Alfa333
08.03.08,18:58
V decembri 2007 som si kúpila auto v hodnote432800,- Sk. Bola uzavretá zmluva o autokredite s tým, že vopred som zaplatila 1/3 ceny auta t.j. 144265,- Sk. Spracovateľský poplatok bol 8656 Sk. Celý rok neplatím okrem poistného žiadne splátky, o rok zaplatím znova jednorazovo 1/3 ceny a ďalší rok znova. Poradí mi niekto ako odpisovať či 1/3 ceny, alebo klasicky na 4 roky. Neviem si poradiť, zavádza ma ten autokredit /čiže úver/. Poradí mi niekto. Vopred krásne ďakujem.
Anja111
08.03.08,18:00
V decembri 2007 som si kúpila auto v hodnote432800,- Sk. Bola uzavretá zmluva o autokredite s tým, že vopred som zaplatila 1/3 ceny auta t.j. 144265,- Sk. Spracovateľský poplatok bol 8656 Sk. Celý rok neplatím okrem poistného žiadne splátky, o rok zaplatím znova jednorazovo 1/3 ceny a ďalší rok znova. Poradí mi niekto ako odpisovať či 1/3 ceny, alebo klasicky na 4 roky. Neviem si poradiť, zavádza ma ten autokredit /čiže úver/. Poradí mi niekto. Vopred krásne ďakujem.
Zrejme ide o úver... Odpisovať budeš teda 1/4...
Alfa333
08.03.08,18:18
Takže rovnomerne každý rok 1/4 ceny auta t.j. 108200,- Sk počnúc rokom 2007? Ak odpis zaúčtujem ako interný doklad v prev. réžii v rámci uzávierkových operácií bude to správne? A čo sprac. poplatok a poistné ako to zaúčtujem? Veľmi pekne už vopred ďakujem.
bobotova
08.03.08,18:24
Takže rovnomerne každý rok 1/4 ceny auta t.j. 108200,- Sk počnúc rokom 2007? Ak odpis zaúčtujem ako interný doklad v prev. réžii v rámci uzávierkových operácií bude to správne? A čo sprac. poplatok a poistné ako to zaúčtujem? Veľmi pekne už vopred ďakujem.
Poplatok vstupuje do obstarávacej ceny vozidla, poistné je v réžia ( teda v JÚ ), len si treba dať pozor, nato aby malo auto pridelené EČV, jedine v tom prípade môžeš použiť 1/4 odpisu do nákladov OZD, teda do prev.réžie.
Zoltán Kovács
08.03.08,18:27
Takže rovnomerne každý rok 1/4 ceny auta t.j. 108200,- Sk počnúc rokom 2007? Ak odpis zaúčtujem ako interný doklad v prev. réžii v rámci uzávierkových operácií bude to správne? A čo sprac. poplatok a poistné ako to zaúčtujem? Veľmi pekne už vopred ďakujem.

Spracovateľský poplatok si pripočítaš k nadobúdacej cene auta a z toho budeš rátať odpis. Odpis sa účtuje int.dokladom k 31.12. ako nepeňažná operácia.

mimotemy
P.S. A čo sa stalo s autom, ktoré si kupil (alebo kúpila) na leasing? Viď http://www.porada.sk/t71415-ucovanie-kupy-auta-v-ju.html
A ozaj v čom podnikáš, keď pracuješ aj v Nemecku na živnostenský list a dostávaš výplatnú pásku: http://www.porada.sk/t71377-alfa-333-a.html

P.S. II. Prepáč neudržal som sa. Ospravedlňujem sa. Ale mne je to také priehladné, že asi robíš účto a potrebuješ poradiť s vecami, ktoré sú trošku náročnejšie. Nie je predsa hanba priznať sa k tomu čomu nerozumiem.

P.S. III. A teraz ma môžte biť a nemať rád. :D
Alfa333
08.03.08,18:40
Ten Hyundai /júlový/ je manželov a v Nemecku pracuje-pracovala sestra. Ja sa nehambím opýtať čomu nerozumiem.Len sa pýtam aj v mene iných. Účto vediem len svoje a manželove. Ešte len začínam.
Zoltán Kovács
08.03.08,19:08
Ten Hyundai /júlový/ je manželov a v Nemecku pracuje-pracovala sestra. Ja sa nehambím opýtať čomu nerozumiem.Len sa pýtam aj v mene iných. Účto vediem len svoje a manželove. Ešte len začínam.

