Adri1973
09.03.08,09:29
SZČO má pohľadávku z roku 2002, ktorá nebude uhradená. Může odpísať pohľadávku a dať do nákladov v JÚ?
beatam
09.03.08,10:50
Pozri Postupy , § 14 - pre rok 2008.
Zoltán Kovács
09.03.08,11:08
Neuhradená pohľadávka nebola zahrnutá do príjmov, teda ani do výdavkov by nemala ísť cez odpis nedobytnej pohľadávky. Môj skromný názor.
Adri1973
09.03.08,14:29
Ďakujem, pomohli ste mi!!!
solaris
10.03.08,16:49
Je teda možné odpísať nedobytnú pohľadávku v JÚ tak, aby nepredstavovala ostatný zdaniteľný príjem? V mojom prípade ide o pohľadávku od spoločnosti, ktorá nie je v konkurze, ale moju faktúru odignorovala a vôbec o nej neúčtuje. Vymáhať súdnou cestou by to bolo drahé a výsledok je neistý. Vyplatená nebude na 100%. Bohužial ja som o faktúre už účtoval a zaradil ju do účtovníctva (ešte v r. 2004). Podľa postupov účtovania v JÚ sa podľa §14 ods 2 pohľadávka odpíše podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu, t.j. do ostatných zdaniteľných príjmov. Ako to vyriešiť tak, aby som sa tej pohľadávky zbavil a nezvyšoval si príjmy?
ajka100
02.02.09,13:34
Aj mňa by to zaujímalo.
Klient má takú pohľadávku z r.2003-fakturoval do Nemecka. Nemci neuhradili a podľa vyjadrení známeho nemeckého advokáta, jej vymáhanie by bolo oveľa drahšie než samotná suma pohľadávky. Preto to nechal tak. /to bolo v r.2004/ Teraz keď sa dajú nedobytné pohľadávky "vybrať" z knihy pohľadávok, ako to zaúčtovať? POZD alebo PNZD? Máme totiž len korešpondenciu s nem.právnikom o tom, že bude predmetný firmu kontaktovať a ďalej s ňou riešiť vysporiadanie pohľadávky.
Ester plus
02.02.09,14:02
Staré pohľadávky v JU možno odpísať aj podľa §19 odst.2 písm.i.
Prikladám usmernenie DR:

Z § 19 ods. 2 písm. i) zákona v znení účinnom od 1. januára 2008 vyplýva, že daňovým výdavkom je výdavok (náklad) vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti, ak sú súčasne splnené tieto podmienky:
1. k tejto pohľadávke možno tvoriť opravnú položku podľa § 20 ods. 4 písm. b) alebo ods. 14 písm. b) zákona,
2. menovitá hodnota pohľadávky nepresahuje sumu 10 000 Sk,
3. k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k odpisu pohľadávky, celková hodnota pohľadávok voči tomu istému dlžníkovi nepresahuje sumu 10 000 Sk.
Daňovník s príjmami podľa § 6 zákona, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo 11 zákona, netvorí k pohľadávke opravnú položku podľa § 20 ods. 4 písm. b) alebo ods. 14 písm. b) zákona, preto nie je potrebné sledovať splnenie podmienky uvedenej v § 19 ods. 2 písm. i) v prvom bode zákona.
Účelom ustanovenia § 19 ods. 2 písm. i) zákona v znení účinnom od 1. januára 2008 je zjednodušiť administratívu daňovníka z pohľadu efektivity vynaložených výdavkov v súvislosti s vymáhaním menovitej (vlastnej) hodnoty pohľadávky, ktorá nepresahuje 10 000 Sk. Viazať úpravu základu dane podľa § 19 ods. 2 písm. i) zákona v súvislosti s uplatňovaním § 17 ods. 8 písm. a) a c), resp. § 17 ods. 12 písm. b) zákona len na sústavu podvojného účtovníctva, by bolo v rozpore so zásadou rovnosti a daňovo nespravodlivé voči daňovníkovi, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, resp. ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 a 11 zákona.

