majuska
09.03.08,10:48
ahojte, mám ešte jednu otázočku,

mám známu, ktorá mala nízky príjem v roku 2007 ale zamestnávateľ jej za 4 mesiace vyplatil daňový bonus na 3 deti. Je to dosť pekná suma, ktorú v tejto chvíli by mala vrátiť DU. Čo sa s tým dá spraviť? Podľa akej zmluvy by jej mohla kamarátka SZČO zvýšiť príjem (aby nemusela platiť daň ani poistné), počula som o nejakej mimoriadnej práci alebo čosi také?
Ak viete, prosím poraďte.
Anja111
09.03.08,09:52
ahojte, mám ešte jednu otázočku,

mám známu, ktorá mala nízky príjem v roku 2007 ale zamestnávateľ jej za 4 mesiace vyplatil daňový bonus na 3 deti. Je to dosť pekná suma, ktorú v tejto chvíli by mala vrátiť DU. Čo sa s tým dá spraviť? Podľa akej zmluvy by jej mohla kamarátka SZČO zvýšiť príjem (aby nemusela platiť daň ani poistné), počula som o nejakej mimoriadnej práci alebo čosi také?
Ak viete, prosím poraďte.
Ak jej bol v tých 4 mesiacoch DB vyplatený v zmysle zákona, (a zarobila aspom 1/2 minimálnej mzdy v príslušnom mesiaci), tak na DB mala nárok a nemusí nič vrátiť...
majuska
09.03.08,10:08
ani v tých 4 mesiacoch nemala splnené podmienky
Zoltán Kovács
09.03.08,10:21
ani v tých 4 mesiacoch nemala splnené podmienky

No v tom prípade DB bolo vyplatené neoprávnene.
majuska
09.03.08,10:24
veď práve preto, skúšam nejakú inú možnosť, ako to spraviť aby mala nárok na daňový bonus. Len neviem nikde v zákone nájsť, ale viem, že sa to nejako dalo. Nejaký iný príjem
ekopo
09.03.08,10:30
Manžela so zodpovedajúcim príjmom nemá?

cit. § 33
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume XY Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

Ak by mala "nejaký iný" príjem, už by to nebol § 5 a ani 6. Jednalo by sa o náhodný príjem a ten spadá pod § 8
majuska
09.03.08,10:52
manžela nemá, je rozvedená. A nejaký príjem z dohody alebo niečo také z čoho by tá SZČO nemusela nič odvádzať, aby sa to dalo spraviť teraz bez akýchkoľvek penále
Zoltán Kovács
09.03.08,11:00
manžela nemá, je rozvedená. A nejaký príjem z dohody alebo niečo také z čoho by tá SZČO nemusela nič odvádzať, aby sa to dalo spraviť teraz bez akýchkoľvek penále

No dohodár sa musí nahlásiť do SP, a platiť odvody do garančného a úrazového poistenia. A samozrejme daň.
Johanka
09.03.08,16:50
mimotemy To je teraz nejaká vlna zvyšovania príjmov ? http://www.porada.sk/t75595-dp-a-uver.html
Zoltán Kovács
09.03.08,17:18
mimotemy To je teraz nejaká vlna zvyšovania príjmov ? http://www.porada.sk/t75595-dp-a-uver.html

Možno áno. Doteraz bol trendom ich znižovanie. :D