia zákonov.

Jedna vec je či príspevok za opatrovanie podlieha dani z príjmu - podľa §9 odstavca 2 b) ZoDP sú "dávky a príspevky na zabezpečenie základných životných podmienok a riešenie hmotnej núdze, 41) sociálne služby, 42) peňažné príspevky na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia42) a peňažný príspevok za opatrovanie, 42) štátne dávky a štátne sociálne dávky upravené osobitnými predpismi43) a ďalšie sociálne dávky, 44)" od dane oslobodené

a druhá vec je, či sa počíta do vlastného príjmu - §11 odst. (5) !Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)" .... t.j. absentuje mi tu odvolávka na vyňatie príspevku za opatrovanie z vlastných príjmov.
katarina.j
10.03.08,08:38
Ja som poradila z vlastnej skusenosti, moja mama brala opatrov.prispevok-starala sa o svoju ťažko choru mamu a na danovom nám bolo jasne povedané ze to nie je prijem zdanitelny ale prijem osĺobodeny od dane, tak neviem......sice je potrebne pozriet rozhodnutie v ktorom je priznany opatrov.prispevok a podla paragrafu tam uvedenom sa orientovat, viem ze moja mama mala paragraf oslobodeny od dane.
Dana 22
08.05.08,06:19
Zákon o dani z príjmu č.595/2003 -Daň z príjmu za opatrovanie daňovník neplatí § 9 ods.2, písm. b
POZOR v prípade, že manžel si vo svojom daňovom priznaní uplatňuje odpočítateľnú položku na manželku, ktorá poberá OP sa tento príjem započítava § 11 ods. 1 písm. b - nie je sociálnou dávkou lebo je priznaný podľa zákona č. 195/1998
Dana 22
kunecka
13.02.09,07:58
Ahojte, tiez riesim zamestnanca, ktory si chce uplatnit nezdanitelnu cast na manzelku. Manzelka poberala cely rok 2008 pen. prispevok za opatrovanie. Podla mna sa tento prispevok tiez rata do vlastneho prijmu manzelky, takze zamestnancovi upltnim rozdiel 98.496 - suma prispevku. Dufam, ze je to takto dobre.
Dana 22
18.02.09,08:08
tak je to správne
Dana 22