V tejto súvislosti by ma tiež zaujímalo, či sa takáto pohľadávka má odpísať len z knihy pohľadávok alebo aj znižuje základ dane.
ajka100
03.02.09,07:42
--- posúvam ---

Aj mňa by to zaujímalo.
Klient má takú pohľadávku z r.2003-fakturoval do Nemecka. Nemci neuhradili a podľa vyjadrení známeho nemeckého advokáta, jej vymáhanie by bolo oveľa drahšie než samotná suma pohľadávky. Preto to nechal tak. /to bolo v r.2004/ Teraz keď sa dajú nedobytné pohľadávky "vybrať" z knihy pohľadávok, ako to zaúčtovať? POZD alebo PNZD? Máme totiž len korešpondenciu s nem.právnikom o tom, že bude predmetný firmu kontaktovať a ďalej s ňou riešiť vysporiadanie pohľadávky. Celková pohľadávka je cca 20.000,- Sk.
optimistka
03.02.09,10:00
pozrite si § 17 ods.12 písm.b
do r. 2008 nebolo možné dostať neuhradenú pohľadávku z JU, až pri skončení podnikania sa o jej hodnotu zvyšoval ZD
teraz od r.2008 je možné toto urobiť kedykoľvek, keď sa tak účtovná jednotka rozhodne
vyradí ju z knihy pohľadávok a zvýši si o menovitú hodnotu pohľadávky ZD v DP konrétne na r. 40 položky zvyšujúce základ dane, resp. znižujúce stratu, teda už sa nemusí čakať až na skončenie podnikania, ale môže to účtovná jednotka urobiť napr. aj v období, keď to tak "nebude bolieť"
pokiaľ sú to pohľadávky uvedené v § 19 ods.2 písm. h, tak tie sa len vyradia z knihy pohľadávok a základ dane sa nezvyšuje
ajka100
03.02.09,11:23
V mojom konkrétom príklade, teda bude predmetná pohľadávka cca 20.000,- Sk zvyšovať základ dane.

Keby sa jednalo o pohľadávku do 10.000,- Sk a suma pohľadávok u toho istého odberateľa tiež do 10.000,- Sk (t.j. § 19 ods.2 i) tak by mi základ dane nezvyšovala.
Rozumiem tomu správne?
Ester plus
03.02.09,16:26
V mojom konkrétom príklade, teda bude predmetná pohľadávka cca 20.000,- Sk zvyšovať základ dane.

Keby sa jednalo o pohľadávku do 10.000,- Sk a suma pohľadávok u toho istého odberateľa tiež do 10.000,- Sk (t.j. § 19 ods.2 i) tak by mi základ dane nezvyšovala.
Rozumiem tomu správne?