Potom prečo používaš v každej otázke jednotné číslo prvú osobu (ja)? A dokonca niekedy ako chlap a inokedy ako žena?
armaturka
08.03.08,19:32
Poplatok vstupuje do obstarávacej ceny vozidla, poistné je v réžia ( teda v JÚ ), len si treba dať pozor, nato aby malo auto pridelené EČV, jedine v tom prípade môžeš použiť 1/4 odpisu do nákladov OZD, teda do prev.réžie.
Ako to spolu súvisí?
V r. 2000 som jazdila 2 mesiace s prenosnými tabuľkami, lebo mi predajca nebol schopný dodať veľký TP. Mala som zaplatenú zákonnú poistku a cestnú daň len na základe čísla motora.
Z akého dôvodu by som si nemohla uplatniť náklady (bolo to auto na lízing)?
MV bolo predsa používané v súvislosti s podnikaním.
Johanka
08.03.08,20:13
Poplatok vstupuje do obstarávacej ceny vozidla, poistné je v réžia ( teda v JÚ ), len si treba dať pozor, nato aby malo auto pridelené EČV, jedine v tom prípade môžeš použiť 1/4 odpisu do nákladov OZD, teda do prev.réžie.
Podčiarknuté v § 22 ods.1 ZoDP nenáješ...
bobotova
09.03.08,20:44
no tak na to nás upozorňovala na školení pani z daňového riaditeľstva, že pri kontrolách to vyhadzujú, ( konkrétne sa to týka Trenčianskeho kraja ), že nestačia prenosné značky, nakoľko to podnikatelia zneužívajú, ja viem že to nemá oporu v zákone, ale len som napísala svoju skúsenosť.
Zoltán Kovács
09.03.08,20:47
no tak na to nás upozorňovala na školení pani z daňového riaditeľstva, že pri kontrolách to vyhadzujú, ( konkrétne sa to týka Trenčianskeho kraja ), že nestačia prenosné značky, nakoľko to podnikatelia zneužívajú, ja viem že to nemá oporu v zákone, ale len som napísala svoju skúsenosť.

A ako sa to dá zneužiť?
bobotova
10.03.08,21:23
no ale ono je to o tom, že treba aby bola zaplatená daň z MV alebo aspoň podané DP, a ,,Zneužitie"? NO že vraj také , že si podnikatelia nakúpia autá 30.12. a uplatňujú celoročný odpis! Ale už sa stalo, že to v Tn vyhodili a neprešlo ani odvolanie, teda aspoň tak mi bolo povedané, že nakoniec museli daň doplatiť.
halimino
16.03.08,18:35
Živnostník kúpil v roku 2006 auto na úver (jeho cena podľa KZ je 250000,--) - ako podnikateľ, avšak osoba, ktorá mu robila účtovníctvo mu zaúčtovala časť ceny auta ako prevádzkovú réžiu (konkrétne 121400,--) a túto sumu mu uplatnila do výdavkov. Neviem ako to mohla urobiť!!! Je také niečo možné??? 1. Môžem mu t. r. uplatniť do daň. výdavkov úroky a havarijné poistenie?
2. Môže sa aj v prípade kúpy na úver zrealizovať prerušenie odpisov?
3. Keďže auto nemal uvedené vo výkaze o majetku a záväzkoch, mala by som mu ho t. r. zapísať k dlhodobému majetku za rok 2007 aj za predchádzajúci rok a podať opravný výkaz za minulý rok?

PROSÍM o radu.
halimino
17.03.08,16:08
Prosím, poraďte mi, či si môže uplatniť do VOZD len úroky a havarijné poistenie a prerušiť odpisy aj v prípade, že auto kúpil na úver.
halimino
17.03.08,17:27
Prosííííííííím, nevie mi niekto poradiť???
halimino
18.03.08,06:16
Živnostník kúpil v roku 2006 auto na úver (jeho cena podľa KZ je 250000,--) - ako podnikateľ, avšak osoba, ktorá mu robila účtovníctvo mu zaúčtovala časť ceny auta ako prevádzkovú réžiu (konkrétne 121400,--) a túto sumu mu uplatnila do výdavkov. Neviem ako to mohla urobiť!!! Je také niečo možné??? 1. Môžem mu t. r. uplatniť do daň. výdavkov úroky a havarijné poistenie?
2. Môže sa aj v prípade kúpy na úver zrealizovať prerušenie odpisov?
3. Keďže auto nemal uvedené vo výkaze o majetku a záväzkoch, mala by som mu ho t. r. zapísať k dlhodobému majetku za rok 2007 aj za predchádzajúci rok a podať opravný výkaz za minulý rok?

PROSÍM o radu.

Ešte ma napadlo - čo keby t. r. uplatnil paušálne výdavky? (príjem mal strašne nízky)
Za každú pomoc vopred ďakujem.
halimino
19.03.08,06:34
Prosím, prosím, naozaj mi nevie nikto pomôcť. Aspoň svoj názor.
martaf
28.03.08,22:08
mam takyto pripad - zmluva o autkredite - v r. 2007 zaplatena 1/2 z ceny auta aj spracovatelsky poplatok, mesačne platené len poistné, od r. 2008 splátkovy kalendár k zmluve o autokredite na 36 mesiacov (splátkový kalendár je na druhu polovicu auta), otázka - ako to zaučtovat v roku 2007, mam sa na to pozerat ako na normalny leasig a odpisovať celú istinu počas 48 mesiacov, vie mi prosim niekto poradit, s autkreditom som sa este nestretla, dakujem
promont maja
21.10.09,08:20
Problém Alfy333 je taký istý ako môj, len je to potrebné presnejšie rozobrať ....
1. Podpísaná zmluva o poskytnutí spotrebného úveru v celkovej výške 1/3 OC vozidla, s tým, že tzv. splátkový kalendár obsahuje iba akontáciu v plnej výške, t. j. vo výške 1/3 ceny splatnú vopred = celkovej výške 1. spotrebného úveru ...
2. Na ďalší rok je ďalšia zmluva na financovanie 2/3 ceny vozidla a v tzv. splátkovom kalendári je uvedená jedna akontácia v celkovej výške 1/3 ceny vozidla splatná vopred a jedna jediná splátka v celkovej výške poslednej 1/3 ceny vozidla ...

