anabella
08.03.08,19:31
ahojte poraďáci, chce, mám otázočku, keď si manžel ide uplatniť daňový bonus na dieťa, potrebuje tam doložiť aj potvrdenie od manželky, že celý rok 2007 poberala rodičovský príspevok, alebo ďalší príklad, keď žena tiež pracovala má si manžel dokladať, že si neuplatňovala počas roku 2007 daňový bonus? Ďakujem za odpovede, pekný večer
Anja111
08.03.08,18:34
ahojte poraďáci, chce, mám otázočku, keď si manžel ide uplatniť daňový bonus na dieťa, potrebuje tam doložiť aj potvrdenie od manželky, že celý rok 2007 poberala rodičovský príspevok, alebo ďalší príklad, keď žena tiež pracovala má si manžel dokladať, že si neuplatňovala počas roku 2007 daňový bonus? Ďakujem za odpovede, pekný večer
Nie. Netreba doložiť ani potvrdenie, že poberala RP, ani dokladovať, že si neuplatňovala DB...
anabella
08.03.08,18:42
Ďakujem, treba tam teda len originál potvrdenia o príjme a kópiu rodného listu dieťaťa a v riadku 59 uvádzam sumu daňového bonusu na vrátenie a v riadku 65 preplatok na vrátenie z dane, je to osobitne však?
Anja111
08.03.08,18:47
Ďakujem, treba tam teda len originál potvrdenia o príjme a kópiu rodného listu dieťaťa a v riadku 59 uvádzam sumu daňového bonusu na vrátenie a v riadku 65 preplatok na vrátenie z dane, je to osobitne však?
Každé je zvlášť a na každé vypisuješ v DP aj Žiadosť o vrátenie...
Ofélia
08.03.08,18:48
Ja len doplním, že zo zákona ma nárok na DB najprv matka a potom otec........preto na DP manžela pri odovzdávaní DP na DÚ v mojom obvode žiadala pracovníčka DÚ dopísať do poznámiek v DP manžela že " manželka si neuplatňuje daňový bonus na dieťa".
anabella
08.03.08,18:49
A ešte jedna otázočka, keď má kamarátka na potvrdení mesiace 1-12-príjem, ale v 11 a čiastočne aj v 12 mesiaci bola na marodke, ktorú jej vyplácala sociálka, má do príjmov zahrnúť aj sumu čo jej vyplatila sociálna poisťovňa, alebo len to čo má na potvrdení od svojho zamestnávateľa? Ďakujem
Anja111
08.03.08,18:56
A ešte jedna otázočka, keď má kamarátka na potvrdení mesiace 1-12-príjem, ale v 11 a čiastočne aj v 12 mesiaci bola na marodke, ktorú jej vyplácala sociálka, má do príjmov zahrnúť aj sumu čo jej vyplatila sociálna poisťovňa, alebo len to čo má na potvrdení od svojho zamestnávateľa? Ďakujem
PN nie je zdaniteľný príjem... Uvádza údaje z Potvrdenia...
anabella
08.03.08,18:57
Ďakujem ste zlatí, čo by sme bez vás robili, ešte raz ďakujem
Zoltán Kovács
08.03.08,19:27
Ja len doplním, že zo zákona ma nárok na DB najprv matka a potom otec........preto na DP manžela pri odovzdávaní DP na DÚ v mojom obvode žiadala pracovníčka DÚ dopísať do poznámiek v DP manžela že " manželka si neuplatňuje daňový bonus na dieťa".

Kde je to v zákone uvedené. Ja v §33 ZoDP, ktorý hovorí o daňovom bonuse som sa dočítal iba to za akých podmienok si môže daňovník uplatniť daňový bonus. Ani zmienka o tom, že matka má prednostné právo na uplatnenie DB.

Podľa mňa je to iba prehnaná iniciatíva úradníčky na daňovom úrade.
jamis
08.03.08,19:33
Ja len doplním, že zo zákona ma nárok na DB najprv matka a potom otec........preto na DP manžela pri odovzdávaní DP na DÚ v mojom obvode žiadala pracovníčka DÚ dopísať do poznámiek v DP manžela že " manželka si neuplatňuje daňový bonus na dieťa".

Tak toto počujem prvý raz, že prednostné právo na DB má matka.
Dana K.
08.03.08,22:36
Tak toto počujem prvý raz, že prednostné právo na DB má matka.

Neviem presne, v ktorom zákone to je, ale niekde som to čítala, že ak sa rodičia nevedia dohodnúť, kto si uplatní daňový bonus, tak sa to nárokuje v poradí matka, otec ... Ale možno to platí iba na rodinné prídavky :confused::confused:
Dana K.
08.03.08,22:39
A už som to aj našla - par.33, odsek 4 Zákona o DzP:

4) Ak dieťa (deti) uvedené v odseku 2 vyživujú v domácnosti 57) viacerí daňovníci, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich. Pri použití ustanovenia odseku 5 môže uplatniť pomernú časť daňového bonusu po časť zdaňovacieho obdobia jeden z daňovníkov na všetky vyživované deti a po zostávajúcu časť druhý z daňovníkov. Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na všetky vyživované deti sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba
anabella
09.03.08,14:34
a to, že manželka si neuplatňovala daňový bonus na dieťa uvádzam v oddiele IX. v osobitných záznamoch?
Dana K.
09.03.08,14:43
a to, že manželka si neuplatňovala daňový bonus na dieťa uvádzam v oddiele IX. v osobitných záznamoch?

V prvom príspevku ti Anja111 písala, že to, že si matka neuplatňovala DB netreba potvrdzovať nikde.
Monik11
09.03.08,14:52
Dobrý deň!
Chcem sa spýtať potrvdenie o príjme z obecného úradu ako VPP na ktorom je príjem 54141 poistné 7272 a daň iba 711,- Sk. Vie mi niekto povedať aké zdanenie používa obec pri týchto pracovníkoch. Je tá daň vôbec správna? Môžem ju v daňovom priznaní žiadať vrátiť. Iný príjem dotyčný nemal bol na ÚP.
Ďakujem
evina
09.03.08,15:08
Dobrý deň!
Chcem sa spýtať potrvdenie o príjme z obecného úradu ako VPP na ktorom je príjem 54141 poistné 7272 a daň iba 711,- Sk. Vie mi niekto povedať aké zdanenie používa obec pri týchto pracovníkoch. Je tá daň vôbec správna? Môžem ju v daňovom priznaní žiadať vrátiť. Iný príjem dotyčný nemal bol na ÚP.
Ďakujem
Podľa paragrafu 5 používajú všetci rovnakú daň. Je otázne ako mal príjmy počas jednotlivých mesiacov a či nemal uplatňovanú NČ... Pri vypracovaní DP mu priznáš všetko podľa Potvrdenia /ináč ani nemôžeš/ a po uplatnení NČ na rok 2007 mu vychádza daň nula, takže tú zaplatenú dostane naspäť.
anabella
10.03.08,14:30
nie potvrdzovať, písala, že to mám uviesť v poznámkach v daňovom priznaní manžela, na to som sa pýtala, či to má byť v tom oddiele IX.