Áno, tak ako píšeš. Ja len doplním, že zvýši základ dane podľa §17 odst.12 písm. b) ak je suma v tvojom prípade 20 000 a odpíše sa len v knihe pohľadávok ak by bola hodnota do 10 000.
ajka100
05.02.09,17:39
Ďakujem.
ajka100
09.02.09,19:07
Dnes som trochu zaváhala u klienta platiteľa DPH nad týmto:
do r. 40 DP ide pohľadávka v sume celkom alebo len základ dane???
Lianka
09.02.09,19:38
Celkova vyska pohladavky je aj s DPH. Pise sa o tom napr. aj tu: http://www.porada.sk/t46869-opravne-polozky-k-pohladavkam.html
ajka100
09.02.09,19:47
Ďakujem za utvrdenie.
dadasv
09.02.09,21:16
Mali sme neuhradenú pohľadávku z r.1998. Riešilo sa to súdne, naťahovalo sa to a v r.2008 súd navrhol a obe strany súhlasili, aby sa to už ukončilo, že dlžník uhradí 50% pohľadávky. Môžem zvyšok pohľadávky odpísať na základe rozhodnutia súdu, tak že do KP poznačím zníženie pohľ.na základe súdneho rozhodnutia a vynulujem ju, alebo musím ju tiež dať do ostatných položiek OZD?
Alebo by som k nej mohla vystaviť dobropis na 50% sumy? (to je asi blbosť?)
beatam
10.02.09,16:09
Dnes som trochu zaváhala u klienta platiteľa DPH nad týmto:
do r. 40 DP ide pohľadávka v sume celkom alebo len základ dane???
V zmysle § 14 odsek 2 a 3 Postupov účtovania by sa malo o každom odpise pohľadávky účtovať aj v PD, nielen v KP.
A potom by si tento problém nemala.:)
beatam
10.02.09,16:25
svetluška
10.02.09,16:50
Ja som to riešila tak,že som urobila storno fa/nedobytná pohladávka/a zaúčtovala do PD cez nepenažné plnenie,ost.nezdan. príjmy-čiže len som znížila stav záväzkov bez dopadu na náklady.Nepovažujem to za správne zvyšovať základ dane,ved tie peniaze nedostal tak prečo by mal platiť z nich dan ? V PÚ je to v poriadku,ale v JÚ si nemôže dať do nákladov čo nezaplatí.Možno je to zle,ale si to vysvetlujem takto.
JankaO
10.02.09,16:58
Ja som to riešila tak,že som urobila storno fa/nedobytná pohladávka/a zaúčtovala do PD cez nepenažné plnenie,ost.nezdan. príjmy-čiže len som znížila stav záväzkov bez dopadu na náklady ?.Nepovažujem to za správne zvyšovať základ dane,ved tie peniaze nedostal tak prečo by mal platiť z nich dan V PÚ je to v poriadku,ale v JÚ si nemôže dať do nákladov čo nezaplatí.Možno je to zle,ale si to vysvetlujem takto.
Ospravedlňujem sa, ale ja tomuto vôbec nerozumiem...
misolga
19.02.09,07:25
Máme rozhodnutie súdu v ktorom nás ako veriteľa upovedomili že pohľadávky ešte z roku 1994-1998 vo výške 78 tis správca konkurznej podstaty poprel-z dôvodu neevidovania faktúr, čiže musím ak ju chcem vyradiť podľa § 17 ods12 b (úprava základu dane daňovníka účtujúceho v sústave Jú)zvýšiť základ dane, nakoľko podľa § 19 ods2)h v 1 a 5 bode a písm i). nespĺňam podmienky- súd mi dal na vedomie iba popretie pohľadávky.
-Toto rozhodnutie priložím k neuznaným pohľadávkam a v rámci uzávierkových operácií ich odpíšem z knihy faktúr a v PD zvýšim základ dane v POZD kde uvediem čiastku aj s dph.. .-správny postup??
beatam
19.02.09,07:52
Máme rozhodnutie súdu v ktorom nás ako veriteľa upovedomili že pohľadávky ešte z roku 1994-1998 vo výške 78 tis správca konkurznej podstaty poprel-z dôvodu neevidovania faktúr, čiže musím ak ju chcem vyradiť podľa § 17 ods12 b (úprava základu dane daňovníka účtujúceho v sústave Jú)zvýšiť základ dane, nakoľko podľa § 19 ods2)h v 1 a 5 bode a písm i). nespĺňam podmienky- súd mi dal na vedomie iba popretie pohľadávky.
-Toto rozhodnutie priložím k neuznaným pohľadávkam a v rámci uzávierkových operácií ich odpíšem z knihy faktúr a v PD zvýšim základ dane v POZD kde uvediem čiastku aj s dph.. .-správny postup??
Ja by som uviedla čiastku bez DPH.
Postupuješ podľa § 14 ods 2 Postupov JU.
§ 4 ods. 6 písm.d sú príjmy zahrnované do základu dane a to DPH nie je.
evelien
19.02.09,08:31
Mam povinnosť informovať dlznika, ze trvalo odstupujem od vymahania pohladavky a ze si ju odpisujem?
misolga
19.02.09,08:33
Ja by som uviedla čiastku bez DPH.
Postupuješ podľa § 14 ods 2 Postupov JU.
§ 4 ods. 6 písm.d sú príjmy zahrnované do základu dane a to DPH nie je.
-základom dane pri odpise pohľadávky je hodnota celkovej pohľadávky a tá je vrátane dph..
doplňujem: podľa § 17 ods12 písm b)- základ dane sa zvýši pri vyradení pohľ. z účtovníctva vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky... Menovitá hodnota pohľadávky je ocenenie pri jej vzniku-cena na ktorú pohľadávka znie, čiže aj s dph. A potom už postupujem podľa § 4 ods.6 d)-pohľadávku zahrniem do základu dane.
Zita5
19.02.09,08:41
Ak Vám pomôže tak prikladám Usmernenie drsr
beatam
19.02.09,18:03
Zita5 ďakujem, v tomto mi usmernenie nepomohlo.:)