Takže stále nechápem celkovú filozofiu takýchto dvoch zmlúv o spotrebnom úvere .... a tie akontácie sú splátkami? ... alebo sú len preddavkami?

Veľmi by mi pomohlo, ak by sa k tomu vyjadril právnik, čo si o tom myslí ...
Lucida
11.02.10,12:02
ahojte!

prvykrat uctujem autokredit. je jasne ze ide o uver.
auto kupil v 2009/12, zaplatil akontáciu, poplatok a ma platit splatky.
1-11 splatka obsahuje iba poistne a GAP co je rezijný výdaj z mojho pohladu...
teda ... tu prvu splatku zauctujem ako VOZD do roku 2009 alebo to je VNZD 2009 nakolko ide o splatky uveru aj ked to je poistne?
posledna splatka je cela suma poskytnuteho uveru ktoru uhradi jednorazovo - tak toto bude VNZD v 2010/12?

vobec netusim ako mam toto zauctovat...prosim pomoc!

Dakujem vam pekne!
halimino
11.02.10,18:54
VOZD sú havarijné poistenie, zákonné poistenie, úroky. Následne odpisy rozpočítané na 4 roky.
Rozalaia
24.02.10,14:51
halimino,
reagujem na cast: "Následne odpisy rozpočítané na 4 roky" ... tj. ak v prvom roku je ZAPLATENA len 1/3 ceny vozidla, mozu byt VOZD naozaj odpisy z CELKOVEJ OBSTARAVACEJ CENY vozdila uz v prvom roku?
halimino
25.02.10,18:53
Rozalaia, neuvedomila som si, že zaplatil len 1/3 ceny. Sorry. :)
Rozalaia
06.03.10,11:24
halimino NEVADI, naozaj si moze uplatnit odpisy z CELKOVEJ obst. ceny uz v prvom roku ... :o)
halimino
06.03.10,19:55
Vŕtalo mi to v hlave. Uvedomila som si, že tie odpisy si fakt rozpočíta na 4 roky a uplatňuje v každom roku 1/4, no už som nechcela písať, nakoľko som sa ospravedlnila.
Katarina
22.02.11,14:46
Prosím o udobrenie postupu účtovania. Klient v januári 2011 kúpil osobné auto na úver, po preštudovaní príspevkov som to riešila nasledovne: Mám PF na celkovú cenu auta + DPH - zaevidujem do knihy PF. DPH nárokujem v plnej výške v mesiaci január - mesačný plátca. Mám VPD - vopred uhradená časť kúpnej ceny-znížim záväzok PF v knihe faktúr a zaúčtujem do PD ako VNZD nákup DHIM. Zmluvu o autokredite založím k PF a v knihe PF neúčtovne znížim hodnotu PF čím sa táto fa. vynuluje. Mesačne budem účtovať podľa splátkového kalendára istina VNZD, úroky VOZD . V exceli si vytvorím tabuľku na celkovú hodnotu prijatého úveru, ktorý budem mesačne znižovať pri účtovaní podľa splátkového kalendára. Na konci roka zostatok záväzku vykážem vo výkaze o MaZ v kolonke úvery.

Ďakujem
Katarina
23.02.11,12:36
Prosím skúste poradiť, teraz hlavne sa potrebujem uistiť či DPH môžem odpočítať v plnej výške v mesiaci január.
Katarina
25.02.11,11:41
Posúvam, prosím skúste poradiť.
83gene
26.04.11,12:24
dobrý deň, potrebovala by som si s vami odsúhlasiť účtovanie: kúpili sme auto na autokredit za 22000,v hotovosti sme zaplatili 11000 a ostatok budeme splácať pár rokov na základe spátkového kalendára

042/321 obstaranie
022/042 zaradenie
321/479 preúčtovanie na dlhodobý záväzok

Ide mi hlavne o to preúčtovanie na záväzok, ci to tak môže byť.
vdaka
Alena Šimová
28.04.11,12:47
dobrý deň, potrebovala by som si s vami odsúhlasiť účtovanie: kúpili sme auto na autokredit za 22000,v hotovosti sme zaplatili 11000 a ostatok budeme splácať pár rokov na základe spátkového kalendára

042/321 obstaranie
022/042 zaradenie
321/479 preúčtovanie na dlhodobý záväzok

Ide mi hlavne o to preúčtovanie na záväzok, ci to tak môže byť.
vdaka
je to správne