Takže, ak vyradím pohľadávku z účtovníctva (§17,odsek 12,písm.b) musím ju celú-vrátane DPH zdaniť? Zaplatím daň z príjmu z peńazí, ktoré neuvidím a ešte aj z DPH? Tak toto mi ťažko ide do hlavy :mee:
beatam
19.02.09,18:26
Na infoservise www.enoviny.sk je na otázku o účtovaní odpisu pohľadávky táto odpoveď:
Podľa §14 opatrenia č. MF/27076/2007-74 v nadväznosti na §17 ods.12)písm.b) a c) ZDP môže od 1.1.2008 podnikateľ FO účtujúci v JU rozhodnúť o trvalom upustení od vymáhania pohľadávky. Pohľadávky, pri ktorých bolo rozhodnuté upustiť od ich vymáhania, ktoré zakladajú zdaniteľný príjem musia byť zahrnuté do zdaniteľného príjmu v tom zdaňovacom období, v ktorom bolo rozhodnuté o upustení od ich vymáhania. Ak sa podnikateľ rozhodne odpísať pohľadávku vystaví interný doklad a zaúčtuje:
a) v knihe pohľadávok zánik pohľadávky,
b) v peňažnom denníku JU v rámci uzávierkových operácií príjem zahrňovaný do základu dane z príjmov, ak ide o pohľadávku, ktorej úhradou by vznikol zdaniteľný príjem. Ak pôjde o platiteľa DPH a odpisovaná pohľadávka obsahuje aj DPH, v peňažnom denníku sa zaúčtuje len príjem bez DPH.
Pohľadávky, ktorých úhradou nevzniká zdaniteľný príjem a pohľadávky, ktoré zakladajú zdaniteľný príjem, ale od ich vymáhania bolo upustené z dôvodov ustanovených v §19 ods.2) písm. h) body 1 až 5 a písm. i) ZDP sa pri upustení od ich vymáhania nebudú účtovať v peňažnom denníku.

A teraz som z toho magor :eek: (pozn.mimo citácie)
misolga
20.02.09,09:38
-vďaka beatam za upozornenie.
v tom príspevku v hosp.novinách sa uvádza že ak pohľadávka obsahuje u platiteľa dph tak potom dph nie je predmetom dane z príjmov v zmysle §3 ods.2písm e/ZDP. Ale aj tak mám stále červíka v hlave.. potom prečo sa v ZDP neuvádza pojem odpis menovitej pohľadávky u platcu dph-iba vo výške ZD?
beatam
20.02.09,09:43
ajka100
11.03.09,18:59
Kedze mi to nedalo a stale sa mi zladli vase odpovede nejednotne dala som dopyt na UDR. Snad to este niekomu pomoze.

-----------------
Moj dopyt:

Prajem Vam dobry den.
Dovolujem si Vas oslovit s prosbou o pomoc. Ide o to, ze v dostupnych publikaciach to nie je publikovane v celom rozsahu a na internete sa hromadia rozne aj protichodne informacie.

Ide o takyto problem:
Podnikatel FO ? jednoduche uctovnictvo.
Eviduje v uctovnictve neuhradene pohladavky. Kedze sa zmenil zakon o dani z prijmu (DzPj), uz je moznost ?vyradit? nedobytne pohladavky z uctovnictva aj pocas existencie uctovnej jednoty ? a tym si optimalizovat zaklad dane.
Pohladavka cca 20.000,- Sk ? t.j. nesplna podmienky § 19 ods.2 i. zakona o DzPj.
Podla postupov uctovania v sustave JU § 14 ods. 2 sa takato pohladavka uctuje vramci uzavierkovych uctovnych operacii ako prijem ovplyvnujuci zaklad dane.
Podla zakona o DzPj §17 ods. 12 b ? pri vyradeni pohladavky mam zaklad dane zvysit o jej odpis v menovitej hodnote.

Ako mam spravne postupovat pri vyplnani tlaciva DP typ B.
1. ide tato pohladavka na riadok 40 ? alebo ma byt zahrnuta v prijmoch zo zivnosti v tabulke c. 1 ?
2. ked patri tato pohladavka na r. 40 zahrnuje sa tam aj s DPH?
3. kedy sa pouzivaju riadky DP 40, 41? ? len pri ukonceni podnikania a pri zmene sposobu uplatnovania vydavkov?
-----------------

Odpoveď UDR:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ustanovenie § 14 Opatrenia MF SR č.MF/27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú postupy účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva (ďalej len "postupy účtovania") vymedzuje postup účtovania pohľadávok a záväzkov a od 1.1.2008 nanovo upravuje aj odpis pohľadávok.
Od 1.1.2008 môže teda účtovná jednotka už v priebehu podnikania odpísať pohľadávky evidované v knihe pohľadávok, ak sa sama rozhodne, že ďalšie vymáhanie neuhradených pohľadávok je bezpredmetné, a to z rôznych dôvodov.
V súlade s § 14 ods.2 postupov účtovania pri odpise pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods.6 písm.d) tretieho bodu (príjmy zahrnované do základu) v tom účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka o upustení od jej vymáhania rozhodla. Ak v budúcnosti dôjde k úhrade už odpísanej pohľadávky, účtuje sa príjem podľa § 4 ods.6 písm.f) postupov (príjmy neovplyvňujúce základ dane).
Ak by išlo o také pohľadávky, ktoré spĺňajú podmienky daňovej uznateľnosti podľa § 19 ods.2 písm.h) a i) zákona o dani z príjmov, pri odpise takýchto pohľadávok sa podľa § 14 ods.3 postupov účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods.6 písm.f) postupov účtovania (príjmy neovplyvňujúce základ dane) na základe dokladov preukazujúcich dôvod odpisu pohľadávky.
V podávanom daň. priznaní typ B v VI.oddiele daňovník prenáša údaje z riadku 11 na stranu 4 do riadku 36 (príjmy) a riadku 37 (výdavky). Daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva riadky 40 a 41 nevypĺňa, nakoľko položky znižujúce alebo zvyšujúce základ dane (daňovú stratu) sú v nadväznosti na § 8 ods.4 postupova účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave JÚ súčasťou príjmov a výdavkov na riadkoch 36 a 37.
K problematike DPH uvádzame, že nakoľko súčasťou pohľadávky (ako aj záväzku) je aj daň z pridanej hodnoty, daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva účtuje v knihe pohľadávok zánik"celej" pohľadávky, teda aj s DPH.
V rámci uzávierkových účtovných operácií sa účtuje príjem z odpísanej pohľadávky podľa § 4 ods.6 písm.d) ? príjmy zahrnované do základu dane z príjmov v súlade so zákonom o dani z príjmov, teda príjem z pohľadávky bez dane z pridanej hodnoty.

DR SR B.B. odbor služieb pre verejnosť

----------
Maxinka
21.03.11,12:48
V podávanom daň. priznaní typ B v VI.oddiele daňovník prenáša údaje z riadku 11 na stranu 4 do riadku 36 (príjmy) a riadku 37 (výdavky). Daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva riadky 40 a 41 nevypĺňa, nakoľko položky znižujúce alebo zvyšujúce základ dane (daňovú stratu) sú v nadväznosti na § 8 ods.4 postupova účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave JÚ súčasťou príjmov a výdavkov na riadkoch 36 a 37.
Prosííím, teraz je to ako?
pri skončení živnosti musím zdaniť tie pohladávky a neviem či ich mám zaradiť ako príjem zo živnosti alebo to rozdeliť a dať to na r. 42????
Ďakujem
misolga
21.03.11,16:48
Prosííím, teraz je to ako?
pri skončení živnosti musím zdaniť tie pohladávky a neviem či ich mám zaradiť ako príjem zo živnosti alebo to rozdeliť a dať to na r. 42????
Ďakujem
r.42 sa vyplňuje len v prípade dodatočného daňového priznania. Ku dňu skončenia živnosti si uzavri účtovné knihy a v peňažnom denníku nepeňažným zápisom si neuhradené pohľadávky (ktoré by ti po úhrade boli zdaniteľným príjmom)zapíšeš do denníka ako príjem ovplyvňujúci základ dane.Treba skontrolovať či sú aj neuhradené záväzky a zásoby-tie tiež upravujú základ dane.. takže Výkaz o majetku a záväzkov bude nulový a príjmy počas podnikania a pohľadávky po skončení živnosti sú uvedené vo Výkaze o príjmoch a výdavkoch a v daňovom prinaní na riadku 2 odd.VI-príjmy a výdaje zo živnosti.. Výkazy sa uvádzajú ku dňu skončenia živnosti ako mimoriadna uzávierka..